New York City Invitational Debate and Speech Tournament

2018 — Bronx, NY/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Hunter KC
Kenneth Chen
Stanford OHS Independent AT
Asher Towner
28.3 Chen 29.1 Towner
Byram Hills TD
Talia Dinstein
Millburn AH
Amanda Huang
29.1 Dinstein 29.4 Huang
Lake Highland Prep AM
Abby Morris
Blair AC
Arjun Chopra
28.9 Morris 28.6 Chopra
Roslyn AB
Asher Bykov
Ridge AS
Alexander Smyth
28.7 Bykov 28.5 Smyth
Scarsdale SH
Sally Ho
Princeton DL
Daniel Lin
28.7 Ho 29.1 Lin
West Broward Independent SI
Sami Iqbal
Woodgrove NR
Nathan Rand
29 Iqbal 29.5 Rand
Newtown SC
Stephanie Cobb
King AK
Arjan Kang
27.8 Cobb 28.8 Kang
Oak Hall KZ
Kumail Zaidi
Unionville DJ
Devin Jiang
28.8 Zaidi 28.5 Jiang
Montville AS
Aditya Sharma
Charlotte Catholic LS
Luke Slota
27 Sharma 27.7 Slota
Newark Science SBr
Simone Braithwaite
Lexington SG
Simran Gandhi
28.1 Braithwaite 29 Gandhi
American Heritage Boca/Delray NT
Nikita Tanguturi
Success Academy Manhattan SB
Silma Bathily
28.5 Tanguturi 29.5 Bathily
Pennsbury CZ
Carolyn Zou
Hunter DS
David Solecki
28.4 Zou 28 Solecki
Syosset MW
Michael Wang
Walt Whitman CBr
Clarissa Branson
28.7 Wang 28 Branson
Unionville LI
Luke Ittyachen
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
27.5 Ittyachen 29.4 Gillespie
Ridge AL
Alan Liu
Success Academy Manhattan BC
Bintou Cisse
28.7 Liu 29.3 Cisse
William G. Enloe TG
Tej Gedela
Bergen County Academies EL
Elizabeth (Hye In) Lee
28.8 Gedela 28.4 Lee
Charlotte Catholic CM
Campbell Morrison
Bronx HS Of Science JB
Julian Bekong
28 Morrison 27.5 Bekong
Success Academy Manhattan LD
Lala Diallo
Dallastown EW
Emily White
28.8 Diallo 29.2 White
Edgemont LC
Lily Cai
La Salle JM
James Magee
28 Cai 28.1 Magee
Success Academy Manhattan CE
Chase Earland
Woodgrove RP
Riley Parsons
29.6 Earland 26.5 Parsons
DuPont Manual JX
Jennifer Xu
Lexington JM
Janet Mariadoss
28.6 Xu 28.7 Mariadoss
Montgomery Blair PZ
Peter Zhang
Brentwood KR
Katie Raphaelson
29.1 Zhang 29 Raphaelson
Millburn TG
Tejas Gupta
Poly Prep Country Day DB
David Bogner
29 Gupta 27.1 Bogner
Woodrow Wilson TM
Tristan May
New Trier WT
William Thornton
27.8 May 28.1 Thornton
Strath Haven AR
Aida Ruan
Princeton VC
Vedansh Chauhan
28 Ruan 27.5 Chauhan
Woodgrove AC
Anthony Cusat
Success Academy Manhattan TR
Tajaih Robinson
28 Cusat 29.3 Robinson
Woodgrove DP
Darla Puckett
Interlake MW
Megan Wu
27.5 Puckett 28.9 Wu
Brentwood SR
Sophie Rubin
Bronx HS Of Science WF
William Freedman
28 Rubin 27.6 Freedman
New Trier PT
Patrick Tolan
Newark Science TO
Temitope Ogundare
28.9 Tolan 28.6 Ogundare
Montgomery Blair CZ
Clark Zhang
Dallastown NK
Nevin Kara
27.5 Zhang 29.5 Kara
Cypress Bay CS
Charles Seldin
Woodrow Wilson ES
Elie Salem
28.7 Seldin 28.5 Salem
Roslyn BL
Brandon Lee
Chantilly Independent TM
T.J. Maher
28.7 Lee 28.4 Maher
Stuyvesant CL
Claire Liu
Lake Highland Prep PA
Parnika Agrawal
29.3 Liu 28.5 Agrawal
American Heritage Plantation AD
Anika Dham
Manchester Essex EK
Emerson Kahle
28.9 Dham 28.4 Kahle
Lake Mary ZM
Zoya Mukherjee
La Salle TW
Tyler Wood
26.3 Mukherjee 27.2 Wood
Millburn KW
Kevin Wang
Walt Whitman DH
Daniel Harris
29 Wang 29.1 Harris
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
Needham ZL
Zachary Lu
28 Chang 27.5 Lu
Scarsdale WC
Wolf Cukier
Bergen County Academies MS
Maria Savransky
27.8 Cukier 28 Savransky
Millburn HR
Hannah Rubinstein
Lake Highland Prep MS
Meghana Srinivasa
28.4 Rubinstein 29.4 Srinivasa
Harrison EL
Eli Lapkin
Scarsdale SB
Sanjana Bhatnagar
28.4 Lapkin 28.2 Bhatnagar
Walt Whitman JM
Jp Marquardt
Princeton IP
