Grand Nationals

2017 — Louisville, KY/US
DEC
Round 4 Results
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Carissa Hatton J1 – Joshua Harris J1 – Amy Beech
F 1st 5155 Gayatri Chopra Providence High School 6 5 4
F 2nd 5071 Gillian Rosenberg Evanston Township High School 1 6 5
F 3rd 5128 Tomisha Jackson Milwaukee School of the Arts 3 2 2
F 4th 5113 Ben Frese Marysville High School 7 3 7
F 5th 5070 Myranda Drake El Dorado High School 5 4 3
F 6th 5011 Uzo Ngwu Apple Valley High School 4 1 1
F 7th 5094 Marilyne Weil John Paul the Great Academy 2 7 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Greg Lafollette J1 – Darla Bektas J1 – Rachael Daudelin
Q 1st 5083 Krystyn Hamke Hamilton Southeastern 1 2 5
Q 2nd 5033 Becca Segal Cary Academy 2 4 3
Q 3rd 5180 Kaitlyn Volk Somerset Area 7 3 7
Q 4th 5022 Camille Blaydes Bishop Kenny 3 7 4
Q 5th 5159 Thomas LaGrange Riverdale High School 5 6 6
Q 6th 5110 Lily Winslow Madison West 6 5 2
Q 7th 5140 Arienne Huskey Northwest Rankin 4 1 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Linda Mohlenoff J1 – Sierra Macklin J1 – Rich McCollum
B 1st 5146 Alonda Reyes Pascagoula High School 6 5 1
B 2nd 5092 Jessica Rizzo James Caldwell 1 2 2
B 3rd 5193 Abigail Andrews The Catholic High School of Baltimore 7 6 5
B 4th 5004 Modupe Osuntokun Abington Heights HS 2 4 6
B 5th 5059 David Meyer DePaul College Prep 3 3 7
B 6th 5079 Grace Keenan George Mason High School 5 1 3
B 7th 5156 Allison Gower Quigley Catholic High School 4 7 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Jeremy Hamilton J1 – Steve Dowling J1 – Heather Davids
Z 1st 5109 Jared Gressler Madison County H.S. 5 6 4
Z 2nd 5072 Oscar Brautigam Falmouth High School 6 3 5
Z 3rd 5124 Abigail Cataldi Mercy High School 2 5 6
Z 4th 5095 Maura Lynch Kellenberg Memorial HS 4 2 2
Z 5th 5019 Mosab Hamid Berkeley Carroll School 1 1 1
Z 6th 5168 Madeline Sears Salina High School Central 3 4 3
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Alyssa Cunnigham J1 – Sara Owens J1 – Bev Workman
O 1st 5064 Tyrese Avery Democracy Prep - Endurance 2 1 5
O 2nd 5189 Sophia Kulow Sun Prairie 1 5 3
O 3rd 5121 Xavier Brown McQuaid Jesuit 4 4 1
O 4th 5115 James Gordon Marysville High School 6 3 4
O 5th 5039 Ryan Varvricka Chaminade HS 5 2 2
O 6th 5148 Diya Cherian Pennsbury High School 3 6 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – John Buettler J1 – Carl Klein J1 – Michelle Briggs
J 1st 5051 Hunter Ramsden Cotter 4 4 4
J 2nd 5160 Natalie King Rockwood Area 7 6 7
J 3rd 5131 Priyanka Solanky Montville 6 3 1
J 4th 5047 Lillian Hochstetler Concord 1 2 5
J 5th 5103 Elliet Malatesta Larry A. Ryle High School 3 1 2
J 6th 5023 Savannah Bursdal Bishop Sullivan H.S. 5 7 6
J 7th 5052 Sheila Skrabacz Croatan High School 2 5 3
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Vasanti Vyas J1 – Ashley Barcia J1 – Maria D'Avanzo
X 1st 5056 Emma Merryman Danville High School 1 1 3
X 2nd 5066 Haley Lucio Dutchtown High School 4 6 5
X 3rd 5167 Christopher Wade Sacred Heart Catholic School 2 2 4
X 4th 5198 Loren White Upper St. Clair HS 5 4 6
X 5th 5143 Pilar Aguilar Our Lady of Good Counsel 6 5 1
X 6th 5091 Julia Tuck James Caldwell 3 3 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Kristy Stout J1 – Gina Halksworth J1 – Shannon Ehrmann
R 1st 5013 Vinitha Sunkara Ardrey Kell High School 6 3 2
R 2nd 5207 Mitali Sakharkar West Ranch 4 2 3
R 3rd 5101 Marjan Mardanzai Lake Mary Preparatory School 5 6 6
R 4th 5037 Michael Curtin Catholic Memorial High School 3 4 1
