Badgerland Debate Tournament

2017 — WI/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
Appleton East MK
Micaiah Kapumba
30 Thomas-McGinnis 26 Kapumba
Brookfield East VS
Viktor Sakman
Sioux Falls Lincoln MP
Maximillian Peters
25 Sakman 27 Peters
Sioux Falls Lincoln RO
Rachel Overstreet
Appleton East SM
Sophia Mast
28 Overstreet 26 Mast
Appleton East JS
Joel Savoie
Brookfield East NA
Namitha Alexander
27 Savoie 29 Alexander
Apple Valley KA
Kenan Anderson
West Bend East CM
Caitlin Marsch
28 Anderson 26 Marsch
Apple Valley TH
Tai Henrichs
Whitefish Bay CR
Chloe Ricks
29.5 Henrichs 27 Ricks
Sheboygan North RW
Rachael Williams
West Des Moines Valley LG
Lauren Gilbert
27.5 Williams 28.5 Wu
Brookfield East NT
Navya Tarikere
Appleton East IW
Isabella Wirth
26 Tarikere 25.5 Wirth
Barrington KP
Kalina Pierga
West Des Moines Valley CR
Carly Rieger
28.8 Pierga 29.4 Rieger
SF Roosevelt AP
Amy Pham
Evanston Twp ES
Elizabeth Sperti
26.5 Pham 24.5 Sperti
Apple Valley SA
Serena Abraham
Lakeville South EH
Elliot Harvanko
28 Abraham 26 Harvanko
Sioux Falls Lincoln ZS
Zindeh Scere
West Des Moines Valley LB
Lucas Bryant
29.2 Scere 30 Bryant
Brookfield East XG
Xander Ge
Apple Valley BS
Brandon Schellhaass
28 Ge 29 Schellhaass
Appleton East TS
Tyler Stearns
Brookfield East LF
Langston Ford
27 Stearns 25 Ford
Neenah EB
Ellie Balensiefen
Rufus King MC
Morgan Coleman
23 Balensiefen 26 Coleman
Millard North BL
Ben Lampman
Marquette Univ AP
Alex Pienkos
28 Lampman 24 Pienkos
Millard North TQ
Tori Qiu
Brookfield East RL
Rafael Li
29 Qiu 27 Li
SF Roosevelt JA
Jack Allard
Marquette Univ SL
Sam Larson
27 Allard 30 Larson
SF Roosevelt AK
Alexis Kurrasch
Neenah MA
Maddie Alft
27.9 Kurrasch 28.5 Alft
Brookfield East SN
Shloka Nambiar
West Des Moines Valley CB
Caleb Bray
26 Nambiar 28 Bray
West Des Moines Valley GJ
Gus Johnson
Marquette Univ KT
Kevin Teye
28.8 Johnson 29 Teye-Yalley
Appleton East MM
Matthew Moorhead
West Des Moines Valley KK
Kyle Kopf
28.6 Moorhead 28.2 Kopf
West Des Moines Valley BK
Braedon Kirkpatrick
Brookfield East AS
Arjun Shreekumar
28 Kirkpatrick 27 Shreekumar
Brookfield East RK
Rishav Kumar
Apple Valley HC
Hanna Clark
26 Kumar 29 Clark
West Des Moines Valley JM
James Meng
Brookfield East SK
Simran Khunger
28 Meng 28 Khunger
Sioux Falls Lincoln IW
Ian Ward
Waukesha South SV
Santana Vannarath
28.4 Ward 28.2 Vannarath