National Circuit (US HS)

2017-2018 Calendar

Timezone: UTC
Name Date(s) Reg Opens
Samford Summer Institute 7/6 - 7/7 7/5 at 5:00 PM
MGCDI 10 Day Tournament 7/7 - 7/8 7/7 at 11:00 AM
NDF Boston 7/12 - 7/22 6/12 at 5:00 PM
SCU Summer Workshop 8/3 - 8/6 4/1 at 8:00 AM
ASDF Tournament 8/10 7/10 at 5:00 PM
Mount Vernon Debate Derby 9/2 7/2 at 5:00 PM
Grapevine Classic 9/8 - 9/9 8/8 at 5:00 PM
National Speech and Debate Season Opener hosted by UK 9/8 - 9/11 6/1 at 8:00 AM
Byram Hills Round Robin 9/8 8/8 at 5:00 PM
Byram Hills Invitational 9/8 - 9/9 7/1 at 9:00 AM
The FOMO Fear of Missing Out Invitational 9/8 - 9/9 8/9 at 3:20 PM
Niles Township Invitational 9/8 - 9/10 8/1 at 9:00 AM
Loyola Invitational 9/8 - 9/10 8/1 at 1:00 AM
BVHS Public Forum Kick off 9/8 8/22 at 6:00 PM
Bruce Rogers Speech and Debate Tournament at HCHS 9/9 7/31 at 8:00 AM
Early Bird Yale Debate Tournament Prep 9/9 7/25 at 5:00 PM
ND Novice Scrimmage 9/9 9/5 at 12:00 PM
Yale Invitational 9/15 - 9/17 8/1 at 1:00 PM
JHS Joust 9/15 - 9/16 8/17 at 9:15 AM
EarlyBird Middle School Debate and Camp Reunion Battle 9/16 8/3 at 4:00 PM
Greenhill Fall Classic 9/16 - 9/18 8/1 at 9:00 AM
7th Annual Robert Garcia Invitational 9/16 - 9/17 8/8 at 9:55 AM
ND Parliamentary Debate Warm Up 9/16 - 9/17 8/10 at 5:00 PM
Marist Scrimmage Series 1 9/20 8/20 at 5:00 PM
Georgetown Day School Invitational 9/22 - 9/24 8/1 at 9:00 AM
Caddo Magnet Mustang Classic 9/22 - 9/23 9/11 at 3:00 PM
Wildcat Classic at Valdosta High School 9/23 8/28 at 5:00 PM
Valley Mid America Cup 9/23 - 9/25 8/1 at 5:00 PM
Novice JV Opener Glenbrook South 9/23 8/21 at 11:00 AM
Damien Novice Scrimmage 9/23 9/7 at 2:00 PM
Chattahoochee Cougar Classic 9/29 - 10/1 8/22 at 10:00 AM
Holy Cross School Navy and Old Gold Debate and Speech Exhibitio 9/29 - 9/30 6/27 at 12:00 AM
Windy City Classic 9/30 9/11 at 8:00 AM
Sheridan High School Tournament 9/30 8/31 at 5:00 PM
Jack Howe Memorial Tournament 9/30 - 10/1 8/28 at 12:00 PM
The Harker School Nichols Invitational 9/30 - 10/1 8/21 at 6:00 PM
Not the Cal Parli Invitational 10/1 - 10/2 9/5 at 5:00 PM
The Tradition Round Robin 10/6 9/1 at 9:00 AM
The Kaiser Debate Invitational 10/6 - 10/7 8/23 at 1:00 PM
Pappas Debate Tournament Wayne State 10/6 - 10/7 9/14 at 12:00 PM
Novice Big Questions Kickoff 10/6 8/28 at 6:00 PM
Wichita East Invitational 10/6 - 10/7 8/25 at 5:00 PM
Bentonville Tigers Eye 10/6 - 10/7 8/25 at 4:00 PM
Beehive Bonanza 10/6 - 10/7 8/1 at 10:30 AM
Kennedy Cougar Classic 10/6 - 10/7 8/26 at 6:45 PM
The Presentation Invitational 10/6 - 10/9 8/18 at 10:00 AM
The Tradition Cypress Bay HS 10/7 - 10/8 8/7 at 9:00 AM
Palatine High School Walk the Plank Tournament 10/7 9/6 at 1:50 PM
Trevian Invitational former New Trier Season Opener 10/7 - 10/9 8/7 at 9:00 AM
Ruston High School Bearcat Classic 10/7 9/5 at 7:00 AM
