Gonzaga University The Jesuit

2020 — Spokane, WA/US

The Jesuit Debates Invitation

Gonzaga University

October 31st – November 2nd 2020

 

Dear Colleagues,

Gonzaga University cordially extends you an invitation to attend the 2020 Jesuit Debates (“The Jesuit”) on Saturday, Sunday, and Monday, October 31stth – November 2nd.  We will host the tournament utilizing the Classrooms.Cloud platform. We hope you join us for an exciting weekend of debates.  Please scroll to the bottom of this invite to see past winners.

COSTUME CONTEST

We will continue tradition of the Harvard Costume Contest.  We can’t really give the winners candy this year but there will still be a monetary prize for best costume as voted on by the people!

DEBATE FORMAT

This year we will offer three divisions of debate: Open, JV, and Novice.

The Novice Division will be using the ADA’s restricted evidence set – all evidence presented in such debates should be from the evidence maintained by the ADA Novice Curriculum Committee, and Debaters may not present evidence from outside the evidence set.

The tournament will feature 6 preliminary rounds of two-person, switch-sides, cross-examination debate on the national topic in the standard 9-3-6 format. 

Students are asked to debate the topic selected for the 2020-21 season by a vote of the Cross-Examination Debate Association membership. 

Elimination rounds will begin with Double Octafinals for Open and determined by entry levels for the other divisions.

Hybrid teams are permitted to enter the tournament and will be allowed to clear to elimination rounds.

Courtesy demands, and we insist, that rounds start and be adjudicated punctually. 

Brackets will not be broken and sides will not be equalized.

Flipping for sides in elimination rounds:  at least one representative for both teams must be present to flip for sides and declare their decision at least 30 minutes before the scheduled starting time of an elimination debate or by a flip time published by the tabroom.  If a representative is not present to flip and declare a side, that team forfeits their right to flip and the team that is present gets to declare sides for the debate. 

Gonzaga teams may compete in the tournament; they are eligible to receive speaker awards and to compete in elimination rounds, judge assignments for Gonzaga teams will be assigned by the computer and changed only by the option of an external tab room manager.

Participating teams and schools are expected to contribute to http://opencaselist.paperlessdebate.com/bin/view/Main/ and should provide their most recent affirmative and negative information by the Tuesday before the tournament at latest.

All participants debate at the invitation of the Gonzaga University and according to its university policies and tournament rules, as well as any rules of their sponsoring institutions. The tournament abides by the rules and norms of the American Forensics Association and the American Debate Association.

PNW Debate

We are adding a division of PNW Debate to our slate of divisions. “Pacific Northwest Debate” is an intercollegiate debate format rooted in evidence and public advocacy, yet accessible, realistic, and enriching for a diversity of college students. The format is particularly accessible for college students with little to no prior debate experience.  

PNW feature two topics per school year (Fall and Spring) and an article packet constructed by participating students. Consisting of a variety of scholarly and topical sources, the article packet is the sole source of quoted evidence in debates. The packet is also expanded and revised throughout the topic cycle as participants’ arguments evolve. This semesters PNW topic is: Resolved: The United States Federal Government should reduce its alliance commitments by terminating one of more its Asian-Pacific mutual defense pacts."

The format is very similar to the NDT/CEDA format with modified times. From the release of the pairing to the oral critique, rounds last approximately 1.5 hours. All students deliver a 6-minute constructive, 4-minute rebuttal, and a 2-minute cross-examination period (both asking and answering questions). Pre-round disclosure and assistance from coaches is encouraged and each round concludes with a decision and critique delivered by the critic.  Given this formats emphasis on debates digestible to public audiences and student accessibility the norms for delivery are quite distinct from NDT/CEDA policy format.

 

If you think you have students interested in PNW Debate please consider visiting https://www.westerndebateunion.org/pnwdebate for more information.

ENTRIES

Entries will be managed through the tabroom.com website. 

