National Circuit (US HS)

2019-2020 Calendar

Timezone: UTC
Name Date(s) Reg Opens
Harvard Congressional Debate Session 1 7/1 - 7/12 6/1 at 5:00 PM
Coolidge Cup 2019 7/2 - 7/4 7/1 at 3:00 PM
Mean Green Comet LD Camp 7/3 - 7/13 7/1 at 5:00 PM
Samford Debate Institute 7/3 - 7/5 6/3 at 5:00 PM
PDI Camp Tournament 7/5 - 7/7 6/5 at 5:00 PM
UTNIF PF Camp Tournament 7/6 - 7/31 7/3 at 4:00 AM
MGCDI2019 7/8 - 7/9 7/8 at 11:00 AM
Capitol Debate Marymount Scrimmages 7/9 6/10 at 5:00 PM
ISD Florida Tournament 7/9 - 7/11 6/9 at 5:00 PM
Capitol Debate Marymount Tournament 7/10 - 7/11 6/9 at 5:00 PM
Harvard Public Forum Session 1 7/10 - 7/11 6/10 at 5:00 PM
Capitol Debate Hun School Camp Tournament 7/10 - 7/11 6/9 at 5:00 PM
Capitol Debate Business Communication Camp Speech Tournament 7/10 - 7/11 6/10 at 5:00 PM
New Horizons PF Summer Camp Tournament 7/11 - 7/12 7/9 at 8:00 PM
NSD Camp Tournament 7/11 - 7/12 6/10 at 5:00 PM
Mean Green Comet Middle School 7/15 - 7/16 6/15 at 5:00 PM
CCA SD Camp 7/18 - 7/19 7/8 at 5:00 PM
Mason Speak Week Morning 7/19 6/19 at 5:00 PM
Mason Speakweek Morning 7/19 6/19 at 5:00 PM
Harvard Congressional Debate Session 2 7/20 - 7/24 6/20 at 5:00 PM
The Practice Space Affordable Parli Camp 7/22 - 8/2 5/7 at 9:00 AM
DDI Interlab Practice Debates 7/24 6/24 at 5:00 PM
Harvard Public Forum Session 2 7/24 - 7/25 6/24 at 5:00 PM
Capitol Debate NYU Camp Tournament 7/24 - 7/25 6/23 at 5:00 PM
ISD Carolina Tournament 7/24 - 7/26 6/24 at 5:00 PM
Capitol Debate Notre Dame of Maryland Camp Tournament 7/24 - 7/25 6/23 at 5:00 PM
LDI Session 1 7/25 - 7/26 6/12 at 11:00 AM
RKS 2019 Workshop 7/25 - 7/27 6/24 at 5:00 PM
Plano West LD Camp Summer Tournament 7/27 - 7/28 6/27 at 2:00 PM
DDI Tournament 7/30 - 8/2 6/23 at 5:00 PM
UTNIF LD 2019 7/31 - 8/2 6/2 at 5:00 PM
Chicago Debates Summer Institute 7/31 - 8/1 6/30 at 5:00 PM
Santa Clara U Summer Debate Workshop 7/31 - 8/4 4/30 at 5:00 PM
Sunshine In My Pocket 4 8/3 - 8/4 7/3 at 5:00 PM
Babson II Practice Debates 8/5 8/1 at 5:00 PM
Capitol Debate Babson Session II 8/6 - 8/7 7/31 at 5:00 PM
Capitol Debate Cornish College 2019 8/7 - 8/8 8/4 at 9:00 AM
Detroit Urban Debate League Camp Tournament 8/9 - 8/10 7/9 at 5:00 PM
Cramp Camp II 8/9 - 9/11 7/9 at 5:00 PM
Beyond Resolved Workshop Tournament 8/24 - 9/1 7/28 at 10:15 AM
MOTIF DEBATE Online LD Tournament 082419 8/24 7/19 at 5:00 PM
MOTIF DEBATE Online PF Tournament 082519 8/25 7/19 at 5:00 PM
Byram Hills Invitational 9/6 - 9/7 7/1 at 9:00 AM
Byram Hills Invitational Round Robin 9/6 8/26 at 12:00 PM
Loyola Invitational 9/6 - 9/8 7/29 at 1:00 PM
Grapevine Classic 9/6 - 9/7 9/4 at 12:00 PM
Niles Township Invitational 9/6 - 9/8 7/29 at 7:00 AM
BVHS Public Forum Kick off 9/6 8/20 at 6:00 PM
National Speech and Debate Season Opener hosted by UK 9/7 - 9/9 5/10 at 8:00 AM
ND JVNovice Scrimmage 9/7 8/23 at 9:00 AM
9th Annual Robert Garcia Invitational 9/7 - 9/8 8/12 at 5:00 PM
Greenhill Fall Classic 9/12 - 9/16 8/1 at 9:00 AM
Yale Invitational 9/13 - 9/15 7/31 at 1:00 PM
Bruce Rogers Speech and Debate Tournament 9/14 8/20 at 8:00 AM
New Horizons PF Tournament Sep 9/14 - 9/15 9/11 at 8:00 PM
Notre Dame Parliamentary Debate Warm Up 9/14 - 9/15 8/13 at 5:00 PM
Dykema Gossett Tournament 9/18 8/18 at 5:00 PM
Valley Round Robin Extravaganza 9/20 6/24 at 5:00 PM
Georgetown Day School 9/20 - 9/22 8/6 at 8:00 PM
DUDL Tournament 1 9/20 - 9/21 8/20 at 12:00 PM
Washburn Rural Debate Invitational 9/20 - 9/22 5/1 at 5:00 PM
Trinity High School 9/20 - 9/21 9/20 at 5:00 PM
The Roar at the Ridge 9/21 8/17 at 11:55 PM
Vestavia Novice 9/21 8/14 at 9:50 AM
Mid America Cup 9/21 - 9/23 8/12 at 5:00 AM
Caddo Magnet Mustang Classic 9/21 9/3 at 8:00 AM
DUDA Middle School Workshop 9/21 8/26 at 2:00 PM
2019 Jack Howe Memorial Tournament 9/21 - 9/23 7/28 at 8:00 AM
Motif Debate Online PF Tournament 092119 9/21 8/3 at 5:00 PM
Motif Debate LD Tournament Online 092219 9/22 8/3 at 5:00 PM
Marist Scrimmage Series 1 9/25 8/7 at 12:00 PM
Skyhawk Scrimmage 9/25 8/18 at 5:00 PM
The Delores Taylor Arthur School World Schools Invitational 9/26 - 9/28 5/31 at 11:00 AM
The Holy Cross School Navy and Old Gold Debate and Speech Exhib 9/27 - 9/28 7/1 at 12:00 AM
Blue Valley Southwest 9/27 - 9/29 8/1 at 10:00 AM
IV New Horizons National Forensics Debate Tournament 9/27 - 9/28 8/27 at 5:00 PM
Wichita East Blue Ace Invitational 9/27 - 9/28 7/31 at 5:00 PM
Chattahoochee Cougar Classic 9/27 - 9/29 8/15 at 8:00 AM
