Grand Nationals

2017 — Louisville, KY/US
DEC
Round 2 Results
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Casey Suglia J1 – Michael Quinn J1 – Tzitel Voss
I 1st 5043 Tani Washington Comeaux High 2 1 1
I 2nd 5100 Albi Manfredi Lake Mary Preparatory School 6 2 4
I 3rd 5072 Oscar Brautigam Falmouth High School 5 3 6
I 4th 5190 Abhinav Janamanchi Sun Prairie 1 7 2
I 5th 5138 Greta Adams Nixa High School 3 4 3
I 6th 5015 Daniel Kustaborder Bellwood-Antis 4 5 5
I 7th 5106 Caroline Stubbs Lovett 7 6 7
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Marie Mahovetz J1 – Robert Dolan J1 – Ryan Hubbard
O 1st 5077 Reva Kadre Freedom High School 5 7 4
O 2nd 5021 Laurel Riggs Bethlehem High School 3 2 2
O 3rd 5167 Christopher Wade Sacred Heart Catholic School 1 3 3
O 4th 5206 Amber Park West Ranch 4 5 6
O 5th 5051 Hunter Ramsden Cotter 7 6 7
O 6th 5049 Allison Bajada NYC - Convent of the Sacred Heart 2 1 1
O 7th 5141 Uzoma Elekwachi Our Lady of Good Counsel 6 4 5
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Jody Leblanc J1 – Shannon Wade J1 – Jenn Perez
J 1st 5207 Mitali Sakharkar West Ranch 2 6 1
J 2nd 5171 Lukas Knopke Shawnee Mission East 1 4 3
J 3rd 5029 Nathanael Valencia Calvert Hall College High School 5 1 5
J 4th 5183 Yukta Gutta St. Francis Sacramento 4 2 2
J 5th 5169 Isaac Morris Salina High School Central 3 7 7
J 6th 5089 Ethan Deemer Howland HS 6 5 4
J 7th 5086 Sirin Bektas Hillsborough High School 7 3 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Jan Groenewold J1 – Greg Carmichael J1 – Steve Dowling
A 1st 5046 Allie Cerling Concord 5 4 6
A 2nd 5133 Lauren St.Louis Mount Saint Mary Academy 7 7 7
A 3rd 5211 Alexandra Russo Xaverian HS 6 2 2
A 4th 5110 Lily Winslow Madison West 4 5 3
A 5th 5107 Will LaMoure Loyola-Blakefield HS 1 1 1
A 6th 5166 Elizabeth Leek Sacred Heart Catholic School 2 3 5
A 7th 5085 Kierstan Andrews Hillsborough High School 3 6 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Eli Cummins J1 – Jerimiah Buege J1 – Neil Schliefer
Q 1st 5148 Diya Cherian Pennsbury High School 4 5 3
Q 2nd 5093 Omisha Mondal John Champe High School 7 7 7
Q 3rd 5001 Alex Naduviledam AMSA Charter School 3 2 1
Q 4th 5090 Kassidy Gido Iroquois JR/SR High School 5 4 6
Q 5th 5118 Anna Southward McPherson High School 2 6 4
Q 6th 5205 Savannah Montoya West Broward High School 6 3 5
Q 7th 5174 Nicholas Wallenburg Shawnee Mission West 1 1 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – John Rotondo J1 – Julie Larose J1 – Chad Ervin
Y 1st 5099 Morgan Foster Lake Highland Preparatory School 4 6 3
Y 2nd 5168 Madeline Sears Salina High School Central 3 7 7
Y 3rd 5159 Thomas LaGrange Riverdale High School 5 5 1
Y 4th 5014 Akash Shanmugam BASIS Silicon Valley 7 3 5
Y 5th 5103 Elliet Malatesta Larry A. Ryle High School 6 1 2
Y 6th 5074 Alexa Vasquez Fontbonne Hall Academy 2 4 6
Y 7th 5042 Emily Guidry Comeaux High 1 2 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Philip Sencer J1 – Bonnie Cohen J1 – Serena Saunders
U 1st 5073 Sarah Rabinowitz Falmouth High School 6 7 5
U 2nd 5016 Jazlyn Khan Ben Davis High School 7 6 7
U 3rd 5134 Caroline DiGrande Mount Saint Mary Academy 4 4 4
U 4th 5044 Arielle Gradney Comeaux High 3 5 1
U 5th 5101 Marjan Mardanzai Lake Mary Preparatory School 5 1 6
U 6th 5161 Julia Matiszik Ronald Reagan High School 2 2 2
U 7th 5105 Athena Hall Loch Raven High School 1 3 3
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Amanda Bidstrup J1 – Margarita Variez J1 – Casey Hired Child
