Grand Nationals

2017 — Louisville, KY/US
DEC
Round 3 Results
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Preeti Jain J1 – Lan Deng J1 – Kara Fleharty
J 1st 5165 Aubrey Gaudet Sacred Heart Catholic School 4 4 3
J 2nd 5145 Abby Smith Parkersburg High School 5 6 1
J 3rd 5110 Lily Winslow Madison West 3 3 6
J 4th 5020 Fatima Komoro Berks Catholic 1 5 2
J 5th 5047 Lillian Hochstetler Concord 6 2 4
J 6th 5101 Marjan Mardanzai Lake Mary Preparatory School 2 1 5
J 7th 5201 Bella Valendetti Warner Robins HS 7 7 7
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Cody Roche J1 – Joe D'Avanzo J1 – Edison Hired Sanon
R 1st 5031 Joey Neider Cardinal Mooney 6 2 7
R 2nd 5112 Megan Li Marriotts Ridge High School 7 3 2
R 3rd 5197 Paarth Shankar Upper St. Clair HS 1 7 6
R 4th 5086 Sirin Bektas Hillsborough High School 4 5 3
R 5th 5109 Jared Gressler Madison County H.S. 3 6 5
R 6th 5090 Kassidy Gido Iroquois JR/SR High School 5 4 4
R 7th 5167 Christopher Wade Sacred Heart Catholic School 2 1 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Julie Larose J1 – Tim Scheffler J1 – Glenn Nelson
F 1st 5011 Uzo Ngwu Apple Valley High School 1 1 2
F 2nd 5149 Halden Levin Pinecrest High School 4 2 4
F 3rd 5095 Maura Lynch Kellenberg Memorial HS 5 5 7
F 4th 5034 Matthew McLaughlin Catholic Memorial High School 3 4 1
F 5th 5100 Albi Manfredi Lake Mary Preparatory School 2 3 5
F 6th 5153 Jorge Hernandez Proctor High School 7 7 6
F 7th 5117 Melany Quintero McArthur High School 6 6 3
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Monty Siegel J1 – Michelle Salgado J1 – Cassie Thomas
M 1st 5048 Annika Solomone NYC - Convent of the Sacred Heart 5 6 3
M 2nd 5103 Elliet Malatesta Larry A. Ryle High School 2 1 1
M 3rd 5105 Athena Hall Loch Raven High School 4 2 4
M 4th 5106 Caroline Stubbs Lovett 6 7 7
M 5th 5210 Sana Nangia Wilmington Charter School 7 5 6
M 6th 5179 Paulina Hruskoci Shrewsbury High School 1 3 2
M 7th 5058 Jackie Rojas DePaul College Prep 3 4 5
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Maryam Tazari J1 – Danielle Konstanz J1 – Charles Duca
L 1st 5027 Christina Brown Buhler High School 6 6 6
L 2nd 5055 Natalie Grubbs Danville High School 4 2 2
L 3rd 5137 Raquel Fisk Newton South High School 2 1 1
L 4th 5083 Krystyn Hamke Hamilton Southeastern 3 5 4
L 5th 5207 Mitali Sakharkar West Ranch 5 4 5
L 6th 5173 Julianna Kantner Shawnee Mission Northwest 1 3 3
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Saif Yasin J1 – Cassie Geis J1 – Kadeem Penny
S 1st 5126 Lauren Rezac Millard West 3 5 4
S 2nd 5151 Max Hoeschen Pius XI High School 5 4 3
S 3rd 5093 Omisha Mondal John Champe High School 6 6 6
S 4th 5060 Alanna McKenna DePaul College Prep 1 2 2
S 5th 5003 Magnolia Jones Abington Heights HS 4 3 5
S 6th 5208 Netra Patil Wharton High School 2 1 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Jim Honeyman J1 – Keiaireyona Brown J1 – Donahue Donahue
B 1st 5175 Emma Mathieson Shawnee Mission West 3 2 4
B 2nd 5091 Julia Tuck James Caldwell 4 4 5
B 3rd 5085 Kierstan Andrews Hillsborough High School 6 5 6
B 4th 5161 Julia Matiszik Ronald Reagan High School 2 3 1
B 5th 5053 Michael Garcia Cumberland Polytechnic High School 5 6 3
B 6th 5050 Charlotte Magee NYC - Convent of the Sacred Heart 1 1 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Faith Hired LoPiccolo J1 – Christine Dorantes J1 – David T HIRED Wilkinson
O 1st 5029 Nathanael Valencia Calvert Hall College High School 4 1 3
O 2nd 5042 Emily Guidry Comeaux High 1 2 2
