New York City Invitational Debate and Speech Tournament

2018 — Bronx, NY/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Newtown SM
Shivani Mendiratta
Charlotte Catholic LS
Luke Slota
29 Mendiratta 28.5 Slota
Hunter KC
Kenneth Chen
New Trier EM
Emma Mansour
29.1 Chen 29.4 Mansour
Millburn AV
Anusha Veluri
Collegiate CW
Christopher Wong
27.9 Veluri 27.5 Wong
Montville AS
Aditya Sharma
Bronx HS Of Science WF
William Freedman
27.3 Sharma 27.5 Freedman
Harrison RA
Rebecca Anderson
Chatfield Senior KM
Kate Marin
29.4 Anderson 29 Marin
Scarsdale MS
Matthew Sussman
Hunter NK
Nate Kruger
28 Sussman 29.5 Kruger
Syosset MW
Michael Wang
Beaverton Independent RS
Rohith Sudhakar
28.5 Wang 29.5 Sudhakar
Brentwood DLi
Dylan Liu
Montgomery Blair CZ
Clark Zhang
28.5 Liu 28.2 Zhang
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
29.2 Chang 29.1 Garber
Oak Hall KZ
Kumail Zaidi
Lake Travis BL
Beckett Larcher
29.5 Zaidi 29.9 Larcher
Woodgrove RP
Riley Parsons
Newtown SC
Stephanie Cobb
28 Parsons 28.2 Cobb
Walt Whitman AB
Alex Brodie
Stuyvesant GP
Gallo Patel
28.3 Brodie 28.4 Patel
Walt Whitman BW
Benjamin Waldman
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
29.2 Waldman 29.3 Wu
Scarsdale CC
Curtis Chang
Charlotte Catholic DE
David Edwards
28.7 Chang 28.9 Edwards
Millburn HR
Hannah Rubinstein
Walt Whitman HW
Heather Wang
28.2 Rubinstein 28 Wang
Harrison AK
Anthony Kang
Strath Haven AR
Aida Ruan
28.3 Kang 27.9 Ruan
Cypress Bay GB
Garrett Bishop
Poly Prep Country Day DB
David Bogner
28.3 Bishop 28.4 Bogner
DuPont Manual PK
Pranav Kanmadikar
Princeton VC
Vedansh Chauhan
28 Kanmadikar 27.5 Chauhan
Bergen County Academies EL
Elizabeth (Hye In) Lee
New Trier WT
William Thornton
27.5 Lee 28.8 Thornton
American Heritage Plantation AD
Anika Dham
West Des Moines Valley JW
Jalyn Wu
28.5 Dham 28.4 Wu
Lake Mary ZM
Zoya Mukherjee
La Salle JM
James Magee
27.8 Mukherjee 28.1 Magee
Success Academy Manhattan BC
Bintou Cisse
Quarry Lane KV
Kalyani Valiyaveettil
29.8 Cisse 27.8 Valiyaveettil
Success Academy Manhattan LD
Lala Diallo
Catonsville AT
Alexander Torrez
30 Diallo 29 Torrez
Newark Science TO
Temitope Ogundare
Brentwood SR
Sophie Rubin
28.5 Ogundare 28.6 Rubin
Santa Monica RE
Rex Evans
Roslyn BL
Brandon Lee
28.9 Evans 29.1 Lee
West Broward Ind. EM
Ethan Massa
Millburn AH
Amanda Huang
29.7 Massa 29.8 Huang
Ridge MC
Marko Cukar
West Broward Independent SI
Sami Iqbal
29.7 Cukar 29 Iqbal
Brentwood KR
Katie Raphaelson
Millburn TG
Tejas Gupta
28.8 Raphaelson 29 Gupta
Lake Mary HS
Hannah Swalina
Edgemont AJ
Anuj Jain
28.2 Swalina 27.5 Jain
DuPont Manual JX
Jennifer Xu
Millburn KW
Kevin Wang
28.9 Xu 29 Wang
Brentwood RY
Ryan Younger
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
29.2 Younger 29.3 Morris
Unionville LI
Luke Ittyachen
Ridge AS
Alexander Smyth
27 Ittyachen 27.3 Smyth
Chantilly Independent TM
T.J. Maher
Lexington YZ
Yianni Zavaliagkos
28.3 Maher 29.1 Zavaliagkos
Bergen County Academies MS
Maria Savransky
Millburn AW
Arthur Wayne
28 Savransky 29 Wayne
Byram Hills TD
Talia Dinstein
West Des Moines Valley JM
James Meng
28.2 Dinstein 28.6 Meng
Edgemont HL
Helena Lew-Kiedrowska
Princeton IP
Isabella Phillips
28.5 Lew-Kiedrowska 29 Phillips
Newark Science SBr
Simone Braithwaite
Lexington JC
Jeong-Wan Choi
29.3 Braithwaite 26.5 Choi
Dallastown EW
Emily White
Success Academy Manhattan TR
Tajaih Robinson
28.3 White 29 Robinson
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
Newark Science SB
Shah Bano
28.9 Bathily 28.7 Bano
Roslyn RK
Ryan Kim
