Golden Desert Debate Tournament at UNLV

2018 — Las Vegas, NV/US

Results

Pro Con Judging Win Points/Ranks
Rowland Hall Robin Zeng & Celia Davis
Zeng & Davis
Campbell Hall Avalon Dalesandro & Francesca Lupi
Dalesandro & Lupi
27.9 Zeng 28.4 Davis 28 Dalesandro 28.5 Lupi
Dougherty Valley Megha Bhargava & Brandon Zhang
Bhargava & Zhang
East Amna Mujić & Gregoria Alegria
Alegria & Mujić
27 Bhargava 29 Zhang 26 Mujić 25 Alegria
Saratoga Ayush Aggarwal & Arun Ramakrishna
Aggarwal & Ramakrishna
Mount Si Brad Smith & Keara Ryan
Smith & Ryan
29.7 Aggarwal 29.4 Ramakrishna 28.8 Smith 28.7 Ryan
Salpointe Catholic Dariel Peraza & Audrey Ramos
Ramos & Peraza
Palo Verde AK
Agrebi & Kalkowski
27.5 Peraza 27.4 Ramos 28.5 Agrebi 28.4 Kalkowski
American Anil Tolwani & Safi Mohammed
Tolwani & Mohammed
Dougherty Valley Vivian Kuang & Tanaya Bhakat
Kuang & Bhakat
28 Tolwani 28.1 Mohammed 27.9 Kuang 27.8 Bhakat
Damien Logan Salabaj & Kyle Thorton
Salabaj & Thorton
Harker Jacqueline He & Karena Kong
He & Kong
28.8 Salabaj 28.7 Thorton 28.9 He 29.1 Kong
American Vishnu Kumar & Rohan Niranjan
Kumar & Niranjan
Mount Si Lydia Haindfield & Alejandro Ramirez
Haindfield & Ramirez
27.3 Kumar 27.7 Niranjan 28 Haindfield 27.8 Ramirez
Fairmont Prep Numair Razzak & Alex Kim
Razzak & Kim
Mount Si Chirag Vedullapalli & Abbas Jaffery
Vedullapalli & Jaffery
30 Razzak 29.9 Kim 29.8 Vedullapalli 29.7 Jaffery
Rowland Hall Jacque Park & Tate Beasley
Park & Beasley
Mount Si Kristina Chiu & Arsalan Masud
Chiu & Masud
27.5 Park 27.6 Beasley 28 Chiu 28.5 Masud
Campbell Hall Mark Selden & Mia Stone-Molloy
Selden & Stone-Molloy
Brophy CP Eshan Kalra & Aarin Shah
Kalra & Shah
29.1 Selden 29.7 Stone-Molloy 28.8 Kalra 28.3 Shah
Karl G. Maeser Prep Dallin Hansen & Elaine Wong
Hansen & Wong
Coral Academy Of Science Las Vegas Yusuf Khan & Ritvik Janamset
Khan & Janamsetty
29.3 Hansen 29 Wong 28.9 Khan 28.8 Janamsetty
Fairmont Prep Adam Alamy & Olivia Bobrownicki
Alamy & Bobrownicki
Northwood Independent David Choi & Amanda Miskell
Choi & Miskell
28.5 Alamy 28 Bobrownicki 27.8 Choi 27.9 Miskell
SLC West Mia Yu & Cynthia Chen
Yu & Chen
Eagle Emily Elfering & Peter Waters
Elfering & Waters
28 Yu 28.5 Chen 29 Elfering 29.2 Waters
Nueva RW
Ram & Wang
Oakwood School - North Hollywood Hannah Levine & Eunice Park
Levine & Park
28.5 Ram 29.3 Wang 29 Levine 29.1 Park
Campbell Hall Kyle Sihota & Riley Friedenberg
Sihota & Friedenberg
Dougherty Valley Saad Jamal & Tristan Shaughnessy
Jamal & Shaughnessy
29.2 Sihota 29.3 Friedenberg 29.8 Jamal 29.5 Shaughnessy
Gulliver Prep Lauren Nanes & Alexis Roades
Nanes & Roades
Harker Raymond Banke & Ekdatha Arramreddy
Banke & Arramreddy
26.1 Nanes 26 Roades 27.3 Banke 27.5 Arramreddy
La Salle Sebastian Dunbar & Jacqueline Henley
Dunbar & Henley
Milpitas Oishika Barat & Josephine Tai
Barat & Tai
29 Dunbar 29.5 Henley 28.7 Barat 28.5 Tai
Saratoga VZ
Zhou & Vaidya
Brophy CP Andres Ramos & Rj Heyman
Ramos & Heyman
28.6 Zhou 28.5 Vaidya 28.8 Ramos 28.7 Heyman
BASIS Independent Silicon Valley Kayra Ilkbahar & Akash Shanmug
Ilkbahar & Shanmugam
Mount Si Laura Rice & Paytan Murray
Rice & Murray
28.6 Ilkbahar 28.5 Shanmugam 28.7 Rice 29 Murray
Eagle Valerie Araki & John Houser
Araki & Houser
College Prep Brant Haugh & Ilan Nurko
Haugh & Nurko
29.3 Araki 29.6 Houser 30 Haugh 29.5 Nurko
Saratoga Austin Wang & David Koh