Newman Smith Spontaneity 9/27 - 9/28 9/27 at 4:00 PM
2019 HF Vikings Classic 9/28 8/26 at 12:00 AM
Red Tiger Classic 9/28 8/25 at 6:00 AM
Sheridan Yellow Jacket Tournament 9/28 8/27 at 12:00 AM
Novice JV Opener at Niles West 9/28 8/20 at 11:00 AM
Stephen Stewart Middle and High School Invitational at Milpitas 9/28 - 9/29 8/8 at 5:00 PM
Damien JVNovice Scrimmage 9/28 8/28 at 5:00 PM
Sandra W Silvers Invitational 10/4 - 10/5 9/4 at 5:00 PM
Beehive Bonanza 10/4 - 10/5 8/21 at 10:30 AM
Bentonville Tigers Eye 10/4 - 10/5 9/8 at 11:00 AM
Jenks Classic 10/4 - 10/5 8/18 at 7:00 PM
Windy City Classic 10/4 - 10/5 9/9 at 8:00 AM
New Horizons PF Tournament Oct 10/5 9/5 at 5:00 PM
Duke Invitational 10/5 8/1 at 9:00 AM
Nova Titan Invitational 10/5 - 10/6 8/14 at 7:00 AM
Wildcat Classic at Valdosta High School 10/5 8/26 at 1:00 PM
Third Cranrbook Kingswood Big Question tournament 10/5 9/5 at 5:00 PM
2nd Airline Annual Clash of the Vikings 10/5 9/5 at 4:00 PM
Clinton Taylor Novice Speech and Debate Tournament 10/5 8/26 at 8:00 AM
Cal Parli Invitational 10/5 - 10/6 8/22 at 5:00 PM
Middle school policy at ELAC 10/5 9/5 at 5:00 PM
Charger Novice 10/5 9/2 at 7:00 AM
Granite Novice 10/8 - 10/9 10/8 at 3:00 PM
KatyISD Novice Night 10/8 9/8 at 5:00 PM
Marist Scrimmage Series 2 10/10 8/22 at 12:00 PM
Bellaire Forensic Tournament 10/11 - 10/12 10/9 at 10:00 AM
Presentation Voices Invitational 10/11 - 10/14 8/1 at 10:00 AM
Pappas Debate Invitational Wayne State 10/11 - 10/12 9/18 at 12:00 PM
David Thibodaux STEM Magnet Academy Speech and Debate Tournamen 10/11 - 10/12 9/15 at 5:00 PM
Raymond B Furlong Tournament at Saint James 10/11 - 10/12 8/10 at 1:30 PM
North Little Rock Wildcat Classic 10/11 - 10/12 9/11 at 9:00 AM
Polar Bear Open 10/11 - 10/12 9/11 at 8:00 AM
Georgetown 2019 Fall PF Invitational 10/12 - 10/13 4/1 at 5:00 PM
14th Schaumburg Saxon Invitational 10/12 9/16 at 12:00 PM
Sterner Steel City Invitational 10/12 9/1 at 1:00 PM
JW Patterson Invitational 10/12 - 10/14 8/14 at 1:00 PM
Trevian Invitational 10/12 - 10/14 8/12 at 9:00 AM
Lovejoy Leopard Leap 10/12 10/11 at 11:00 PM
MOTIF DEBATE Online LD Tournament 101219 10/12 8/23 at 5:00 PM
Widefield High School Novice Tournament 10/12 9/11 at 6:00 AM
Nebo Noobs and Newtons 10/12 9/18 at 12:00 PM
Claremont Bargain Belt Invitational 10/12 8/17 at 12:45 PM
TCFL Congress Cancelled 10/12 9/12 at 5:00 PM
Kamiak Novice Tournamnet 10/12 9/12 at 5:00 PM
Young Genius Elementary and Middle School Congress Tournament 10/12 8/29 at 5:00 PM
MOTIF DEBATE Online PF Tournament 101319 10/13 8/25 at 5:00 PM
Lee Davis Thursday Night Talk 10/17 9/17 at 5:00 PM
Big Apple Round Robin 10/17 - 10/18 9/1 at 5:00 PM
Heart of Texas 10/18 - 10/20 8/22 at 8:00 AM
CSU Fullerton High School Middle School Invitational 10/18 - 10/20 8/27 at 10:00 AM
New York City Invitational Debate and Speech Tournament 10/18 - 10/20 8/1 at 12:00 PM
Teurlings Catholic Rebel Classic 10/18 - 10/19 9/30 at 2:00 PM
Roaring Tiger Classic 10/18 - 10/19 9/18 at 5:00 PM
Sydney Lanierland Invitational 10/18 - 10/19 9/18 at 9:00 AM
Saints Classic 2019 10/18 - 10/19 9/10 at 12:00 PM
Naaman Forest 10/18 - 10/19 10/18 at 12:00 PM
8th Annual Grizzlies Forensics Invitational 10/18 - 10/19 9/18 at 5:00 PM
Polygon Invitational 10/18 - 10/19 9/2 at 12:00 AM
Mt Pleasant Fall Tiger Invitational 10/19 9/19 at 5:00 PM
Ryle Haunted Invitational 10/19 9/17 at 8:00 AM
Rhetorical Battle of Gettysburg Invitational 10/19 4/22 at 8:00 AM
Holy Trinity Invitational middle school debate 10/19 9/5 at 4:00 PM
Bob Jones Academy 33rd Invitational 10/19 9/7 at 5:00 PM
Niles North Viking Rumble 10/19 9/14 at 7:00 PM
Holt Invitational Tournament 10/19 9/16 at 12:00 PM
Iowa City West One Day 10/19 9/16 at 8:00 AM
CPSA Construction Novice LDPF Tournament 10/19 9/19 at 5:00 PM
FredFest Novice at Frederick HS 10/19 9/19 at 5:00 PM
Jeffco Novice 10/19 9/24 at 11:00 AM
Pacific Coast Debate Fall 10/19 9/19 at 5:00 PM
SAHS Practice Rounds 10/22 - 11/30 10/22 at 1:00 PM
The Hoover Buc Classic 10/25 - 10/26 9/9 at 4:00 PM
Southside High Shark Showdown 10/25 - 10/26 9/23 at 5:00 PM
The Meadows Tournament 10/25 - 10/27 8/19 at 12:00 PM
Interlake Invitational 10/25 - 10/26 9/21 at 3:00 PM
Iowa Caucus Debates 10/25 - 10/27 9/7 at 12:00 AM
Tim Averill Invitational 10/25 - 10/26 9/14 at 8:00 AM
II Saint Michaels School Debate Tournament 10/25 - 10/26 9/25 at 5:00 PM
Mills Speak No Evil Halloween Tournament 10/25 - 10/26 9/9 at 5:00 PM