Warrior War of Words 10/7 9/6 at 5:00 PM
Jesuit Novice Scrimmage 10/7 9/4 at 2:00 PM
The Totally Free Tournament 10/7 9/8 at 5:00 PM
Georgetown PF Congress and Online Speech Debate Tournament 10/8 - 10/9 5/7 at 5:00 PM
Harker Intramural 1 10/10 9/9 at 10:00 AM
iLEAD Big Questions 1 10/10 - 10/11 9/9 at 4:00 PM
Big Apple Bronx Round Robin 10/12 9/12 at 5:00 PM
Raymond B Furlong 10/13 - 10/14 8/20 at 5:00 AM
The Jenks Classic 10/13 - 10/14 8/27 at 7:00 PM
CSU Fullerton High School Middle School Invitational 10/13 - 10/15 8/23 at 10:00 AM
Heart of Texas Invitational 10/13 - 10/16 7/31 at 2:00 PM
New York City Invitational Debate and Speech Tournament 10/13 - 10/15 8/13 at 12:00 PM
Johns Creek Gladiator Debates 10/13 - 10/14 9/7 at 12:00 PM
Jim Sauer Invitational at La Crosse Central 10/13 - 10/14 9/7 at 12:00 PM
Des Moines North Polar Bear Open 10/13 - 10/14 9/13 at 8:00 AM
Sun Warrior LS Season Opener RCC T1 10/13 - 10/14 9/12 at 5:00 PM
October Middle School Tournament 10/14 8/31 at 4:00 PM
MidAtlantic Capitol Club Debate Tournament 10/14 9/21 at 12:00 PM
Boston Capitol Club Debate Tournament 10/14 9/21 at 12:00 PM
Cal Parli Invitational 10/14 - 10/15 8/31 at 5:00 PM
Kamiak Novice Tournament 10/14 9/14 at 5:00 PM
Middle School Speech and Debate Fall Classic 10/14 9/4 at 8:00 AM
Millard North Big Questions Scrimmage 10/14 8/7 at 11:05 AM
Northeast Capitol Club Debate Tournament 10/15 9/21 at 12:00 PM
THUNDERWOLF THROWDOWN at Oxbridge October 18 10/18 10/3 at 3:25 PM
JW Patterson Invitational 10/20 - 10/23 8/28 at 5:00 PM
Rookie Rumble 10/20 - 10/21 10/3 at 8:00 AM
North Hall High School Autumn Classic 10/20 - 10/21 9/17 at 8:00 PM
Little Rock Central Tiger Classic 10/20 - 10/21 9/20 at 5:00 PM
Tournavelt 10/20 - 10/21 9/19 at 5:00 PM
Wake Forest Fall Classic 10/21 - 10/23 8/2 at 12:00 AM
Ryle Haunted Invitational 10/21 9/11 at 8:00 AM
The Horace Mann Invitational 10/21 8/25 at 8:00 AM
Capitol Beltway Fall Classic 10/21 - 10/22 9/1 at 12:00 PM
Niles North Viking Rumble 10/21 9/18 at 3:00 PM
Niceville High School Invitational 10/21 10/13 at 7:00 AM
Claremont Bargain Belt Invitational 10/21 8/31 at 5:00 PM
SCJFL Fall Debate 10/21 9/20 at 3:00 PM
THUNDERWOLF THROWDOWN at Oxbridge October 23 10/23 10/3 at 3:25 PM
Kenston Big Questions 10/25 9/25 at 5:00 PM
The Meadows School Invitational 10/27 - 10/29 8/20 at 12:00 PM
Groves Falcon Invitational 10/27 - 10/28 9/18 at 9:00 AM
Tim Averill Invitational 10/27 - 10/28 9/14 at 5:00 PM
Alfred Tuna Snider World Schools Debate Tournament 10/27 - 10/29 9/12 at 5:00 PM
CR Wash LD and PF Site 10/27 - 10/28 10/14 at 6:45 PM
John Gossett Memorial Tournament University of North Texas 10/27 - 10/28 9/1 at 6:00 PM
Pacific Lutheran Univ TOH Karl and Puyallup Viking Invitational 10/27 - 10/28 8/19 at 5:00 PM
