Utah

2017-2018 Calendar

Timezone: UTC
Name Date(s) Reg Opens
Easts Big Question 9/26 8/26 at 5:00 PM
Falcon First 10/5 9/1 at 5:00 PM
Beehive Bonanza 10/6 - 10/7 8/1 at 10:30 AM
West Mega Novice 10/6 - 10/7 8/13 at 5:00 PM
Nebo Novice 10/6 8/29 at 5:00 PM
Granite District Novice 1 10/10 8/24 at 9:47 AM
Knights Joust Oct 13th and 14th 10/13 - 10/14 8/25 at 7:00 AM
Young Lawyers 10/13 - 10/14 8/28 at 3:00 PM
Tri County 10/14 9/19 at 5:00 PM
Davis Novice Tournament 1 10/17 10/3 at 9:00 AM
Dixie Speech and Debate Tournament 10/27 - 10/28 8/31 at 3:00 AM
Hunter Haunting 10/28 9/18 at 5:00 PM
Red Black Test 10/30 - 10/31 9/30 at 5:00 PM
Damus Hollywood Invitational and USC Round Robin 11/2 - 11/6 8/15 at 5:00 PM
Juan Diego Silver and Blue 11/3 - 11/4 8/1 at 5:00 PM
Red and Black Invitational 11/3 - 11/4 7/1 at 7:00 AM
Portia Douglas Debate Tournament 11/3 10/1 at 5:00 PM
CUSDC 1 Emery 11/4 10/4 at 1:00 AM
Cedar Classic 11/4 10/9 at 10:00 AM
Granite Novice 2 11/8 10/25 at 8:00 AM
UDCA Speech Arts Debate 11/10 - 11/11 9/28 at 12:00 AM
Skyhawk Smackdown 11/17 - 11/18 8/17 at 12:00 PM
Cache Classic 11/18 9/15 at 5:00 PM
Alta Silver and Black Invitational 11/30 - 12/2 9/11 at 5:00 PM
Desert Hills Debate Tournament 12/1 - 12/2 11/1 at 5:00 PM
Caesar Cicero Memorial Tournament 12/1 - 12/2 10/18 at 11:00 AM
CUSDC 2 Carbon 12/2 10/1 at 1:00 AM
Practice MM 2 12/6 - 12/7 10/28 at 12:00 AM
Ursa Major Copper Hills 12/8 - 12/9 10/29 at 8:00 AM
Woods Cross Select 12/8 11/1 at 3:00 PM
Junior Falcon Frenzy 12/14 11/14 at 5:00 PM
Red Rock Classic 12/15 - 12/16 11/15 at 5:00 PM
Mustang Madness 12/15 - 12/16 10/19 at 12:00 AM
Mustang Test Tournament 12/15 - 12/16 10/19 at 12:00 AM
UDCA Speech Arts Speech 1/5 11/21 at 5:00 PM
CUSDC 3 Richfield 1/6 10/1 at 1:00 AM
Davis Novice 2 1/9 12/13 at 8:00 AM
Hurricane Speech and Debate Invitational 1/12 - 1/13 12/12 at 5:00 PM
Copper Classic 1/12 - 1/13 11/20 at 10:00 AM
Patriot Pride 1/13 10/22 at 12:00 AM
Layton Luau 1/20 9/27 at 7:30 AM
T Bird Tempest 1/20 11/6 at 5:00 PM
Marie Clegg Jones Memorial 1/26 - 1/27 8/26 at 5:00 PM
Beaver Battles 1/27 10/31 at 7:00 AM
Skyridge Falcon Frenzy 2/2 - 2/3 12/1 at 5:00 PM
Davis Dart 2/2 12/14 at 5:00 PM
CUSDC 4 Manti 2/3 10/1 at 12:00 AM
Buffalo PreRegion Battle 2/16 12/1 at 8:00 AM
Salt Lake NCFL Qualifier 2/16 - 2/17 1/5 at 5:00 PM
Region 18 2A Tournament 2/17 1/17 at 12:00 AM
UHSAA Region 15 Championship 2/20 1/20 at 5:00 PM
UHSAA Region 6 2/23 - 2/24 1/17 at 12:00 PM
Utah Region 13 2/24 2/5 at 8:00 AM
Region V Tournament 2/24 2/2 at 5:00 PM
UT 6A Region 1 2/24 12/20 at 5:00 PM
Region 11 Tournament 2/24 2/2 at 5:00 PM
UHSAA 6A Region 3 Tournament 2/24 1/17 at 10:00 AM
2018 UHSAA Region 7 Tournament 2/24 2/7 at 5:00 PM
Region 10 Debate Tournament 2/24 1/10 at 5:00 PM
Region 14 Tournament 2/24 1/13 at 1:00 PM
UHSAA Region 2 Championship 2/24 1/24 at 5:00 PM
UHSAA Region 17 Championship 2/24 10/8 at 5:00 AM
Region 17 2/24 1/24 at 5:00 PM
UHSAA Region 16 Championships 3/2 10/2 at 5:00 AM
UHSAA 2A State Championship 3/9 - 3/10 2/4 at 5:00 AM
2018 UHSAA 5A State Tournament 3/9 - 3/10 2/9 at 5:00 PM
UHSAA 6A State Championship 3/9 - 3/10 2/12 at 6:00 AM
UHSAA 1A State Championship 3/16 - 3/17 2/15 at 5:00 PM
3A Region 14 Drama Tournament 3/23 1/28 at 7:00 PM
UHSAA 3A State Drama 4/5 - 4/7 2/21 at 4:00 PM