O 3rd 5142 Taylor Thomas Our Lady of Good Counsel 3 5 4
O 4th 5182 Alexander Becker Southern Lehigh H.S. 2 3 1
O 5th 5087 Anika Nayak Hillsborough High School 5 4 5
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Naomi Li J1 – Alison Manaker J1 – Courtney Hugo
C 1st 5010 Paula Mitre American Heritage - Plantation 3 3 4
C 2nd 5143 Pilar Aguilar Our Lady of Good Counsel 1 1 2
C 3rd 5127 Grace Klein Millard West 4 5 1
C 4th 5156 Allison Gower Quigley Catholic High School 5 2 6
C 5th 5122 Abby Fife Meadville Area High School 7 7 5
C 6th 5070 Myranda Drake El Dorado High School 6 6 7
C 7th 5067 Kathleen Yang Eastside High School 2 4 3
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Linda Mohlenoff J1 – Brooke Hired Hasl J1 – Rebecca Herring
U 1st 5133 Lauren St.Louis Mount Saint Mary Academy 6 6 6
U 2nd 5015 Daniel Kustaborder Bellwood-Antis 2 5 5
U 3rd 5174 Nicholas Wallenburg Shawnee Mission West 1 1 1
U 4th 5007 Amrita Bonthu American Heritage - Plantation 5 4 4
U 5th 5121 Xavier Brown McQuaid Jesuit 4 2 2
U 6th 5065 Rhea Kumar Downingtown STEM 3 3 3
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Marie Mahovetz J1 – Kyra Guarneri J1 – Megan Smith
Y 1st 5057 Haley Hopkins Danville High School 3 4 2
Y 2nd 5209 Tino Kayafas Wheeling Park High School 4 5 5
Y 3rd 5079 Grace Keenan George Mason High School 2 1 1
Y 4th 5116 Shravya Kamaraju Mason 7 6 3
Y 5th 5089 Ethan Deemer Howland HS 6 7 7
Y 6th 5195 Nicholas Mehno Union Catholic 1 2 6
Y 7th 5030 Simone Winslow Cardinal Heights 5 3 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Ryan Monagle J1 – Will Harshaw J1 – Jenny Neel (Hired)
Q 1st 5094 Marilyne Weil John Paul the Great Academy 5 4 7
Q 2nd 5196 Anna Li Unionville High School 1 3 4
Q 3rd 5132 Isabella Raux Mount Markham High School 7 6 5
Q 4th 5068 Amelia Gailloux Eden Prairie 6 2 2
Q 5th 5009 Jana Kelly American Heritage - Plantation 2 1 3
Q 6th 5141 Uzoma Elekwachi Our Lady of Good Counsel 4 7 6
Q 7th 5188 Megan Dorantes Sumner Academy 3 5 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Danielle Mahan J1 – Jessica Roche J1 – Kindra Rowley
D 1st 5107 Will LaMoure Loyola-Blakefield HS 5 3 5
D 2nd 5135 Micahya Burton Murrah High School 2 5 1
D 3rd 5081 Jelena Dragicevic Granger 1 1 3
D 4th 5051 Hunter Ramsden Cotter 6 6 6
D 5th 5205 Savannah Montoya West Broward High School 7 7 7
D 6th 5022 Camille Blaydes Bishop Kenny 3 2 2
D 7th 5128 Tomisha Jackson Milwaukee School of the Arts 4 4 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Mary Gormley J1 – Rayen Elmergreen J1 – Melissa Hired Beehler
P 1st 5084 Jessica Allred Harbor Creek High School 7 7 7
P 2nd 5023 Savannah Bursdal Bishop Sullivan H.S. 5 5 6
P 3rd 5200 Madeleine Frank Walt Whitman High School 2 3 5
P 4th 5159 Thomas LaGrange Riverdale High School 3 2 3
P 5th 5102 Marium Abdulhussein Lake Mary Preparatory School 1 1 4
P 6th 5186 Shray Tripathi Stuyvesant High School 4 4 1
P 7th 5113 Ben Frese Marysville High School 6 6 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Maura Brew J1 – Yugansh Hired Malik J1 – Tim Greenfield
H 1st 5001 Alex Naduviledam AMSA Charter School 2 3 2
H 2nd 5183 Yukta Gutta St. Francis Sacramento 4 4 5
H 3rd 5150 Audrey Ledford Pinecrest High School 3 5 3
H 4th 5160 Natalie King Rockwood Area 5 2 6
H 5th 5092 Jessica Rizzo James Caldwell 1 1 1
H 6th 5115 James Gordon Marysville High School 6 6 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Brad O'Brien J1 – Bryan Toy J1 – Subrata Mondal
Z 1st 5147 Angie Xiao Paul Laurence Dunbar High School 4 1 4
