New York City Invitational Debate and Speech Tournament

2018 — Bronx, NY/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Unionville LI
Luke Ittyachen
Harrison SN
Sonali Nicola
28 Ittyachen 27 Nicola
Lexington YZ
Yianni Zavaliagkos
Quarry Lane VG
Vineela Gogineni
29.1 Zavaliagkos 28.5 Gogineni
Stuyvesant GP
Gallo Patel
Lake Highland Prep PA
Parnika Agrawal
27.8 Patel 28.4 Agrawal
Harrison RA
Rebecca Anderson
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
28.7 Anderson 28.8 Garber
American Heritage Boca/Delray NT
Nikita Tanguturi
Scarsdale CC
Curtis Chang
28.6 Tanguturi 28.8 Chang
Success Academy Manhattan LD
Lala Diallo
Brentwood SR
Sophie Rubin
28.2 Diallo 27.9 Rubin
Woodgrove AC
Anthony Cusat
Hunter KC
Kenneth Chen
28.4 Cusat 28.1 Chen
Quarry Lane ZD
Zachary Davis
La Salle JM
James Magee
28.6 Davis 27 Magee
Lexington EL
Evan Li
Walt Whitman DH
Daniel Harris
29 Li 29.3 Harris
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
Millburn AG
Ashna Gaglani
29.3 Chang 27.9 Gaglani
Edgemont HL
Helena Lew-Kiedrowska
Millburn TG
Tejas Gupta
28.5 Lew-Kiedrowska 28.4 Gupta
DuPont Manual JX
Jennifer Xu
Catonsville AT
Alexander Torrez
28.5 Xu 28.2 Torrez
Charlotte Catholic LS
Luke Slota
Unionville DJ
Devin Jiang
27.2 Slota 27.1 Jiang
Ridge AL
Alan Liu
Newtown SM
Shivani Mendiratta
28.7 Liu 28 Mendiratta
Hunter SK
Scott Klein
Bronx HS Of Science JB
Julian Bekong
28.7 Klein 28.4 Bekong
Lake Highland Prep JD
Jaya Dayal
DuPont Manual PK
Pranav Kanmadikar
28.6 Dayal 28.4 Kanmadikar
Millburn AW
Arthur Wayne
Syosset MW
Michael Wang
28.9 Wayne 29.1 Wang
Ridge MC
Marko Cukar
Cypress Bay CS
Charles Seldin
27 Cukar 28.5 Seldin
Lake Mary HS
Hannah Swalina
Catonsville NF
Nate Frankel
28.5 Swalina 28 Frenkel
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
West Des Moines Valley JW
Jalyn Wu
29 Earland 28.5 Wu
Princeton IP
Isabella Phillips
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
27.5 Phillips 28 Bathily
Blair AC
Arjun Chopra
Harrison EL
Eli Lapkin
30 Chopra 29 Lapkin
Quarry Lane KV
Kalyani Valiyaveettil
Woodrow Wilson ES
Elie Salem
27.3 Valiyaveettil 27.4 Salem
Woodgrove DP
Darla Puckett
Newtown SC
Stephanie Cobb
28.4 Puckett 27.8 Cobb
Edgemont AJ
Anuj Jain
Chantilly Independent TM
T.J. Maher
28 Jain 29 Maher
Hunter DS
David Solecki
Roslyn RK
Ryan Kim
27.8 Solecki 28 Kim
Edgemont RG
Riya Ganpati
Niskayuna SR
Shreyas Ramanujam
29.3 Ganpati 28.2 Ramanujam
Stuyvesant WH
Winnie Huang
Chatfield Senior KM
Kate Marin
26 Huang 29 Marin
Chantilly Independent AL
Aaron Lin
King MB
Manish Bhatta
28.5 Lin 28.8 Bhatta
Montville AS
Aditya Sharma
Ridge AS
Alexander Smyth
27 Sharma 29.9 Smyth
La Salle TW
Tyler Wood
Oak Hall KZ
Kumail Zaidi
27.7 Wood 28.7 Zaidi
Quarry Lane SK
Saianurag Karavadi
Bronx HS Of Science WF
William Freedman
29.8 Karavadi 27.6 Freedman
New Trier EM
Emma Mansour
Walt Whitman JM
Jp Marquardt
28 Mansour 27.8 Marquardt
Byram Hills LP
Lindsey Perlman
Millburn KW
Kevin Wang
28.9 Perlman 28.8 Wang
Millburn AH
Amanda Huang
Lexington JC
Jeong-Wan Choi
29.4 Huang 28.5 Choi
Brentwood SH
Sierra Houegban
Millburn HR
Hannah Rubinstein
28.2 Houegban 28 Rubinstein
Davis Senior ET
Elise Turkovich
Walt Whitman HW
Heather Wang
28.9 Turkovich 27.5 Wang
William G. Enloe TG
Tej Gedela
Lexington JM
Janet Mariadoss
29.2 Gedela 28.4 Mariadoss
Millburn AV
Anusha Veluri
Charlotte Catholic DE
David Edwards
28.5 Veluri 29 Edwards
Princeton DS
Daniel Shahab
Hunter NK
Nate Kruger
29.5 Shahab 28.8 Kruger
Success Academy Manhattan BC
Bintou Cisse
American Heritage Plantation PB
Perry Beck
