New York City Invitational Debate and Speech Tournament

2018 — Bronx, NY/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Quarry Lane ZD
Zachary Davis
Scarsdale MS
Matthew Sussman
29 Davis 28.1 Sussman
Brentwood PS
Paola Santos
Scarsdale WC
Wolf Cukier
27.8 Santos 28.3 Cukier
Princeton DS
Daniel Shahab
Brentwood LE
Linus Epstein
29.4 Shahab 29 Epstein
Success Academy Manhattan BC
Bintou Cisse
Hunter SK
Scott Klein
30 Cisse 29.8 Klein
Blair AC
Arjun Chopra
Walt Whitman JM
Jp Marquardt
28.6 Chopra 27.4 Marquardt
Roslyn RK
Ryan Kim
Ridge AL
Alan Liu
28.6 Kim 28.7 Liu
Byram Hills LP
Lindsey Perlman
Newark Science SBr
Simone Braithwaite
26.5 Perlman 27 Braithwaite
Walt Whitman BW
Benjamin Waldman
Collegiate CW
Christopher Wong
28.5 Waldman 28.4 Wong
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
Oak Hall KZ
Kumail Zaidi
29.3 Shah 29.5 Zaidi
Edgemont RG
Riya Ganpati
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
28.4 Ganpati 28.9 Earland
Lexington EL
Evan Li
Millburn HR
Hannah Rubinstein
28.1 Li 27.8 Rubinstein
La Salle JM
James Magee
Cypress Bay CS
Charles Seldin
27 Magee 28.5 Seldin
Needham ZL
Zachary Lu
William G. Enloe TG
Tej Gedela
29.1 Lu 29.2 Gedela
Scarsdale SB
Sanjana Bhatnagar
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
29 Bhatnagar 29.4 Garber
Bronx HS Of Science WF
William Freedman
West Des Moines Valley JM
James Meng
28.3 Freedman 29.2 Meng
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
DuPont Manual PK
Pranav Kanmadikar
28.7 Wu 28 Kanmadikar
Lexington YZ
Yianni Zavaliagkos
Lake Highland Prep MC
Madi Crowley
28.4 Zavaliagkos 28.5 Crowley
Brentwood KR
Katie Raphaelson
Byram Hills LG
Luke Gastelu
29.3 Raphaelson 28.2 Gastelu
Harrison RA
Rebecca Anderson
Stuyvesant SP
Sarai Pridgen
28.2 Anderson 27.8 Pridgen
Ridgewood NF
Nathan Fallin
American Heritage Boca/Delray NT
Nikita Tanguturi
28 Fallin 28.5 Tanguturi
Newark Science SB
Shah Bano
Davis Senior ET
Elise Turkovich
29.4 Bano 28.9 Turkovich
Lake Highland Prep MS
Meghana Srinivasa
Scarsdale WM
Will Musoff
28.5 Srinivasa 27.8 Musoff
Bergen County Academies MS
Maria Savransky
Millburn KW
Kevin Wang
28.5 Savransky 28.8 Wang
Newark Science TO
Temitope Ogundare
Edgemont LC
Lily Cai
28.5 Ogundare 28 Cai
Dallastown NK
Nevin Kara
Lake Highland Prep JD
Jaya Dayal
28.5 Kara 28 Dayal
Millburn AH
Amanda Huang
American Heritage Plantation AD
Anika Dham
29.1 Huang 28.2 Dham
Lake Highland Prep PA
Parnika Agrawal
Success Academy Manhattan LD
Lala Diallo
28.5 Agrawal 27.8 Diallo
Lexington JC
Jeong-Wan Choi
Byram Hills TD
Talia Dinstein
27.9 Choi 27.8 Dinstein
Walt Whitman CB
Cassandra Branson
Santa Monica RE
Rex Evans
28.7 Branson 28.6 Evans
Cypress Bay GB
Garrett Bishop
Montville AS
Aditya Sharma
28 Bishop 27.6 Sharma
Stanford OHS Independent AT
Asher Towner
Brentwood SH
Sierra Houegban
28.7 Towner 27.8 Houegban
Pinnacle KA
Kristen Arnold
Woodgrove AC
Anthony Cusat
28.4 Arnold 26.8 Cusat
Hunter DS
David Solecki
Catonsville AT
Alexander Torrez
27.6 Solecki 27.3 Torrez
La Salle TW
Tyler Wood
Unionville LI
Luke Ittyachen
27.8 Wood 28.2 Ittyachen
Walt Whitman CBr
Clarissa Branson
West Des Moines Valley IN
Isabella Nadel
28.2 Branson 29 Nadel
West Broward Ind. EM
Ethan Massa
New Trier EM
Emma Mansour
30 Massa 28.5 Mansour
King AK
Arjan Kang
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
28.3 Kang 28.8 Thomas-McGinnis
Harrison SN
Sonali Nicola
Brentwood RY
Ryan Younger
28.6 Nicola 29.6 Younger
Chantilly Independent TM
T.J. Maher
Stuyvesant CL
Claire Liu
28.8 Maher 28.9 Liu
Ridge AS
