New York City Invitational Debate and Speech Tournament

2018 — Bronx, NY/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Corner Canyon TB
Tiffany Brailow
Stuyvesant GP
Gallo Patel
28.5 Brailow 28.3 Patel
Pinnacle KA
Kristen Arnold
Beaverton Independent RS
Rohith Sudhakar
29.3 Arnold 29.5 Sudhakar
Woodgrove NR
Nathan Rand
Chantilly Independent TM
T.J. Maher
27.9 Rand 28.4 Maher
Collegiate CW
Christopher Wong
Scarsdale WC
Wolf Cukier
28.3 Wong 28.4 Cukier
Walt Whitman AB
Alex Brodie
Montville AS
Aditya Sharma
28.2 Brodie 28 Sharma
Montville NG
Nikhil Ganesh
Chantilly Independent AL
Aaron Lin
27.3 Ganesh 28.1 Lin
Success Academy Manhattan BC
Bintou Cisse
Princeton IP
Isabella Phillips
28.2 Cisse 28.5 Phillips
Stuyvesant SP
Sarai Pridgen
Blair AC
Arjun Chopra
29 Pridgen 29.1 Chopra
Stuyvesant CL
Claire Liu
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
29.2 Liu 29.5 Chang
Quarry Lane VG
Vineela Gogineni
La Salle TW
Tyler Wood
28.8 Gogineni 28 Wood
Unionville LI
Luke Ittyachen
Newtown SC
Stephanie Cobb
29 Ittyachen 27.5 Cobb
Millburn KW
Kevin Wang
Harrison AZ
Ava Zinman
28.6 Wang 28.3 Zinman
Needham ZL
Zachary Lu
Brentwood SH
Sierra Houegban
28.9 Lu 28.3 Houegban
New Trier PT
Patrick Tolan
Ridge AL
Alan Liu
28.4 Tolan 28.5 Liu
Newtown SM
Shivani Mendiratta
Millburn HR
Hannah Rubinstein
28.3 Mendiratta 28.2 Rubinstein
Lake Highland Prep MC
Madi Crowley
Syosset RD
Ronit Dhulia
28.6 Crowley 28.5 Dhulia
Byram Hills TD
Talia Dinstein
Brentwood DLi
Dylan Liu
28.5 Dinstein 28.1 Liu
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
Quarry Lane SK
Saianurag Karavadi
29.8 Thomas-McGinnis 29 Karavadi
Catonsville NF
Nate Frankel
Bronx HS Of Science JB
Julian Bekong
29.3 Frenkel 29.1 Bekong
Acton Boxborough RHS Independent Entry ML
Matthew Liu
Davis Senior ET
Elise Turkovich
28.5 Liu 28.6 Turkovich
Lake Travis BL
Beckett Larcher
Pennsbury CZ
Carolyn Zou
28.6 Larcher 29 Zou
Lexington JC
Jeong-Wan Choi
Montgomery Blair PZ
Peter Zhang
28.4 Choi 29 Zhang
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
William G. Enloe TG
Tej Gedela
29.4 Joshi 29 Gedela
Lake Highland Prep PA
Parnika Agrawal
American Heritage Boca/Delray NT
Nikita Tanguturi
28.8 Agrawal 28.9 Tanguturi
Lake Highland Prep JD
Jaya Dayal
Walt Whitman CBr
Clarissa Branson
28.4 Dayal 27.9 Branson
Santa Monica RE
Rex Evans
Hunter SK
Scott Klein
29.2 Evans 28.8 Klein
Roslyn AB
Asher Bykov
Lexington SG
Simran Gandhi
28.7 Bykov 29.3 Gandhi
Brentwood PS
Paola Santos
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
28.3 Santos 28.9 Bathily
Harrison GC
Giovanni Cutri
Woodgrove AC
Anthony Cusat
29.8 Cutri 26 Cusat
Harrison AK
Anthony Kang
Millburn AG
Ashna Gaglani
28.9 Kang 28.5 Gaglani
Strath Haven WL
William Lee
Byram Hills LP
Lindsey Perlman
28.7 Lee 29.6 Perlman
Lake Mary VB
Vik Bilakanti
Princeton VC
Vedansh Chauhan
28 Bilakanti 28.1 Chauhan
Bronx HS Of Science WF
William Freedman
Millburn AV
Anusha Veluri
28.5 Freedman 29 Veluri
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
Syosset MW
Michael Wang
28.5 Gillespie 28.6 Wang
New Trier EM
Emma Mansour
Bergen County Academies EL
Elizabeth (Hye In) Lee
28.4 Mansour 28.7 Lee
Harrison RA
Rebecca Anderson
Scarsdale CC
Curtis Chang
28.5 Anderson 28.3 Chang
New Trier KM
Keara McLaughlin
Stuyvesant WH
Winnie Huang
28.2 McLaughlin 29.3 Huang
Woodrow Wilson TM
Tristan May
Niskayuna SR
Shreyas Ramanujam
28.5 May 28.6 Ramanujam
Montgomery Blair CZ
Clark Zhang
Woodgrove RP
Riley Parsons
28 Zhang 27 Parsons
Hunter NK
Nate Kruger
Bergen County Academies MS
Maria Savransky
28.7 Kruger 28.8 Savransky
Walt Whitman JM
