Kansas

2018-2019 Calendar

Timezone: UTC
Name Date(s) Reg Opens
Sunflower Practice Tournament 7/6 6/6 at 5:00 PM
Demo Demo 9/9 8/16 at 5:00 PM
Washburn Rural Debate Invitational 9/14 - 9/15 8/10 at 5:00 PM
El Dorado NoviceJV 9/15 8/15 at 5:00 PM
Tom Kelly Debate Invitational 9/21 - 9/22 8/29 at 4:00 PM
Emporia Invitational Debate Tournament 9/22 8/13 at 8:00 AM
Flint Hills After School DB8 at WaRu 1 9/25 9/21 at 8:00 AM
Nordykes Novice Night 9/27 9/8 at 4:00 PM
Wichita East Blue Ace Invitational 9/28 - 9/29 8/1 at 5:00 PM
Blue Valley Southwest Invitational 9/28 - 9/30 8/10 at 10:00 AM
Flint Hills After School DB8 at Seaman 10/2 9/28 at 8:00 AM
Aaron Thomas Memorial Invitational at Andover Central 10/5 - 10/6 7/25 at 5:00 PM
Robert D Nordyke Memorial Debate Invitational 10/5 9/9 at 12:00 PM
ONW Debate Invitational 10/5 - 10/6 8/1 at 5:00 PM
Seaman Fall Classic 10/6 9/5 at 8:00 AM
Maize 18 BQ 10/8 - 10/12 9/2 at 9:00 AM
TMP Marian Novice 10/11 9/28 at 12:00 PM
Blue Valley North Invitational 10/12 - 10/13 8/31 at 3:15 PM
Olathe West Debate Invitational 10/12 - 10/13 9/4 at 2:30 PM
Wichita Northwest Debate Tournament 10/13 9/12 at 5:00 PM
Lyons Debate Invitational 10/13 8/22 at 5:00 PM
Piper High School Invitational 10/13 9/4 at 5:00 PM
Silver Lake Debate Tournament 10/13 9/18 at 8:00 AM
Flint Hills After School DB8 at Topeka West 10/17 10/12 at 8:00 PM
Maize South Novice Night 10/18 9/26 at 7:00 AM
Topeka West Debate Invitational 10/19 - 10/20 9/28 at 12:00 PM
Buhler 10/19 - 10/20 8/30 at 5:00 PM
JW Patterson Invitational 10/20 - 10/22 8/22 at 1:00 PM
Manhattan Debate Invitational 10/20 9/26 at 5:00 PM
SMNW 10/20 9/24 at 5:00 PM
Andover High School Debate 10/20 9/14 at 8:00 AM
East Fall BQD 10/22 - 10/31 9/24 at 6:00 AM
Salina South Cougar Classic 10/26 - 10/27 9/26 at 5:00 PM
Lansing Invitational 10/26 - 10/27 10/1 at 10:00 AM
Junction City JVNovice 10/27 9/27 at 5:00 PM
Goddard Lions Den Invitational 10/27 10/1 at 12:00 PM
ElDorado Oct Novice 10/30 9/27 at 7:00 AM
Flint Hills After School DB8 at Shawnee Hts 10/30 10/26 at 8:00 PM
KCKCC TOC DCI Qualifier 11/2 - 11/4 10/1 at 5:00 PM
Shawnee Heights The Great Debate 11/2 - 11/3 10/2 at 5:00 PM
Alma Momma Moore Invitational 11/3 9/5 at 9:00 AM
Bishop Carroll Classic 11/3 9/20 at 10:00 AM
Crusaders Tournament 11/3 9/11 at 12:00 PM
ONW Novice Classic 11/3 9/3 at 5:00 PM
Flint Hills After School DB8 at Highland Park 11/7 11/2 at 8:00 PM
Panther Debate Tournament 11/9 - 11/10 9/18 at 5:00 PM
Shawnee Mission East 11/9 - 11/10 10/12 at 3:00 PM
Shawnee Mission West Novice Invitational 11/9 - 11/10 10/9 at 5:00 PM
Mustang Debate Invitational 11/10 9/12 at 8:00 AM