Alexander Smyth
Syosset MW
Michael Wang
28.8 Smyth 29.5 Wang
Lake Mary HS
Hannah Swalina
American Heritage Plantation PB
Perry Beck
27 Swalina 28 Beck
Woodgrove RP
Riley Parsons
Edgemont AJ
Anuj Jain
28.5 Parsons 27.5 Jain
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
Chatfield Senior KM
Kate Marin
29.3 Gillespie 28.8 Marin
Lexington AF
Avery Fortier
American Heritage Plantation BG
Benjamin Geller
28.7 Fortier 28.6 Geller
Walt Whitman AB
Alex Brodie
Roslyn AB
Asher Bykov
28.2 Brodie 29 Bykov
Lexington SG
Simran Gandhi
Scarsdale SH
Sally Ho
28.7 Gandhi 28.5 Ho
Lexington JM
Janet Mariadoss
Catonsville NF
Nate Frankel
28.6 Mariadoss 27.6 Frenkel
Acton Boxborough RHS Independent Entry ML
Matthew Liu
Lake Travis BL
Beckett Larcher
28.5 Liu 29.5 Larcher
Woodgrove NR
Nathan Rand
Strath Haven WL
William Lee
27.4 Rand 28.4 Lee
Harrison AK
Anthony Kang
Lake Mary ZM
Zoya Mukherjee
28.5 Kang 26.5 Mukherjee
Montville NG
Nikhil Ganesh
Edgemont HL
Helena Lew-Kiedrowska
29 Ganesh 29.1 Lew-Kiedrowska
Beaverton Independent RS
Rohith Sudhakar
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
29.5 Sudhakar 29.7 Chang
Chantilly Independent AL
Aaron Lin
Millburn AW
Arthur Wayne
28.1 Lin 28.6 Wayne
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
Millburn TG
Tejas Gupta
28.5 Bathily 28.6 Gupta
Walt Whitman DH
Daniel Harris
Brentwood SR
Sophie Rubin
29.4 Harris 28.4 Rubin
Woodrow Wilson ES
Elie Salem
Pennsbury CZ
Carolyn Zou
29.9 Salem 30 Zou
Princeton DL
Daniel Lin
Walt Whitman HW
Heather Wang
28.9 Lin 28.2 Wang
Manchester Essex EK
Emerson Kahle
Scarsdale CC
Curtis Chang
28.5 Kahle 28.7 Chang
Unionville DJ
Devin Jiang
Harrison AZ
Ava Zinman
28.8 Knox 28.7 Zinman
Niskayuna SR
Shreyas Ramanujam
Montgomery Blair CZ
Clark Zhang
28.1 Ramanujam 28 Zhang
Newtown SM
Shivani Mendiratta
Quarry Lane KV
Kalyani Valiyaveettil
27.4 Mendiratta 27 Valiyaveettil
West Des Moines Valley JW
Jalyn Wu
Hunter KC
Kenneth Chen
28.4 Wu 28.1 Chen
Hunter NK
Nate Kruger
New Trier KM
Keara McLaughlin
28.9 Kruger 27 McLaughlin
Poly Prep Country Day DB
David Bogner
Woodrow Wilson TM
Tristan May
28.7 Bogner 29.9 May
Charlotte Catholic LS
Luke Slota
DuPont Manual JX
Jennifer Xu
28.5 Slota 28.7 Xu
Bronx HS Of Science JB
Julian Bekong
Montgomery Blair PZ
Peter Zhang
29 Bekong 30 Zhang
Interlake MW
Megan Wu
King MB
Manish Bhatta
28.5 Wu 28.2 Bhatta
Millburn AG
Ashna Gaglani
Charlotte Catholic CM
Campbell Morrison
28.6 Gaglani 28.4 Morrison
Millburn AV
Anusha Veluri
Stuyvesant WH
Winnie Huang
28.7 Veluri 27.5 Huang
Quarry Lane VG
Vineela Gogineni
Roslyn BL
Brandon Lee
27.7 Gogineni 28.6 Lee
Harrison GC
Giovanni Cutri
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
29.3 Cutri 29.6 Morris
Princeton VC
Vedansh Chauhan
Ridge MC
Marko Cukar
28.1 Chauhan 28.5 Cukar
Quarry Lane SK
Saianurag Karavadi
Strath Haven AR
Aida Ruan
30 Karavadi 28.5 Ruan
Princeton IP
Isabella Phillips
Edgemont JJ
Jade Jang
28 Phillips 29 Jang
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
Woodgrove DP
Darla Puckett
29 Joshi 27 Puckett
Stuyvesant GP
Gallo Patel
New Trier PT
Patrick Tolan
28.3 Patel 28.7 Tolan
Syosset RD
Ronit Dhulia
Newtown SC
Stephanie Cobb
29.7 Dhulia 29 Cobb
Dallastown EW
Emily White
Lake Mary VB
Vik Bilakanti
29.4 White 28 Bilakanti
Bergen County Academies EL
Elizabeth (Hye In) Lee
Harrison EL
Eli Lapkin
29 Lee 29.4 Lapkin
Charlotte Catholic DE
David Edwards
Corner Canyon TB
Tiffany Brailow
29.5 Edwards 28.8 Brailow
New Trier WT
William Thornton
Brentwood DLi
Dylan Liu
29.8 Thornton 29.6 Liu