La Salle TW
Tyler Wood
30 Kim 28.5 Wood
Acton Boxborough RHS Independent Entry ML
Matthew Liu
Scarsdale SB
Sanjana Bhatnagar
28.6 Liu 28.8 Bhatnagar
King MB
Manish Bhatta
American Heritage Plantation PB
Perry Beck
29 Bhatta 29.2 Beck
Ridgewood NF
Nathan Fallin
Unionville DJ
Devin Jiang
28.2 Fallin 28.3 Knox
Strath Haven WL
William Lee
Syosset RD
Ronit Dhulia
28 Lee 28.4 Dhulia
Lexington AF
Avery Fortier
Scarsdale WC
Wolf Cukier
28.8 Fortier 29 Cukier
Princeton DS
Daniel Shahab
Dallastown NK
Nevin Kara
28.7 Shahab 29.3 Kara
Harrison SN
Sonali Nicola
Hunter DS
David Solecki
29.1 Nicola 28.9 Solecki
Bronx HS Of Science JB
Julian Bekong
Stuyvesant WH
Winnie Huang
26.9 Bekong 26.2 Huang
Woodgrove AC
Anthony Cusat
Edgemont JJ
Jade Jang
27.7 Cusat 27.8 Jang
Interlake MW
Megan Wu
Stanford OHS Independent AT
Asher Towner
29.2 Wu 29.1 Towner
Scarsdale WM
Will Musoff
Princeton DL
Daniel Lin
28.6 Musoff 29.4 Lin
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
Lexington SG
Simran Gandhi
29.6 Thomas-McGinnis 29.7 Gandhi
King AK
Arjan Kang
Edgemont RG
Riya Ganpati
28.9 Kang 29 Ganpati
Byram Hills LG
Luke Gastelu
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
27.7 Gastelu 27.8 Earland
Montville NG
Nikhil Ganesh
Lake Mary VB
Vik Bilakanti
29 Ganesh 28 Bilakanti
Pennsbury CZ
Carolyn Zou
Needham ZL
Zachary Lu
29.2 Zou 29.3 Lu
American Heritage Plantation BG
Benjamin Geller
Hunter SK
Scott Klein
28.2 Geller 28.4 Klein
Scarsdale SH
Sally Ho
Lexington EL
Evan Li
29.1 Ho 29.6 Li
Woodgrove DP
Darla Puckett
Lake Highland Prep JD
Jaya Dayal
28 Puckett 28.2 Dayal
Harrison GC
Giovanni Cutri
West Des Moines Valley IN
Isabella Nadel
28.5 Cutri 28.3 Nadel
Montgomery Blair PZ
Peter Zhang
Harrison EL
Eli Lapkin
29.4 Zhang 29.5 Lapkin
Blair AC
Arjun Chopra
Corner Canyon TB
Tiffany Brailow
29.6 Chopra 29.5 Brailow
Brentwood SH
Sierra Houegban
Lake Highland Prep PA
Parnika Agrawal
28.6 Houegban 28.8 Agrawal
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
Lake Highland Prep MS
Meghana Srinivasa
29.3 Joshi 28.8 Srinivasa
Stuyvesant SP
Sarai Pridgen
Brentwood PS
Paola Santos
28.5 Pridgen 28.3 Santos
Catonsville NF
Nate Frankel
Woodrow Wilson ES
Elie Salem
28.3 Frenkel 28.9 Salem
Quarry Lane VG
Vineela Gogineni
Walt Whitman CB
Cassandra Branson
28.7 Gogineni 28.4 Branson
Roslyn AB
Asher Bykov
Stuyvesant CL
Claire Liu
29.2 Bykov 29.7 Liu
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
Ridge AL
Alan Liu
29.1 Gillespie 29 Liu
Pinnacle KA
Kristen Arnold
Quarry Lane ZD
Zachary Davis
29.5 Arnold 28 Davis
Charlotte Catholic CM
Campbell Morrison
Woodgrove NR
Nathan Rand
29 Morrison 28.8 Rand
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
Walt Whitman DH
Daniel Harris
29.2 Shah 29.3 Harris
Brentwood LE
Linus Epstein
Davis Senior ET
Elise Turkovich
28 Epstein 28.1 Turkovich
William G. Enloe TG
Tej Gedela
Edgemont LC
Lily Cai
28.9 Gedela 28.5 Cai
Quarry Lane SK
Saianurag Karavadi
Lake Highland Prep MC
Madi Crowley
29.1 Karavadi 28.1 Crowley
Harrison AZ
Ava Zinman
Millburn AG
Ashna Gaglani
30 Zinman 28 Gaglani
Woodrow Wilson TM
Tristan May
Chantilly Independent AL
Aaron Lin
28.3 May 28.4 Lin
Manchester Essex EK
Emerson Kahle
American Heritage Boca/Delray NT
Nikita Tanguturi
29.1 Kahle 29.4 Tanguturi
Lexington JM
Janet Mariadoss
Byram Hills LP
Lindsey Perlman
29.1 Mariadoss 29.5 Perlman
New Trier PT
Patrick Tolan
Niskayuna SR
Shreyas Ramanujam
28 Tolan 27.8 Ramanujam
New Trier KM
Keara McLaughlin
Walt Whitman JM
Jp Marquardt
28 McLaughlin 27 Marquardt