29 Cisse 28.9 Beck
Scarsdale SH
Sally Ho
Ridgewood NF
Nathan Fallin
28.5 Ho 27 Fallin
Scarsdale MS
Matthew Sussman
Montgomery Blair PZ
Peter Zhang
27.7 Sussman 29.4 Zhang
Bergen County Academies EL
Elizabeth (Hye In) Lee
Princeton VC
Vedansh Chauhan
28.4 Lee 27.8 Chauhan
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
Beaverton Independent RS
Rohith Sudhakar
28.7 Joshi 29.5 Sudhakar
Lake Mary VB
Vik Bilakanti
Woodgrove NR
Nathan Rand
27.3 Bilakanti 28.3 Rand
Dallastown NK
Nevin Kara
New Trier WT
William Thornton
30 Kara 29.9 Thornton
Brentwood LE
Linus Epstein
New Trier KM
Keara McLaughlin
28.7 Epstein 27.2 McLaughlin
Roslyn AB
Asher Bykov
Pinnacle KA
Kristen Arnold
27.8 Bykov 28 Arnold
Walt Whitman AB
Alex Brodie
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
27.5 Brodie 30 Shah
Woodrow Wilson TM
Tristan May
Bergen County Academies MS
Maria Savransky
28 May 28.5 Savransky
Montville NG
Nikhil Ganesh
Poly Prep Country Day DB
David Bogner
28.4 Ganesh 28.7 Bogner
New Trier PT
Patrick Tolan
Stanford OHS Independent AT
Asher Towner
28.5 Tolan 28.8 Towner
Byram Hills TD
Talia Dinstein
Montgomery Blair CZ
Clark Zhang
28.5 Dinstein 28.6 Zhang
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
Brentwood RY
Ryan Younger
29.1 Thomas-McGinnis 29 Younger
Manchester Essex EK
Emerson Kahle
Brentwood DLi
Dylan Liu
28.4 Kahle 28.7 Liu
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
Cypress Bay GB
Garrett Bishop
29.7 Morris 27.9 Bishop
Santa Monica RE
Rex Evans
Strath Haven AR
Aida Ruan
29.1 Evans 29.2 Ruan
Acton Boxborough RHS Independent Entry ML
Matthew Liu
Stuyvesant SP
Sarai Pridgen
29.2 Liu 29.1 Pridgen
Newark Science TO
Temitope Ogundare
Strath Haven WL
William Lee
28.5 Ogundare 28.6 Lee
Woodgrove RP
Riley Parsons
Edgemont JJ
Jade Jang
27.3 Parsons 28.2 Jang
Stuyvesant CL
Claire Liu
Success Academy Manhattan TR
Tajaih Robinson
29.2 Liu 29.4 Robinson
Newark Science SB
Shah Bano
King AK
Arjan Kang
28.4 Bano 28.6 Kang
Harrison AK
Anthony Kang
Lexington AF
Avery Fortier
28.2 Kang 29.3 Fortier
Brentwood PS
Paola Santos
Corner Canyon TB
Tiffany Brailow
28 Santos 29 Brailow
West Des Moines Valley JM
James Meng
Scarsdale WC
Wolf Cukier
28.6 Meng 28.4 Cukier
Lake Highland Prep MC
Madi Crowley
Brentwood KR
Katie Raphaelson
28.5 Crowley 28.2 Raphaelson
Lexington SG
Simran Gandhi
West Broward Independent SI
Sami Iqbal
29.3 Gandhi 28.5 Iqbal
Collegiate CW
Christopher Wong
West Des Moines Valley IN
Isabella Nadel
29.2 Wong 29.1 Nadel
Pennsbury CZ
Carolyn Zou
Lake Highland Prep MS
Meghana Srinivasa
28.7 Zou 28.9 Srinivasa
Scarsdale WM
Will Musoff
American Heritage Plantation BG
Benjamin Geller
29.1 Musoff 29 Geller
Harrison AZ
Ava Zinman
Walt Whitman CB
Cassandra Branson
26 Zinman 29 Branson
Syosset RD
Ronit Dhulia
Lake Travis BL
Beckett Larcher
27.5 Dhulia 29 Larcher
Walt Whitman CBr
Clarissa Branson
Needham ZL
Zachary Lu
26 Branson 29.3 Lu
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
29.5 Wu 29.3 Gillespie
Byram Hills LG
Luke Gastelu
Lake Mary ZM
Zoya Mukherjee
28.1 Gastelu 27.7 Mukherjee
West Broward Ind. EM
Ethan Massa
Interlake MW
Megan Wu
29.4 Massa 28.9 Wu
Harrison GC
Giovanni Cutri
Charlotte Catholic CM
Campbell Morrison
29 Cutri 28 Morrison
Newark Science SBr
Simone Braithwaite
American Heritage Plantation AD
Anika Dham
28.4 Braithwaite 28.5 Dham
Roslyn BL
Brandon Lee
Princeton DL
Daniel Lin
29.1 Lee 29.8 Lin
Edgemont LC
Lily Cai
Scarsdale SB
Sanjana Bhatnagar
28.8 Cai 28.9 Bhatnagar
Dallastown EW
Emily White
Walt Whitman BW
Benjamin Waldman
28.7 White 28.6 Waldman