Geoduck Invitational 10/25 - 10/26 9/24 at 6:00 PM
Titan Terror 2019 10/25 9/25 at 5:00 PM
Plano West 10/25 - 10/26 10/25 at 5:00 PM
2019 St Marys Manitou Springs Novice Tournament 10/26 9/25 at 7:00 AM
Henry Clay Speak of the Devil SR and JR Speech and Debate Tourn 10/26 9/6 at 12:00 PM
Capitol Beltway Fall Classic at GMU 10/26 - 10/27 9/22 at 12:00 AM
Wake Forest Fall Classic 10/26 - 10/28 8/7 at 12:00 AM
USC Novice 10/26 - 10/27 9/9 at 1:00 PM
WRHS Spooky Speech and Demon Debate 10/26 9/20 at 8:00 AM
Central Arkansas Scrimmage 10/26 - 10/27 9/24 at 11:00 AM
Belt Road Final Debate 10/26 9/12 at 4:00 PM
OHS Halloween Tourney 10/26 9/25 at 10:00 AM
TCFL Novice Debate 10/26 9/13 at 10:00 AM
IVDL October 10/26 9/16 at 10:45 PM
ACLA Season Opener 10/27 10/20 at 5:00 PM
Big Questions at Chaminade 10/29 9/29 at 5:00 PM
Snohomish October Congress 10/29 9/29 at 5:00 PM
University of Michigan HS Debate Tournament 10/30 - 11/3 8/20 at 12:00 PM
Florida Blue Key Round Robin 10/31 10/10 at 6:00 PM
Damus Hollywood Invitational and USC Round Robin 10/31 - 11/4 8/23 at 1:00 PM
Florida Blue Key 11/1 - 11/3 8/30 at 8:00 AM
Hebron 11/1 - 11/2 10/1 at 5:00 PM
Lincoln Scrimmage Series 11/1 - 11/30 9/1 at 5:00 PM
2019 Portia Douglas Memorial Tournament 11/1 - 11/2 9/26 at 3:00 PM
Parkview Patriot Classic 11/1 - 11/2 9/19 at 2:30 PM
KCKCC DCI TOC Policy Qualifier 11/1 - 11/3 9/16 at 8:00 AM
Ursa Major Copper Hills 11/1 - 11/2 8/17 at 8:00 AM
Gig Harbor Invitational 11/1 - 11/2 9/21 at 12:00 AM
Sedro Woolley 11th Annual Invitational 11/1 - 11/2 10/12 at 6:00 PM
LaRue County Ruth Blair Invitational 11/2 10/20 at 12:00 PM
Morristown West 32nd Annual Chestnut Tree Invitational 11/2 9/27 at 12:00 PM
Vassar College Invitational 11/2 - 11/3 9/30 at 8:00 AM
Le Petit Owl 11/2 10/14 at 11:45 AM
Potomac Intramural 11/2 10/2 at 5:00 PM
William Tennent Invitational 11/2 9/4 at 9:00 AM
The Kaiser Debate Invitational 11/2 9/18 at 1:00 PM
William Fremd Viking Invitational 11/2 8/14 at 12:00 AM
Woodland Park PikeSpeak Invitational 11/2 10/4 at 7:00 AM
Midway TFA Fallfest 11/2 9/30 at 12:00 AM
DUDA HS Tournament 2 Fall City Champs 11/2 9/9 at 5:00 PM
Billings Kickoff Tournament 11/2 9/30 at 5:00 PM
TCFL Novice Speech 11/2 9/16 at 5:00 PM
Westfield NYCUDL Girls Round Robin 11/3 10/7 at 5:00 PM
Principios 6th Urban Speech Funding Tournament for ES MS HS 11/3 10/21 at 12:05 AM
BVSW BQD Tournament 11/4 9/8 at 10:00 AM
Marist Scrimmage Series 3 11/6 9/18 at 12:00 PM
The Tradition RR at Cypress Bay 11/8 10/1 at 9:00 AM
DUDL Tournament 3 11/8 - 11/9 10/8 at 12:00 PM
Moore OKs Lions Classic 11/8 - 11/9 10/21 at 3:30 PM
40th Annual Bolton Forensic Tournament 11/8 - 11/9 9/3 at 5:00 PM
Practice Tournament 11/8 - 11/9 9/27 at 6:00 PM
UNT Gossett 11/8 - 11/9 10/8 at 5:00 PM
Welcome to the Jungle 11/8 - 11/9 10/8 at 7:00 AM
Panther Fun JVNovice Invitational 11/8 - 11/9 8/30 at 12:00 PM
The Ed Long Invitational at The Hockaday School 11/8 - 11/9 11/8 at 12:00 PM
Apple Valley MinneApple Debate 11/8 - 11/10 8/15 at 5:00 PM
Mount Carmel Academy 11/8 - 11/9 9/2 at 4:00 PM
Tournavelt Theodore Roosevelt High School 11/8 - 11/9 10/8 at 5:00 PM
RCC Tournament 2 11/8 - 11/9 10/10 at 12:00 PM
14th Annual Panther Invitational 11/8 - 11/9 10/2 at 6:00 PM
TCFL Congress 11/9 10/10 at 5:00 PM
Dallastown Wildcat Invitational 11/9 8/14 at 8:00 AM
The Tradition at Cypress Bay 11/9 - 11/10 10/1 at 12:00 PM
The FOMO Golden Eagles Rising Invitational 11/9 10/28 at 6:00 AM
PLD Invitational Tournament 11/9 10/8 at 8:00 AM
The 16th Scarsdale Invitational 11/9 - 11/10 10/3 at 10:00 AM
New Horizons PF Tournament Nov blitz 11/9 10/10 at 5:00 PM
Murray High School Invitational 11/9 8/30 at 10:00 AM
Lincoln Southwest Silver Talon 11/9 10/1 at 5:00 PM
rcscougarcup 11/9 10/22 at 8:00 AM
Terror Trial 11/9 10/26 at 7:00 AM
Chuck Ballingall Memorial Invitational at Damien High School 11/9 - 11/10 8/13 at 12:00 PM
2019 National Parliamentary Debate Invitational 11/9 - 11/10 8/9 at 5:00 PM
The Hockaday Womens Round Robin 11/10 10/10 at 5:00 PM
de Toledo Invitational 11/10 8/26 at 10:00 AM
SIIPy Cup Classic 1 11/12 - 11/20 10/8 at 5:00 PM
Arkansas One Act Festival 11/14 - 11/23 8/26 at 8:00 AM
Groves Falcon Invitational 11/15 - 11/16 9/16 at 3:00 PM
Peach State Classic 11/15 - 11/16 8/14 at 7:30 AM
Cyclone Forensics and Debate Tournament 11/15 - 11/16 8/23 at 8:00 AM
Aaron Thomas Memorial Invitational at Mill Valley 11/15 - 11/16 6/23 at 5:00 PM
