Barkley Forum for High Schools
2017 — Atlanta, GA/US
2016 Results
61st Annual Barkley Forum for High Schools Tournament
2016 Listing of Exhibition Participants
2016 Silver Key Award Recipients:
Pelham Debates Champions: Anish Dayal and Harrison Hall, Westminster
Pelham Debates Speaker: Zahir Shaikh, Blake
Congressional Debate Champion: Gregory Seabrooks, Oxbridge Academy of Palm Beaches
Lincoln Douglas Champion: Graham Baker, Greenhill
Lincoln Douglas Speaker: Amit Kukreja, Newark Science
Public Forum Champions: Jake Becker and Brandon Becker, American Heritage Plantation
Public Forum Speaker: Garrett Moon, Nova Senior
Extemporaneous Speaking: Chance Boreckzy, James Logan
Original Oratory: Maddie Jarrard, Brentwood Academy
Duo Interpretation: Chase Garrett & Kendal Samuel, Southside
Prose & Poetry: Zhariah Hubbard, Hattiesburg
Humorous Interpretation: Edgar Partida, James Logan
Dramatic Interpretation: Alex Wade, Sacred Heart Catholic
Pelham Debates
Participants in the Anne Douglas White Tutorial:
Lexington CD |
Niles West GG |
St. Vincent De Paul MH |
Glenbrook South RS |
Westminster Schools CK |
Baltimore City ID |
St. Mark’s WG |
Blake NW |
Lexington SM |
Iowa City West TR |
Law Magnet GJ |
Notre Dame CP |
Centennial LP |
Little Rock Central WW |
Alpharetta KK |
Glenbrook South AC |
Participants in the Phyllis Flory Barton Tutorial:
Iowa City WZ |
Walter Payton CP |
Rowland Hall-St. Mark’s LG |
University BM |
Glenbrook North JT |
Baltimore City YE |
Homewood-Flossmoor HL |
Edgemont Jr./Sr. JM |
Participants in the Richard B. Sodikow Tutorial:
College Prep JM |
Pace FM |
St. Mark’s KP |
Highland Park BD |
Participants in the Sandra Worthington Silvers Tutorial:
Blake SW |
Glenbrook North LM |
The SILVER KEY for the Pelham Debates was awarded to:
Westminster Schools DH – Anish Dayal and Harrison Hall
The RESERVE KEY for the Pelham Debates was awarded to:
Peninsula TW – Raam Tambe and Jerry Wang
Barkley Forum Debaters
The debater accumulating the highest number of speaker points during the preliminary rounds of debate and receiving a Silver Key was:
Zahir Shaikh from The Blake School
The twenty debaters scoring the highest number of points during the preliminary rounds are recognized at the Awards Assembly and are presented with Key trophies. They are distinguished with the title BARKLEY FORUM DEBATERS. The runners-up to the first place Silver Key award in 2016 were:
2. Emily Gordon from Rowland Hall St Mark’s
3. Name Redacted
4. Fangwei Jin from Edgemont Jr/Sr High School
5. Lenny Brahin from Walter Payton
6. Reid Funston from Pace
7. Carter Levinson from Homewood-Flossmoor
8. Allen Wang from Blake
9. Kai Trepka from Iowa City West
10. Zachary Mohamed from Edgemont
11. Simon Park from Centennial
12. Dan Bannister from Highland Park
13. Luisa Cusick from Walter Payton
14. Faith Geraghty from Niles West
15. Harrison Hall from Westminster Schools
16. Jaden Lessnick from Rowland Hall St Mark’s
17. Nevan Edwards from Baltimore City
18. Vernon Johnson from Law Magnet
19. Alex Kong from Westminster Schools
20. Peymaan Motevalli – Baltimore City College
Extemporaneous Speaking
Silver Key |
Chance Boreckzy – James Logan |
Second |
Andrew Langford – Lake Highland Prep |
Third |
Justin Graham – Trinity Prep |
Participants in the Final Exhibition of Extemporaneous Speaking:
Zac Aikman Seven Lakes
Nathan Kruse Battle Ground
Jacob Levenson Nova Sr
Original Oratory
Silver Key |
Maddie Jarrard – Brentwood Academy |
Second |
Tuka Mousa – Poly Prep Country Day |
Third |
John Little – Christopher Columbus |
Participants in the Final Exhibition of Original Oratory:
Brianne Cotter Stuyvesant
Jaden Gray James Logan
Faizaan Sadruddin NSU University
Humorous Interpretation
Silver Key |
Edgar Partida – James Logan |
Second |
