Grand Nationals

2017 — Louisville, KY/US
DEC
Round 1 Results
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Jody Leblanc J1 – Kindra Rowley J1 – Gianna Castoria
G 1st 5031 Joey Neider Cardinal Mooney 5 1 3
G 2nd 5155 Gayatri Chopra Providence High School 3 4 2
G 3rd 5124 Abigail Cataldi Mercy High School 4 3 4
G 4th 5093 Omisha Mondal John Champe High School 6 6 6
G 5th 5186 Shray Tripathi Stuyvesant High School 1 5 5
G 6th 5100 Albi Manfredi Lake Mary Preparatory School 2 2 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Vivian Powers J1 – Melissa Smith (Erie) J1 – Katie Norton
T 1st 5049 Allison Bajada NYC - Convent of the Sacred Heart 4 1 4
T 2nd 5111 Kristen Kolp Marist High School 3 3 5
T 3rd 5018 Elijah Zitler Benjamin Franklin 2 2 2
T 4th 5173 Julianna Kantner Shawnee Mission Northwest 1 4 1
T 5th 5142 Taylor Thomas Our Lady of Good Counsel 5 5 3
T 6th 5080 Diana Ruiz Granger 7 7 7
T 7th 5047 Lillian Hochstetler Concord 6 6 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Jenn Valentino J1 – Patrick Drexler J1 – Alex Aguirre
M 1st 5113 Ben Frese Marysville High School 7 6 3
M 2nd 5051 Hunter Ramsden Cotter 6 5 4
M 3rd 5082 Liv Manfrey Gwynedd Mercy Academy High School 5 2 2
M 4th 5204 Renae Roscart West Allegheny 4 1 5
M 5th 5175 Emma Mathieson Shawnee Mission West 1 3 1
M 6th 5144 Breanna Pina Park Vista 3 7 7
M 7th 5020 Fatima Komoro Berks Catholic 2 4 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Kayla Fleming J1 – Amanda Fylan J1 – Bryan Lohr
I 1st 5121 Xavier Brown McQuaid Jesuit 1 1 3
I 2nd 5059 David Meyer DePaul College Prep 6 2 6
I 3rd 5090 Kassidy Gido Iroquois JR/SR High School 2 4 5
I 4th 5028 Michael Kosmas Calvert Hall College High School 5 6 4
I 5th 5183 Yukta Gutta St. Francis Sacramento 3 3 1
I 6th 5152 Robert Chelius Pius XI High School 4 5 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Eli Cummins J1 – Jill Brakbill J1 – Himabindu Kambampati
U 1st 5151 Max Hoeschen Pius XI High School 6 6 5
U 2nd 5089 Ethan Deemer Howland HS 4 7 6
U 3rd 5027 Christina Brown Buhler High School 5 5 7
U 4th 5120 Daniel Backus McQuaid Jesuit 7 4 1
U 5th 5058 Jackie Rojas DePaul College Prep 2 3 4
U 6th 5211 Alexandra Russo Xaverian HS 1 1 3
U 7th 5182 Alexander Becker Southern Lehigh H.S. 3 2 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Edward Sagendorf J1 – Shannon Ehrmann J1 – Erin McKune
C 1st 5210 Sana Nangia Wilmington Charter School 7 6 5
C 2nd 5118 Anna Southward McPherson High School 3 7 6
C 3rd 5056 Emma Merryman Danville High School 2 2 3
C 4th 5087 Anika Nayak Hillsborough High School 6 4 7
C 5th 5180 Kaitlyn Volk Somerset Area 5 5 4
C 6th 5025 Sophia LaRose Brookfield Central High School 1 1 2
C 7th 5149 Halden Levin Pinecrest High School 4 3 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Bill Hicks J1 – Bro. Leonard Rhoades J1 – Clare Delgado
K 1st 5055 Natalie Grubbs Danville High School 7 4 1
K 2nd 5086 Sirin Bektas Hillsborough High School 6 6 4
K 3rd 5179 Paulina Hruskoci Shrewsbury High School 2 2 2
K 4th 5117 Melany Quintero McArthur High School 5 7 5
K 5th 5148 Diya Cherian Pennsbury High School 4 1 6
K 6th 5024 Alexis Ballance Bishop Sullivan H.S. 1 5 7
K 7th 5209 Tino Kayafas Wheeling Park High School 3 3 3
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Kim Nonnenmacher J1 – Bhisma Mehta J1 – Sumaira Khan
S 1st 5158 Brione Cheatham Riverdale High School 6 5 7
S 2nd 5065 Rhea Kumar Downingtown STEM 7 2 3
S 3rd 5189 Sophia Kulow Sun Prairie 1 3 1
S 4th 5003 Magnolia Jones Abington Heights HS 4 7 6