Warrior Speech and Interp Invite NIETOC Qualifier 11/15 8/16 at 8:00 AM
Skyhawk Smackdown 11/15 - 11/16 8/15 at 12:00 PM
Badgerland 11/15 - 11/16 9/3 at 9:00 AM
Bulldog Invitational 11/15 - 11/16 10/3 at 8:00 AM
GDSDA NIETOC Qualifier Desert Oasis 11/15 - 11/16 10/19 at 12:00 PM
Seattle Academy Invitational 11/15 - 11/16 9/30 at 12:00 PM
Federal Way Invitational 11/15 9/30 at 12:00 PM
Moon Area HS Tournament 11/16 - 11/17 10/14 at 9:00 AM
Little Lex 11/16 9/30 at 2:00 PM
Cooper High Welcome to the Jaguar Jungle Tournament 11/16 10/20 at 12:00 PM
American Debate League Fall Classic 11/16 9/15 at 1:00 PM
Nysmith Classic 11/16 11/1 at 3:00 PM
2019 Fall Festival and CCFL Qualifier at Sandburg 11/16 9/28 at 12:00 PM
The Horace Mann Invitational 11/16 10/26 at 8:00 AM
Central Texas NSDA Novice Tournament SPEECH 11/16 10/16 at 5:00 PM
Mt Pleasant HS TFA IQT 11/16 10/16 at 5:00 PM
SF Roosevelt Sweetstakes 11/16 9/1 at 7:30 AM
Arkansas Junior Thespian Festival 2019 11/16 - 11/23 8/26 at 8:00 AM
The Spence School Invitational 11/16 10/14 at 5:00 PM
Central Texas NSDA Novice Tournament 11/16 11/1 at 5:00 PM
Castle Classic NIETOC BID Greeley Central HS 11/16 9/18 at 9:15 AM
MOTIF DEBATE Online Tournament PF 111619 11/16 8/20 at 5:00 PM
The Girls Invitational 11/16 9/18 at 5:00 PM
Demon Invitational 11/16 10/11 at 7:00 AM
Thunder Basin Novice Tournament 11/16 10/28 at 6:00 AM
TCFL Fall Debate 11/16 10/4 at 10:00 AM
MOTIF DEBATE Online Tournament LD 111719 11/17 8/20 at 5:00 PM
HW Novice Scrimmage 11/17 10/17 at 5:00 PM
SpeakFirst Middle School Tournament 2 11/19 10/25 at 8:55 PM
CCA PF Scrims 11/20 - 2/13 2/5 at 5:00 PM
Atlee HS Thursday Night Talk Thanksgiving Wishbone Classic 11/21 10/14 at 12:01 AM
Prattville Lion Classic 11/22 - 11/23 10/2 at 10:10 AM
George McGovern Tournament 11/22 - 11/23 10/7 at 8:00 AM
SCU Dempsey Cronin Invitational 11/22 - 11/24 8/9 at 8:00 AM
Canyon Hills Middle School 11/22 - 12/6 10/13 at 10:45 PM
Ole Miss Debate Tournament The University of Mississippi 11/22 - 11/23 11/22 at 8:00 AM
Marcus Marauder Debate Tournament 11/22 - 11/23 10/22 at 5:00 PM
3er Torneo de Debate Lux Mundi 11/22 - 11/23 10/22 at 5:00 PM
2019 Tahoma High School Golden Bear Classic 11/22 - 11/23 10/25 at 7:00 AM
Viking Invitational 11/22 - 11/23 10/23 at 10:00 AM
Abbeville High School SpeechDebate Tournament 11/22 - 11/23 10/28 at 8:00 AM
CarterKing Quest for the Dream Speech and Debate Tournament 11/23 10/5 at 11:00 AM
Villiger 40 Saint Josephs University 11/23 - 11/24 9/13 at 8:00 AM
Isenhart Speech and Debate Tournament 11/23 10/1 at 1:00 PM
WESTMINSTER 11/23 - 11/25 7/27 at 5:00 PM
BFHS Middle School Tournament 11/23 9/17 at 4:00 PM
Danville Tournament of Firsts 11/23 9/26 at 6:00 AM
The Falcon Invitational 11/23 10/23 at 9:00 AM
Asheville High Cougar Classic 11/23 10/16 at 6:00 AM
Bronx Fall Local 11/23 10/28 at 2:00 PM
American Debate League Jersey Fall Classic 11/23 9/22 at 1:00 PM
Fenwick Friars Invitational 11/23 9/23 at 12:00 AM
Calloway Co Invitational swing w Graves 11/23 10/29 at 3:30 PM
Graves County Swing Tournament wCalloway 11/23 10/29 at 3:30 PM
Glenbrooks Speech and Debate Tournament 11/23 - 11/25 8/26 at 8:00 AM
Lewis Palmer Ranger Rumble 11/23 10/23 at 6:00 AM
Elkhorn South Debate Tournament 11/23 10/11 at 5:00 PM
practice tournament 2 11/23 10/15 at 5:00 PM
Oak Hill Policy and Congress within Willamette Valley Classic 11/23 10/20 at 2:00 PM
TCFL Winter Congress 11/23 10/24 at 5:00 PM
Glenbrooks RR 11/26 - 11/27 8/20 at 8:00 AM
Big Questions at Chaminade 11/26 10/27 at 5:00 PM
Winter San Diego Middle School and Novice Invitational 11/30 9/30 at 1:00 AM
NY Fall Faceoff at Mamaroneck HS 12/5 - 12/8 9/1 at 12:00 PM
Alta Silver and Black Invitational 12/5 - 12/7 8/1 at 12:00 AM
Uganda National Debate Championships Playoffs 12/6 11/6 at 5:00 PM
Uganda National Debate Championships 12/6 10/28 at 12:00 PM
Johnston Dragon Invitational 12/6 - 12/7 11/4 at 5:00 PM
Longhorn Classic at the University of Texas 12/6 - 12/8 12/6 at 5:00 PM
Comeaux Classic 12/6 - 12/7 8/22 at 7:00 AM
St Augustine High School 12/6 - 12/7 10/5 at 5:00 PM
The Princeton Classic 12/6 - 12/8 10/7 at 1:00 PM
Sheridan Broncs Speech and Debate Invitational 12/6 - 12/7 11/1 at 5:00 AM
Spartan Classic at MSU 12/6 - 12/8 7/25 at 5:00 PM
Gladiator Debates 12/6 - 12/7 10/31 at 12:00 PM
Alief Taylor IQT 12/6 - 12/7 12/5 at 10:00 PM
Panther Invitational 12/6 - 12/7 11/14 at 4:00 AM
BSD Invitational 12/6 - 12/7 10/21 at 8:00 AM