To finalize your entry do the following on tabroom.com by 12pm PST October 26th, 2020.

(a) Double check the teams entered

(b) Make sure your judges are entered along with number of rounds.

(c) All judges must have a philosophy entered at tabroom.com. Make sure each one does

(d) Enter the TOTAL NUMBER in your party (all debaters, judges and observers, scouts, hangers on)

(e) Make sure all attendees’ dietary preferences are in the system

(f) Double check your school's contact info at tabroom.com.

 

FEES

Fees for the tournament will be $95 per team entered in the tournament.  The team charges will cover platform, tabroom, trophies and shipping costs.

Fees can be paid in advance with credit card on the universities secure online site. This is our preferred method of receiving payment. To pay online please go to:  https://commerce.cashnet.com/GUDebate2  and click on the “Jesuit” link. A receipt will be autogenerated and emailed to you when payment is made.

All fees will be calculated on October 28th, 2020 at NOON PST.  Your school will be responsible for all people listed as of that time. Drops are official ONLY if confirmed at the official tournament web site. 

JUDGES

Preference System

We will use an ordinal judge rating system and place judges on the basis of their percentile scores.  Our goal will be to place judges in the top 60th percentile and with a mutuality of 40 percentile points in all debates that involve teams with fewer than 4 losses.  Depending on the number of excess rounds of judging available, this may not be possible in all instances, but we expect to hit this target in the overwhelming number of judge placements. No team regardless of record will receive any judge in the bottom 20th percentile of their rankings. In elimination rounds we will continue to use 3 judge panels although we reserve the right to expand panels to 5 judges depending on judge availability.

The ADA rule states: “Judges should never be subjectively evaluated by tournament directors for preclusion from teams or divisions, for mutual preference or for judge placement.”  Judges with a minority racial identity are encouraged to opt-in.  We believe that allowing judges to opt-in for diversity meets this rule and that the only information a tab room is allowed to consider is whether a judge has opted-in.  You may opt-in on tabroom.com and we request that you confirm your opt-in decision by sending an email to Gary.Larson@wheaton.edu.  Judges who opt-in for diversity will (a) be placed first when open division is paired and (b) be placed first in elimination rounds.  In both instances, diversity-enhancing judges will need to meet the 55/35 criteria to be placed.

As a normative practice we encourage teams to prefer a diverse pool of judges including those that you might not normally see in the back of your rounds.

Obligation. Judges are obligated for 3 prelims per team and the first elimination debate, and one round beyond the elimination of the last team from their school. 

Constraints.  Judges and students should enter constraints under the following circumstances:  if you are former college or high school debate colleagues, if there is a former students/coach professional relationship or a non-platonic personal relationship, if the judge has a substantial fiduciary relationship with the school, and if the student/judge have been parties to a harassment complaint filed with one their respective universities, CEDA, or other entity charged with resolving those and similar grievances. If there are other reasons you feel you would not want a person judging you (for argumentative or ideological differences for example) place them in your bottom 20% rather than constrain them. Even in “out of it” debates you will not get a judge below that floor.

Please note that once a judge is placed by the tournament participants/observers or judges may not alter that assignment. If there is a mistake (we placed a constrained judge, etc) please bring it to the tabrooms attention immediately for correction. 

REGISTRATION

Teams will be able to check in using tabroom or can email gfrappier@gmail.com to confirm all competitors and judges will be present. Everyone must be checked in before we can pair the presets. The deadline to confirm your party will be 8PM PST on October 30th.

AUDIO AND VIDEO RECORDING

All rounds (defined as the speeches of the participants) are open to registered tournament participants and may be electronically recorded for private educational use by tournament participants (registered coaches, debaters and helpers, and Gonzaga tournament staff) only. Public distribution of such recordings is expressly prohibited unless prior written consent of all people on the recording is obtained and unless prior written consent of Gonzaga University is obtained.