R 5th 5200 Madeleine Frank Walt Whitman High School 2 1 5
R 6th 5060 Alanna McKenna DePaul College Prep 1 5 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Tracy Tanksley J1 – Mark Mabie J1 – James HIRED Ronald
V 1st 5187 Emily Xu Stuyvesant High School 3 6 4
V 2nd 5199 Lindsay Keiser Walt Whitman High School 5 3 5
V 3rd 5169 Isaac Morris Salina High School Central 6 7 6
V 4th 5007 Amrita Bonthu American Heritage - Plantation 4 5 2
V 5th 5208 Netra Patil Wharton High School 1 2 1
V 6th 5073 Sarah Rabinowitz Falmouth High School 7 4 7
V 7th 5211 Alexandra Russo Xaverian HS 2 1 3
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Dorota Guzy J1 – Jenny Swiokla J1 – Christopher Shatzer
K 1st 5026 Sarah Poutree Brunswick 6 6 3
K 2nd 5204 Renae Roscart West Allegheny 1 2 5
K 3rd 5099 Morgan Foster Lake Highland Preparatory School 4 3 7
K 4th 5040 Anthony Meng Chanhassen High School 7 7 6
K 5th 5055 Natalie Grubbs Danville High School 2 1 4
K 6th 5185 Atta Gould St. Joseph's HS 5 4 2
K 7th 5049 Allison Bajada NYC - Convent of the Sacred Heart 3 5 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Christopher Cox J1 – Dave Harper J1 – Jackie Newton
D 1st 5034 Matthew McLaughlin Catholic Memorial High School 6 3 1
D 2nd 5012 Nivi Ramasamy Ardrey Kell High School 3 2 5
D 3rd 5210 Sana Nangia Wilmington Charter School 4 7 6
D 4th 5042 Emily Guidry Comeaux High 5 1 3
D 5th 5172 Ally Banks Shawnee Mission Northwest 1 5 4
D 6th 5134 Caroline DiGrande Mount Saint Mary Academy 7 4 7
D 7th 5206 Amber Park West Ranch 2 6 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Maura Brew J1 – Joe Venkatesh J1 – Denise Johnson
C 1st 5088 Charles Mshomba Holy Ghost Preparatory School 5 2 2
C 2nd 5080 Diana Ruiz Granger 7 7 7
C 3rd 5153 Jorge Hernandez Proctor High School 4 6 5
C 4th 5176 Derek Matthews Shikellamy HS 1 1 3
C 5th 5046 Allie Cerling Concord 3 5 4
C 6th 5044 Arielle Gradney Comeaux High 2 4 1
C 7th 5096 Caitlyn Bernhard Kickapoo High School 6 3 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Josiah McCruiston J1 – Aaron Dom J1 – Harry Strong
S 1st 5163 Kaitlyn Cox Sacred Heart Academy 5 5 2
S 2nd 5125 Ghable Bell Mercy High School 2 3 1
S 3rd 5190 Abhinav Janamanchi Sun Prairie 4 6 5
S 4th 5173 Julianna Kantner Shawnee Mission Northwest 3 2 3
S 5th 5122 Abby Fife Meadville Area High School 6 4 6
S 6th 5005 Hira Khan Academy of the Holy Names 1 1 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Edward Sagendorf J1 – Patricia Tibbs J1 – Jessica Parks
W 1st 5142 Taylor Thomas Our Lady of Good Counsel 6 4 7
W 2nd 5014 Akash Shanmugam BASIS Silicon Valley 5 7 4
W 3rd 5145 Abby Smith Parkersburg High School 4 5 6
W 4th 5147 Angie Xiao Paul Laurence Dunbar High School 2 3 3
W 5th 5151 Max Hoeschen Pius XI High School 7 2 2
W 6th 5186 Shray Tripathi Stuyvesant High School 1 6 1
W 7th 5035 Benjamin Chipman Catholic Memorial High School 3 1 5
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Terry Taylor J1 – Heather Christian J1 – Prasanti Khurana
T 1st 5093 Omisha Mondal John Champe High School 6 6 6
T 2nd 5009 Jana Kelly American Heritage - Plantation 3 1 1
T 3rd 5202 Autumn Heisler Waupaca 2 5 3
T 4th 5161 Julia Matiszik Ronald Reagan High School 1 3 2
T 5th 5114 Anna Cohorst Marysville High School 4 4 4
T 6th 5181 Jessica Leight Southern Lehigh H.S. 5 2 5
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Allyson Frisina J1 – Tara Manning J1 – John McCooey
E 1st 5086 Sirin Bektas Hillsborough High School 6 6 6
