National Speech and Debate Tournament

2019 — Dallas, TX/US

Worlds Schools: 187

Para First Middle Last School Location
Kristy Abusaid South Texas
Mark Adams Greater Illinois
Kelly Agan Tarheel East
Chris Agee North Texas Longhorns
Mariela Alvarez East Los Angeles
Zac Angleton Sunflower
Roy Antley Montana
Zach Atkins East Kansas
Matthew Baer Kansas Flint-Hills
Dan Bagwell Deep South
Lucas Bailey Georgia Northern Mountain
Jordan Bakken Northern South Dakota
Rohin Balkundi Heart Of Texas
Christine Beard Space City
Jeremy Beckman Colorado Grande
Steven Birnholz Florida Sunshine
Michael Bischoff Carolina West
Megan Blackburn West Kansas
Kelsey Bosten Show Me
Katy Branch Arkansas
Pamela Brown Southern Wisconsin
Anna Bryant Michigan
Pauline Buis Florida Sunshine
Karl Bunday Central Minnesota
Dave Camous Florida Panther
Rachel Campbell Hire MD
Jesus Caro Florida Manatee
Tammy Carter Greater Illinois
Frankie Cena FDT Academy BC
Becky Chabot Southern Minnesota
Shannon Chamberlain Utah-Wasatch
Pamela Childress Georgia Southern Peach
Zachariah Chou Florida Oceanfront
Cathy Christian Rocky Mountain-South
Erin Clark East Oklahoma
Courtney Coffman East Texas
Fred Collins West Oklahoma
Chris Colvin Deep South
Jake Cosio LBJ
Tim Coughlin Valley Forge
Stephanie Cozzens Wind River
Jerry Crist South Texas
Mariel Cruz Calif. Coast
Katherine Dannemiller Eastern Ohio
James Davis Magnolia
Matthew Davis Central Minnesota
Justin Delinois Iroquois
Joshua Denk Maine
Chloe Dennis Idaho Gem of the Mountain
Meagan Deutch East Kansas
Eric DiMichele New York City
Kaitlin Dickman Northwest Indiana
Amanda L. Dolinger Heart Of America
Marco Dominguez Arizona
Steve Dosskey Nebraska South
Alicia Drier Hoosier Crossroads
Katie Dunn Carolina West
Hunter Dunteman Rushmore
Anthony Erhardt Eastern Ohio
Madison Estes East Oklahoma
Micah Everson Magnolia
Kim Falco West Texas
Kim Ferguson Hole In The Wall
Brandon Fisher North Texas Longhorns
Kimberly Fradelis San Fran Bay
Kris Freitas Big Valley
Paul Gaba Florida Oceanfront
Kelly Garner Magnolia
Becky Gaul West Iowa
Terry German Gulf Coast
Cathryn Geyer Big Valley
Kim Goff South Carolina
Brooke Gregg Utah-Wasatch
Jack Grobe Iroquois
Aubree Hansen New Mexico
Nick Hansen New Jersey
Derek Hanson Puget Sound
Mark Harris Show Me
Laura Hasian Three Trails
Laura Hasian Louisburg HS KS
Emily Henry Heart Of America
Daniel Hirsch West Los Angeles
John Holen Nebraska South
Alyssa Hooks Space City
John Albert Hovland Sundance
Dustin Hurley Jack C Hays HS TX
Judy Huston North Texas Longhorns
Gayle Hyde North Dakota Roughrider
Edgar Jackson LBJ
Patrick Johnson North Oregon
Ricardo Jordan West Texas
Sohail Jouya Sunflower
Priya Kandaswamy Capitol Valley
Geoff King Eastern Missouri
Wendy King Western Slope
Kelley Kirkpatrick Puget Sound
Derrick Knight Hoosier Heartland
Tony Krabill Northeast Indiana
Nathan Kurtti North Dakota Roughrider
Laura LaChappelle Jackson HS GA
Audra Langston East Texas
Victoria Lapadula Argentina
Jenny Lewis New Mexico
Javier Lopez Space City
Ryan Lovell Tall Cotton
David Luers Hoosier Heartland
Brockton Lundy San Fran Bay
Jeanne Malone Hoosier Crossroads
John Mast Heart Of Texas
Jamie Mayhew Georgia Southern Peach
Alison McBee Pittsburgh
Brittanie McNeil Tarheel East
Angelica Mercado Rushmore
Jesse D Meyer East Iowa
Timothy Meyer West Los Angeles
Rob Moeny South Oregon
Ryan Monagle New Jersey
Colleen Mooney Valley Forge
Adam Moore West Kansas
Chris Mosmeyer Yellow Rose
Traci L. Mumm Rocky Mountain-North
Micheal Murray East Los Angeles
Katherine Muse - Wagenknecht Colorado Grande
Emily Myers Wind River
Natasha Nuerge Northeast Indiana
Nisha Pandey Capitol Valley
Mikay Parsons North Oregon
Adam Payne South Kansas
Carmen Perez Yellow Rose
Walker Perkins Hire TX
Erik Pielstick Southern California
Allen Pino Hole In The Wall
Nic Ragland Kingston HS WA
Piper Ragland Western Washington
Rick Ramnath Florida Panther
Mallory Raugewitz Kansas Flint-Hills
Taylor Reeves Ozark
Veronica Reinhart East Los Angeles
Victoria Rivera Southern California
Jonathan Robertson Tall Cotton
Angelique Ronald Sierra
Julie Roos Golden Desert
Donna Rosenbauer Pittsburgh
Renard Roy Winston Churchill HS TX
Sara Ruffin East Texas
Meenakshi Sambasivam Calif. Coast
Casie Sambo Eastern Missouri
Ethan Samuel Ozark
Gabriel Sanchez Archer High School GA
Susan Seep Arizona
Jeannette Shields South Kansas
Danielle Smallwood Tennessee
Levi Smith Rocky Mountain-North
Meykia Smith Western Washington
Milla Smith Sierra
Devon Snook North Coast
Enrique Solis Jr West Texas
Marcia Speece North Coast
Jacek Stachowiak Lone Star
Shane Stafford Southern Minnesota
Stan K. Standly Hire
Stuart Standly UIL
Matthew Stewart Lone Star
Sophia Stockham Western Ohio
Preston Stolte Central Texas
Dawn Stubblefield Sundance
Allen Sutton Glendale HS MO
Renee Tatterson Idaho Gem of the Mountain
Michelle Taylor Kansas Flint-Hills
Maryam Tazari New York City
Jacob Thompson Virginia
Elizabeth Tirkis Colorado
Vicky Tong New England
Elizabeth Topliff Colorado
Mike Trevithick Rocky Mountain-South
Diane Wagener Western Slope
Edmond B Walsh Idaho Mountain River
Alexandra Welch Maine
Jodi West Northern Ohio
Paul Wexler New England
Jessica Wilkinson Magnolia
Bryan Winn Gulf Coast
Leo Wong RE Mountain Secondary BC
Elizabeth Wood Weas Mountain Brook HS AL
Joel Ybarra Three Trails
danielle savoy Louisiana
adam thane Montana