TENTATIVE SCHEDULE (ALL TIMES PST)

Jesuit Schedule DRAFT

 

Saturday

 

6:15 am                     Verify all your participants are assembled (on the digital bus)

 

6:30 am                     Round 1 & 2 Pairings.

Prompt disclosure for both debates is expected prior to Round 1 in order to facilitate expedited turnaround for Round 2. *OPEN to suggestions for how to facilitate this*

 

6:40                            Round 1 Check-in Deadline

Check-in requires all participants, including judges, to report to room to perform AV checks, set-up email thread, and disclosure.

 

7:05                            Round 1 Report Time.

All participants, including judges, must be in the room at this time.

 

7:15                            Round 1 Start Time

 

9:30                            Round 1 Decision Time

 

9:45                            Round 2 Check-in Deadline

 

10:05                          Round 2 Report Time

 

10:15                          Round 2 Start Time

 

12:30                          Round 2 Decision Time

 

1:00                            Round 3 Pairing

 

1:10                            Round 3 Check-in Deadline

 

1:45                            Round 3 Start Time

 

4:00                            Round 3 Decision Time

 

Sunday

9:15 am                     Verify all your participants are assembled (on the digital bus)

 

6:30 am                     Round 4 Pairing

Prompt disclosure for both debates is expected prior to Round 1 in order to facilitate expedited turnaround for Round 2.

 

6:40                            Round 4 Check-in Deadline

Check-in requires all participants, including judges, to report to room to perform AV checks, set-up email thread, and disclosure.

 

7:05                            Round 4 Report Time.

All participants, including judges, must be in the room at this time.

 

7:15                            Round 4 Start Time

 

9:30                            Round 4 Decision Time

 

10:00                          Round 5 Pairing

 

10:10                          Round 5 Check-in Deadline

 

10:35                          Round 5 Report Time

 

10:45                          Round 5 Start Time

 

1:00                            Round 5 Decision Time

 

1:30                            Round 6 Pairing

 

1:40                            Round 6 Check-in Deadline

 

2:15                            Round 6 Start Time

 

4:30                            Round 6 Decision Time

 

Monday

 

6:15 am                     Verify all your participants are assembled (on the digital bus)

 

6:30 am                     Octafinals Pairing

 

6:45                            Octafinals Check-in and Flip Deadline

 

7:20                            Octafinals Report Time

 

7:30                            Octafinals Start Time

 

10:00                          Octafinals Decision Time

 

10:15                          Quarters Pairing

 

10:30                          Quarters Check-in and Flip Deadline

 

11:05                          Quarters Report Time

 

11:15                          Quarters Start Time

 

1:45                            Quarters Decision Time

 

2:00                            Semis Pairing

 

2:15                            Semis Check-in and Flip Deadline

 

2:50                            Semis Report Time

 

3:00                            Semis Start Time

 

5:30                            Semis Decision Time

 

5:45                            Finals Pairing

 

6:00                            Finals Check-in and Flip Deadline

 

6:35                            Finals Report Time

 

6:45                            Finals Start Time

 

9:15                            Finals Decision Time

 

 

TOURNAMENT HISTORY

 

2018                                            

Champion                                                     Dan Bannister & Anthony Trufanov - Kentucky

Runner Up                                                    Alex Gazmararian & Zahir Shaikh - Emory

Semi Finalist                                                 Swapnil Agrawal & Advait Ramanan - Georgia

Semi Finalist                                                 Gio Liriano & Sam Gustavson - Iowa

Top Speaker                                                  Ayush Midha - Harvard

Second Speaker                                            Nicolas Juarez - Oklahoma

 

2017

Champion                                                      Ayush Midha & Hemanth Sanjeev - Harvard

Runner Up                                                    Charles Athanasopoulos & Rayvon Dean – Wake Forest University

Semi Finalist                                                 Smith & Nicolas Juarez  - University of Oklahoma