H 1st 5019 Mosab Hamid Berkeley Carroll School 1 2 1
H 2nd 5204 Renae Roscart West Allegheny 4 6 3
H 3rd 5135 Micahya Burton Murrah High School 3 5 2
H 4th 5047 Lillian Hochstetler Concord 5 3 6
H 5th 5163 Kaitlyn Cox Sacred Heart Academy 6 4 5
H 6th 5136 Shayan Raza Needham High School 2 1 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Roberta Cahill J1 – Crawford Leavoy J1 – Gilber Brown (Hired)
L 1st 5188 Megan Dorantes Sumner Academy 3 6 6
L 2nd 5208 Netra Patil Wharton High School 6 4 5
L 3rd 5008 Isabel Mitre American Heritage - Plantation 4 3 4
L 4th 5069 Rhea Sharma Eden Prairie 7 5 7
L 5th 5035 Benjamin Chipman Catholic Memorial High School 1 1 3
L 6th 5156 Allison Gower Quigley Catholic High School 5 7 1
L 7th 5184 Kaiyen Marcelli St. Joseph's HS 2 2 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Marty Rogoff J1 – Patrick Drexler J1 – Michaela Ablon
F 1st 5115 James Gordon Marysville High School 6 6 5
F 2nd 5130 Jennifer Weiss Montville 3 4 1
F 3rd 5142 Taylor Thomas Our Lady of Good Counsel 2 1 2
F 4th 5209 Tino Kayafas Wheeling Park High School 1 2 3
F 5th 5027 Christina Brown Buhler High School 4 5 6
F 6th 5031 Joey Neider Cardinal Mooney 5 3 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Sridevi Vedantam J1 – Jennifer Foristall J1 – Keiaireyona Brown
W 1st 5123 Miranda Sepulveda Meadville Area High School 6 4 7
W 2nd 5098 Arpna Trivedi Lake Braddock Secondary School 3 6 5
W 3rd 5095 Maura Lynch Kellenberg Memorial HS 4 5 4
W 4th 5094 Marilyne Weil John Paul the Great Academy 2 1 2
W 5th 5202 Autumn Heisler Waupaca 5 3 3
W 6th 5066 Haley Lucio Dutchtown High School 1 2 1
W 7th 5006 Isabella Salgado Academy of the Holy Names 7 7 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Rachel Jamrose J1 – Komul Chaudhry J1 – Gigi Hicks
X 1st 5178 Haleema Siddiqui Shrewsbury High School 6 1 3
X 2nd 5126 Lauren Rezac Millard West 5 3 4
X 3rd 5034 Matthew McLaughlin Catholic Memorial High School 1 2 2
X 4th 5124 Abigail Cataldi Mercy High School 4 6 6
X 5th 5150 Audrey Ledford Pinecrest High School 2 4 5
X 6th 5007 Amrita Bonthu American Heritage - Plantation 3 5 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Yasmine Nousari J1 – Kathleen Hired Jaloszynski J1 – Kathy Scott
D 1st 5054 Katlyn Clarke Danville HS 5 5 3
D 2nd 5112 Megan Li Marriotts Ridge High School 4 3 4
D 3rd 5025 Sophia LaRose Brookfield Central High School 2 4 5
D 4th 5201 Bella Valendetti Warner Robins HS 7 6 7
D 5th 5111 Kristen Kolp Marist High School 3 2 1
D 6th 5113 Ben Frese Marysville High School 6 7 6
D 7th 5055 Natalie Grubbs Danville High School 1 1 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Mike Traas J1 – Chris Riffer J1 – Kyle HIRED Powers
C 1st 5186 Shray Tripathi Stuyvesant High School 3 3 6
C 2nd 5132 Isabella Raux Mount Markham High School 7 6 7
C 3rd 5131 Priyanka Solanky Montville 1 1 4
C 4th 5071 Gillian Rosenberg Evanston Township High School 5 4 2
C 5th 5037 Michael Curtin Catholic Memorial High School 2 7 1
C 6th 5010 Paula Mitre American Heritage - Plantation 4 2 3
C 7th 5158 Brione Cheatham Riverdale High School 6 5 5
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Ronnie HIRED Swango J1 – Nicholas Owen J1 – Megan Kline
K 1st 5075 Larissa Mignano Fontbonne Hall Academy 6 3 1
K 2nd 5045 Rashon Leday Comeaux High 1 1 2
K 3rd 5109 Jared Gressler Madison County H.S. 4 6 4
K 4th 5162 Samia Sheikh Ronald Reagan High School 3 4 6
K 5th 5108 Natalie Gault Madison Central High School 5 5 5
K 6th 5102 Marium Abdulhussein Lake Mary Preparatory School 2 2 3