Z 2nd 5154 Omatayo Fasan Providence High School 3 4 5
Z 3rd 5045 Rashon Leday Comeaux High 1 2 1
Z 4th 5130 Jennifer Weiss Montville 2 5 2
Z 5th 5008 Isabel Mitre American Heritage - Plantation 5 3 3
Z 6th 5202 Autumn Heisler Waupaca 6 6 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – David Schiavi J1 – Lorraine Magee J1 – Michael Macchi
T 1st 5166 Elizabeth Leek Sacred Heart Catholic School 3 6 4
T 2nd 5125 Ghable Bell Mercy High School 5 1 1
T 3rd 5044 Arielle Gradney Comeaux High 2 2 2
T 4th 5040 Anthony Meng Chanhassen High School 7 7 5
T 5th 5158 Brione Cheatham Riverdale High School 6 4 7
T 6th 5069 Rhea Sharma Eden Prairie 1 3 6
T 7th 5098 Arpna Trivedi Lake Braddock Secondary School 4 5 3
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Derek Baker J1 – Margaret Bresnahan J1 – Martha Kreiger
V 1st 5134 Caroline DiGrande Mount Saint Mary Academy 3 5 7
V 2nd 5138 Greta Adams Nixa High School 5 3 5
V 3rd 5080 Diana Ruiz Granger 7 7 6
V 4th 5108 Natalie Gault Madison Central High School 4 6 3
V 5th 5074 Alexa Vasquez Fontbonne Hall Academy 6 2 1
V 6th 5131 Priyanka Solanky Montville 1 1 4
V 7th 5021 Laurel Riggs Bethlehem High School 2 4 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Maura Rossi J1 – Lorrie Quick J1 – Josh Christensen
W 1st 5206 Amber Park West Ranch 7 7 7
W 2nd 5002 Aarthi Gopalan AMSA Charter School 3 2 4
W 3rd 5140 Arienne Huskey Northwest Rankin 4 1 6
W 4th 5124 Abigail Cataldi Mercy High School 2 5 3
W 5th 5198 Loren White Upper St. Clair HS 5 4 5
W 6th 5059 David Meyer DePaul College Prep 1 6 1
W 7th 5082 Liv Manfrey Gwynedd Mercy Academy High School 6 3 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Shannon Wade J1 – Sierra Macklin J1 – Jenn Perez
A 1st 5211 Alexandra Russo Xaverian HS 7 6 2
A 2nd 5035 Benjamin Chipman Catholic Memorial High School 2 4 4
A 3rd 5177 Sanjit Rajagopalan Shrewsbury High School 6 2 5
A 4th 5176 Derek Matthews Shikellamy HS 5 3 7
A 5th 5012 Nivi Ramasamy Ardrey Kell High School 3 1 1
A 6th 5038 Paul Caruso Chaminade HS 4 5 3
A 7th 5078 Rahul Jha Freedom High School 1 7 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Jeremy Hamilton J1 – Ginny Connolly J1 – Will Dowling
I 1st 5096 Caitlyn Bernhard Kickapoo High School 3 1 4
I 2nd 5185 Atta Gould St. Joseph's HS 1 2 3
I 3rd 5006 Isabella Salgado Academy of the Holy Names 5 3 5
I 4th 5157 Libah Farooqi Ridge 2 5 2
I 5th 5170 Abby Ford Scott Community High School 4 4 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Katherine Hardison J1 – John Buettler J1 – Aaron Dom
G 1st 5123 Miranda Sepulveda Meadville Area High School 2 6 6
G 2nd 5014 Akash Shanmugam BASIS Silicon Valley 6 7 5
G 3rd 5172 Ally Banks Shawnee Mission Northwest 1 1 2
G 4th 5039 Ryan Varvricka Chaminade HS 3 2 3
G 5th 5037 Michael Curtin Catholic Memorial High School 5 5 7
G 6th 5180 Kaitlyn Volk Somerset Area 4 3 1
G 7th 5073 Sarah Rabinowitz Falmouth High School 7 4 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Robert Dolan J1 – Traci Lyn Thomas J1 – Donna Rosenbauer
E 1st 5005 Hira Khan Academy of the Holy Names 3 1 3
E 2nd 5097 JV Fluehr La Salle College HS 4 3 2
E 3rd 5033 Becca Segal Cary Academy 1 5 4
E 4th 5193 Abigail Andrews The Catholic High School of Baltimore 2 2 1
E 5th 5119 Ano Chikunya McPherson High School 6 6 5
E 6th 5203 Hunter Mattin Wauseon High School 5 4 7
E 7th 5169 Isaac Morris Salina High School Central 7 7 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Craig Powers J1 – Kiley Eichelberger J1 – Erin McKune
