John Edie Holiday Debates Hosted by The Blake School

2017 — Minneapolis, MN/US
Round 3 Results
Pro Con Judge Result Pro Points Con Points
Theodore Roosevelt AC Walt Whitman WA
Alan Tannenwald
Pro
Sean A
28
Sri C
28
Zara A
28
Madeleine W
28
Edina JW Horace Mann MK
Ben Silvian
Con
Evan J
28
Isaac W
28
Ethan K
29
Sajan M
29
Central Valley PS Edgemont NG
Hayley Williams
Con
Jasmyn P
26
Arionna S
26
David G
28
Siddhartha N
28
James Madison Memorial GS Millard West BS
Lilly Cao
Con
Surya G
27
Sugeeth S
27
Ben B
28
Joel S
28
Ardrey Kell AT Evanston Twp KW
Jack Ave
Con
Avi A
29
Aleksander T
28
Nina K
28
Genevieve W
29
Brookfield Central GL Walt Whitman BV
Tim O'Shea
Pro
Katherine L
27
Rena G
28
David V
27
Will B
27
Evanston Twp JW Fairmont Prep OC
Jack Ave
Con
Elise J
28
Eleanor W
28
Jennifer C
28
Matthew O
28
University CK Evanston Twp AL
Alan Tannenwald
Pro
Akshat C
29
Sukhm K
28
Echo A
28
Hannah L
28
Bloomington Jefferson MS Blaine HP
Caspar Arbeeny
Con
Charles M
26
Daria S
25
Camryn H
28
Sadhika P
26
Newton South GS Aberdeen Central DW
Marshall Felter
Con
Jay G
28
Anika S
27
Lauren W
28
Grace D
29
Walt Whitman KK Central Valley WL
John Torbert
Con
Azraf K
28
Zoe K
28
Jill L
29
Jack W
28
Fairmont Prep AB Theodore Roosevelt AM
Sergio Martinez
Con
Olivia B
28
Adam A
28
Mitch M
28
Finn A
29
Theodore Roosevelt AS Madison West HP
Sergio Martinez
Pro
Sarah S
29
Isaac A
29
Niharika P
26
Zachary H
27
Horace Mann GS Boca Raton FF
Ben Silvian
Pro
Nader G
28
Aaron S
29
Grace F
28
Kyle F
28
Millard North SN Madison West AG
Hayley Williams
Pro
Oliver N
28
Zach S
28
Julia A
28
Seeger G
27
North Broward Prep KI Horace Mann MS
Elizabeth Raymakers
Con
John I
27
Tyler K
27
Shay S
27
Alexa M
27
Delbarton SP Edgemont KS
Leo Bucello
Con
Thomas S
28
Yash P
27
Yukiho S
29
Kelly K
28
Ardrey Kell HB Johnston BS
Marshall Felter
Con
Christian B
27
Callan H
27
Katherine S
29
Prakhyath B
28
Potomac TY Millburn AC
Leo Bucello
Pro
William T
28
Joseph Y
28
Somil A
28
Alex C
28
Poly Prep Country Day BM James Madison Memorial CP Pro FFT Con BYE
Edina IN Mission San Jose Independent KM
Doris Sexton
Con
Khalid I
26
Matthew N
26
Ishan M
28
Devesh K
30
Acton-Boxborough AJ Blake SJ
Doris Sexton
Con
Anshul J
28
Gaurav A
29
Morgan S
27
Jack J
28
Poly Prep Country Day FS Eastview AT
Bilal Askari
Pro
Nick S
29
Daniel F
30
Yasmin A
29
Harika T
29
John F. Kennedy RP Edgemont ML
Elizabeth Raymakers
Con
Mackenzie P
28
Emily R
28
Iris L
28
Nikhil M
28
Evanston Twp CB Chaska OV
Seth Sandhoefner
Pro
Sofia C