South Anchorage High School DDF Tournament 10/27 - 10/28 10/14 at 5:00 PM
WRHS Spooky Speech and Demon Debate 10/28 9/18 at 8:00 AM
The 12th Annual Schaumburg Saxon Invitational 10/28 9/28 at 7:00 AM
Upper St Clair Novice 10/28 9/11 at 1:00 PM
Henry Clay Speak of the Devil Senior Tournament 10/28 9/8 at 12:00 PM
University of Michigan HS Debate Tournament 11/1 - 11/5 8/15 at 5:00 PM
Damus Hollywood Invitational and USC Round Robin 11/2 - 11/6 8/15 at 5:00 PM
WP Test 11/3 - 11/11 10/3 at 5:00 PM
KCKCC TOC Qualifier 11/3 - 11/5 10/2 at 5:00 PM
2017 Nova Titan Invitational 11/3 - 11/4 9/11 at 9:00 AM
Apple Valley MinneApple Debate 11/3 - 11/5 8/15 at 5:00 PM
Moores 8th Annual HGTF 11/3 - 11/4 9/25 at 8:00 AM
East High School Fall Classic Speech and Debate 11/3 - 11/4 10/3 at 4:00 PM
Washington Warrior 11/3 9/13 at 8:00 AM
Bentonville Wild West Invitational 11/3 - 11/4 10/9 at 4:00 PM
Hebron HS 11/3 - 11/4 10/3 at 5:00 PM
Red and Black Invitational 11/3 - 11/4 7/1 at 7:00 AM
Portia Douglas Debate Tournament 11/3 10/1 at 5:00 PM
Grizzly Invitational at Ashland High School 11/3 - 11/5 9/11 at 7:00 AM
Sedro Woolley Invitational 11/3 - 11/4 10/13 at 12:00 AM
CDA Challenge 11/3 - 11/4 10/19 at 10:00 AM
Gig Harbor Invitational 11/3 - 11/4 9/23 at 12:00 AM
Corona Rostrensis at Charlotte Latin School 11/4 10/4 at 5:00 PM
LaRue County Ruth Blair Invitational 11/4 9/26 at 12:00 PM
William Fremd Viking Invitational 11/4 8/31 at 12:00 AM
Vassar College Invitational 11/4 10/2 at 8:00 AM
SACFL3 Duval Charter School Baymeadows Jacksonville 11/4 10/23 at 8:00 AM
William Tennent Invitational 11/4 9/6 at 9:00 AM
Lincoln Southwest Silver Talon 11/4 8/23 at 5:00 PM
SF Roosevelt Sweetstakes 11/4 10/1 at 7:30 AM
Woodland Park PikeSpeak Invitational 11/4 10/4 at 7:00 AM
Bishop Carroll Classic 11/4 10/6 at 5:00 PM
November Middle School Tournament 11/4 9/21 at 4:00 PM
2018 Reagan Great Communicator Debates Western Qualifier 11/4 6/6 at 8:00 AM
Capitol Northwest Club Tournament 11/4 10/6 at 5:00 PM
Capitol Western Club Tournament 11/5 10/5 at 5:00 PM
HarBer Junior High Invitational 11/10 - 11/11 9/15 at 5:00 PM
Principios ES MS HS Invitational 11/10 11/2 at 12:05 AM
Bettendorf Bulldog Invitational 11/10 - 11/11 10/10 at 8:00 PM
Central Valley Bear Brawl 11/10 - 11/11 9/25 at 12:00 PM
The 14th Scarsdale Invitational 11/10 - 11/11 10/3 at 11:00 AM
38th Annual Bolton Forensic Tournament 11/10 - 11/11 10/10 at 5:00 PM
The Hockaday Invitational 11/10 - 11/11 11/9 at 5:00 PM
Peach State Classic 11/10 - 11/11 10/1 at 5:00 PM
12th Annual Panther Invitational 11/10 - 11/11 9/22 at 6:00 PM
Mount Carmel Academy 11/10 - 11/11 9/25 at 4:00 PM
Badgerland Debate Tournament 11/10 - 11/11 8/29 at 9:00 AM
Damien Big Questions Debate 11/10 9/17 at 5:00 PM
RCC Tournament 2 11/10 - 11/11 10/23 at 12:00 PM