K 1st 5052 Sheila Skrabacz Croatan High School 3 3 6
K 2nd 5189 Sophia Kulow Sun Prairie 2 1 1
K 3rd 5075 Larissa Mignano Fontbonne Hall Academy 1 4 2
K 4th 5144 Breanna Pina Park Vista 7 5 7
K 5th 5026 Sarah Poutree Brunswick 6 7 5
K 6th 5146 Alonda Reyes Pascagoula High School 4 2 3
K 7th 5054 Katlyn Clarke Danville HS 5 6 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Amy Polefrone J1 – Mike Heny J1 – Jason Fylan
X 1st 5148 Diya Cherian Pennsbury High School 3 2 4
X 2nd 5111 Kristen Kolp Marist High School 4 4 3
X 3rd 5164 Samantha Joseph Sacred Heart Academy 6 5 2
X 4th 5099 Morgan Foster Lake Highland Preparatory School 5 6 5
X 5th 5155 Gayatri Chopra Providence High School 1 3 6
X 6th 5019 Mosab Hamid Berkeley Carroll School 2 1 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – LaJuan Foust J1 – Sara Naaf J1 – Gabrielle Buenerd
N 1st 5072 Oscar Brautigam Falmouth High School 6 4 6
N 2nd 5036 Jacob Azzi Catholic Memorial High School 4 1 1
N 3rd 5025 Sophia LaRose Brookfield Central High School 5 2 3
N 4th 5199 Lindsay Keiser Walt Whitman High School 3 6 4
N 5th 5013 Vinitha Sunkara Ardrey Kell High School 1 5 2
N 6th 5204 Renae Roscart West Allegheny 2 3 5
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Rachel Hired Brase J1 – Keenan Ramos J1 – Debbie Cobbs
AB 1st 5028 Michael Kosmas Calvert Hall College High School 7 6 6
AB 2nd 5190 Abhinav Janamanchi Sun Prairie 1 1 1
AB 3rd 5120 Daniel Backus McQuaid Jesuit 5 7 7
AB 4th 5187 Emily Xu Stuyvesant High School 2 3 2
AB 5th 5088 Charles Mshomba Holy Ghost Preparatory School 3 2 3
AB 6th 5056 Emma Merryman Danville High School 6 5 5
AB 7th 5077 Reva Kadre Freedom High School 4 4 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Julie Krause J1 – Laurie Hrad J1 – Charlie Midkiff
AC 1st 5194 William Fanelli U of D Jesuit High School 3 6 3
AC 2nd 5136 Shayan Raza Needham High School 4 2 1
AC 3rd 5171 Lukas Knopke Shawnee Mission East 5 1 2
AC 4th 5046 Allie Cerling Concord 7 4 4
AC 5th 5192 Elizabeth Ruggiero Syosset High School 2 5 6
AC 6th 5162 Samia Sheikh Ronald Reagan High School 6 7 7
AC 7th 5018 Elijah Zitler Benjamin Franklin 1 3 5
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Steven Moss J1 – Ken King J1 – Raj Sakharkar
AA 1st 5041 William Maus Chanhassen High School 3 4 4
AA 2nd 5181 Jessica Leight Southern Lehigh H.S. 6 7 6
AA 3rd 5016 Jazlyn Khan Ben Davis High School 7 6 7
AA 4th 5139 Melanie Brkovich North Allegheny High School 4 3 2
AA 5th 5071 Gillian Rosenberg Evanston Township High School 1 5 5
AA 6th 5043 Tani Washington Comeaux High 2 1 1
AA 7th 5178 Haleema Siddiqui Shrewsbury High School 5 2 3
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Lisa Jones J1 – Brad Hoeschen J1 – Bonnie Cohen
AE 1st 5168 Madeline Sears Salina High School Central 6 6 4
AE 2nd 5061 Alexis Cobbs DeSoto County 2 3 2
AE 3rd 5184 Kaiyen Marcelli St. Joseph's HS 5 2 3
AE 4th 5064 Tyrese Avery Democracy Prep - Endurance 1 1 1
AE 5th 5004 Modupe Osuntokun Abington Heights HS 4 5 6
AE 6th 5118 Anna Southward McPherson High School 3 4 5
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Ronnie HIRED Swango J1 – Jane Hirschhorn J1 – Lindsay Lundeen
AD 1st 5114 Anna Cohorst Marysville High School 2 6 6
AD 2nd 5049 Allison Bajada NYC - Convent of the Sacred Heart 1 2 1
AD 3rd 5163 Kaitlyn Cox Sacred Heart Academy 4 5 4
AD 4th 5066 Haley Lucio Dutchtown High School 5 4 2
AD 5th 5152 Robert Chelius Pius XI High School 6 1 5
AD 6th 5024 Alexis Ballance Bishop Sullivan H.S. 3 3 3