Graysen Martinez – St. Thomas Aquinas |
Third |
Derek Collins – Hattiesburg |
Participants in the Final Exhibition of Humorous Interpretation:
Carol Lee Riverside
Cooper Smith Brentwood
Jake Wallack NSU University
Dramatic Interpretation
Silver Key |
Alex Wade – Sacred Heart Catholic |
Second |
Cassandra Edlund – Apple Valley |
Third |
Tamara Myles – Hattiesburg |
Participants in the Final Exhibition of Dramatic Interpretation:
Ben Parker Hattiesburg
Chrystal Wilson Hattiesburg
Alejandro Cuellar G. Holmes Braddock
Duo Interpretation
Silver Key |
Chase Garrett & Kendal Samuel - Southside |
Second |
Derek Collins & Chrystal Wilson - Hattiesburg |
Third |
Zhariah Hubbard & Tamara Myles - Hattiesburg |
Participants in the Final Exhibition of Duo Interpretation:
Katherine Nesbitt & Michael Rankin Brentwood Academy
Brandon Black & Cooper Smith Brentwood Academy
Edgar Partida & Tyra Johnson James Logan
Prose and Poetry
Silver Key |
Zhariah Hubbard - Hattiesburg |
Second |
Craig Heyne – Nova Senior |
Third |
Jordan Whittaker – Rowan County Senior |
|
|
Participants in the Final Exhibition of Prose and Poetry:
Faizaan Sadruddin NSU University
Jolie Sherman Bloomfield Hills
Malaina Carver Apple Valley
Lincoln-Douglas Debate
Participants in the Walter Alan Ulrich Tutorial:
Carter Payne from Park Crossing
Vinayak Kuman from Delbarton
Roshan Sadhwani from Holy Cross
Kris Kaya from Peninsula
Paloma O’Connor from Cambridge Rindge and Latin
Raffi Pillero from Harrison
Jason Yang from Kinkaid
Andrew Perez from Loyola
Bo Slade from Loyola
Sarah Ryan from Harrison
Dino De La O from Law Magnet
Henry Wu from Upper Arlington
Nicole Kastelic from Hawken
Shannon Lee from Stuyvesant
Kyle Yuan from Collegiate
Indu Panday from Harvard Westlake
Participants in the Rhoda Kirchner Radow Tutorial:
Achai Srinivasan from Lexington
Whitley Perryman from Montgomery
Sean McCormick from Strake Jesuit
Michael Corder from Lake Highland Prep
Jacob Ronkin from Nova Southeastern University
Karan Choudhary from Nova Southeastern University
David Min from American Heritage Plantation
Sean Fahey from Benjamin Franklin
Participants in the Patricia Bailey Tutorial:
Bennet Eckert from Greenhill
Jonas Le Barillec from Peninsula
Cameron Cohen from Harvard Westlake
John Overing from Loyola
Participants in the Marilee Dukes Tutorial:
Amit Kukreja from Newark Science
Varad Agarwala from Greenhill
The SILVER KEY for Lincoln Douglas Debate was awarded to:
Graham Baker – Greenhill
The RESERVE KEY for Lincoln-Douglas was awarded to:
Nick Steele – Harvard Westlake
Lincoln-Douglas Speakers
The debater accumulating the highest number of speaker points during the preliminary rounds of debate and receiving a Silver Key was:
Amit Kukreja - Newark Science
The twenty debaters scoring the highest number of points during the preliminary rounds are recognized at the Awards Assembly and are presented with Key trophies. The runners-up to the first place Silver Key award in 2016 were:
2. Varad Agarwala Greenhill
3. David Min American Heritage Plantation
4. Bennett Eckert Greenhill
5. Sarah Ryan Harrison
6. Sean McCormick Strake Jesuit CP
7. Oliver Sussman Cambridge Ringe and Latin
8. Bo Slade Loyola
9. Karan Choudhary NSU
10. Henry Wu Upper Arlington
Congressional Debate
Silver Key Top Legislator |
Gregory Seabrooks from Oxbridge Academy of Palm Beaches |
Second Legislator |
Julia Lauer from Bronx HS of Science |
Third Legislator |
Rudgy Estel from Nova Senior |
Fourth Legislator |
Phillip Hedayatina from Hawken |
Fifth Legislator |
Alexander Gordon from Dreyfoos School of the Arts |
Sixth Legislator |
Victoria Brevard from Unaffiliated Brevard |
Congressional Debate Exhibition Participants
Andrew Towriss Western
Dora Pekec East Chapel Hill High School
Gabriella Cabeza Western