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Danielle Mahan J1 – Jenn Valentino J1 – Laura Lutz
G 1st 5173 Julianna Kantner Shawnee Mission Northwest 3 6 5
G 2nd 5060 Alanna McKenna DePaul College Prep 6 1 4
G 3rd 5149 Halden Levin Pinecrest High School 5 2 6
G 4th 5147 Angie Xiao Paul Laurence Dunbar High School 2 3 3
G 5th 5061 Alexis Cobbs DeSoto County 1 4 1
G 6th 5088 Charles Mshomba Holy Ghost Preparatory School 4 5 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Jacob Courtney J1 – David Coffey J1 – Bruce Wartel
N 1st 5067 Kathleen Yang Eastside High School 6 6 5
N 2nd 5013 Vinitha Sunkara Ardrey Kell High School 2 1 6
N 3rd 5157 Libah Farooqi Ridge 3 2 3
N 4th 5198 Loren White Upper St. Clair HS 7 5 7
N 5th 5189 Sophia Kulow Sun Prairie 1 3 1
N 6th 5041 William Maus Chanhassen High School 5 4 2
N 7th 5151 Max Hoeschen Pius XI High School 4 7 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Brent Hoffert J1 – Jerome Hannon J1 – Salema Jenkins
M 1st 5177 Sanjit Rajagopalan Shrewsbury High School 2 3 6
M 2nd 5128 Tomisha Jackson Milwaukee School of the Arts 7 7 5
M 3rd 5092 Jessica Rizzo James Caldwell 4 1 2
M 4th 5065 Rhea Kumar Downingtown STEM 1 5 4
M 5th 5005 Hira Khan Academy of the Holy Names 3 4 1
M 6th 5064 Tyrese Avery Democracy Prep - Endurance 5 2 3
M 7th 5200 Madeleine Frank Walt Whitman High School 6 6 7
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Mary Kay Waterman J1 – Poornima Nayak J1 – Kimberly Staub
V 1st 5020 Fatima Komoro Berks Catholic 3 3 2
V 2nd 5193 Abigail Andrews The Catholic High School of Baltimore 6 7 4
V 3rd 5195 Nicholas Mehno Union Catholic 4 2 3
V 4th 5140 Arienne Huskey Northwest Rankin 2 6 6
V 5th 5164 Samantha Joseph Sacred Heart Academy 7 5 7
V 6th 5048 Annika Solomone NYC - Convent of the Sacred Heart 5 4 5
V 7th 5137 Raquel Fisk Newton South High School 1 1 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Frank Vennetti J1 – Mindy Vesoulis J1 – Heather Davids
P 1st 5152 Robert Chelius Pius XI High School 5 5 5
P 2nd 5009 Jana Kelly American Heritage - Plantation 2 3 4
P 3rd 5125 Ghable Bell Mercy High School 3 2 3
P 4th 5185 Atta Gould St. Joseph's HS 4 4 2
P 5th 5036 Jacob Azzi Catholic Memorial High School 1 1 1
P 6th 5070 Myranda Drake El Dorado High School 6 6 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Tamyka Clarke-Cox J1 – Katie Norton J1 – Alex Aguirre
R 1st 5180 Kaitlyn Volk Somerset Area 5 4 5
R 2nd 5058 Jackie Rojas DePaul College Prep 2 7 3
R 3rd 5176 Derek Matthews Shikellamy HS 6 2 4
R 4th 5057 Haley Hopkins Danville High School 1 1 1
R 5th 5143 Pilar Aguilar Our Lady of Good Counsel 7 5 7
R 6th 5028 Michael Kosmas Calvert Hall College High School 3 6 2
R 7th 5146 Alonda Reyes Pascagoula High School 4 3 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Malise McKenzie J1 – Sarah Dubey J1 – Johnny Smith
B 1st 5117 Melany Quintero McArthur High School 7 4 2
B 2nd 5003 Magnolia Jones Abington Heights HS 4 3 5
B 3rd 5181 Jessica Leight Southern Lehigh H.S. 6 7 6
B 4th 5091 Julia Tuck James Caldwell 2 1 1
B 5th 5120 Daniel Backus McQuaid Jesuit 1 6 7
B 6th 5154 Omatayo Fasan Providence High School 5 2 4
B 7th 5210 Sana Nangia Wilmington Charter School 3 5 3
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Lana Rogoff J1 – Lorrie Quick J1 – Jordan Beeson
S 1st 5182 Alexander Becker Southern Lehigh H.S. 4 3 3
S 2nd 5033 Becca Segal Cary Academy 2 2 4
S 3rd 5096 Caitlyn Bernhard Kickapoo High School 1 5 5
S 4th 5122 Abby Fife Meadville Area High School 3 1 1
