New York City Invitational Debate and Speech Tournament

2018 — Bronx, NY/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Corner Canyon TB
Tiffany Brailow
Newark Science TO
Temitope Ogundare
28.7 Brailow 29.2 Ogundare
Lexington AF
Avery Fortier
William G. Enloe TG
Tej Gedela
29 Fortier 29.2 Gedela
Bronx HS Of Science WF
William Freedman
Blair AC
Arjun Chopra
29.4 Freedman 29.3 Chopra
Brentwood SR
Sophie Rubin
Montville NG
Nikhil Ganesh
28.2 Rubin 28 Ganesh
La Salle JM
James Magee
Acton Boxborough RHS Independent Entry ML
Matthew Liu
28 Magee 29.1 Liu
Syosset MW
Michael Wang
Lexington SG
Simran Gandhi
28.7 Wang 28.8 Gandhi
Poly Prep Country Day DB
David Bogner
Lake Highland Prep JD
Jaya Dayal
28.4 Bogner 28.5 Dayal
Cypress Bay GB
Garrett Bishop
Stuyvesant CL
Claire Liu
28.4 Bishop 29.5 Liu
Strath Haven WL
William Lee
New Trier PT
Patrick Tolan
26.5 Lee 28.5 Tolan
Ridgewood NF
Nathan Fallin
Manchester Essex EK
Emerson Kahle
28.9 Fallin 28.4 Kahle
Lexington JM
Janet Mariadoss
Pennsbury CZ
Carolyn Zou
28.5 Mariadoss 29.2 Zou
West Des Moines Valley IN
Isabella Nadel
American Heritage Boca/Delray NT
Nikita Tanguturi
28.1 Nadel 28 Tanguturi
Newtown SM
Shivani Mendiratta
Scarsdale SH
Sally Ho
28.4 Mendiratta 29.8 Ho
West Des Moines Valley JW
Jalyn Wu
Princeton DS
Daniel Shahab
28.6 Wu 28.8 Shahab
Brentwood DLi
Dylan Liu
Woodrow Wilson TM
Tristan May
28 Liu 28.5 May
Scarsdale CC
Curtis Chang
Edgemont RG
Riya Ganpati
29.4 Chang 29.6 Ganpati
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
La Salle TW
Tyler Wood
29.3 Garber 28 Wood
Bergen County Academies MS
Maria Savransky
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
28.3 Savransky 28.2 Earland
Beaverton Independent RS
Rohith Sudhakar
Charlotte Catholic LS
Luke Slota
29.2 Sudhakar 28.9 Slota
Millburn HR
Hannah Rubinstein
Edgemont AJ
Anuj Jain
27.1 Rubinstein 26.9 Jain
Cypress Bay CS
Charles Seldin
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
29 Seldin 29.1 Morris
Woodrow Wilson ES
Elie Salem
Brentwood SH
Sierra Houegban
28.9 Salem 29.1 Houegban
Harrison EL
Eli Lapkin
DuPont Manual JX
Jennifer Xu
29.1 Lapkin 29.3 Xu
Hunter NK
Nate Kruger
Lake Highland Prep MC
Madi Crowley
29.9 Kruger 30 Crowley
Stanford OHS Independent AT
Asher Towner
Millburn AH
Amanda Huang
28.3 Towner 29.7 Huang
Millburn AG
Ashna Gaglani
Newark Science SB
Shah Bano
27.5 Gaglani 28 Bano
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
Harrison AK
Anthony Kang
29.3 Shah 28.2 Kang
Strath Haven AR
Aida Ruan
Syosset RD
Ronit Dhulia
29 Ruan 28.6 Dhulia
Unionville DJ
Devin Jiang
Stuyvesant GP
Gallo Patel
29 Knox 28.9 Patel
Harrison SN
Sonali Nicola
Lake Mary VB
Vik Bilakanti
28.5 Nicola 27 Bilakanti
Success Academy Manhattan TR
Tajaih Robinson
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
28.4 Robinson 28.3 Joshi
Brentwood RY
Ryan Younger
West Broward Ind. EM
Ethan Massa
29.5 Younger 29.6 Massa
Woodgrove NR
Nathan Rand
New Trier EM
Emma Mansour
29 Rand 30 Mansour
American Heritage Plantation BG
Benjamin Geller
Unionville LI
Luke Ittyachen
28 Geller 27.5 Ittyachen
New Trier KM
Keara McLaughlin
Walt Whitman CBr
Clarissa Branson
27.7 McLaughlin 28.3 Branson
Scarsdale WC
Wolf Cukier
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
28.6 Cukier 29.4 Chang
Edgemont JJ
Jade Jang
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
28.3 Jang 29.5 Thomas-McGinnis
Chatfield Senior KM
Kate Marin
Byram Hills LG
Luke Gastelu
28 Marin 28.5 Gastelu
Lake Travis BL
Beckett Larcher
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
29.4 Larcher 29.2 Wu
Princeton VC
