National Speech and Debate Tournament

2018 — Fort Lauderdale, FL/US

182 Judges in Worlds Schools

Para First Last School State
Chris Agee Florida Manatee
Jennifer Bracken Northern Ohio
Joshua Denk Maine
Maribel Diaz East Texas
Kris Freitas Big Valley
Daniel Garrison Holy Cross School LA
Darrell Harvey Hired
Daniel Hirsch West Los Angeles
Mike Kyle East Los Angeles
Michael Marcus Florida Manatee
Gary Peters Hoosier Heartland
Leigh Petty Yellow Rose
Dalton Powell South Kansas
Shane Stafford Southern Minnesota
Ed Williams Hired
Sharon Ellsworth-Nielson Great Salt Lake
Dan Dunn Sundance
Rebecca Fenton Utah-Wasatch
Lindsay Carter Utah-Wasatch
Christopher Rogers Golden Desert
Julie Roos Golden Desert
James Striplin Sagebrush
SamuelR Segrist Nebraska South
Dan Christie Nebraska South
Micah Everson Magnolia
Jana Harry Magnolia
Heather Beach Northwest Indiana
Harry Gaston Hoosier Crossroads
Christine Woodhouse Northeast Indiana
Natasha Nuerge Northeast Indiana
David Nagel Hoosier Heartland
Jeanne Malone Hoosier Crossroads
Sarah Krabill Northwest Indiana
Ciara Pritschet Northern Lights
Bre Roberts Southern Minnesota
Matthew Davis Central Minnesota
Ethan Case South Carolina
Scott Murray South Carolina
Anitha Irakam New Jersey
Jennifer Shao New Jersey
Erin Harbaugh-Clark East Oklahoma
Chaz Stephens East Oklahoma
Varsha Venkatesh Michigan
Samuel Bagenstos Michigan
Chris Colvin Deep South
Daniel Commander Deep South
Paul Gaba Florida Oceanfront
Jesus Caro Florida Manatee
Chryste Psik Florida Panther
Leyza Blanco South Florida
Anna Lasseter Florida Sunshine
Loveleen Kang Florida Sunshine
Chloe Dennis Idaho Gem of the Mountain
Jennifer Shumway Idaho Mountain River
Gary Luke Idaho Gem of the Mountain
Brock Sondrup Idaho Mountain River
Paul Wexler New England
Amanda Parker New England
Micheal Poe New England
Peter Rehani Northern Wisconsin
Gail Burkel Southern Wisconsin
Tyler Ross Greater Illinois
Tammy Carter Greater Illinois
Andrew Gegios Valley Forge
Tiffany Dacheux Valley Forge
Alison McBee Pittsburgh
Caitlin Easter North Oregon
Brandon Johnson South Oregon
Jan Friedman-Pizzo South Oregon
Stephen McClanahan North Oregon
Rob Moeny South Oregon
Katie Kantrowitz North Oregon
Tony Hoffman Montana
Aly Nordwall Montana
Nathan Amberg North Dakota Roughrider
Scott Walker Northern South Dakota
Angelica Mercado Rushmore
Luke Cumbee Rushmore
Cadi Kadlecek Tennessee
Danielle Trainer-Smallwood Tennessee
Alex Bales West Iowa
Jesse Meyer East Iowa
Cheri Shatto West Iowa
Kimberly Fradelis San Fran Bay
Mariel Cruz Calif. Coast
Eric Larsen Capitol Valley
Zack Kopecki Big Valley
Angelique Ronald Sierra
Amartya De Calif. Coast
Robert Prichard(S) Capitol Valley
Nicole Jennison Sierra
Byron Arthur Louisiana
Brittanie McNeil Tarheel East
Vasavi Pasumarti Tarheel East
Megan Smith Carolina West
Zach Onstot Carolina West
Travis Clement Arizona
Marissa Gurtler Arizona
Katherine Dannemiller Eastern Ohio
Becca Marks North Coast
James Lewis North Coast
Cecilia Caputo Western Ohio
Jodi West Northern Ohio
Todd Michael Eastern Ohio
Juliana Janatowski Western Ohio
Sarah Sherry Western Washington
Kelley Kirkpatrick Puget Sound
Piper Ragland Western Washington
Derek Hanson Puget Sound
Judy Huston North Texas Longhorns
Matthew Stewart UIL
Ryan Lovell Tall Cotton
Jake Cosio LBJ
Jasmine Estrada West Texas
Aaron Marshall Yellow Rose
Jonni Davis Lone Star
Jayson Anderson Tall Cotton
Kim Falco West Texas
Chris Agee North Texas Longhorns
Stan Standly UIL
Jane Boyd Lone Star
Edgar Jackson LBJ
Erik Pielstick Southern California
Micheal Murray East Los Angeles
Danny Hisrch West Los Angeles
Trudy White Matthews Southern California
Erick Nguyen East Los Angeles
Ellen Ivens-Duran West Los Angeles
Brandon Box-Higdem Arkansas
Shane Sandau Heart Of America
Laura Trieschmann Eastern Missouri
Chasity Hance Ozark
Courtni Samuel Ozark
Robyn Haug Eastern Missouri
Jeri Connors Willard Heart Of America
Maureen Woods Raytown South HS MO
Kristi Goemmer Space City
Sharon Winn Gulf Coast
Anshika Agrawal Heart Of Texas
Kate Jones-Rickman Central Texas
Sean Elsik Central Texas
Derek Davis Space City
Andy Stubbs South Texas
Courtney Coffman East Texas
Eddina Jackson South Texas
Miguel Harvey Heart Of Texas
Bryan Winn Gulf Coast
Jason Langston East Texas
Michael Rutledge South Texas
Mike Robinson Georgia Northern Mountain
Pamela Childress Georgia Southern Peach
Jamie Wills Georgia Northern Mountain
Laura LaChappelle Georgia Southern Peach
John Ferris Taipei American
Bryce Strampe Wind River
Matt Prevedel Hole In The Wall
Rose Larsen Hole In The Wall
Mallory Raugewitz Kansas Flint-Hills
Lynn Miller Sunflower
Claire Haflich Three Trails
Zach Atkins East Kansas
Wesley Cornett Sunflower
Megan Blackburn West Kansas
Matthew Baer Kansas Flint-Hills
Jennifer Morgan East Kansas
Ursela Hemman West Kansas
Kevin Krouse Three Trails
Katherine Muse Colorado Grande
Traci Mumm Rocky Mountain-North
Mike Trevithick Rocky Mountain-South
Meaghan McDowell Colorado
Thomas Cornell Western Slope
Angela Smith Rocky Mountain-North
Patton Lowell Western Slope
Carlye Holladay Colorado
Jeremy Beckman Colorado Grande
Tammie Peters Rocky Mountain-South
Brenda Sencer New York City
Spiros Vouthas Long Island
Bro. John McGrory Long Island
Eric DiMichele New York City
Louis Wood Iroquois