Haven High School Debate Invitational 11/11 10/16 at 12:00 PM
Dallastown Wildcat Invitational 2017 11/11 8/31 at 8:00 AM
Holt Debate Invitational 11/11 10/20 at 12:00 PM
PLD Fall Classic 11/11 10/10 at 8:00 AM
National Cathedral Invitational Debate Tournament 11/11 9/15 at 4:00 PM
National Parliamentary Debate Invitational at Berkeley 11/11 - 11/12 8/11 at 5:00 PM
Chuck Ballingall Memorial Invitational at Damien High School 11/11 - 11/13 8/27 at 12:00 PM
Presentation Panther Fun Novice Tournament 11/11 - 11/12 10/5 at 12:00 PM
de Toledo Invitational 11/12 9/6 at 9:00 AM
Harker Intramural 2 11/15 10/15 at 10:00 AM
SCU Dempsey Cronin Invitational 11/17 - 11/19 9/16 at 8:00 AM
Not a real tournament 11/17 - 11/19 10/16 at 5:00 PM
Grady HS Carter King Quest for the Dream 11/17 - 11/18 10/9 at 2:00 PM
Skyhawk Smackdown 11/17 - 11/18 8/17 at 12:00 PM
Tahoma High School Golden Bear Classic 11/17 - 11/18 10/30 at 12:00 AM
Westminster 11/18 - 11/20 7/22 at 5:00 PM
Villiger 38 St Josephs University 11/18 - 11/19 9/12 at 12:00 PM
Danville Tournament of Firsts 11/18 9/30 at 6:00 AM
Moon Area High School Tournament 11/18 10/18 at 9:00 AM
Little Lexington 11/18 10/15 at 11:00 AM
Bronx Science Fall Local 11/18 10/21 at 2:00 PM
Collierville High School Invitational 11/18 10/18 at 5:00 PM
Glenbrooks Speech and Debate Tournament 11/18 - 11/20 8/15 at 8:00 AM
Oak Hill Purely Policy Debate Tournament 11/18 10/7 at 5:00 PM
Glenbrooks Round Robin 11/21 - 11/22 8/15 at 8:00 AM
iLEAD Big Questions 2 11/21 - 11/22 10/21 at 4:00 PM
Alta Silver and Black Invitational 11/30 - 12/2 9/11 at 5:00 PM
Spartan Classic at MSU 12/1 - 12/3 7/20 at 5:00 PM
Galentine Memorial Tournament at the University of Washington 12/1 - 12/2 9/8 at 6:00 PM
St Augustine Purple Speech and Debate Tournament 12/1 - 12/2 11/1 at 5:00 PM
Cavalier Clash 12/1 - 12/2 11/2 at 12:00 PM
Lux Mundi Debate 12/1 - 12/2 11/1 at 5:00 PM
NY Fall Faceoff at Mamaroneck HS 12/1 - 12/3 10/9 at 12:00 PM
The Princeton Classic 12/1 - 12/3 10/17 at 1:00 PM
Comeaux Classic 12/1 - 12/2 11/13 at 7:00 AM
Longhorn Classic at the University of Texas Austin 12/1 - 12/2 8/30 at 12:00 PM
Johnston Dragon Invitational 12/1 - 12/2 10/9 at 5:00 PM
North Little Rock Wildcat Classic 12/1 - 12/2 11/6 at 3:00 PM
RCC T3 12/1 - 12/2 11/15 at 8:00 AM
Millard West Debate Invitational 12/1 - 12/2 11/10 at 4:00 PM
Boone Blizzard Blowout 12/2 10/23 at 8:00 AM
Dexter Delight 12/2 10/30 at 11:00 AM
Monsignor Lyons Invitational Tournament 12/2 10/25 at 4:00 AM
Carrollton Sacred Heart 12/2 - 12/4 9/22 at 5:00 PM
Murray High Tiger Invitational 12/2 9/22 at 10:00 AM
Harold C Keller Invitational 12/2 11/3 at 6:00 PM
La Reina December Debate Scrimmage 12/2 10/4 at 5:00 PM
Riverside STEM Middle School Classic 12/2 9/30 at 5:00 PM
