Golden Desert Debate Tournament at UNLV

2018 — Las Vegas, NV/US

Results

Pro Con Judging Win Points/Ranks
American Vishnu Kumar & Rohan Niranjan
Kumar & Niranjan
Mount Si Ray Silverman & Mariam Mohammed
Silverman & Mohammed
26 Kumar 26.5 Niranjan 28 Silverman 27.9 Mohammed
Salpointe Catholic Ben Wells & Xander Diaz
Diaz & Wells
Dougherty Valley Megha Bhargava & Brandon Zhang
Bhargava & Zhang
27.5 Wells 27.6 Diaz 27.8 Bhargava 27.9 Zhang
Park City HS Gavin Serr & Boyana Martinova
Serr & Martinova
Northwood Independent KD
Kasturi & Do
28.5 Serr 28.4 Martinova 27.5 Kasturi 27 Do
Fairmont Prep Gurveer Singh & Adnan Ismail
Singh & Ismail
Coral Academy Of Science Las Vegas Victoria Greene & Holden Wei
Greene & Weiseman
29.6 Singh 29.5 Ismail 29 Greene 28.5 Weiseman
Nueva RW
Ram & Wang
Saratoga Sathvik Koneru & Karthik Ramachandran
Koneru & Ramachandran
30 Ram 29 Wang 28 Koneru 27 Ramachandran
Coral Academy Of Science Las Vegas Yusuf Khan & Ritvik Janamset
Khan & Janamsetty
Park City HS Ryan Gilbert & Nina Williams
Gilbert & Williams
27 Khan 23 Janamsetty 25 Gilbert 28 Williams
American Roanak Baviskar & Akhil Bhamidipati
Baviskar & Bhamidipati
Saratoga Ayush Aggarwal & Arun Ramakrishna
Aggarwal & Ramakrishna
29.5 Baviskar 29 Bhamidipati 28 Aggarwal 28.5 Ramakrishna
Salpointe Catholic Dariel Peraza & Audrey Ramos
Ramos & Peraza
SLC West Mia Yu & Cynthia Chen
Yu & Chen
25 Peraza 26 Ramos 29 Yu 28 Chen
Nueva PS
Steirman & Poler
Harker Raymond Banke & Ekdatha Arramreddy
Banke & Arramreddy
28.7 Steirman 28.8 Poler 28.4 Banke 28.3 Arramreddy
Palo Verde BN
Nova & Bletnitsky
Coral Academy Of Science Las Vegas Victoria Opperman & Alexandr
Opperman & Zavala
26 Nova 27 Bletnitsky 28 Opperman 27.5 Zavala
American Anil Tolwani & Safi Mohammed
Tolwani & Mohammed
Mount Si Chirag Vedullapalli & Abbas Jaffery
Vedullapalli & Jaffery
30 Tolwani 28.5 Mohammed 29 Vedullapalli 29.5 Jaffery
Rowland Hall Tim Zeng & Andrew Kimball
Kimball & Zeng
Saratoga Austin Wang & David Koh
Wang & Koh
26.5 Zeng 26 Kimball 28.5 Wang 28 Koh
Palo Verde FO
Olson & Franco
Rowland Hall Jacque Park & Tate Beasley
Park & Beasley
28.5 Olson 28.2 Franco 28.1 Park 28 Beasley
Dougherty Valley Vivian Kuang & Tanaya Bhakat
Kuang & Bhakat
Harker Krishna Mysoor & Reza Jalil
Mysoor & Jalil
28.6 Kuang 28.7 Bhakat 28.8 Mysoor 28.3 Jalil
Dougherty Valley Saad Jamal & Tristan Shaughnessy
Jamal & Shaughnessy
Brophy CP Eshan Kalra & Aarin Shah
Kalra & Shah
25 Jamal 24 Shaughnessy 30 Kalra 29 Shah
Eagle Brianna Ellison & Emma James
Ellison & James
Saratoga Adhit Sankaran & Ronak Pai
Sankaran & Pai
29 Ellison 27 James 29.5 Sankaran 28 Pai
Palo Verde AK
Agrebi & Kalkowski
Northwood Independent David Choi & Amanda Miskell
Choi & Miskell
27 Agrebi 27.5 Kalkowski 29 Choi 29.5 Miskell
La Salle Sebastian Dunbar & Jacqueline Henley
Dunbar & Henley
BASIS Independent Silicon Valley Kayra Ilkbahar & Akash Shanmug
Ilkbahar & Shanmugam
27 Dunbar 28 Henley 29 Ilkbahar 26 Shanmugam
Damien Logan Salabaj & Kyle Thorton
Salabaj & Thorton
Desert Oasis Kaitlyn Willoughby & Matthew Willoughby
Willoughby & Willoughby
28 Salabaj 28.5 Thorton 29.5 Willoughby 27.8 Willoughby
Milpitas Oishika Barat & Josephine Tai
Barat & Tai
College Prep Brant Haugh & Ilan Nurko
Haugh & Nurko
29 Barat 29.1 Tai 27 Haugh 28 Nurko
Fairmont Prep Adam Alamy & Olivia Bobrownicki
Alamy & Bobrownicki
Salpointe Catholic Mariana Marquez & Camden Walsh