Semi Finalist                                                 Rohit Asirvatham & Teja Leburu – University of Minnesota

Top Speaker                                                  Charles Athanasopoulos – Wake Forest University

Second Speaker                                           Quaram Robinson - University of Kansas

 

2016

Champion                                                      Jacob Hegna & Henry Walter - University of Kansas

Runner Up                                                    Ayush Midha & Hemanth Sanjeev - Harvard

Semi Finalist                                                 Darius White & Nicolas Juarez  - University of Oklahoma

Semi Finalist                                                 Chris Birzer & Mac Cook - University of Kansas

Top Speaker                                                  Viveth Karthikeyan - Emory University

Second Speaker                                           Quaram Robinson - University of Kansas

 

2015

TOURNAMENT NOT HOSTED

 

2014

TOURNAMENT NOT HOSTED

 

2013

Champion                                                      Matea Ivanovich & Kendra Doty – Idaho State

Runner Up                                                    Alex Velto & Christian Rodriquez – UNLV

Semi Finalist                                                 Andrew Durand & Sean Mulloy – Whitman College

Semi Finalist                                                 Evan Jones & Jeremiah Worrell – UMKC

Top Speaker                                                 Matea Ivanovich – Idaho State

Second Speaker                                           Alex Velto – UNLV

 

2012

Champion                                                      Christian Bato & Alex Velto - UNLV

Second Place                                                Marvin Carter & Lee Thatch - CSU Fullerton

Semi Finalist                                                 Alex Bonnet & Peter Sadowksi - UMKC

Semi Finalist                                                 Mary Marcum & Amy Pauli - Wyoming

Top Speaker                                                 Marvin Carter - CSU Fullerton

Second Speaker                                           Matt Gomez - Weber State

 

2011

Champion                                                      Andres Gannon & Sarah Weiner – Cal

Second Place                                                Michael Ely & Derek Liles – UTSA

Semi Finalist                                                 Blake Hallinan & Derek Ziegler – Kansas State

Semi Finalist                                                 Marvin Carter & Jim Sydnor – CSU Fullerton

Top Speaker                                                 Sarah Weiner – Cal

Second Speaker                                           Andres Gannon – Cal

 

2010

Champion                                                      Beth Mendenhall & Derek Ziegler - Kansas State

Second Place                                                Tony Johnson & Matea Ivanovich - Idaho State

Semi Finalist                                                 Leah Moczuslki & Paul Kanellopoulos - Gonzaga

Semi Finalist                                                 Jordan Blumenthal & Zane Waxman - Northwestern

Top Speaker                                                 Beth Mendenhall - Kansas State

Second Speaker                                           Drew McNeil - Texas

 

2009

Champion                                                      Matt Fisher & Stephanie Spies – Northwestern

Second Place                                                Jacob Polin & Kathy Bowen – Cal

Semi Finalist                                                 Nate Cohn & Daniel Strauss – Whitman

Semi Finalist                                                 James Brockway & Rahul Jaswa – Cal

Top Speaker                                                 Matt Fisher – Northwestern

Second Speaker                                           Nate Cohn – Whitman

 

2008

Champion                                                     Mike Jones & Mima Lazaravic – USC

Second Place                                                Mike Burshteyn & Jacob Polin – Cal

Semi Finalist                                                 John Warden & Matt Fisher – Northwestern

Semi Finalist                                                 James Brockway & Rahul Jaswa – Cal

Top Speaker                                                 Mike Burshteyn – Cal

Second Speaker                                           Matt Fisher – Northwestern

 

2007

Champion                                       Cade Olson & Josh Kernoff – Dartmouth

Second Place                                  Mike Jones & Chris Jones – USC

Semi Finalist                                  Luis Magellan & Caitlin Gray – CSU Fullerton

Semi Finalist                                   Mike Smith & Mima Lazaravic – USC