26
Oliver B
26
Kian O
26
Ekaanth V
26
Fairmont Prep HK Cranbrook Upper RZ
Seth Sandhoefner
Pro
Kyle K
28
Scott H
28
Harry R
28
Derrick Z
28
Aberdeen Central WG Walt Whitman TG
Joe Howard
Con
Sophie W
28
Keilly G
28
Yasmeen G
29
Maeve T
29
SF Roosevelt GM Poly Prep Country Day WH
John Torbert
Con
Palesa M
28
Hope G
28
Etta H
28
Brianna W
28
Millard West AN Hopkins KT
Jakob Urda
Pro
Emma A
28
Reagan N
28
Gray K
28
Ezana T
28
Edina KT Eagan KH
Joe Howard
Pro
James K
28
Theo T
28
Sourish K
28
Andrea H
28
R.E Mountain Secondary CW Evanston Twp TO
Matthew Hintz
Pro
Gabrielle W
29
Rebecca C
29
Olivia O
28
Lilly T
28
Walt Whitman RT Eagan GV
Matthew Hintz
Pro
Nick R
29
Benjamin T
29
Roselin V
28
Srilekha G
28
Horace Mann LJ Central Valley BR
Kyle Chong
Pro
Benjamin L
27
Eddie J
27
Joshua R
27
Caleb B
27
Edgemont SY Delbarton LL
Kyle Chong
Con
Shyla S
27
Stanley Y
26
Robert L
26
Alexander L
27
Theodore Roosevelt GK Horace Mann MM
Will Frankel
Con
Ellie K
30
Sophia G
29
Saif M
30
Taimur M
30
Walt Whitman MM Newton South FS
Kate Hamm
Pro
Rabhya M
28
Elisa M
28
Jack S
27
Amit F
28
Walt Whitman CV Edina MB
Fr. Michael Tidd
Pro
Jereme C
27
Arthur V
27
Samantha B
27
Chloe M
27
Poly Prep Country Day LE DuPont Manual SC
Henry Broback
Pro
Michael L
26
Ari E
29
Kevin C
28
Shreshth S
29
Delbarton MP DuPont Manual BH
Kate Hamm
Con
John M
26
Tj P
27
Ben H
28
Brendon B
28
SF Roosevelt HC Stuyvesant PS
Fr. Michael Tidd
Con
Claire C
27
Madison H
27
Mahesh S
28
Inbar P
28
University GM Walt Whitman GG
Bilal Askari
Pro
Anish G
29
Nate M
30
Ethan G
29
Rohit G
29
Wayland GZ Robbinsdale Armstrong RI
Andrew Erickson
Con
Yaniv G
27
Nathan Z
27
Hailey I
27
Helen R
28
Fairmont Prep KR SF Roosevelt GuMu
David Baloche
Pro
Numair R
28
Alex K
28
Reshma M
27
Brian G
28
Poly Prep Country Day SS Cypress Bay SB
Andy Anderson
Con
Harrison S
30
Dominic S
30
Andrew B
30
Ethan S
30
Poly Prep Country Day LR Millburn MG
Will Frankel
Pro
Sophia L
27
William R
27
Carrie M
26
Karna G
27
Walt Whitman LH North Broward Prep CP
David Baloche
Pro
Eva L
28
Rebecca H
29
Grant C
28
Drew P
28
Fairmont Prep SI Strake Jesuit DC
Andrew Erickson
Con
Gurveer S
27
Adnan I
28
Neo C
28
Ethan D
28
Fairmont Prep IL Horace Mann HG
Melissa Mapes
Con
Ryan I
28
Andrew L
28
Richard H
29
Natasha G
29
Lakeville South CN Boca Raton WP
Irene Idnani
Con
Madelyn C
29
Sheridan N
29
Seth P
29
Rose W
29
Edina MZ Stuyvesant RJ
Irene Idnani
Con
Ryan Z
30
Arjun M
30
Abie R
30
Daniel J
30
Hopkins BM Poly Prep Country Day GM
Henry Broback
Con