Seattle Academy NIETOC Qualifier 12/2 10/28 at 5:00 PM
Ridge Debates 12/8 - 12/9 11/1 at 3:00 PM
The Paradigm at Dowling Catholic 12/8 - 12/10 9/1 at 12:00 PM
Cherokee Winter Challenge 12/8 - 12/9 11/1 at 5:00 PM
Isidore Newman School Invitational 12/8 - 12/10 9/29 at 8:00 AM
Woods Cross Select 12/8 11/1 at 3:00 PM
Auburn Riverside Invitational 12/8 - 12/9 9/30 at 5:00 PM
Feline Frenzy 12/8 - 12/9 11/8 at 5:00 PM
La Salle Forum Invitational 12/9 10/5 at 8:00 AM
The Girls Invitational 12/9 11/2 at 5:00 PM
Harvey Milk Classic 12/9 10/16 at 8:00 AM
Damien Novice Policy and Public Forum Scrimmage 12/10 11/10 at 5:00 PM
District One Jingle Bell Brawl 12/13 11/13 at 5:00 PM
John Edie Holiday Debates Hosted by The Blake School 12/15 - 12/17 10/31 at 12:00 PM
Strake Jesuit Tournament 12/15 - 12/16 10/19 at 8:00 AM
Gettysburg Address Debates 12/15 7/31 at 9:00 AM
Lincoln Railsplitter Speech and Debate Tournament 12/15 - 12/16 11/6 at 1:15 PM
Red Rock Classic 12/15 - 12/16 11/15 at 5:00 PM
Wampus Cat Classic Forensics Debate Tournament 12/15 - 12/16 10/2 at 8:00 AM
Sterner Steel City Invitational 12/16 11/16 at 12:00 PM
Deep Freeze High School Debate DC 12/16 9/15 at 4:00 PM
Vikings Invitational 12/16 11/16 at 5:00 PM
The John Hahm Big Question Debates at Northside 12/16 11/15 at 8:00 AM
College Prep LD Invitational 12/16 - 12/17 9/4 at 9:00 AM
Grants Pass High School Big Questions Debate 1/4 12/24 at 2:00 PM
Arizona State HDSHC Invitational 1/5 - 1/7 8/30 at 9:00 AM
Puget Sound 84th High School Invitational 1/5 - 1/6 10/25 at 3:00 PM
Conway Classic at Gonzaga University 1/5 - 1/6 8/29 at 5:00 PM
Claremont Wolfpack Invitational 1/5 - 1/7 9/23 at 5:00 AM
Rowan County Harlen Hamm TOC Bid Tournament 1/6 8/10 at 8:00 AM
Daviess County 1/6 10/30 at 8:00 AM
Billy Tate Southern Bell Forum MBA 1/6 - 1/8 10/7 at 9:00 AM
The 2018 Annual Chaminade Invitational Tournament 1/6 10/12 at 9:00 AM
Parli Winter Workshop 1/6 - 1/7 12/6 at 5:00 PM
The Harvard Westlake Debates 1/11 - 1/15 10/23 at 10:00 AM
Samford University Bishop Guild Debate Tournament 1/12 - 1/14 10/30 at 10:00 AM
University of Houston Cougar Classic 1/12 - 1/13 10/5 at 5:00 PM
Copper Classic 1/12 - 1/13 11/20 at 10:00 AM
Glacier Peak Invitational 1/12 - 1/13 11/24 at 5:00 PM
MLK Invitational Circuit Policy Tournament 1/12 - 1/14 11/1 at 12:00 PM
Cavalier Invitational at Durham Academy 1/13 - 1/14 1/13 at 8:00 AM
Lexington Winter Invitational 1/13 - 1/15 11/5 at 5:00 PM
Red Devil Rhetoric 1/13 10/13 at 5:00 PM
Patriot Pride 1/13 12/13 at 5:00 PM
Harker Intramural 3 1/17 12/17 at 9:00 AM
Peninsula Invitational 1/19 - 1/21 10/1 at 12:00 PM
Mount Vernon Invitational 1/19 - 1/20 12/10 at 6:00 PM
Mid Atlantic High School Inviational 1/20 10/20 at 4:00 PM
T Bird Tempest 1/20 11/6 at 5:00 PM
Jean Ward Invitational 1/20 - 1/21 11/27 at 1:00 PM