S 5th 5096 Caitlyn Bernhard Kickapoo High School 2 6 5
S 6th 5034 Matthew McLaughlin Catholic Memorial High School 5 4 2
S 7th 5127 Grace Klein Millard West 3 1 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Sara Morningstar J1 – Masha Kalmanovich J1 – Melissa Hired Beehler
W 1st 5139 Melanie Brkovich North Allegheny High School 5 4 4
W 2nd 5108 Natalie Gault Madison Central High School 2 2 5
W 3rd 5170 Abby Ford Scott Community High School 6 6 6
W 4th 5015 Daniel Kustaborder Bellwood-Antis 4 3 2
W 5th 5077 Reva Kadre Freedom High School 3 5 3
W 6th 5199 Lindsay Keiser Walt Whitman High School 1 1 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Theresa Fitzgerald J1 – Darlene Reilley J1 – Beth Mahood
J 1st 5007 Amrita Bonthu American Heritage - Plantation 4 4 1
J 2nd 5162 Samia Sheikh Ronald Reagan High School 3 2 3
J 3rd 5069 Rhea Sharma Eden Prairie 2 5 4
J 4th 5131 Priyanka Solanky Montville 1 3 2
J 5th 5038 Paul Caruso Chaminade HS 5 1 5
J 6th 5193 Abigail Andrews The Catholic High School of Baltimore 6 6 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Jacob Courtney J1 – Hannah Hebert J1 – Jan Groenewold
Q 1st 5154 Omatayo Fasan Providence High School 4 3 5
Q 2nd 5030 Simone Winslow Cardinal Heights 5 4 4
Q 3rd 5061 Alexis Cobbs DeSoto County 1 1 2
Q 4th 5092 Jessica Rizzo James Caldwell 2 5 3
Q 5th 5185 Atta Gould St. Joseph's HS 3 2 1
Q 6th 5123 Miranda Sepulveda Meadville Area High School 6 6 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Lisa Jones J1 – Cameron Bonnewell J1 – Bill Atkins
A 1st 5172 Ally Banks Shawnee Mission Northwest 4 5 4
A 2nd 5203 Hunter Mattin Wauseon High School 6 6 2
A 3rd 5048 Annika Solomone NYC - Convent of the Sacred Heart 2 3 3
A 4th 5110 Lily Winslow Madison West 3 1 5
A 5th 5079 Grace Keenan George Mason High School 1 2 1
A 6th 5141 Uzoma Elekwachi Our Lady of Good Counsel 5 4 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Michelle Briggs J1 – Rich McCollum J1 – Laura Harvey
V 1st 5192 Elizabeth Ruggiero Syosset High School 6 5 4
V 2nd 5042 Emily Guidry Comeaux High 2 4 2
V 3rd 5166 Elizabeth Leek Sacred Heart Catholic School 3 3 5
V 4th 5073 Sarah Rabinowitz Falmouth High School 5 6 6
V 5th 5011 Uzo Ngwu Apple Valley High School 1 1 3
V 6th 5135 Micahya Burton Murrah High School 4 2 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Lynn Williams J1 – Brenda Fisher J1 – Richard Ludwig
R 1st 5070 Myranda Drake El Dorado High School 6 6 6
R 2nd 5039 Ryan Varvricka Chaminade HS 1 1 3
R 3rd 5101 Marjan Mardanzai Lake Mary Preparatory School 3 5 5
R 4th 5008 Isabel Mitre American Heritage - Plantation 2 4 2
R 5th 5132 Isabella Raux Mount Markham High School 5 2 1
R 6th 5194 William Fanelli U of D Jesuit High School 4 3 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Marian Senior J1 – Yugansh Hired Malik J1 – Terrilyn Fleming
F 1st 5004 Modupe Osuntokun Abington Heights HS 6 5 6
F 2nd 5066 Haley Lucio Dutchtown High School 1 4 4
F 3rd 5035 Benjamin Chipman Catholic Memorial High School 3 1 3
F 4th 5097 JV Fluehr La Salle College HS 4 3 1
F 5th 5128 Tomisha Jackson Milwaukee School of the Arts 5 6 5
F 6th 5190 Abhinav Janamanchi Sun Prairie 2 2 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Patricia Tibbs J1 – Jessica Parks J1 – Jenny Neel (Hired)
Y 1st 5184 Kaiyen Marcelli St. Joseph's HS 6 2 4
Y 2nd 5153 Jorge Hernandez Proctor High School 5 6 6
Y 3rd 5122 Abby Fife Meadville Area High School 1 3 3
Y 4th 5060 Alanna McKenna DePaul College Prep 3 5 5