Jp Marquardt
Catonsville AT
Alexander Torrez
28.5 Marquardt 29 Torrez
Success Academy Manhattan LD
Lala Diallo
West Des Moines Valley IN
Isabella Nadel
28.4 Diallo 28.5 Nadel
West Des Moines Valley JW
Jalyn Wu
Harrison EL
Eli Lapkin
28.2 Wu 28.4 Lapkin
Lake Mary ZM
Zoya Mukherjee
Hunter KC
Kenneth Chen
26.9 Mukherjee 27.5 Chen
Edgemont LC
Lily Cai
Woodrow Wilson ES
Elie Salem
28.3 Cai 27.9 Salem
New Trier WT
William Thornton
Scarsdale SH
Sally Ho
28.3 Thornton 28.5 Ho
DuPont Manual PK
Pranav Kanmadikar
Woodgrove DP
Darla Puckett
27.8 Kanmadikar 27.9 Puckett
West Broward Ind. EM
Ethan Massa
Lexington EL
Evan Li
29.6 Massa 29.5 Li
West Broward Independent SI
Sami Iqbal
Lake Highland Prep MS
Meghana Srinivasa
28.2 Iqbal 29.1 Srinivasa
Roslyn BL
Brandon Lee
Brentwood RY
Ryan Younger
28.7 Lee 29.1 Younger
Edgemont AJ
Anuj Jain
American Heritage Plantation BG
Benjamin Geller
28.5 Jain 28.8 Geller
Brentwood KR
Katie Raphaelson
Dallastown EW
Emily White
28.8 Raphaelson 28.9 White
Ridge AS
Alexander Smyth
Brentwood LE
Linus Epstein
28.5 Smyth 28.6 Epstein
Lake Mary HS
Hannah Swalina
Roslyn RK
Ryan Kim
27.3 Swalina 28.3 Kim
DuPont Manual JX
Jennifer Xu
Edgemont HL
Helena Lew-Kiedrowska
29.3 Xu 28.8 Lew-Kiedrowska
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
Stanford OHS Independent AT
Asher Towner
28.5 Shah 27.8 Towner
Ridge MC
Marko Cukar
Princeton DL
Daniel Lin
28.4 Cukar 29.2 Lin
Oak Hall KZ
Kumail Zaidi
Dallastown NK
Nevin Kara
29.8 Zaidi 29.7 Kara
Newark Science TO
Temitope Ogundare
Scarsdale MS
Matthew Sussman
27.4 Ogundare 27.3 Sussman
Walt Whitman HW
Heather Wang
Quarry Lane KV
Kalyani Valiyaveettil
27 Wang 27.1 Valiyaveettil
Walt Whitman BW
Benjamin Waldman
Charlotte Catholic DE
David Edwards
28 Waldman 27 Edwards
Strath Haven AR
Aida Ruan
Scarsdale WM
Will Musoff
28 Ruan 28.5 Musoff
Poly Prep Country Day DB
David Bogner
Walt Whitman CB
Cassandra Branson
28.4 Bogner 29 Branson
Newark Science SB
Shah Bano
Cypress Bay GB
Garrett Bishop
29.2 Bano 29.1 Bishop
Chatfield Senior KM
Kate Marin
Edgemont JJ
Jade Jang
28.6 Marin 28.3 Jang
Newark Science SBr
Simone Braithwaite
Charlotte Catholic LS
Luke Slota
28.5 Braithwaite 28 Slota
La Salle JM
James Magee
Brentwood SR
Sophie Rubin
28 Magee 28.1 Rubin
American Heritage Plantation AD
Anika Dham
Quarry Lane ZD
Zachary Davis
28.3 Dham 28.9 Davis
Scarsdale SB
Sanjana Bhatnagar
West Des Moines Valley JM
James Meng
29.6 Bhatnagar 29.5 Meng
Lexington YZ
Yianni Zavaliagkos
King AK
Arjan Kang
28.2 Zavaliagkos 28.6 Kang
Princeton DS
Daniel Shahab
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
29.1 Shahab 29.3 Garber
Millburn TG
Tejas Gupta
Cypress Bay CS
Charles Seldin
29.2 Gupta 29.3 Seldin
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
Lexington JM
Janet Mariadoss
28.7 Earland 28.8 Mariadoss
Edgemont RG
Riya Ganpati
Success Academy Manhattan TR
Tajaih Robinson
29.3 Ganpati 29.4 Robinson
Lexington AF
Avery Fortier
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
28.7 Fortier 29.6 Wu
American Heritage Plantation PB
Perry Beck
Interlake MW
Megan Wu
28.2 Beck 28.7 Wu
Unionville DJ
Devin Jiang
Byram Hills LG
Luke Gastelu
28 Jiang 28.5 Gastelu
Walt Whitman DH
Daniel Harris
Millburn AW
Arthur Wayne
29.5 Harris 29.4 Wayne
Ridgewood NF
Nathan Fallin
Harrison SN
Sonali Nicola
28.8 Fallin 27.8 Nicola
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
Millburn AH
Amanda Huang
29.1 Morris 29.2 Huang
Hunter DS
David Solecki
King MB
Manish Bhatta
27.8 Solecki 29.4 Bhatta
Charlotte Catholic CM
Campbell Morrison
Manchester Essex EK
Emerson Kahle
28.7 Morrison 28.8 Kahle