43rd Annual Harvard National Forensics Tournament

2017 — MA/US

Results

Aff Neg Judging Win
Pembroke Pines Charter JF
Jordan Farenhem
Ardrey Kell JS
Julianne Sinclair
Acton-Boxborough ES
Erin Song
Barrington TC
Thrishna Chathurvedula
Oak Hall KZ
Kumail Zaidi
Lexington LE
Luke Eriksson
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
Oakwood JW
Jack Wareham
Stuyvesant KF
Katherine Fennell
Hunter College ML
Michelle Li
Harrison JW
Justin Wilson
Strake Jesuit Prep WH
Wyatt Hatfield
Southlake Carroll HX
Hannah Xu
Ridge VT
Vamsi Talasila
Harrison RP
Raffi Piliero
Harriton BF
Ben Feldman
Chaminade DH
Daniel Hepworth
Ardrey Kell DG
Dana Gong
Pinecrest LW
Luke Wheeler
Waller MS
Miles Sharp
Evanston ED
Elliot Davis
Thomas Jefferson HS for Science & Technology SK
Shivam Kollur
Harrison MW
Matt Wilson
Ridge AL
Alan Liu
Ridge JH
Jennifer Huang
Walt Whitman DH
Daniel Harris
Tompkins AG
Aman Gulrajani
Dulles MK
Michael Kurian
Ridge JT
Jennifer Tang
Lexington AA
Aditi Agarwal
Lexington RW
Reed Weiler
Montville Township AH
Andrew Hong
Hunter College TF
Tammuz Frankel
Acton-Boxborough JW
Jerry Wu
Klein Oak AG
Alan George
George Ranch AS
Aisha Sheikh
Asheville IG
Ilze Greever
Vestavia Hills SZ
Sarah Zhao
Millburn AW
Arthur Wayne
Strake Jesuit Prep NT
Neville Tom
Millburn CS
Chris Sun
Harrison EL
Eli Lapkin
Harrison LC
Lauren Cole
Newtown EJ
Emma Johnson
St. Andrew's Episcopal BM
Bailey McHale
Immaculata La Salle JM
Jessica Merino
Sarasota CK
Charles Karcher
Stuyvesant PY
Pacy Yan
Thomas Jefferson HS for Science & Technology VT
Vishal Tandale
Boca Raton Community AA
Abram Abdou
Strake Jesuit Prep DT
Drew Thorburn
Byron Nelson VI
Victoria Ivey
Lake Highland Prep AA
Ariel Azbel
Hunter College MS
Marie-Rose Sheinerman
Harrison BS
Brian Siegel
Edgemont Jr./Sr. ML
Mina Lee
Strake Jesuit Prep WD
William Davidson
Thomas Jefferson HS for Science & Technology YC
Yukta Chidanadan
Strake Jesuit Prep CL
Charles Li
American Heritage Boca Delray EM
Eswar Mohan
North Allegheny SW
Shudipto Wahed
Evanston GH
Gabriel Hull
Princeton Unaffiliated DC
Devansh Chauhan
Ridge VK
Vikram Kalghatgi
Trinity EM
Elijah Mellish
Southlake Carroll TP
Ty Ponzo
Strake Jesuit Prep JH
Joshua Herrera
Cambridge Rindge and Latin OS
Oliver Sussman
Byram Hills RP
Ron Packin
Munster AW
Anna Whitney
Byram Hills AG
Arjun Goyal
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
Montville Township AS
Andrew Sun-Yan
North Allegheny RR
Ratujit Raviprakash
Acton-Boxborough CT
Caleb Trotz
Lexington NK
Nikki Kim
Newtown SC
Stephanie Cobb
North Allegheny JF
Joy Fu
Lake Highland Prep JN
Jerome Nashed
Walt Whitman XR
Xavier Roberts-Gaal
Marcus EH
Emily Haas
Bronx HS of Science JJ
Jenna Jung
American Heritage Boca Delray AD
Abhilash Datti
Byram Hills AC
Amina Chace
Marcus ST
Sahithi Talasila
Vestavia Hills MS
Mei Sun
Lake Highland Prep SSh
Suzie Sharpe
Klein Oak RR
Ryan Rashid
Marcus NS
Nikhil Srinivas
Fenwick IC
Ian Crowell
Woodlands College Park JZ
Jessica Zhang
Chaminade AF
Aidan Fitzgerald
Southlake Carroll GI
Gautam Iyer
Desert Vista SY
Shawn Yousefelahi
Southlake Carroll JC
Jonathan Chiang
Interlake RM
Richard Ma
Palmer Trinity JB
James Bailey
Southlake Carroll RP
Rishik Puppala
Harley BP
Ben Plotnik
Southlake Carroll SM
Samir Mohsin
Ardrey Kell AM
Anna Marsicano
Bangor NR
Noah Robinson
Scarsdale LS
Lauren Singer
Stuyvesant KL
Kevin Li
Montville Township AL
Andy Lee
Lake Highland Prep MS
Meghana Srinivasa
Collegiate EW
Eric Wallach
Durham OC
Olivia Chilkoti
LC Anderson IH
Ian Harris
SandHoke Early College AM
Allyson Miller
Strake Jesuit Prep RC
Richard Cook
Law Magnet MG
Michael Gao
Collegiate KY
Kyle Yuan
Lexington VV
Vasanth Venkatasami
Strake Jesuit Prep VL
Vincent Liu
Aviation ER
Emily Readey
Lexington NN
Nicholas Newton-Cheh
Byram Hills JB
Jack Bilotti
Lexington VR
Vedant Roy