Top Speaker                                   Cade Olson – Dartmouth

Second Speaker                             Mike Burshteyn – Cal

 

2006

Champion                                       Mike Burshteyn &  Reid Shannon – Cal

Second Place                                  Matt Schissler &  Ross Richendrfer – Whitman

Semi Finalist                                   Jessica Yeats & Nichelle Klosterboer – ISU

Semi Finalist                                   Alex Iftimi & Mike Smith – USC

Top Speaker                                   Alex Iftimie – USC

Second Speaker                             Mike Burshteyn – Cal

 

2005

Champion                                       Eric Suni & Matt Schissler – Whitman

Second Place                                  Mike Burshteyn & Craig Wickersham – Cal

Semi Finalist                                   Izak Dunn &  Jessica Yeats – Idaho State

Semi Finalist                                   Nick Lin &  Reid Shannon – Cal

Top Speaker                                   Craig Wickersham – Cal

Second Speaker                             Eric Suni – Whitman

 

2004

Co-Champions                               Stacy Nathan &  Craig Wickersham – Cal

Co-Champions                               Guarav Reddy &  Reid Shannon – Cal

Semi Finalist                                   Eric Suni &  Beth Schueller – Whitman

Semi Finalist                                   Joe Koehle & James Thomas – West Georgia

Top Speaker                                   Guarav Reddy – Cal

Second Speaker                             Reid Shannon – Cal

 

2003

Co-Champ                                       Stacy Nathan & Reid Shannon – Cal

Co-Champ                                       Dan Shalmon & Tejinder Singh – Cal

Semi Finalist                                   Eric Suni & Beth Schueller – Whitman

Semi Finalist                                   Teddy Albiniak & Orion Steele – Redlands

Top Speaker                                   Tejinder Singh – Cal

Second Speaker                             Dan Shalmon – Cal

 

1999-2002

TOURNAMENT NOT HOSTED

 

1998

Champion                                       John Sullivan & Erik Cornellier – Michigan State

Second Place                                  Hajir Ardebili & Drew Franz – Kansas

Top Speaker                                   John Sullivan – Michigan State

Second Speaker                             Hajir Ardebili – Kansas

 

1997

Champion                                       John Sullivan & Erik Cornellier – Michigan State

Second Place                                  Ty Smith & Danny Whitaker – Weber State

Top Speaker                                   Ty Smith – Weber State

Second Speaker                             Danny Whitaker – Weber State

 

1996                                                

Champion                                       John Sullivan & Biz Repko – Michigan State                                                         

Second Place                                  Monte Stevens & Erik Jenkins – UMKC

Top Speaker                                   Elizabeth Repko – Michigan State

Second Speaker                             Jethro Hayman – Vermont

 

1995

Champion                                       Greg Hopper & Brad Thompson – Southwest Missouri MS              

Second Place                                  Elizabeth Repko & John Sullivan – Michigan State    

Top Speaker                                   Elizabeth Repko – Michigan State            

Second Speaker                             Brad Thompson – SMS

 

1994

Champion                                       Dave Devereaux & Lincoln Houde – KState                                                         

Second Place                                  Jason Foote & Sean Lemoine – NW LA   

Top Speaker                                   Greg Achten – Emporia State     

Second Speaker                             Dave Deveraux – Kansas State

 

1993

Champion                                       Jason Kline & Dave Devereaux – Kansas State                                 

Second Place                                  Greg Achten & Jim Haefele – Emporia State             

Top Speaker                                   ????     

Second Speaker                             ????

 

1992                                 

Champion                                       Chris Riffer & David McDonald – UMKC               

Second Place                                  John Dean & Brandon Fletcher – UCLA   

Top Speaker                                   ????     

Second Speaker                             ????

 

1991

Champion                                       Chris Riffer & David McDonald – UMKC                                     

Second Place                                  Jim Haefele & Doug Hennessee – Emporia State

Top Speaker                                   ????     

Second Speaker                             ????