Jack Howe Memorial Tournament

2021 — NSDA Campus, CA/US

Global Tournament Schedule

Tournament Schedule:

 Registration and Judge Training 7:00AM

 

SPEECH

Saturday -(9/18)

12:00 PM       Round 1 All IE’s (Extemp Speaks at 12:30PM)

3:15 PM       Extemp Draw 2

3:30 PM       Round 2 All IE’s (Extemp Speaks at 3:45PM)

6:30 PM         Extemp Draw

6:45 PM         Round 3 All IE’s (Extemp Speaks at 7:00PM)

All individual event elim breaks will be posted Saturday night as soon as they are available.

Sunday - (9/19)

7:45 AM        Extemp Draw for Elim 1

8:00 AM        Speech Elim 1 (Extemp Speaks at 8:15) (Novice finals; Open Semi-Finals)

11:45 AM      Extemp Draw for Elim 2

12:00 PM      Speech Elim 2 (Open Finals)

4:45 PM        Speech Awards

 

MIDDLE SCHOOL CONGRESS

 Saturday (9/18) (Middle School Congress)

8:15 AM        Judge and Parliamentarian Training

8:45 AM        Parliamentarian Call

9:00 AM        Judge Call for Preliminary Rounds (Mandatory for All Congress Judges)

9:00 AM        Students Report to Chambers for their Technology Check and Pre-round Discussions

9:30 AM        Complete Judge Call

9:45 AM        Round 1 Begins (until 11:45 AM)

1:15 PM         Round 2 Begins (until 3:15 PM)

4:45 PM         Final Round (until 6:45 PM)

 

OPEN CONGRESS

Saturday (9/18) (Open Congress)

8:15 AM        Judge and Parliamentarian Training

8:45 AM        Parliamentarian Call

9:00 AM        Judge Call for Preliminary Rounds (Mandatory for All Congress Judges)

9:00 AM        Students Report to Chambers for their Technology Check and Pre-round Discussions

9:30 AM        Complete Judge Call

9:45 AM        Round 1 Begins (until 11:45 AM)

1:15 PM         Round 2 Begins (until 3:15 PM)

4:45 PM         Round 3 Beings (until 6:45 PM)

Sunday (9/19) (Open Congress)

8:15 AM        Judge Meeting/Training/Call for Semifinal Round

9:00 AM        Students Report to Chambers for Semifinal Round

9:15 AM        Semi-final Round begins (until 11:45)

12:45 PM       Judge Meeting/Training/Call for Final Round

1:15 PM         Final Round (until 4:15 PM)

  

TOC LD AND JV LD

 Saturday (9/18)

7:00 AM        Registration

8:00 AM        Round 1

10:00 AM      Round 2

12:00 PM       Lunch

1:30 PM         Round 3

4:00 PM         Round 4

 Sunday (9/19)

8:00 AM        Round 5

11:00 AM      Round 6

2:00 PM         Double Octos (top 32 teams with at least 4 wins in open) or (Quarters/Semis for JV)

Speaker Awards will be announced prior to Octos

5:00 PM Octos (Double Flight)

JV schedule will be determined based on numbers

 Monday (9/20)

9:00 AM        Quarters (Single Flight)

11:00 AM       Semis (Single Flight)

1:00 PM         Finals


 CHSSA Novice/CA LD OPEN

Saturday (9/18)

8:00 AM        Round 1 LD CA/Novice

10:30 AM      Round 2 LD CA/Novice

LUNCH

1:30 PM        Round 3 LD CA/Novice

3:45 PM        Round 4 LD CA/Novice

6:00 PM        Round 5 LD CA/Novice

 

Sunday (9/19)

8:00 AM        Round 6 LD CA/Novice

10:30 AM      First LD CA/Novice Elim

LUNCH

1:45 PM        Second LD CA/Novice Elim

3:45 PM        Third LD CA/Novice Elim

5:45 PM        Fourth LD CA/Novice Elim

7:00 PM        Fifth Elim (If Needed) 

 

 

MIDDLE SCHOOL PUBLIC FORUM

 Saturday (9/18)

8:00 AM         Round 1 PF

10:00 AM       Round 2 PF

1:30 PM         Round 3 PF

5:00 PM         Round 4 PF

 Sunday (9/19)

9:00AM           Round 5 PF

11:00AM         Octofinal Round

2:00 PM          Quarterfinal Round

4:30 PM          Semi Finals Round

6:45 PM          Final Round

 

 

  OPEN PUBLIC FORUM

 Saturday (9/18)

7:00 AM         Registration

8:00 AM         Round 1

10:00 AM       Round 2

1:30 PM         Round 3

5:00 PM         Round 4

8:00 PM         Round 5

 

Sunday (9/19)

9:45 AM        Round 6

1:45 PM         Triple Octofinal Round

3:00 PM         Double Octofinal Round

4:45 PM         Octofinal Round

 

Monday (9/20)

9:00 AM             Quarterfinal Round

11:00 AM            Semifinal Round

1:30 PM               Final Round

 

 

PARLIMENTARY

 Saturday (9/18)

8:00 AM         Round 1 (Prep @ 8:00, Round start @ 8:20)

10:00 AM       Round 2  (Prep @ 10:00, Round start @ 10:20)

1:30 PM          Round 3 (Prep @ 1:30, Round start @ 1:50)

5:00 PM          Round 4 (Prep @ 5:00, Round start @ 5:20)

8:00 PM          Round 5 (Prep @ 8:00, Round start @ 8:20)

Sunday (9/19)

9:45 AM         Round 6 (Prep @ 9:45, Round start @ 10:05)

1:45 PM          First Debate (Prep @ 1:45, Round start @ 2:05)

3:00 PM          Second Debate (Prep @ 3:00, Round start @ 3:20)

4:45 PM          Third Debate (Prep @ 4:45, Round start @ 5:05)

6:15 PM          Fourth Debate (Prep @ 6:15, Round start @ 6:35)

7:45 PM          Fifth Debate Elim (if necessary) (Prep @ 7:45, Round start @ 8:05)

 

 WORLD SCHOOLS

 Sunday (9/19)

 11:45 AM to 12:45 PM         Re-Registration  

1:00 PM to 2:00 PM             Round 1

2:30 PM to 3:30 PM             Round 2

4:00 PM to 5:00 PM             Round 3

5:30 PM to 7:00 PM             Final Round

 

POLICY

Saturday (9/18)

 8:00 AM        Round 1

10:00 AM      Round 2

12:00 PM       Lunch Break/Pair Round 3

1:30 PM         Round 3

4:00 PM         Round 4

 Sunday (9/19)

8:00 AM        Round 5

11:00 AM      Round 6; 1st Elimination Round in JV & Novice

Speaker Awards will be annoucned prior to Octos

2:00 PM         Double Octofinals; 2nd Elimination Round in JV & Novice

5:00 PM         Octofinals; 3rd Elimination Round in JV & Novice

 

Monday (9/20)

8:00 AM        Quarterfinals

11:00 AM      Semifinals

2:00 PM         Finals