RCC T3 12/6 - 12/7 11/19 at 8:00 AM
Holiday Edgy Debates 12/6 - 12/7 11/11 at 8:00 AM
Feline Frenzy 12/6 - 12/7 11/6 at 5:00 PM
Bartlett Golden Bears DDF Tournament 12/6 - 12/7 11/28 at 3:00 PM
NATIONAL SCHOOLS DEBATE CHAMPIONSHIPS UGANDA 12/7 - 12/9 11/6 at 5:00 PM
Blue Thunder Invitational 12/7 11/1 at 12:00 AM
Colt Classic 12/7 11/15 at 11:00 AM
Dexter Delight Debate Tournament 12/7 9/16 at 10:00 AM
Navy Yard Invitational at Richard Wright 12/7 10/1 at 4:00 PM
NSDA Rules Colorado Grande 12/7 10/28 at 8:00 AM
Boone County High Schools Throw Down in Flo Town 12/7 10/28 at 8:00 AM
Capitol Debate Club League Fall Midatlantic Regional 12/7 11/9 at 5:00 PM
American Debate League Queens Fall Classic 12/7 10/6 at 1:00 PM
Chatfield Chill 12/7 10/10 at 12:00 AM
Harold C Keller Invitational 12/7 11/7 at 5:00 PM
University of Lynchburg Forensics Tournament 12/7 10/25 at 1:00 AM
FredFest Ugly Tie Invitational at Frederick 12/7 11/10 at 8:00 AM
Heideman Winter Communication Arts Festival 12/7 10/31 at 5:00 PM
La Reina Invitational Debate Tournament 12/7 11/5 at 5:00 PM
Topp High Speechfest 12/7 11/7 at 5:00 PM
IVDL December 12/7 11/15 at 10:45 PM
Capitol Debate Club League Fall Northeast Regional 12/8 11/26 at 8:00 PM
ParliPF Invitational Party 12/8 11/16 at 12:00 AM
Collierville Practice 12/10 2/20 at 5:00 PM
GBN Congress 12/10 10/1 at 7:00 AM
Kamiak Congress 12/10 12/1 at 5:00 PM
NoBro Scrimmage 1 12/11 12/6 at 10:00 AM
Saint Georges Invitational 12/13 - 12/15 7/31 at 5:00 PM
Auburn Riverside Invitational and NIETOC Qualifier 12/13 - 12/14 10/5 at 5:00 PM
Ridge Debates 12/13 - 12/14 11/1 at 3:00 PM
MIFA Debate State Finals 12/13 - 12/14 11/8 at 12:00 AM
La Salle Forum Invitational 12/13 - 12/14 9/30 at 7:00 AM
Bixby Green Corn Classic 12/13 - 12/14 9/30 at 8:00 AM
Isidore Newman School Invitational 12/13 - 12/15 9/30 at 8:00 AM
The Dowling Catholic Paradigm 12/13 - 12/15 9/6 at 12:00 PM
Berkner HS TFA 12/13 - 12/14 11/13 at 5:00 PM
Woods Cross Select Ugly Christmas Sweater Tournament 12/13 11/4 at 9:00 AM
Ashland Grizzly Invitational 12/13 - 12/15 10/20 at 7:00 AM
Electric City Optimists Invitational 12/13 - 12/14 11/16 at 8:00 AM
La Costa Canyon Winter Classic 12/13 - 12/15 12/13 at 5:00 PM
Grady Franklin Invitational 12/14 11/2 at 5:00 PM
Kramer Middle Cyber Debates 12/14 11/21 at 2:00 PM
American Debate League Queens Winter Classic 19 12/14 10/13 at 1:00 PM
KESDA Odd Couple Debate and Improv 12/14 11/5 at 7:30 AM
Thunderbolt Invitational 12/14 9/21 at 11:55 PM
Liberty High School Excalibur 12/14 11/18 at 6:00 AM
Motif Debate Online LD Tournament 121419 12/14 8/27 at 10:00 AM
Chiawana High 12/14 11/13 at 2:00 PM
Damien Middle School Debate Tournament 12/14 10/1 at 5:00 PM
MOTIF DEBATE Online PF Tournament 121519 12/15 8/27 at 10:00 AM
Sac City Elem Winter 12/15 12/1 at 12:30 PM
Damien Practice 12/19 10/4 at 5:00 PM
John Edie Holiday Debates Hosted by The Blake School 12/20 - 12/22 10/16 at 12:00 PM
Strake Jesuit Tournament 12/20 - 12/22 10/1 at 12:00 PM
Lincoln Railsplitter Speech and Debate Tournament 12/20 - 12/21 11/1 at 5:00 PM
Red Rock Classic 12/20 - 12/21 10/13 at 5:00 PM
Thiel College 12/21 11/12 at 11:00 AM
Regis Christmas Chlassic 12/21 12/2 at 1:00 PM
College Prep LD Invitational 12/21 - 12/22 9/2 at 5:00 PM
TCFL Fall IE 12/21 11/4 at 4:00 PM
Debating the Discord Part 2 12/27 - 12/29 11/27 at 5:00 PM
Lake Highland LD Round Robin 1/3 - 1/4 12/6 at 5:00 PM
Omaha Westside Warrior Invitational 1/3 - 1/4 11/20 at 5:00 PM
Colorados Oldest Tournament 1/3 - 1/4 11/25 at 6:00 AM
Claremont Wolfpack Invitational 1/3 - 1/5 10/31 at 5:00 AM
Fox Chapel Rotary Invitational Forensic Tournament 1/4 - 1/5 11/25 at 10:00 AM
Billy Tate Southern Bell Forum MBA 1/4 - 1/6 10/3 at 11:30 AM
NPDL Workshop 1/4 - 1/5 1/4 at 10:00 AM
The Newark Invitational 1/9 - 1/12 12/6 at 11:00 AM
University of Houston Cougar Classic 1/10 - 1/11 1/6 at 5:00 PM
High Point Debate 1/10 1/3 at 5:00 PM
Samford University Bishop Guild Debate Tournament 1/10 - 1/12 10/27 at 10:00 AM
Dardanelle Speech and Debate Tournament 1/10 - 1/11 11/29 at 5:00 PM
Limon Invitational Speech Meet 1/10 12/7 at 7:00 AM
Churchill Classic 2020 1/10 - 1/11 10/9 at 12:00 PM
Arizona State HDSHC Invitational 1/10 - 1/13 9/1 at 9:00 AM
BHS Masters Tournament 1/10 - 1/11 11/15 at 5:00 AM
The Conway at Gonzaga University 1/10 - 1/11 6/27 at 5:00 PM
Puget Sound High School Invitational 1/10 - 1/11 9/24 at 12:00 AM
The Sunvitational 1/10 - 1/12 10/10 at 9:00 AM