North Crowley (Independent) LR
Logan Reed
Newtown NS
Nihar Soman
North Allegheny ER
Eric Ricci
Pflugerville HA
Hoden Abdi-Yusuf
Cypress Woods LC
Lucas Clarke
Newtown AH
Aysha Hafiz
Boca Raton Community NM
Nicholas Marques
North Allegheny CC
Catherine Cao
Henry W. Grady AO
Alex Opsahl
Evanston LT
Luis Toro
Princeton Unaffiliated DS
Daniel Shahab
Pine View RG
Robert Gray
Trinity BV
Brandon Vorse
McDowell ZK
Zareen Khan
Newtown LD
Lauren Davis
Brophy Prep RS
Rohan Sidhu
Roslyn BL
Brandon Lee
Lake Travis KO
Kaleb Obregon
Myers Park SP
Seungmin Park
St. Andrew's Episcopal IB
Ishan Bhatt
Oakwood AW
Arlo Weiner
Lexington KB
Kaushal Balagurusamy
Scarsdale GZ
Gillian Zipursky
Bronx HS of Science GM
Gabriel Manak
Christopher Columbus DD
Daniel De_Izaguirre
Pinecrest Independent ZV
Zachary Vlessing
Randolph AP
Amy Pu
Asheville LB
Lizzie Berlin
Ft. Lauderdale HB
Helen Budowsky
Bronx HS of Science SJ
Shadman Jahangir
Aviation HT
Hong Ta
Cambridge Rindge and Latin MB
Martino Boni_Beadle
San Marino IC
Ian Chen
Hunter College NP
Nina Potischman
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
La Salle College MC
Martin Csongradi
Walt Whitman JL
Jacqueline Lydon
Syosset JA
Jahnavi Arora
Timothy Christian JK
Joshua Koshy
Evanston LD
Lane Deamant
Walt Whitman IX
Ivy Xun
Interlake MW
Megan Wu
Millburn AJ
Arnold Jia
Sequoyah RC
Rebecca Choe
Pembroke Pines Charter WW
Wynton White
George Ranch SC
Salma Calvo
Loyola Blakefield CG
Chris Garliss
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
Layton AN
Alex Nielson
Roslyn AG
Anuj Gupta
Collegiate DM
David Moon
Lake Travis KE
Katya Ehresman
Southlake Carroll AP
Aman Patel
Aviation JS
Julia Shettler
Bronx HS of Science SR
Samita Rahaman
Hunter College TC
Tiffany Chen
Evanston HS
Henry Smith
Cypress Creek DC
Devon Cogswell
Henry W. Grady RB
Reid Barry
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
William T. Dwyer LM
Lindsey McNamara
McDowell ZL
Zach Lewis
Roslyn AB
Asher Bykov
Thomas Jefferson HS for Science & Technology AK
Amitesh Kotwal
Newtown BB
Bryce Bisset
Highlander CS
Christine Sun
Pine View TA
Thomas Allen
Henry W. Grady MW
Mark Winokur
Byram Hills AS
Audrey Saltzman
McDowell SK
Shane Karnes
Brophy Prep AP
Ayaan Patel
Westford VA
Vatsal Agarwal
Syosset CM
Christopher Moon
Harrison MZ
Matt Zinman
West Des Moines Valley TG
Trent Gilbert
Thomas Jefferson HS for Science & Technology NB
Naman Baraya
Princeton Unaffiliated EZ
Elizabeth Zhang
York BE
Benjamin Eneman
Brophy Prep ZL
Zachary Linhart
Asheville CD
Chloe Dennison
Henry W. Grady GB
Grace Bridges
Cypress Woods YW
Yohan Wang
Harrison CS
Carl Spana
Harlingen IT
Irene Tyler
Georgetown Preparatory ZH
Ziyu He
Lexington NB
Nirmal Balachundhar
Montville Township RU
Ravi Upadhya
Evanston ES
Elizabeth Sperti
Timothy Christian SJ
Shihab Joseph
William G. Enloe TG
Tej Gedela
Chaminade JM
John Magloire
Klein NG
Nate Galang
Albuquerque HB
Harrison Bay
Evanston AJ
Alex Joh-Jung
Dulles AD
Andy Do
Timothy Christian DQ
Daniel Quizon
Sequoyah NF
Nic Fricia
American Heritage Plantation DM
David Min
Scarsdale AW
Ananta Wadhwa
Lexington OR
Oliver Rourke
Christopher Columbus AT
Angel Toro
Layton ZB
Zach Baker
Nova MH
Mori Harris
Syosset LF
Leanna Faimon
Ft. Lauderdale JF
Jayanne Forrest
Roeper JK
John Kruszewski
Dulles SP
Shayan Panjwani
Byram Hills LP
Lindsey Perlman
Ft. Lauderdale SB
Salma Bennis
Pflugerville SA
Stanley Akano
Edgemont Jr./Sr. NS
Nandini Saxena
Pembroke Pines Charter SS
Stephen Scopa
Princeton Unaffiliated DL
Daniel Lin
George Ranch MS
Mohammad Sheikh
Phoenix Country Day PW
Parker Whitfill
SandHoke Early College BJ
Brenna Johnson
Houston Memorial CC
Claire Cheng
Marcus KL
Kyle Lleras
Thomas Jefferson HS for Science & Technology RK
Rishabh Krishnan
Ridge SK
Shankar Krishnan
Walt Whitman CC
Camille Caldera
Kempner VS
Vivek Sinha
Newtown CT
Collin Tod