Wang & Koh
La Salle Jack Crawford & John Nahas
Crawford & Nahas
28 Wang 28.1 Koh 29 Crawford 29.2 Nahas
Saratoga Adhit Sankaran & Ronak Pai
Sankaran & Pai
Fairmont Prep Gurveer Singh & Adnan Ismail
Singh & Ismail
29 Sankaran 29.2 Pai 30 Singh 28.2 Ismail
Oakwood School - North Hollywood Charlotte Kramon & Eli Pallran
Kramon & Pallrand
Eagle Madisen Miller & Julia Maas
Miller & Maas
29 Kramon 28.5 Pallrand 28.3 Miller 28.4 Maas
Nueva KM
Kondylis & Madejski
Harker Cindy Wang & Clarissa Wang
Wang & Wang
29.3 Kondylis 28.8 Madejski 29.2 Wang 29 Wang
Fairmont Prep Scott Hong & Kyle Kishimoto
Hong & Kishimoto
Northwood Independent KD
Kasturi & Do
27.6 Hong 27.4 Kishimoto 27.5 Kasturi 27.1 Do
Northwest Career And Technical Jonah Goldman & Brock Moody
Goldman & Moody
BASIS Scottsdale Bryan Yavari & Aditya Sidapara
Yavari & Sidapara
29.2 Goldman 28.8 Moody 28 Yavari 29.1 Sidapara
Park City HS Ryan Gilbert & Nina Williams
Gilbert & Williams
Palo Verde FO
Olson & Franco
27 Gilbert 28 Williams 27.1 Olson 27.7 Franco
BASIS Peoria David Parau & Sukesh Ram
Parau & Ram
Green Valley Alejandro Banuelos & Alexander Balasky
Banuelos & Balasky
28.8 Parau 28.6 Ram 28.7 Banuelos 28.9 Balasky
Park City HS Gavin Serr & Boyana Martinova
Serr & Martinova
Nueva AA
Avida & Adams
29.5 Serr 30 Martinova 28.5 Avida 29 Free
Saratoga Sathvik Koneru & Karthik Ramachandran
Koneru & Ramachandran
Coral Academy Of Science Las Vegas Victoria Opperman & Alexandr
Opperman & Zavala
29.5 Koneru 28.2 Ramachandran 29 Opperman 28.5 Zavala
BASIS Scottsdale Alex Burt & Ashley Burt
Burt & Burt
Eagle Brianna Ellison & Emma James
Ellison & James
26 Burt 27.5 Burt 28.7 Ellison 28 James
SLC West Lauren Bacon & Zach Bradford
Bacon & Bradford
Harker Krishna Mysoor & Reza Jalil
Mysoor & Jalil
28 Bacon 29 Bradford 27 Mysoor 26 Jalil
Rowland Hall Emily Fowler & Bella Goh
Goh & Fowler
Damien Joseph Barragan & Noah Bartholio
Barragan & Bartholio
28 Fowler 27.5 Goh 26.8 Barragan 27 Bartholio
Salpointe Catholic Ben Wells & Xander Diaz
Diaz & Wells
Rowland Hall Tim Zeng & Andrew Kimball
Kimball & Zeng
28.5 Wells 28 Diaz 26 Zeng 27 Kimball
BASIS Scottsdale Kyle Soni & Harsha Boyilla
Soni & Boyilla
Mount Si Ray Silverman & Mariam Mohammed
Silverman & Mohammed
26.5 Soni 27 Boyilla 26 Silverman 25.5 Mohammed
Coral Academy Of Science Las Vegas Victoria Greene & Holden Wei
Greene & Weiseman
College Prep Harrison Coorey & Abhimanyu Gupta
Coorey & Gupta
28.4 Greene 28.5 Weiseman 28.9 Coorey 28.8 Gupta
Oakwood School - North Hollywood Lucas Horowitz & Sam Ripley
Horowitz & Ripley
Milpitas Neval Mulaomerovic & Nisha Porchezhiyan
Mulaomerovic & Porchezhiyan
28.5 Horowitz 29 Ripley 28 Mulaomerovic 28.1 Porchezhiyan
Dougherty Valley Annie Jeong & Sakura Rapolu
Jeong & Rapolu
Nueva PS
Steirman & Poler
27.5 Jeong 27.4 Rapolu 28 Steirman 28.1 Poler
Salpointe Catholic Mariana Marquez & Camden Walsh
Marquez & Walsh
Rowland Hall Justin Peng & Zaria Thompson
Peng & Thompson
28.3 Marquez 28 Walsh 27.7 Peng 27.8 Thompson
Palo Verde BN
Nova & Bletnitsky
American Roanak Baviskar & Akhil Bhamidipati
Baviskar & Bhamidipati
26.5 Nova 27 Bletnitsky 27.5 Baviskar 27.4 Bhamidipati
Salpointe Catholic Max Smith & Richard Tracy
Smith & Tracy
Desert Oasis Kaitlyn Willoughby & Matthew Willoughby
Willoughby & Willoughby
27.7 Smith 28 Tracy 27.6 Willoughby 27 Willoughby