John B
27
Solomon M
28
Julia M
30
Ellen G
29
Newton South DL Bettendorf AW
Cory Ackerman
Pro
Ellen D
28
Gaby L
28
Austin W
28
Lilli A
28
Boca Raton RB West Bend BK
Cory Ackerman
Pro
Tatiana B
28
Philipp R
28
Ben K
28
Briana B
28
University MW Strake Jesuit DS
Melissa Mapes
Pro
Eric M
29
Matthew W
28
Caden D
28
Rj S
28
Edina PS Walt Whitman HF
Caspar Arbeeny
Con
Zach P
28
Michael S
27
Hannah F
29
Elizabeth H
28
Theodore Roosevelt GM Madison West AL
Suhail Rizvi
Pro
Dylan M
28
Logan G
28
Jiu L
28
Melia A
28
Walt Whitman RS Poly Prep Country Day HB
Christopher Bryant
Pro
Ted R
28
Ethan S
28
Mayin H
28
Chris B
28
Walt Whitman SS Eastview KG
Christopher Bryant
Con
Nathan S
25
Kurumi S
26
Pavan G
28
Nikhil K
28
Edgemont SK Rowland Hall-St Mark DZ
Anson Fung
Con
Jacob K
28
Ibrahim S
28
Robin Z
28
Celia D
28
Blaine BB Edina ZM
Anson Fung
Con
Grant B
28
Danielle B
28
Richard Z
29
David M
29
Millburn CZ Oxbridge Academy GW
Suhail Rizvi
Pro
Brian Z
29
James C
30
Ayden W
28
Alex G
28
Edina JJ Oxbridge Academy SR
Andy Anderson
Pro
Tanner J
30
Lily J
29
Eli R
28
Walker S
28
Fairmont Prep AJ Delbarton FW
Pennie Fike
Pro
Sophia J
29
Dean A
28
Theodore F
27
Ather W
27
Walt Whitman SI Madison West JL
Pennie Fike
Con
Elyssa S
28
Lily I
28
Victoria L
29
Haley J
29
Delbarton AG Edgemont MF
Nathan Witkin
Pro
Jan G
28
Rohan A
28
Jack F
28
Alexander M
28
University AK Eagan PS
Caryn Piechota
Pro
Dan A
28
Sai K
27
Ayush P
26
Jason S
27
Fargo Shanley KW Lakeland CB
Chris Harrow
Con
Josh W
26
Mitchell K
26
Tim C
26
Anish B
26
James Madison Memorial MS Potomac AA
Neil Suri
Pro
Tejvir M
28
Anurag S
29
Maryam A
28
Sara A
28
Brookfield Central JK Chaska CP
Bilal Butt
Con
Nikhil J
27
Andrew K
27
Rachel C
28
Valerie P
27
Madison West JW Evanston Twp JO
Tim O'Shea
Con
Christopher W
28
Nathaniel J
28
Yolanda O
28
Jade J
28
West Des Moines Valley CP Cranbrook Upper KL
Bilal Butt
Pro
Anna C
28
Lillian P
27
Justin L
27
Aashray K
28
Fargo Shanley GO Eagan CU
Chris Harrow
Con
Rose G
26
Lexi O
26
Ijeoma U
26
Britney C
26
Strake Jesuit DD Millburn BM
David Maluf
Con
Joseph D
28
Joseph D
29
Jai B
30
David M
28
Eagan KW Acton-Boxborough GL
Caryn Piechota
Con
Hunter W
26
Nibraas K
27
Andy G
28
Joshua L
27
Poly Prep Country Day BK Potomac SK
Nathan Witkin
Pro
Harrison S
28
Noah K
28
Max S
28
Minkyung K
28
James Madison Memorial GR Lakeland TR
Jasmine Liu
Con
Sameer G
27
Nithin R
27
Rebecca T
26
Jothi R
27
Fairmont Prep SS West Bend GK
Jasmine Liu
Pro
Harishri S
27
Hitakshi S
27
Rachael G
26
Chanel K
26