Y 5th 5091 Julia Tuck James Caldwell 2 4 2
Y 6th 5029 Nathanael Valencia Calvert Hall College High School 4 1 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Steve Medoff J1 – Amy Iacobell J1 – Sandra Balough
X 1st 5023 Savannah Bursdal Bishop Sullivan H.S. 7 3 7
X 2nd 5085 Kierstan Andrews Hillsborough High School 6 7 2
X 3rd 5054 Katlyn Clarke Danville HS 3 2 5
X 4th 5178 Haleema Siddiqui Shrewsbury High School 1 6 3
X 5th 5116 Shravya Kamaraju Mason 4 5 6
X 6th 5147 Angie Xiao Paul Laurence Dunbar High School 2 1 1
X 7th 5207 Mitali Sakharkar West Ranch 5 4 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Mark Quinlan J1 – Scott Voss J1 – Bryan Nuri
Z 1st 5156 Allison Gower Quigley Catholic High School 6 6 5
Z 2nd 5094 Marilyne Weil John Paul the Great Academy 5 3 4
Z 3rd 5001 Alex Naduviledam AMSA Charter School 1 4 2
Z 4th 5125 Ghable Bell Mercy High School 4 1 3
Z 5th 5187 Emily Xu Stuyvesant High School 2 2 1
Z 6th 5046 Allie Cerling Concord 3 5 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Joy Johnson J1 – Dominic Clust J1 – Christopher Shatzer
N 1st 5002 Aarthi Gopalan AMSA Charter School 4 6 4
N 2nd 5064 Tyrese Avery Democracy Prep - Endurance 2 2 1
N 3rd 5188 Megan Dorantes Sumner Academy 1 5 5
N 4th 5157 Libah Farooqi Ridge 3 3 2
N 5th 5095 Maura Lynch Kellenberg Memorial HS 7 7 7
N 6th 5126 Lauren Rezac Millard West 5 1 6
N 7th 5033 Becca Segal Cary Academy 6 4 3
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Ellen Nary J1 – Mike Ehrhardt J1 – Jane Hirschhorn
O 1st 5169 Isaac Morris Salina High School Central 5 6 6
O 2nd 5107 Will LaMoure Loyola-Blakefield HS 2 4 4
O 3rd 5198 Loren White Upper St. Clair HS 3 5 5
O 4th 5014 Akash Shanmugam BASIS Silicon Valley 4 2 3
O 5th 5138 Greta Adams Nixa High School 6 1 2
O 6th 5045 Rashon Leday Comeaux High 1 3 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Brad Hoeschen J1 – Jerimiah Buege J1 – Jill Riffer
B 1st 5105 Athena Hall Loch Raven High School 7 4 3
B 2nd 5074 Alexa Vasquez Fontbonne Hall Academy 2 7 6
B 3rd 5136 Shayan Raza Needham High School 6 6 2
B 4th 5167 Christopher Wade Sacred Heart Catholic School 3 5 7
B 5th 5043 Tani Washington Comeaux High 1 3 5
B 6th 5196 Anna Li Unionville High School 4 1 1
B 7th 5012 Nivi Ramasamy Ardrey Kell High School 5 2 4
Sec Speaker Code Name Institution J1 – John Henry J1 – Neil Schliefer J1 – Jody Hired Streible
P 1st 5200 Madeleine Frank Walt Whitman High School 6 5 3
P 2nd 5201 Bella Valendetti Warner Robins HS 7 7 7
P 3rd 5078 Rahul Jha Freedom High School 3 4 5
P 4th 5109 Jared Gressler Madison County H.S. 4 3 4
P 5th 5140 Arienne Huskey Northwest Rankin 1 2 2
P 6th 5016 Jazlyn Khan Ben Davis High School 5 6 6
P 7th 5171 Lukas Knopke Shawnee Mission East 2 1 1
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Sneha Walia J1 – Joshua Wade J1 – Savitha Mann
D 1st 5174 Nicholas Wallenburg Shawnee Mission West 4 3 1
D 2nd 5202 Autumn Heisler Waupaca 7 5 7
D 3rd 5050 Charlotte Magee NYC - Convent of the Sacred Heart 1 1 3
D 4th 5019 Mosab Hamid Berkeley Carroll School 2 2 2
D 5th 5081 Jelena Dragicevic Granger 5 4 4
D 6th 5143 Pilar Aguilar Our Lady of Good Counsel 3 7 5
D 7th 5112 Megan Li Marriotts Ridge High School 6 6 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Kathy Crosby J1 – Glenn Nelson J1 – Heather Journell
E 1st 5006 Isabella Salgado Academy of the Holy Names 6 6 5
E 2nd 5161 Julia Matiszik Ronald Reagan High School 4 2 3
E 3rd 5037 Michael Curtin Catholic Memorial High School 5 5 4
