New York City Invitational Debate and Speech Tournament

2018 — Bronx, NY/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Montville AS
Aditya Sharma
Lake Mary VB
Vik Bilakanti
27.5 Sharma 27.3 Bilakanti
Blair AC
Arjun Chopra
Ridgewood NF
Nathan Fallin
30 Chopra 29 Fallin
Stuyvesant GP
Gallo Patel
Walt Whitman HW
Heather Wang
28.6 Patel 28.5 Wang
Montgomery Blair PZ
Peter Zhang
Bronx HS Of Science WF
William Freedman
29.3 Zhang 28.5 Freedman
Princeton VC
Vedansh Chauhan
Hunter DS
David Solecki
27 Chauhan 27.3 Solecki
Byram Hills LP
Lindsey Perlman
Lake Highland Prep JD
Jaya Dayal
29.3 Perlman 28.8 Dayal
Bergen County Academies EL
Elizabeth (Hye In) Lee
Edgemont AJ
Anuj Jain
28.8 Lee 28 Jain
Millburn AH
Amanda Huang
Brentwood KR
Katie Raphaelson
29.1 Huang 29 Raphaelson
Bronx HS Of Science JB
Julian Bekong
Lake Mary ZM
Zoya Mukherjee
29.2 Bekong 26.6 Mukherjee
Harrison EL
Eli Lapkin
Newark Science SB
Shah Bano
28.7 Lapkin 28.3 Bano
Millburn AV
Anusha Veluri
Harrison RA
Rebecca Anderson
28.3 Veluri 28.8 Anderson
American Heritage Plantation BG
Benjamin Geller
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
28.6 Geller 29.3 Joshi
Charlotte Catholic DE
David Edwards
West Broward Ind. EM
Ethan Massa
29.2 Edwards 29.4 Massa
Scarsdale MS
Matthew Sussman
Lexington JC
Jeong-Wan Choi
28.3 Sussman 28.5 Choi
Chantilly Independent AL
Aaron Lin
Poly Prep Country Day DB
David Bogner
28 Lin 28.4 Bogner
Quarry Lane SK
Saianurag Karavadi
West Des Moines Valley JW
Jalyn Wu
29.5 Karavadi 28.5 Wu
Millburn HR
Hannah Rubinstein
Walt Whitman JM
Jp Marquardt
27.6 Rubinstein 27.5 Marquardt
Woodgrove DP
Darla Puckett
Montville NG
Nikhil Ganesh
28.5 Puckett 28.3 Ganesh
Chantilly Independent TM
T.J. Maher
Strath Haven WL
William Lee
28.4 Maher 28.3 Lee
Lexington EL
Evan Li
Collegiate CW
Christopher Wong
29 Li 28.5 Wong
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
New Trier PT
Patrick Tolan
29.5 Chang 28.9 Tolan
American Heritage Boca/Delray NT
Nikita Tanguturi
Newtown SM
Shivani Mendiratta
28.8 Tanguturi 28.7 Mendiratta
Davis Senior ET
Elise Turkovich
New Trier EM
Emma Mansour
29.6 Turkovich 26.9 Mansour
Niskayuna SR
Shreyas Ramanujam
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
28.8 Ramanujam 28.9 Earland
Cypress Bay GB
Garrett Bishop
Santa Monica RE
Rex Evans
27.2 Bishop 29 Evans
Princeton DL
Daniel Lin
Roslyn AB
Asher Bykov
29.1 Lin 29 Bykov
Charlotte Catholic LS
Luke Slota
Millburn TG
Tejas Gupta
28.6 Slota 28.7 Gupta
Scarsdale WC
Wolf Cukier
Quarry Lane VG
Vineela Gogineni
28.9 Cukier 28.8 Gogineni
Pennsbury CZ
Carolyn Zou
Lexington YZ
Yianni Zavaliagkos
29.5 Zou 27.5 Zavaliagkos
Byram Hills LG
Luke Gastelu
Millburn KW
Kevin Wang
29 Gastelu 29.5 Wang
Scarsdale WM
Will Musoff
Byram Hills TD
Talia Dinstein
29.3 Musoff 28.5 Dinstein
Woodgrove RP
Riley Parsons
Ridge AS
Alexander Smyth
28 Parsons 28.1 Smyth
Quarry Lane KV
Kalyani Valiyaveettil
Corner Canyon TB
Tiffany Brailow
28.6 Valiyaveettil 28.7 Brailow
Woodrow Wilson ES
Elie Salem
Charlotte Catholic CM
Campbell Morrison
29 Salem 28 Morrison
Woodgrove AC
Anthony Cusat
Lake Mary HS
Hannah Swalina
28.5 Cusat 27.3 Swalina
Stanford OHS Independent AT
Asher Towner
New Trier WT
William Thornton
29.2 Towner 28 Thornton
Walt Whitman CB
Cassandra Branson
American Heritage Plantation AD
Anika Dham
27.9 Branson 28 Dham
Success Academy Manhattan TR
Tajaih Robinson
Lake Travis BL
Beckett Larcher
28.6 Robinson 29.6 Larcher
Brentwood DLi
Dylan Liu
Catonsville NF
Nate Frankel
29.6 Liu 29.5 Frenkel
Interlake MW
Megan Wu
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