Highland Park Debate of the Plaid 11/10 10/30 at 6:00 PM
Flint Hills After School DB8 at Topeka High 11/13 11/8 at 8:00 AM
Nickerson Novice Night 11/13 10/10 at 11:00 AM
J Matt Hill Invitational at Topeka High School 11/16 - 11/17 10/22 at 5:00 PM
Chaparral High School Debate Tournament 11/17 10/17 at 5:00 PM
McPherson Debate Invitational 11/17 9/10 at 5:00 PM
Saint Thomas Aquinas Invitational 11/17 10/11 at 8:00 AM
Ike Novice Tournament Goddard 11/17 10/17 at 8:00 AM
Wichita Southeast Debate Tournament 11/17 9/24 at 5:00 PM
Castle Classic Varsity Greeley Central NIETOC Bid 11/17 10/1 at 5:00 PM
Sacred Heart Annual Debate Event 11/17 10/17 at 5:00 PM
Lansing High BQD Fall 2018 11/27 - 11/30 10/3 at 9:00 AM
ElDo Nov Novice Night 11/27 10/25 at 7:00 AM
Flint Hills After School DB8 at WaRu 2 11/29 11/23 at 8:00 AM
Maize High School 11/30 - 12/1 9/5 at 8:00 AM
KCKSNCFL Qualifier 11/30 - 12/1 11/5 at 5:00 PM
Lawrence High Invitational 11/30 - 12/1 10/1 at 5:00 PM
Shawnee Mission South Invitational 12/1 11/2 at 8:00 PM
Braves Debate Invitational 12/1 9/10 at 8:00 AM
Augusta Debate Invitational 12/1 10/17 at 8:00 AM
Free State Invitational 12/1 11/1 at 5:00 PM
Mary Beth McCarthy JV Invitational at Hayden Catholic 12/1 11/8 at 8:00 AM
Lyons Novice Night 12/4 11/8 at 10:00 AM
Kapaun Novice Night 12/4 11/4 at 6:00 AM
2018 Lincoln North Star Debate Tournament 12/8 11/8 at 8:00 AM
Three Trails Novice Championship 12/8 11/8 at 5:00 PM
East Kansas Novice Championships 12/8 11/8 at 5:00 PM
Washburn Rural Big Questions Debate 12/13 12/13 at 8:00 AM
Kansas Championship Series 1/4 - 1/5 12/3 at 5:00 PM
KSHSAA 2 Person Debate Tournament 1/11 - 1/12 1/7 at 8:00 AM
Samuelson Sweeps at Lincoln East 1/12 12/3 at 3:00 PM
Lansing Invitational 1/25 - 1/26 12/3 at 7:00 AM
Shawnee Heights T Bird Classic Forensics Tournament 1/25 - 1/26 12/24 at 4:00 PM
Buhler Forensics 1/25 - 1/26 12/10 at 5:00 PM
Lawrence Invitational Forensics Tournament 2/1 - 2/2 1/1 at 7:00 AM
Newton 2/1 - 2/2 1/1 at 5:00 PM
Augusta Speech Invitational 2/2 1/2 at 5:00 PM
Emporia Forensics Invitational 2/2 1/14 at 8:00 AM
El Dorado Tuesday Night 2/5 12/17 at 8:00 AM
Blue Valley North Speech Invitational 2/8 - 2/9 1/8 at 5:00 PM
Wichita East Forensics Invitational 2/8 - 2/9 1/2 at 7:00 AM
DC Universe at Deer Creek 2/8 - 2/9 1/8 at 7:00 AM
Washburn Rural Forensics Tournament 2/8 - 2/9 1/18 at 8:00 AM
Abilene High School Forensics Tournament 2/8 - 2/9 1/2 at 1:00 PM
Salina Central Mustang Forensics Invitational 2/13 - 2/23 1/14 at 5:00 PM
Caney Valley High School Forensics Invitational 2/15 - 2/16 1/15 at 5:00 PM
Lions Classic Moore HS 2/15 - 2/16 1/28 at 2:30 PM