Thomas Jefferson IE and NIETOC qualifier 1/20 11/17 at 5:00 PM
Justin Wilson Debates Pace Round Robin 1/24 - 1/25 12/24 at 5:00 PM
2018 Ivy Street Round Robin 1/24 - 1/25 9/30 at 12:00 AM
Barkley Forum for High Schools 1/26 - 1/28 10/10 at 11:30 AM
Riverdale Rebel Revolution 1/26 - 1/27 12/13 at 4:00 PM
Marie Clegg Jones Memorial 1/26 - 1/27 8/26 at 5:00 PM
Kamiak Invitational 1/26 - 1/27 12/6 at 5:00 PM
Ridge Invitational 1/27 12/10 at 5:00 AM
Layton Luau 1/27 9/27 at 7:30 AM
Stephen Stewart Middle and High School Invitational 1/27 - 1/28 9/7 at 5:00 PM
Pennsbury Falcon Invitational 2/2 - 2/3 9/17 at 9:00 AM
Union Forensic Society Invitational 2/2 - 2/3 11/1 at 12:00 AM
ETHS Superb Owl 2/2 - 2/4 12/15 at 7:00 AM
Maya Angelou Invitational 2/3 12/21 at 3:00 PM
Golden Desert Debate Tournament at UNLV 2018 2/3 - 2/5 11/6 at 12:00 PM
Harker Intramural 4 2/8 1/8 at 9:00 AM
Arkansas Thespian Festival 2/8 - 2/10 9/18 at 1:00 PM
Jesuit College Prep Invitiational 2/9 - 2/10 10/23 at 12:00 PM
Maine East Regatta 2/9 - 2/10 1/9 at 5:00 PM
43rd University of Pennsylvania Tournament 2/10 - 2/11 11/1 at 9:00 AM
32nd Annual Stanford Invitational 2/10 - 2/12 12/1 at 9:00 AM
Alabama State Tournament 2/15 - 2/17 1/1 at 5:00 PM
Har Ber High School Speaker Series 2/16 - 2/17 1/5 at 5:00 PM
Marshall University High School Speech and Debate Tournament 2/16 - 2/17 11/1 at 5:00 PM
The Milo Cup at Millard North 2/16 - 2/17 10/31 at 8:00 AM
Crestian Policy Classic 2/16 - 2/18 10/26 at 5:00 PM
Buffalo PreRegion Battle 2/16 12/1 at 8:00 AM
Lions Classic Invitational 2/16 - 2/17 1/16 at 9:00 AM
Cal Invitational 2018 UC Berkeley 2/17 - 2/19 10/3 at 12:00 PM
University Pro Invitational 2/24 11/24 at 3:00 PM
2018 Mardi Gras 3/3 2/5 at 8:00 AM
Gettysburg Pre States Invitational 3/3 9/18 at 8:00 AM
Maya Angelou Part Deux 3/3 1/18 at 3:00 PM
Dominico Americano Classic Cup 3/9 - 3/10 10/2 at 5:00 PM
Washington State IE Tournament 3/10 2/27 at 5:00 AM
Berkeley High School Parli Invitational 3/17 2/4 at 5:00 PM
Second Annual Campbell Hall Big Questions Debate Tournament 3/17 1/22 at 3:00 PM
Harker Intramural 5 3/21 2/18 at 9:00 AM
Harvard College World Schools Invitational 3/23 - 3/25 12/1 at 9:00 AM
King Round Robin 3/23 - 3/24 10/1 at 6:00 PM
1st and 2nd Year National Championships at Woodward Academy 3/23 - 3/25 1/15 at 12:00 PM
SVHS LD Round Robin 4/2 - 5/2 3/2 at 5:00 PM
National Parliamentary Debate Tournament of Champions 4/7 - 4/8 1/1 at 5:00 PM
Redeem Yourself Tournament at Holy Redeemer 4/7 1/7 at 7:00 AM
Claremont Wolfcub Middle School Tournament 4/14 3/13 at 7:00 PM
Tournament of Champions 4/28 - 4/30 11/20 at 8:00 AM
Harker Intramural 6 5/10 4/9 at 10:00 AM
Great Communicators Northeastern Qualifier 5/12 10/1 at 1:00 PM
Middle School TOC hosted by UK 5/12 - 5/13 11/27 at 8:00 AM