Marquez & Walsh
28.5 Alamy 29 Bobrownicki 27.5 Marquez 27 Walsh
Northwest Career And Technical Jonah Goldman & Brock Moody
Goldman & Moody
Green Valley Alejandro Banuelos & Alexander Balasky
Banuelos & Balasky
28.5 Goldman 27.9 Moody 27.8 Banuelos 29.5 Balasky
Brophy CP Andres Ramos & Rj Heyman
Ramos & Heyman
La Salle Jack Crawford & John Nahas
Crawford & Nahas
29.1 Ramos 29 Heyman 29.9 Crawford 30 Nahas
Saratoga VZ
Zhou & Vaidya
Campbell Hall Avalon Dalesandro & Francesca Lupi
Dalesandro & Lupi
27 Zhou 27.2 Vaidya 28.5 Dalesandro 28.7 Lupi
Campbell Hall Kyle Sihota & Riley Friedenberg
Sihota & Friedenberg
Rowland Hall Robin Zeng & Celia Davis
Zeng & Davis
27.5 Sihota 27 Friedenberg 28 Zeng 28.5 Davis
Salpointe Catholic Alison Bonn & Holland Walsh
Walsh & Bonn
Mount Si Laura Rice & Paytan Murray
Rice & Murray
28.2 Bonn 28.1 Walsh 28.3 Rice 28.4 Murray
Gulliver Prep Lauren Nanes & Alexis Roades
Nanes & Roades
East Amna Mujić & Gregoria Alegria
Alegria & Mujić
24.8 Nanes 24.9 Roades 25 Mujić 25.1 Alegria
Oakwood School - North Hollywood Hannah Levine & Eunice Park
Levine & Park
Rowland Hall Justin Peng & Zaria Thompson
Peng & Thompson
29 Levine 29.8 Park Peng 26 Thompson
Corona Del Sol Ryan Jiang & Sreya Pattipati
Pattipati & Jiang
Nueva AA
Avida & Adams
30 Jiang 29 Pattipati 28 Avida 27 Free
Harker Jacqueline He & Karena Kong
He & Kong
Rowland Hall Emily Fowler & Bella Goh
Goh & Fowler
28.5 He 29 Kong 27 Fowler 26 Goh
Oakwood School - North Hollywood Charlotte Kramon & Eli Pallran
Kramon & Pallrand
Mount Si Kristina Chiu & Arsalan Masud
Chiu & Masud
28.3 Kramon 29 Pallrand 28 Chiu 26.5 Masud
Mount Si Brad Smith & Keara Ryan
Smith & Ryan
Eagle Emily Elfering & Peter Waters
Elfering & Waters
29 Smith 30 Ryan 27 Elfering 28 Waters
BASIS Scottsdale Bryan Yavari & Aditya Sidapara
Yavari & Sidapara
Campbell Hall Mark Selden & Mia Stone-Molloy
Selden & Stone-Molloy
28 Yavari 28.5 Sidapara 28.1 Selden 28.2 Stone-Molloy
Salpointe Catholic Max Smith & Richard Tracy
Smith & Tracy
Karl G. Maeser Prep Dallin Hansen & Elaine Wong
Hansen & Wong
27 Smith 27.5 Tracy 28.5 Hansen 28 Wong
Eagle Madisen Miller & Julia Maas
Miller & Maas
College Prep Harrison Coorey & Abhimanyu Gupta
Coorey & Gupta
28.8 Miller 26.5 Maas 27 Coorey 26 Gupta
BASIS Scottsdale Kyle Soni & Harsha Boyilla
Soni & Boyilla
Nueva KM
Kondylis & Madejski
27.5 Soni 27.4 Boyilla 27.8 Kondylis 27.9 Madejski
BASIS Peoria David Parau & Sukesh Ram
Parau & Ram
Mount Si Lydia Haindfield & Alejandro Ramirez
Haindfield & Ramirez
28.8 Parau 28.7 Ram 28.6 Haindfield 28.5 Ramirez
Eagle Valerie Araki & John Houser
Araki & Houser
BASIS Scottsdale Alex Burt & Ashley Burt
Burt & Burt
28 Araki 28.5 Houser 26 Burt 28.7 Burt
Milpitas Neval Mulaomerovic & Nisha Porchezhiyan
Mulaomerovic & Porchezhiyan
Harker Cindy Wang & Clarissa Wang
Wang & Wang
28.8 Mulaomerovic 28.9 Porchezhiyan 29 Wang 28.7 Wang
Fairmont Prep Scott Hong & Kyle Kishimoto
Hong & Kishimoto
Dougherty Valley Annie Jeong & Sakura Rapolu
Jeong & Rapolu
22 Hong 25 Kishimoto 30 Jeong 28 Rapolu
Damien Joseph Barragan & Noah Bartholio
Barragan & Bartholio
SLC West Lauren Bacon & Zach Bradford
Bacon & Bradford
28.8 Barragan 28.7 Bartholio 28.9 Bacon 29 Bradford
Riverside STEM Isabella Galoustian & Jimmy Shi
Galoustian & Shi
Oakwood School - North Hollywood Lucas Horowitz & Sam Ripley
Horowitz & Ripley
27.5 Galoustian 28 Shi 28.5 Horowitz 29 Ripley