Laird Lewis Invitational at Myers Park High School 1/10 - 1/11 11/8 at 12:00 AM
Test Invitational 1/10 - 1/12 12/10 at 5:00 PM
Glacier Peak Invitational 1/10 - 1/11 12/18 at 5:00 PM
Red Devil Rhetoric 1/11 9/19 at 8:00 AM
2020 North Allegheny 1/11 - 1/13 9/27 at 11:00 AM
The 2020 Chaminade Speech Tournament 1/11 10/17 at 9:00 AM
Bill Evans Classic 1/11 11/30 at 4:00 PM
Fluco Classic 1/11 11/4 at 12:00 AM
Tiger Talkers Invitational 1/11 11/30 at 6:00 AM
BG Vette City Classic Senior Tournament 1/11 12/12 at 10:00 AM
Lincoln Southwest not the Silver Talon 1/11 12/3 at 4:00 PM
Triad High School Knights Joust 1/11 12/11 at 5:00 PM
Plano East TFA 1/11 1/11 at 5:00 PM
Guyer Wildcat Invitational 1/11 1/6 at 12:00 PM
Peninsula Invitational 1/11 - 1/13 10/1 at 1:00 PM
CBSR DebateCongress 3 1/11 12/1 at 8:00 PM
CHS Practice 1/15 - 1/17 1/13 at 5:00 PM
Harvard Westlake Debates 1/16 - 1/20 11/8 at 12:00 PM
St Thomas More Cougar Classic 1/17 - 1/18 12/7 at 3:00 PM
Coppell Cowboy Classic 1/17 - 1/18 12/17 at 5:00 PM
Richest Hill on Earth 1/17 - 1/18 12/11 at 12:00 PM
Knights Joust at Lone Peak 1/17 - 1/19 11/14 at 8:00 PM
The Cave Classic 1/17 - 1/18 12/16 at 7:00 AM
Conway Classy Classic Forensics and Debate Tournament 1/17 - 1/18 11/4 at 7:00 AM
5th Annual Charger Challenge Invitational 1/17 - 1/18 12/17 at 8:00 AM
James Logan Martin Luther King Jr Invitational 1/17 - 1/19 7/12 at 8:00 AM
Mount Vernon Invitational and NIETOC Qualifier 1/17 - 1/18 10/31 at 6:00 PM
Roberto Bustamante Classic 1/17 - 1/19 12/16 at 8:00 AM
Wenatchee 2020 1/17 - 1/18 12/19 at 4:00 PM
The Apple 1/17 - 1/18 12/20 at 5:00 PM
Paducah Tilghman Tornado Alley Invitational 1/18 12/2 at 5:00 PM
Pine Richland TriState Invitational 1/18 - 1/19 11/1 at 1:00 PM
Lexington Winter Invitational 1/18 - 1/20 11/5 at 5:00 PM
Cavalier Invitational at Durham Academy 1/18 - 1/20 9/5 at 2:30 PM
Alpharetta Treasure Hunt 1/18 11/26 at 4:00 PM
Walk the Plank Debate Tournament 1/18 11/4 at 12:50 PM
Widefield High School Varsity Tournament 1/18 12/13 at 8:00 AM
Fairview Freeze 2020 1/18 11/18 at 7:00 AM
Richardson Eagle Extravaganza 1/18 12/18 at 5:00 PM
Niceville HS and MS Big Question Debate 2020 1/18 1/13 at 7:30 AM
ONLINE Venezuela Scrimmage 1/18 12/26 at 2:00 PM
Jean Ward Invitational 1/18 - 1/19 11/1 at 1:00 PM
Thomas Jefferson IE Tournament 1/18 12/18 at 5:00 PM
TCFL Congress 1/18 12/19 at 4:00 PM
Big Questions Bonanza Coronado HS 1/18 1/8 at 5:00 PM
2020 Ivy Street Round Robin 1/22 - 1/23 8/22 at 5:00 PM
Justin Wilson Debates Pace RR 1/22 - 1/23 12/22 at 5:00 PM
146A UIL CX State Qualifier 1/22 12/20 at 12:00 PM
Barkley Forum for High Schools 1/24 - 1/26 10/2 at 5:00 PM
Columbia University Invitational 1/24 - 1/26 11/1 at 12:00 PM
Marie Clegg Jones Memorial UVU 1/24 - 1/25 8/24 at 5:00 PM
Lansing Individual Events Invitational 1/24 - 1/25 10/1 at 7:00 AM
Cabot Classic 1/24 - 1/25 12/10 at 10:00 AM
City Classic 1/24 - 1/25 12/11 at 8:00 AM
Norman North Mnemosyne 1/24 - 1/25 1/6 at 9:00 PM
Southside Invitational 1/24 - 1/25 5/10 at 10:00 AM
Kamiak Invitational 1/24 - 1/25 1/9 at 5:00 PM
Marlborough Middle School and Novice Invitational 1/25 12/5 at 9:00 AM
Davis and Elkins College Senator Debates 1/25 12/12 at 5:00 PM
Broad Run Ron Richards Invitational 20th Anniversary 1/25 12/6 at 7:00 AM
Ridge Invitational 1/25 12/16 at 3:00 PM
DC Winter Classic in DC gds high school campus 1/25 1/2 at 2:00 PM
2020 Convocation of Eagles 1/25 10/13 at 12:00 AM
New Horizons PF Tournament Jan 20 blitz 1/25 12/25 at 4:00 PM
Collierville Forensics Invitational 1/25 1/5 at 5:00 PM
2020 RMHS Lobo Howl 1/25 12/21 at 6:00 AM
PPS 1/25 1/3 at 6:00 AM
TCFL Spring Open Debate 1/25 12/13 at 9:00 AM
UIL Class 6A District 9 CX meet 1/27 12/30 at 5:00 PM
Thomas S Foley Memorial Tournament 1/30 - 2/1 12/12 at 3:00 PM
Westlake Chap Star Swing TFA Tournament 1/31 - 2/1 10/30 at 12:00 PM
ETHS Superb Owl 1/31 - 2/2 11/11 at 7:00 AM
Fortnite 1/31 - 2/5 12/31 at 5:00 PM
Ben Franklin High School Speech and Debate Tournament 1/31 - 2/1 11/26 at 3:00 PM
Pennsbury Falcon Invitational 1/31 - 2/1 11/16 at 9:00 AM
Union Forensic Society Invitational 1/31 - 2/1 12/1 at 12:00 AM
Griffinwood Invitational 1/31 - 2/1 12/31 at 5:00 PM
Langham Creek Lobo Invitational 1/31 - 2/1 12/31 at 5:00 PM
The Betty Gunn Invitational at Mountain Brook High School 1/31 - 2/2 12/1 at 10:00 AM
Bentonville Wild West Invitational 1/31 - 2/1 1/7 at 8:00 AM