Isabella Phillips
27.8 Marquardt 27.9 Phillips
New Trier KM
Keara McLaughlin
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
28 McLaughlin 28.5 Joshi
Edgemont HL
Helena Lew-Kiedrowska
Newtown SM
Shivani Mendiratta
28 Lew-Kiedrowska 27.5 Mendiratta
Brentwood SH
Sierra Houegban
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
28.5 Houegban 29.5 Shah
Stuyvesant WH
Winnie Huang
Walt Whitman AB
Alex Brodie
28 Huang 28.1 Brodie
New Trier EM
Emma Mansour
Beaverton Independent RS
Rohith Sudhakar
28.3 Mansour 29 Sudhakar
Walt Whitman HW
Heather Wang
Harrison RA
Rebecca Anderson
27 Wang 28.5 Anderson
Davis Senior ET
Elise Turkovich
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
28 Turkovich 29.2 Wu
Scarsdale MS
Matthew Sussman
Ridgewood NF
Nathan Fallin
28.1 Sussman 28 Fallin
Chatfield Senior KM
Kate Marin
Harrison GC
Giovanni Cutri
28.6 Marin 28.7 Cutri
Collegiate CW
Christopher Wong
Millburn AG
Ashna Gaglani
28.8 Wong 27 Gaglani
Corner Canyon TB
Tiffany Brailow
Lexington AF
Avery Fortier
27.4 Brailow 27.9 Fortier
Stuyvesant SP
Sarai Pridgen
West Des Moines Valley JW
Jalyn Wu
27.8 Pridgen 27.9 Wu
DuPont Manual PK
Pranav Kanmadikar
Byram Hills LP
Lindsey Perlman
28.4 Kanmadikar 29.4 Perlman
American Heritage Plantation BG
Benjamin Geller
Walt Whitman CB
Cassandra Branson
28.7 Geller 27.8 Branson
West Des Moines Valley JM
James Meng
Harrison AK
Anthony Kang
29.6 Meng 29.5 Kang
Brentwood DLi
Dylan Liu
Edgemont RG
Riya Ganpati
28 Liu 28.5 Ganpati
Quarry Lane KV
Kalyani Valiyaveettil
Cypress Bay GB
Garrett Bishop
27 Valiyaveettil 28.2 Bishop
Brentwood LE
Linus Epstein
Stuyvesant GP
Gallo Patel
28.2 Epstein 28.5 Patel
Catonsville AT
Alexander Torrez
Charlotte Catholic DE
David Edwards
28 Torrez 29.2 Edwards
West Des Moines Valley IN
Isabella Nadel
Millburn AV
Anusha Veluri
28.2 Nadel 28.3 Veluri
American Heritage Plantation PB
Perry Beck
Harrison SN
Sonali Nicola
28 Beck 27 Nicola
Santa Monica RE
Rex Evans
Quarry Lane SK
Saianurag Karavadi
30 Evans 29.9 Karavadi
Lake Highland Prep JD
Jaya Dayal
Lexington JC
Jeong-Wan Choi
28.7 Dayal 28.8 Choi
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
Roslyn RK
Ryan Kim
29.6 Garber 28.4 Kim
Catonsville NF
Nate Frankel
Syosset RD
Ronit Dhulia
28.8 Frenkel 29 Dhulia
Scarsdale WM
Will Musoff
Chantilly Independent AL
Aaron Lin
28.6 Musoff 28.3 Lin
Strath Haven WL
William Lee
West Broward Ind. EM
Ethan Massa
28 Lee 29 Massa
Harrison AZ
Ava Zinman
Montville NG
Nikhil Ganesh
28.6 Zinman 28.5 Ganesh
Ridge MC
Marko Cukar
Niskayuna SR
Shreyas Ramanujam
29.8 Cukar 28.8 Ramanujam
King MB
Manish Bhatta
Walt Whitman BW
Benjamin Waldman
28.7 Bhatta 28.8 Waldman
Byram Hills LG
Luke Gastelu
Hunter NK
Nate Kruger
28.2 Gastelu 28.3 Kruger
Brentwood RY
Ryan Younger
Acton Boxborough RHS Independent Entry ML
Matthew Liu
28.9 Younger 27 Liu
Millburn AW
Arthur Wayne
Quarry Lane ZD
Zachary Davis
28.7 Wayne 28.8 Davis
Lake Highland Prep MC
Madi Crowley
Lake Mary HS
Hannah Swalina
28.5 Crowley 27.7 Swalina
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
Newark Science SB
Shah Bano
28.1 Thomas-McGinnis 28 Bano
Lake Mary VB
Vik Bilakanti
Lexington EL
Evan Li
27.5 Bilakanti 29 Li
Scarsdale CC
Curtis Chang
Princeton DS
Daniel Shahab
29 Chang 28.9 Shahab
Edgemont JJ
Jade Jang
Pinnacle KA
Kristen Arnold
28.4 Jang 28.8 Arnold
Edgemont AJ
Anuj Jain
Quarry Lane VG
Vineela Gogineni
28.7 Jain 29.9 Gogineni
Hunter SK
Scott Klein
Lexington YZ
Yianni Zavaliagkos
28.3 Klein 28.5 Zavaliagkos
Lake Travis BL
Beckett Larcher
Brentwood PS
Paola Santos
29 Larcher 28.3 Santos