29.1 Wu 29.2 Gillespie
Brentwood SR
Sophie Rubin
Chatfield Senior KM
Kate Marin
28.3 Rubin 29.1 Marin
Dallastown NK
Nevin Kara
Pinnacle KA
Kristen Arnold
29.2 Kara 29.1 Arnold
Quarry Lane ZD
Zachary Davis
Lexington AF
Avery Fortier
29.5 Davis 29.6 Fortier
Millburn AG
Ashna Gaglani
Woodgrove NR
Nathan Rand
28.3 Gaglani 28.2 Rand
Cypress Bay CS
Charles Seldin
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
29.5 Seldin 29.6 Shah
Walt Whitman CBr
Clarissa Branson
La Salle JM
James Magee
27.5 Branson 27 Magee
West Des Moines Valley JM
James Meng
Success Academy Manhattan BC
Bintou Cisse
29.1 Meng 29.2 Cisse
Stuyvesant WH
Winnie Huang
DuPont Manual PK
Pranav Kanmadikar
27.3 Huang 28.8 Kanmadikar
King AK
Arjan Kang
Lake Highland Prep PA
Parnika Agrawal
28.8 Kang 28.6 Agrawal
Lexington JM
Janet Mariadoss
Newark Science TO
Temitope Ogundare
28.7 Mariadoss 28.6 Ogundare
West Des Moines Valley IN
Isabella Nadel
Hunter NK
Nate Kruger
29 Nadel 29.4 Kruger
Millburn AW
Arthur Wayne
West Broward Independent SI
Sami Iqbal
28.4 Wayne 28.2 Iqbal
Lake Highland Prep MS
Meghana Srinivasa
Edgemont RG
Riya Ganpati
27.7 Srinivasa 29.5 Ganpati
Roslyn RK
Ryan Kim
Brentwood PS
Paola Santos
27.8 Kim 27.9 Santos
Catonsville AT
Alexander Torrez
Stuyvesant SP
Sarai Pridgen
28.7 Torrez 28.8 Pridgen
King MB
Manish Bhatta
Ridge MC
Marko Cukar
28.2 Bhatta 28.3 Cukar
Newtown SC
Stephanie Cobb
Success Academy Manhattan LD
Lala Diallo
27.7 Cobb 28.9 Diallo
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
Walt Whitman DH
Daniel Harris
29.7 Garber 29.8 Harris
Harrison SN
Sonali Nicola
Newark Science SBr
Simone Braithwaite
29.5 Nicola 29.6 Braithwaite
Brentwood LE
Linus Epstein
Montgomery Blair CZ
Clark Zhang
29.4 Epstein 28.7 Zhang
Syosset MW
Michael Wang
Scarsdale SB
Sanjana Bhatnagar
28.9 Wang 28.8 Bhatnagar
Brentwood RY
Ryan Younger
American Heritage Plantation PB
Perry Beck
29.5 Younger 28.7 Beck
Dallastown EW
Emily White
Lake Highland Prep MC
Madi Crowley
28.9 White 28.8 Crowley
Hunter KC
Kenneth Chen
Edgemont LC
Lily Cai
27 Chen 27.5 Cai
Edgemont HL
Helena Lew-Kiedrowska
Stuyvesant CL
Claire Liu
29.3 Lew-Kiedrowska 29.4 Liu
Beaverton Independent RS
Rohith Sudhakar
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
28.8 Sudhakar 29.1 Morris
Harrison AZ
Ava Zinman
Unionville LI
Luke Ittyachen
29.4 Zinman 29.3 Ittyachen
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
DuPont Manual JX
Jennifer Xu
29.3 Wu 28.8 Xu
Hunter SK
Scott Klein
Unionville DJ
Devin Jiang
28.7 Klein 27.3 Jiang
Scarsdale CC
Curtis Chang
Woodrow Wilson TM
Tristan May
28.2 Chang 28 May
Ridge AL
Alan Liu
Walt Whitman BW
Benjamin Waldman
29 Liu 29.1 Waldman
Bergen County Academies MS
Maria Savransky
Roslyn BL
Brandon Lee
28.4 Savransky 28.8 Lee
Edgemont JJ
Jade Jang
Strath Haven AR
Aida Ruan
28.7 Jang 29 Ruan
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
Acton Boxborough RHS Independent Entry ML
Matthew Liu
28.4 Bathily 29.4 Liu
Princeton IP
Isabella Phillips
Walt Whitman AB
Alex Brodie
28.2 Phillips 28 Brodie
William G. Enloe TG
Tej Gedela
Princeton DS
Daniel Shahab
29.4 Gedela 29.5 Shahab
Manchester Essex EK
Emerson Kahle
New Trier KM
Keara McLaughlin
28 Kahle 27 McLaughlin
Brentwood SH
Sierra Houegban
Harrison GC
Giovanni Cutri
28.6 Houegban 28.4 Cutri
La Salle TW
Tyler Wood
Needham ZL
Zachary Lu
28.5 Wood 28.6 Lu
Scarsdale SH
Sally Ho
Harrison AK
Anthony Kang
30 Ho 28 Kang
Syosset RD
Ronit Dhulia
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
28.6 Dhulia 29.8 Thomas-McGinnis
Lexington SG
Simran Gandhi
Oak Hall KZ
Kumail Zaidi
29.2 Gandhi 29.4 Zaidi