Mill Valley Forensics 2/15 - 2/16 1/24 at 4:00 PM
Salina South Cougar Classic 2/15 - 2/16 1/28 at 3:00 PM
Maverick Invitational 2/16 1/16 at 12:00 PM
Sr Theodosia Forensics Tournament 2/18 1/21 at 8:00 AM
Topeka West Invitational Forensics 2/22 - 2/23 1/30 at 9:00 AM
Kapaun Forensics Tournament 2/22 - 2/23 1/22 at 5:00 PM
Norman North Mnemosyne 2/22 - 2/23 1/15 at 4:00 PM
Lyons Forensics Invitational 2/22 - 2/23 12/10 at 8:00 AM
SMNW Forensics 2/23 2/1 at 9:00 AM
Circle High School Tournament 2/23 1/1 at 7:00 AM
ONW Forensics Invitational NIETOC 3/1 - 3/2 1/4 at 8:00 AM
Andover Central Friday Forensics Tournament 3/1 1/23 at 5:00 PM
Silver Lake Forensics Tournament 3/1 - 3/2 2/13 at 12:00 PM
Sacred Heart Invitational Forensics Tournament 3/2 1/14 at 5:00 AM
EisenhowerGoddard IE Tournament 3/2 1/28 at 12:00 PM
MazieSpringBQ 3/4 - 3/7 1/27 at 8:00 AM
KCKSNCFL Spring Qualifier 3/5 - 3/9 2/24 at 5:00 PM
Manhattan Forensics Tournament 3/8 - 3/9 2/11 at 8:00 AM
Lawrence Free State Speech Invitational 3/8 - 3/9 2/6 at 4:00 PM
Panther IE 3/9 1/3 at 10:00 AM
Clay Center Community High School Forensics 3/9 12/8 at 5:00 PM
Lansing Last Chance Qualifier 3/19 12/3 at 7:00 AM
Maize High Forensics 3/19 1/1 at 7:00 AM
Newton Last Chance Qualifier 3/21 2/7 at 5:00 PM
Shawnee Mission West Forensics Tournament 3/22 - 3/23 2/21 at 3:00 PM
SaltTalks 3/22 - 3/23 2/28 at 5:00 PM
Andover HS Forensics Tournament 3/23 2/18 at 5:00 PM
Rescheduled Glenn E Burnett at Topeka High School 3/23 2/14 at 3:00 PM
Blue Valley North After School IE 3/26 2/26 at 5:00 PM
Lyons IE Novice Night 3/26 2/18 at 8:00 AM
Shawnee Mission South Forensics Invitational 3/29 - 3/30 3/19 at 5:00 PM
Robert D Nordyke Memorial IE Tournament 3/30 3/18 at 11:00 AM
Ryan Al McKeithan Invitational at Seaman High School 3/30 3/5 at 8:00 AM
Mulvane Battle for the Belt Tournament 4/1 1/14 at 7:00 AM
Goddard Forensics Tournament 4/4 2/22 at 5:00 PM
Reagan GCD Midwest Regional 4/5 - 4/6 2/24 at 8:00 AM
McPherson Swing LCQ 4/5 3/5 at 5:00 PM
Piper High School Forensics Invitational 4/5 - 4/6 3/6 at 12:31 PM
Highland Park Scots Forensics 4/5 3/19 at 9:00 AM
McPherson McPheeters Invitational 4/6 3/1 at 8:00 AM
Hays High 15th Annual Goodchuck Invitational 4/6 1/28 at 11:00 AM
BVSW Forensics Invitational 4/6 3/6 at 5:00 PM
CKL Forensics Tournament 4/8 3/6 at 8:00 AM
Lyons Last Chance 4/9 1/25 at 8:00 AM
Sunflower Individual Event Warm up 4/9 3/4 at 7:00 AM
Lansing High BQD Spring 2019 4/10 - 4/12 1/29 at 8:00 AM
Abilene Last Chance Qualifier 4/16 3/4 at 7:00 AM
Shawnee Mission East Forensics Tournament 4/19 - 4/20 3/19 at 5:00 PM
Forensics Coaches Invitational 4/27 4/5 at 8:00 AM