E 2nd 5058 Jackie Rojas DePaul College Prep 3 4 3
E 3rd 5102 Marium Abdulhussein Lake Mary Preparatory School 5 2 2
E 4th 5030 Simone Winslow Cardinal Heights 2 3 4
E 5th 5205 Savannah Montoya West Broward High School 4 5 5
E 6th 5137 Raquel Fisk Newton South High School 1 1 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Christine Dorantes J1 – Victoria Ludwig J1 – Aimee Schultz
A 1st 5183 Yukta Gutta St. Francis Sacramento 2 4 4
A 2nd 5008 Isabel Mitre American Heritage - Plantation 4 1 3
A 3rd 5065 Rhea Kumar Downingtown STEM 6 5 6
A 4th 5107 Will LaMoure Loyola-Blakefield HS 3 2 1
A 5th 5123 Miranda Sepulveda Meadville Area High School 1 6 5
A 6th 5002 Aarthi Gopalan AMSA Charter School 5 3 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Dean Rhoads J1 – Savitha Mann J1 – Will Dowling
Y 1st 5074 Alexa Vasquez Fontbonne Hall Academy 6 4 4
Y 2nd 5171 Lukas Knopke Shawnee Mission East 3 3 6
Y 3rd 5025 Sophia LaRose Brookfield Central High School 1 2 5
Y 4th 5084 Jessica Allred Harbor Creek High School 7 7 7
Y 5th 5117 Melany Quintero McArthur High School 5 6 2
Y 6th 5048 Annika Solomone NYC - Convent of the Sacred Heart 2 1 1
Y 7th 5165 Aubrey Gaudet Sacred Heart Catholic School 4 5 3
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Yasmine Nousari J1 – John Rotondo J1 – Melissa Stolaski
P 1st 5119 Ano Chikunya McPherson High School 7 5 5
P 2nd 5081 Jelena Dragicevic Granger 2 4 2
P 3rd 5077 Reva Kadre Freedom High School 5 3 7
P 4th 5085 Kierstan Andrews Hillsborough High School 6 6 6
P 5th 5082 Liv Manfrey Gwynedd Mercy Academy High School 3 2 3
P 6th 5029 Nathanael Valencia Calvert Hall College High School 4 7 4
P 7th 5075 Larissa Mignano Fontbonne Hall Academy 1 1 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Maura Rossi J1 – John Rademacher J1 – Jeff Rosier
G 1st 5120 Daniel Backus McQuaid Jesuit 6 5 6
G 2nd 5043 Tani Washington Comeaux High 2 1 2
G 3rd 5018 Elijah Zitler Benjamin Franklin 3 6 5
G 4th 5054 Katlyn Clarke Danville HS 5 3 3
G 5th 5130 Jennifer Weiss Montville 4 4 4
G 6th 5175 Emma Mathieson Shawnee Mission West 1 2 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Gino Ginetti J1 – Pierre Hired Paul J1 – Jeff Andreo
I 1st 5027 Christina Brown Buhler High School 6 5 6
I 2nd 5178 Haleema Siddiqui Shrewsbury High School 4 4 5
I 3rd 5170 Abby Ford Scott Community High School 5 6 4
I 4th 5050 Charlotte Magee NYC - Convent of the Sacred Heart 2 1 1
I 5th 5100 Albi Manfredi Lake Mary Preparatory School 3 3 3
I 6th 5196 Anna Li Unionville High School 1 2 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Mike McCabe J1 – Tara Brodish J1 – Mary Taylor
M 1st 5068 Amelia Gailloux Eden Prairie 4 7 6
M 2nd 5090 Kassidy Gido Iroquois JR/SR High School 6 6 2
M 3rd 5089 Ethan Deemer Howland HS 7 3 7
M 4th 5135 Micahya Burton Murrah High School 1 1 4
M 5th 5003 Magnolia Jones Abington Heights HS 5 2 3
M 6th 5149 Halden Levin Pinecrest High School 3 4 1
M 7th 5194 William Fanelli U of D Jesuit High School 2 5 5
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Mary Wagner J1 – Josh Christensen J1 – Evan McCarley
N 1st 5024 Alexis Ballance Bishop Sullivan H.S. 3 2 5
N 2nd 5069 Rhea Sharma Eden Prairie 4 6 4
N 3rd 5192 Elizabeth Ruggiero Syosset High School 5 3 1
N 4th 5154 Omatayo Fasan Providence High School 6 4 3
N 5th 5141 Uzoma Elekwachi Our Lady of Good Counsel 1 5 6
N 6th 5001 Alex Naduviledam AMSA Charter School 2 1 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Pam Sheldon J1 – Mafy Adem J1 – Tim Greenfield