Vedansh Chauhan
Chantilly Independent AL
Aaron Lin
27.8 Chauhan 28.3 Lin
Millburn KW
Kevin Wang
Woodgrove RP
Riley Parsons
29 Wang 28.5 Parsons
Walt Whitman BW
Benjamin Waldman
Ridge MC
Marko Cukar
29.4 Waldman 28.7 Cukar
Lake Highland Prep MS
Meghana Srinivasa
Lexington EL
Evan Li
28.5 Srinivasa 29.3 Li
DuPont Manual PK
Pranav Kanmadikar
Quarry Lane KV
Kalyani Valiyaveettil
20 Kanmadikar 30 Valiyaveettil
King MB
Manish Bhatta
Brentwood LE
Linus Epstein
29.3 Bhatta 29 Epstein
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
Millburn AW
Arthur Wayne
28.7 Bathily 29.5 Wayne
Walt Whitman CB
Cassandra Branson
Collegiate CW
Christopher Wong
29 Branson 30 Wong
Catonsville AT
Alexander Torrez
West Des Moines Valley JM
James Meng
27.8 Torrez 28.2 Meng
Walt Whitman JM
Jp Marquardt
Woodgrove AC
Anthony Cusat
27.7 Marquardt 27.8 Cusat
Princeton DL
Daniel Lin
Dallastown NK
Nevin Kara
29 Lin 29.7 Kara
Stuyvesant SP
Sarai Pridgen
Montville AS
Aditya Sharma
28.2 Pridgen 28 Sharma
Brentwood KR
Katie Raphaelson
Harrison RA
Rebecca Anderson
29.8 Raphaelson 29.7 Anderson
American Heritage Plantation PB
Perry Beck
Harrison GC
Giovanni Cutri
29.1 Beck 28.6 Cutri
Oak Hall KZ
Kumail Zaidi
Byram Hills LP
Lindsey Perlman
29.4 Zaidi 29.3 Perlman
Charlotte Catholic DE
David Edwards
Dallastown EW
Emily White
29 Edwards 28.5 White
Bronx HS Of Science JB
Julian Bekong
Edgemont LC
Lily Cai
27.4 Bekong 29 Cai
Ridge AS
Alexander Smyth
Scarsdale MS
Matthew Sussman
29 Smyth 29.1 Sussman
Catonsville NF
Nate Frankel
Hunter DS
David Solecki
29 Frenkel 28 Solecki
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
Harrison AZ
Ava Zinman
29.2 Gillespie 28.8 Zinman
Niskayuna SR
Shreyas Ramanujam
Newark Science SBr
Simone Braithwaite
28.7 Ramanujam 29.2 Braithwaite
Lake Mary ZM
Zoya Mukherjee
Brentwood PS
Paola Santos
27.4 Mukherjee 27.9 Santos
Newtown SC
Stephanie Cobb
Hunter SK
Scott Klein
28.5 Cobb 29 Klein
Lexington JC
Jeong-Wan Choi
Ridge AL
Alan Liu
28.9 Choi 29 Liu
Quarry Lane VG
Vineela Gogineni
Bergen County Academies EL
Elizabeth (Hye In) Lee
28.8 Gogineni 28.9 Lee
Pinnacle KA
Kristen Arnold
Success Academy Manhattan BC
Bintou Cisse
28.8 Arnold 28.7 Cisse
Hunter KC
Kenneth Chen
Davis Senior ET
Elise Turkovich
28.3 Chen 28.9 Turkovich
Walt Whitman HW
Heather Wang
Stuyvesant WH
Winnie Huang
28.5 Wang 28.4 Huang
Walt Whitman DH
Daniel Harris
Edgemont HL
Helena Lew-Kiedrowska
29.2 Harris 28.9 Lew-Kiedrowska
Lake Highland Prep PA
Parnika Agrawal
Roslyn BL
Brandon Lee
28.9 Agrawal 29 Lee
Montgomery Blair PZ
Peter Zhang
Quarry Lane ZD
Zachary Davis
28.8 Zhang 29 Davis
Chantilly Independent TM
T.J. Maher
Success Academy Manhattan LD
Lala Diallo
28.6 Maher 28 Diallo
Charlotte Catholic CM
Campbell Morrison
Santa Monica RE
Rex Evans
28.8 Morrison 29 Evans
Montgomery Blair CZ
Clark Zhang
Woodgrove DP
Darla Puckett
27.5 Zhang 27 Puckett
American Heritage Plantation AD
Anika Dham
Roslyn AB
Asher Bykov
27 Dham 28 Bykov
Millburn TG
Tejas Gupta
Lexington YZ
Yianni Zavaliagkos
29 Gupta 29.2 Zavaliagkos
Roslyn RK
Ryan Kim
Byram Hills TD
Talia Dinstein
28.2 Kim 28.3 Dinstein
Scarsdale SB
Sanjana Bhatnagar
Lake Mary HS
Hannah Swalina
28.7 Bhatnagar 27 Swalina
Interlake MW
Megan Wu
Scarsdale WM
Will Musoff
29.1 Wu 29 Musoff
West Broward Independent SI
Sami Iqbal
Millburn AV
Anusha Veluri
28.2 Iqbal 28.4 Veluri
New Trier WT
William Thornton
Princeton IP
Isabella Phillips
28.1 Thornton 28 Phillips
King AK
Arjan Kang
Quarry Lane SK
Saianurag Karavadi
28.6 Kang 29.5 Karavadi
Needham ZL
Zachary Lu
Walt Whitman AB
Alex Brodie
29.5 Lu 28.8 Brodie