S 5th 5155 Gayatri Chopra Providence High School 6 4 2
S 6th 5004 Modupe Osuntokun Abington Heights HS 5 6 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Sarah Beauchamp J1 – Elizabeth Jacques J1 – Tony Wingfield
Z 1st 5012 Nivi Ramasamy Ardrey Kell High School 2 4 5
Z 2nd 5127 Grace Klein Millard West 5 3 1
Z 3rd 5165 Aubrey Gaudet Sacred Heart Catholic School 3 2 3
Z 4th 5068 Amelia Gailloux Eden Prairie 4 5 4
Z 5th 5039 Ryan Varvricka Chaminade HS 1 1 2
Z 6th 5040 Anthony Meng Chanhassen High School 6 6 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Shannon Smith J1 – Charity Wang J1 – Kumaran Punnaippakam
T 1st 5038 Paul Caruso Chaminade HS 5 4 3
T 2nd 5187 Emily Xu Stuyvesant High School 3 3 6
T 3rd 5011 Uzo Ngwu Apple Valley High School 1 1 1
T 4th 5194 William Fanelli U of D Jesuit High School 2 2 2
T 5th 5097 JV Fluehr La Salle College HS 4 5 5
T 6th 5160 Natalie King Rockwood Area 6 6 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Alicia HIRED Haymer J1 – Ashley Barcia J1 – Himabindu Kambampati
E 1st 5018 Elijah Zitler Benjamin Franklin 5 4 5
E 2nd 5170 Abby Ford Scott Community High School 6 6 6
E 3rd 5087 Anika Nayak Hillsborough High School 2 2 4
E 4th 5059 David Meyer DePaul College Prep 4 1 3
E 5th 5030 Simone Winslow Cardinal Heights 3 5 2
E 6th 5172 Ally Banks Shawnee Mission Northwest 1 3 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Bill Thompson J1 – Amy Yeackley J1 – Vukosava Dragicevic
AA 1st 5078 Rahul Jha Freedom High School 7 4 2
AA 2nd 5082 Liv Manfrey Gwynedd Mercy Academy High School 4 5 3
AA 3rd 5022 Camille Blaydes Bishop Kenny 2 1 6
AA 4th 5050 Charlotte Magee NYC - Convent of the Sacred Heart 1 3 1
AA 5th 5197 Paarth Shankar Upper St. Clair HS 3 6 4
AA 6th 5192 Elizabeth Ruggiero Syosset High School 5 7 7
AA 7th 5052 Sheila Skrabacz Croatan High School 6 2 5
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Kristopher Corbett J1 – Sanch Datta J1 – Dr. Paul Porter
AE 1st 5119 Ano Chikunya McPherson High School 3 6 4
AE 2nd 5199 Lindsay Keiser Walt Whitman High School 1 3 2
AE 3rd 5153 Jorge Hernandez Proctor High School 6 5 3
AE 4th 5121 Xavier Brown McQuaid Jesuit 5 2 5
AE 5th 5002 Aarthi Gopalan AMSA Charter School 2 1 1
AE 6th 5053 Michael Garcia Cumberland Polytechnic High School 4 4 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Patricia Ostermann J1 – Bonnie Mendoza J1 – Will Harshaw
AD 1st 5084 Jessica Allred Harbor Creek High School 6 5 5
AD 2nd 5083 Krystyn Hamke Hamilton Southeastern 5 2 1
AD 3rd 5024 Alexis Ballance Bishop Sullivan H.S. 3 4 3
AD 4th 5081 Jelena Dragicevic Granger 2 1 2
AD 5th 5203 Hunter Mattin Wauseon High School 4 6 6
AD 6th 5139 Melanie Brkovich North Allegheny High School 1 3 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Suzanne Rizzo J1 – Sue Fulton J1 – Adrienne Dumas
AC 1st 5175 Emma Mathieson Shawnee Mission West 3 2 2
AC 2nd 5116 Shravya Kamaraju Mason 1 4 1
AC 3rd 5056 Emma Merryman Danville High School 2 1 4
AC 4th 5179 Paulina Hruskoci Shrewsbury High School 5 3 3
AC 5th 5026 Sarah Poutree Brunswick 4 5 5
AC 6th 5114 Anna Cohorst Marysville High School 6 6 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Vasanti Vyas J1 – Cody Roche J1 – Bob Hall
AB 1st 5196 Anna Li Unionville High School 2 2 1
AB 2nd 5144 Breanna Pina Park Vista 6 4 5
AB 3rd 5079 Grace Keenan George Mason High School 1 1 2
AB 4th 5080 Diana Ruiz Granger 4 6 4
AB 5th 5145 Abby Smith Parkersburg High School 5 5 3
AB 6th 5023 Savannah Bursdal Bishop Sullivan H.S. 3 3 6