H 1st 5127 Grace Klein Millard West 4 3 5
H 2nd 5164 Samantha Joseph Sacred Heart Academy 7 4 6
H 3rd 5087 Anika Nayak Hillsborough High School 6 2 4
H 4th 5188 Megan Dorantes Sumner Academy 2 5 3
H 5th 5078 Rahul Jha Freedom High School 5 6 7
H 6th 5209 Tino Kayafas Wheeling Park High School 1 1 1
H 7th 5105 Athena Hall Loch Raven High School 3 7 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Jim Honeyman J1 – Terry Angelotti J1 – Ryan Hubbard
U 1st 5203 Hunter Mattin Wauseon High School 5 4 4
U 2nd 5016 Jazlyn Khan Ben Davis High School 7 7 7
U 3rd 5038 Paul Caruso Chaminade HS 2 2 5
U 4th 5138 Greta Adams Nixa High School 4 1 6
U 5th 5158 Brione Cheatham Riverdale High School 6 6 1
U 6th 5126 Lauren Rezac Millard West 1 3 2
U 7th 5031 Joey Neider Cardinal Mooney 3 5 3
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Kayla Vavra J1 – Jeremy Richter J1 – Mary Brown
L 1st 5195 Nicholas Mehno Union Catholic 4 4 6
L 2nd 5006 Isabella Salgado Academy of the Holy Names 6 6 3
L 3rd 5097 JV Fluehr La Salle College HS 3 2 4
L 4th 5106 Caroline Stubbs Lovett 5 5 5
L 5th 5174 Nicholas Wallenburg Shawnee Mission West 1 1 2
L 6th 5166 Elizabeth Leek Sacred Heart Catholic School 2 3 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Bonnie Mendoza J1 – Elijah Hired Thomas J1 – Maggie Woodward
AD 1st 5015 Daniel Kustaborder Bellwood-Antis 5 6 4
AD 2nd 5036 Jacob Azzi Catholic Memorial High School 1 2 2
AD 3rd 5045 Rashon Leday Comeaux High 2 1 1
AD 4th 5182 Alexander Becker Southern Lehigh H.S. 3 3 3
AD 5th 5201 Bella Valendetti Warner Robins HS 6 5 6
AD 6th 5041 William Maus Chanhassen High School 4 4 5
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Hannah Hebert J1 – Jessica Roche J1 – Em Gill
AE 1st 5150 Audrey Ledford Pinecrest High School 3 3 7
AE 2nd 5162 Samia Sheikh Ronald Reagan High School 4 2 3
AE 3rd 5179 Paulina Hruskoci Shrewsbury High School 5 1 2
AE 4th 5184 Kaiyen Marcelli St. Joseph's HS 7 6 1
AE 5th 5020 Fatima Komoro Berks Catholic 2 4 6
AE 6th 5098 Arpna Trivedi Lake Braddock Secondary School 6 7 5
AE 7th 5010 Paula Mitre American Heritage - Plantation 1 5 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Barb Schofner J1 – Sue Hennessey J1 – Rich Mathews
AA 1st 5144 Breanna Pina Park Vista 6 6 6
AA 2nd 5116 Shravya Kamaraju Mason 5 5 1
AA 3rd 5067 Kathleen Yang Eastside High School 3 3 5
AA 4th 5021 Laurel Riggs Bethlehem High School 1 2 2
AA 5th 5112 Megan Li Marriotts Ridge High School 2 1 3
AA 6th 5139 Melanie Brkovich North Allegheny High School 4 4 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Jennifer Minksy J1 – Colleen McNamara J1 – Bruce Carlton
AC 1st 5132 Isabella Raux Mount Markham High School 4 5 3
AC 2nd 5177 Sanjit Rajagopalan Shrewsbury High School 5 2 4
AC 3rd 5152 Robert Chelius Pius XI High School 7 4 5
AC 4th 5197 Paarth Shankar Upper St. Clair HS 3 6 6
AC 5th 5133 Lauren St.Louis Mount Saint Mary Academy 6 7 7
AC 6th 5061 Alexis Cobbs DeSoto County 1 1 1
AC 7th 5057 Haley Hopkins Danville High School 2 3 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Julie Rabinowitz J1 – Debra Caldwell J1 – Sue Fulton
AB 1st 5108 Natalie Gault Madison Central High School 3 3 3
AB 2nd 5118 Anna Southward McPherson High School 7 5 6
AB 3rd 5157 Libah Farooqi Ridge 5 4 5
AB 4th 5028 Michael Kosmas Calvert Hall College High School 6 1 7
AB 5th 5053 Michael Garcia Cumberland Polytechnic High School 2 7 1
AB 6th 5136 Shayan Raza Needham High School 1 2 2
AB 7th 5111 Kristen Kolp Marist High School 4 6 4