Colleyville Heritage Winter Invitational 1/31 - 2/1 1/31 at 4:00 PM
Layton Luau 1/31 10/1 at 7:30 AM
Montana Class AA State Tournament 1/31 - 2/1 1/4 at 8:00 AM
PLUPuyallup TOH Karl High School Speech and Debate Invitational 1/31 - 2/1 1/3 at 5:00 PM
Johns Creek LaFollette 2/1 11/23 at 12:00 PM
Debate Malcolm A Bump Memorial Tournament 2/1 12/9 at 5:00 PM
Potomac Spring Intramural 2/1 1/1 at 4:00 PM
Hampton Talbot Tournament 2/1 - 2/2 1/11 at 11:00 AM
American Debate League Middle School Winter Classic 2/1 12/1 at 12:00 PM
New Horizons PF Tournament Feb 20 BLITZ 2/1 1/1 at 4:00 PM
Providence Classic 2/1 11/1 at 5:00 PM
UIL 5A 9 CX 2/1 1/4 at 5:00 PM
Mount St Mary Academy Forensics Festival 2/1 1/13 at 8:00 AM
Discovery Canyon Thors Hammer Challenge 2/1 10/4 at 6:00 AM
IVDL Feb 2/1 1/13 at 6:00 AM
Vikings Invitational 2/1 12/19 at 5:00 PM
Golden Desert Debate Tournament at UNLV 2020 2/1 - 2/3 5/13 at 12:00 PM
TCFL Spring Open Speech 2/1 12/16 at 4:00 PM
OCSL Spring Open 2/1 1/14 at 5:00 PM
MVLA Debateathon 2/1 10/21 at 5:00 PM
UIL Class 5A District 7 CX District Tournament 2/3 - 2/4 1/6 at 5:00 PM
Har Ber High School Speaker Series 2/7 - 2/9 10/1 at 8:00 AM
The Regatta 2/7 - 2/8 12/18 at 12:00 PM
Redmond Mustang Classic 2/7 - 2/8 12/16 at 5:00 PM
Washington Districts 7 and 8 State Qualifier 2/7 - 2/8 1/9 at 9:00 AM
GFCA 1st 2nd Year State Championships 2/7 - 2/8 1/13 at 9:00 AM
DUDL Tournament 5 2/7 - 2/8 1/7 at 11:00 AM
IV Saint George School Debate Tournament 2/7 - 2/8 1/7 at 5:00 PM
45th University of Pennsylvania Tournament 2/7 - 2/9 11/30 at 9:00 AM
Wichita East NIETOC Qualifer 2/7 - 2/8 11/20 at 7:00 AM
Saint Pauls Speech and Debate Tournament 2/7 - 2/8 11/18 at 3:00 PM
Bethel Park Black Hawk Invitational 2/7 - 2/9 11/30 at 4:00 PM
Pirate Pete 2/7 - 2/8 1/3 at 5:00 PM
Jesuit Dallas Debate Invitational 2/7 - 2/8 10/21 at 12:00 PM
Capital City Public Forum Round Robin 2/7 - 2/8 1/7 at 4:00 PM
NMSDA State Congressional Debate Tournament 2/8 1/8 at 10:00 AM
Eagle Invitational 2/8 12/17 at 2:00 PM
Cecilia Sweetheart Classic 2/8 1/7 at 8:00 AM
American Debate League 2020 Winter Classic 2/8 12/8 at 12:00 PM
Harvard Scrimmage in DC 2/8 1/16 at 2:00 PM
Vines High School TFA 2/8 2/8 at 5:00 PM
Winter Bronx Local Redux 2/8 1/22 at 1:00 PM
The Cats Meow at Fossil Ridge 2/8 1/8 at 8:00 AM
The Lowell Sharp Invitational hosted by Jeffco 2/8 1/8 at 5:00 PM
34th Annual Stanford Invitational 2/8 - 2/10 12/6 at 12:00 PM
Jefferson Academy Congress 2/11 1/15 at 7:00 AM
Crestian Policy Classic 2/12 - 2/16 10/26 at 5:00 PM
WIAA D2 Congressional Runoff 2/12 2/4 at 10:45 AM
46th Annual Harvard National Forensics Tournament 2/13 - 2/17 12/1 at 12:00 AM
Arkansas Thespian Festival 2020 2/13 - 2/15 10/1 at 8:00 AM
California Round Round Robin 2/13 - 2/14 1/15 at 8:00 PM
Buffalo Pre Region Battles 2/14 - 2/18 10/15 at 6:00 AM
Harvard Round Robin 2020 2/14 1/14 at 5:00 PM
Marshall U John Marshall Tournament 2/14 - 2/15 10/22 at 8:00 AM
Sal South Cougar Classic NIETOC Qualifier 2020 2/14 - 2/15 1/21 at 8:00 AM
Copper Classic 2/14 - 2/16 11/25 at 10:00 AM
Mill Valley NIETOC Forensics Tournament 2/14 - 2/15 1/15 at 12:31 PM
CANCELLED Riverdale Debate Tournament for Novices and JV 2/15 1/27 at 1:00 PM
Cal Invitational UC Berkeley 2/15 - 2/17 9/1 at 9:00 AM
2020 Patriot Pride 2/15 11/3 at 12:00 AM
CHS Rebellion 2/15 1/19 at 2:00 PM
Holy Family Invitational 2/15 1/4 at 8:00 AM
Cal Lutheran University Invitational 2/15 - 2/16 12/13 at 4:00 PM
Robert D Clark at the University of Oregon 2/15 - 2/16 1/7 at 5:00 PM
Plano ISD Middle School Demo Tournament 2/17 1/1 at 5:00 PM
Kanellis Invitational 2/21 - 2/23 12/15 at 8:00 AM
The Forum at Farmington 2/21 11/1 at 7:00 AM
The Milo Cup at Millard North 2/21 - 2/23 10/22 at 8:00 AM
University of Georgia HS Bulldog Debates 2/21 - 2/23 12/6 at 1:00 PM
Rose City 2/21 - 2/22 1/19 at 5:00 PM
Red Raider Open 2/22 1/15 at 7:00 AM
PHSSL Qualifiers District 3 2/22 1/9 at 7:00 AM
Nysmith Winter Wonderland Classic 2/22 1/11 at 2:00 PM
American Debate League Winter Classic part 2 2/22 12/22 at 12:00 PM
Berkeley High School Parli Invitational 2/22 12/23 at 7:00 AM
3rd Annual Quarry Lane Womxns Tournament 2/22 - 2/23 11/29 at 8:00 AM
Reagan Great Communicator Debate Western Qualifier 2/22 11/15 at 8:00 AM
ACLA Inhouse Speechfest 2/23 1/23 at 5:00 PM
Frederick Fireball Student Congress 2/25 1/25 at 5:00 PM
Region 17 Utah 2/25 - 2/26 10/26 at 6:00 AM
T Bird Casual Big Questions Debate 2/26 2/14 at 7:00 AM