E 4th 5068 Amelia Gailloux Eden Prairie 2 4 6
E 5th 5130 Jennifer Weiss Montville 1 1 1
E 6th 5191 Mae Baltz Suncoast HS 7 7 7
E 7th 5099 Morgan Foster Lake Highland Preparatory School 3 3 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Lindsay Lundeen J1 – Lucy Easley J1 – Donahue Donahue
H 1st 5160 Natalie King Rockwood Area 6 6 5
H 2nd 5005 Hira Khan Academy of the Holy Names 2 1 2
H 3rd 5036 Jacob Azzi Catholic Memorial High School 1 2 1
H 4th 5067 Kathleen Yang Eastside High School 4 5 3
H 5th 5098 Arpna Trivedi Lake Braddock Secondary School 5 4 4
H 6th 5159 Thomas LaGrange Riverdale High School 3 3 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Deborah Brown J1 – Ethan Duncan J1 – Jon Sharp
L 1st 5040 Anthony Meng Chanhassen High School 7 7 7
L 2nd 5102 Marium Abdulhussein Lake Mary Preparatory School 2 2 3
L 3rd 5071 Gillian Rosenberg Evanston Township High School 5 5 4
L 4th 5163 Kaitlyn Cox Sacred Heart Academy 4 1 5
L 5th 5195 Nicholas Mehno Union Catholic 1 3 1
L 6th 5009 Jana Kelly American Heritage - Plantation 3 4 2
L 7th 5133 Lauren St.Louis Mount Saint Mary Academy 6 6 6
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Joe Chmielewski J1 – Dean Rhoads J1 – Bob Hall
AA 1st 5088 Charles Mshomba Holy Ghost Preparatory School 3 2 4
AA 2nd 5150 Audrey Ledford Pinecrest High School 4 3 1
AA 3rd 5026 Sarah Poutree Brunswick 5 5 6
AA 4th 5208 Netra Patil Wharton High School 1 4 3
AA 5th 5057 Haley Hopkins Danville High School 2 1 2
AA 6th 5181 Jessica Leight Southern Lehigh H.S. 7 6 5
AA 7th 5119 Ano Chikunya McPherson High School 6 7 7
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Megan Gierka J1 – Katie Wanner J1 – Marianna Campagna
AC 1st 5052 Sheila Skrabacz Croatan High School 5 6 5
AC 2nd 5205 Savannah Montoya West Broward High School 6 4 3
AC 3rd 5114 Anna Cohorst Marysville High School 7 7 7
AC 4th 5145 Abby Smith Parkersburg High School 3 1 1
AC 5th 5021 Laurel Riggs Bethlehem High School 2 3 6
AC 6th 5176 Derek Matthews Shikellamy HS 1 2 4
AC 7th 5083 Krystyn Hamke Hamilton Southeastern 4 5 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Mike Traas J1 – John Rademacher J1 – Maria D'Avanzo
AD 1st 5053 Michael Garcia Cumberland Polytechnic High School 4 5 1
AD 2nd 5146 Alonda Reyes Pascagoula High School 6 4 3
AD 3rd 5206 Amber Park West Ranch 3 3 5
AD 4th 5022 Camille Blaydes Bishop Kenny 2 1 2
AD 5th 5115 James Gordon Marysville High School 5 6 6
AD 6th 5177 Sanjit Rajagopalan Shrewsbury High School 1 2 4
AD 7th 5084 Jessica Allred Harbor Creek High School 7 7 7
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Alicia HIRED Haymer J1 – Victoria Ludwig J1 – Jeri Willard
AE 1st 5106 Caroline Stubbs Lovett 7 7 7
AE 2nd 5137 Raquel Fisk Newton South High School 1 1 1
AE 3rd 5197 Paarth Shankar Upper St. Clair HS 6 6 5
AE 4th 5013 Vinitha Sunkara Ardrey Kell High School 3 2 3
AE 5th 5044 Arielle Gradney Comeaux High 4 5 4
AE 6th 5168 Madeline Sears Salina High School Central 5 4 6
AE 7th 5075 Larissa Mignano Fontbonne Hall Academy 2 3 2
Sec Speaker Code Name Institution J1 – Melissa Stolaski J1 – Silva Silva J1 – Tim Scheffler
AB 1st 5010 Paula Mitre American Heritage - Plantation 3 4 3
AB 2nd 5041 William Maus Chanhassen High School 1 3 2
AB 3rd 5103 Elliet Malatesta Larry A. Ryle High School 6 2 6
AB 4th 5164 Samantha Joseph Sacred Heart Academy 5 6 7
AB 5th 5134 Caroline DiGrande Mount Saint Mary Academy 4 5 4
AB 6th 5072 Oscar Brautigam Falmouth High School 7 7 5
AB 7th 5165 Aubrey Gaudet Sacred Heart Catholic School 2 1 1