Lakeland Westchester Classic 2020 2/27 - 3/1 11/1 at 5:00 PM
NMSDA State Speech and Debate Tournament 2/27 - 2/29 1/27 at 1:00 AM
DUDL Championship NAUDL Qualifier 2/28 - 2/29 1/28 at 11:00 AM
The Patriot Debates 2/28 - 3/1 12/19 at 5:00 PM
Mardi Gras 2/29 2/3 at 8:00 AM
Steven Davis Invitational at Ardrey Kell 2/29 12/1 at 12:00 PM
PreStates Tournament at Dallastown 2/29 1/6 at 8:00 AM
CANCELLED Goddard Forensics Tournament 2/29 1/13 at 8:00 AM
Leap Day Tournament 2020 2/29 1/31 at 5:00 PM
Ivy League Parliamentary Championships 2/29 - 3/1 1/1 at 8:00 AM
Marlborough Middle School and Novice Invitational 2 2/29 1/27 at 8:00 AM
Campolindo Parliamentary Tournament 2/29 1/31 at 5:00 PM
TCFL Debate Qualifier 2/29 1/17 at 9:00 AM
Iowa Forensic League State Tournament 3/5 - 3/7 1/27 at 8:00 AM
TFA State World Schools Debate Tournament 3/5 - 3/7 1/23 at 7:00 AM
Alabama State Tournament 3/5 - 3/7 1/24 at 12:00 PM
IASIS Forensics and Debate 3/6 - 3/8 2/6 at 5:00 PM
Harvard College World Schools Invitational 3/6 - 3/8 11/1 at 9:00 AM
A State Throwdown in J Town 4 3/6 - 3/7 1/31 at 5:00 PM
ACLA Irvine National Speech and Debate Education Day Event 3/6 2/6 at 5:00 PM
ACLA Tustin National Speech and Debate Education Day Event 3/6 2/6 at 5:00 PM
Marlborough Spring Championship 3/6 - 3/8 2/7 at 8:00 AM
SCFCA State Tournament 2020 3/6 - 3/7 1/28 at 4:00 PM
Landon School Invitational 3/7 2/7 at 6:00 PM
Georgetown PF in Vancouver Tournament 3/7 - 3/8 2/7 at 5:00 PM
TCFL Congress Qualifer 3/7 2/6 at 4:00 PM
2020 Illinois Debate Community JVN State Championship 3/13 - 3/15 1/28 at 12:00 PM
Illinois Debate Coaches Association NoviceJV State Championship 3/13 - 3/15 1/16 at 8:00 AM
Fayetteville March Madness 3/13 - 3/14 2/10 at 8:00 AM
TCFL Speech Qualifer 3/13 - 3/14 1/26 at 4:00 PM
Western JV and Novice National Championship 3/14 - 3/15 1/15 at 5:00 PM
CSUF Bruschke Invitational 3/14 - 3/15 1/7 at 5:00 PM
IVDL March 3/14 2/24 at 6:00 AM
Washington State IE Tournament 3/14 2/26 at 5:00 PM
Frederick Steam Student Congress 3/17 2/15 at 5:00 PM
IHSA State Debate Championship 3/19 - 3/21 1/14 at 12:00 AM
University of Pennsylvania World Schools Invitational 3/20 - 3/22 12/1 at 8:00 AM
Washington State Debate Tournament 3/20 - 3/21 2/24 at 5:00 AM
1st and 2nd Year National Championships at Woodward Academy 3/20 - 3/22 1/13 at 12:00 PM
March Merryness 3/21 2/17 at 8:00 AM
March Madness Debate 3/21 2/10 at 5:00 PM
American Debate League 2020 Spring Classic 3/21 1/12 at 12:00 PM
The Miami World Schools Invitational 3/21 10/28 at 8:00 AM
Spring Young Genius Congressional Debate and Speech Tournament 3/21 2/6 at 5:00 PM
Great Midwestern Novice and JV Debate Championship 3/27 - 3/29 1/29 at 7:00 AM
SCU Spring Philalethic Invitational 3/27 - 3/29 1/21 at 5:00 PM
King Round Robin 3/27 - 3/28 10/6 at 6:00 PM
State of Maryland Speech and Debate Association Championship 3/28 1/1 at 8:00 AM
Golden Spear Round Robin 3/28 - 3/29 1/20 at 5:00 PM
DUDA MS Tournament 5 3/28 9/5 at 1:00 PM
Holy Redeemer Redeem Yourself Tournament 4/4 1/5 at 7:00 AM
Georgetown 2020 Intl PF Tournament 4/4 - 4/5 12/5 at 5:00 PM
Frisco ISD tournament 4/4 1/28 at 5:00 PM
National Debate Coaches Association National Championship 4/4 - 4/6 2/1 at 4:00 PM
NPDL Tournament of Champions 4/4 - 4/5 2/1 at 8:00 AM
Bay Area Middle School Championships 4/4 - 4/5 1/15 at 9:00 AM
BVHS Big Questions Throwdown 4/11 2/11 at 5:00 PM
Carmel Valley Sophmore Round Robin 4/11 - 4/12 3/11 at 5:00 PM
Carmel Valley Sophomore Round Robin 4/11 - 4/12 2/11 at 5:00 PM
Tournament of Champions 4/18 - 4/20 12/13 at 10:00 AM
Middle School Championship Qualifier 4/18 2/4 at 4:00 PM
Novice Round Up 4/18 - 4/19 1/23 at 5:00 PM
Claremont Wolfcub Middle School Tournament 4/18 2/1 at 12:00 PM
Big Wave Daves Birthday Bash Extravaganza 4/18 2/1 at 12:00 PM
Spring Big Debate 4/25 3/1 at 3:00 PM
Spartan Invitational 4/25 2/28 at 12:05 AM
DUDA MS Tournament 6 4/25 12/20 at 1:00 PM
GCDS Pacific Northwest 5/2 1/20 at 10:00 AM
IVDL May 5/2 4/13 at 7:00 AM
Middle School TOC and Club Nationals at UK 5/9 - 5/10 11/27 at 8:00 AM
Final Battle in DC 5/9 4/1 at 4:00 PM
2020 Reagan Great Communicator Debate Northeast Qualifier 5/9 9/23 at 1:00 PM
American Debate League Championships 5/9 3/8 at 1:00 PM
Public Forum Mega Debate 5/16 3/22 at 4:00 PM
2020 Georgiana Hays Invitational 5/16 2/3 at 8:00 AM
New Mexico District Spanish Invitational 6/17 - 6/18 3/17 at 5:00 PM