43rd Annual Harvard National Forensics Tournament

2017 — MA/US

Results

Aff Neg Judging Win
Scarsdale GZ
Gillian Zipursky
Oak Hall KZ
Kumail Zaidi
Loyola Blakefield CG
Chris Garliss
Strake Jesuit Prep DT
Drew Thorburn
Fenwick IC
Ian Crowell
Scarsdale LS
Lauren Singer
Dulles AD
Andy Do
Brophy Prep RS
Rohan Sidhu
Southlake Carroll AP
Aman Patel
Millburn AW
Arthur Wayne
Pembroke Pines Charter WW
Wynton White
Sarasota CK
Charles Karcher
Munster AW
Anna Whitney
Pinecrest LW
Luke Wheeler
Sequoyah NF
Nic Fricia
Bronx HS of Science SJ
Shadman Jahangir
Byram Hills JB
Jack Bilotti
American Heritage Boca Delray AD
Abhilash Datti
Harrison EL
Eli Lapkin
Klein NG
Nate Galang
Oakwood JW
Jack Wareham
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
Roslyn AB
Asher Bykov
North Allegheny SW
Shudipto Wahed
Newtown LD
Lauren Davis
Immaculata La Salle VA
Valentina Alaimo
Thomas Jefferson HS for Science & Technology YC
Yukta Chidanadan
La Salle College MC
Martin Csongradi
Bronx HS of Science JJ
Jenna Jung
Lexington RW
Reed Weiler
Sequoyah AB
Aaron Brown
Boca Raton Community OL
Omar Lopera
Christopher Columbus AT
Angel Toro
Walt Whitman PS
Pearl Sun
Edgemont Jr./Sr. ML
Mina Lee
Lexington OR
Oliver Rourke
Chaminade JM
John Magloire
Southlake Carroll HX
Hannah Xu
Ardrey Kell JS
Julianne Sinclair
Thomas Jefferson HS for Science & Technology VT
Vishal Tandale
San Marino IC
Ian Chen
Klein Oak AG
Alan George
Lake Highland Prep MS
Meghana Srinivasa
Dulles AW
Ashish Wadhwani
Aviation HT
Hong Ta
North Allegheny CC
Catherine Cao
Byram Hills AC
Amina Chace
Cypress Creek DC
Devon Cogswell
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
Lexington NN
Nicholas Newton-Cheh
Layton AN
Alex Nielson
Roeper JK
John Kruszewski
Interlake RM
Richard Ma
Evanston LD
Lane Deamant
Strake Jesuit Prep WH
Wyatt Hatfield
Woodlands College Park JZ
Jessica Zhang
Princeton Unaffiliated DS
Daniel Shahab
Tompkins AG
Aman Gulrajani
Henry W. Grady RB
Reid Barry
LC Anderson IH
Ian Harris
Hunter College ML
Michelle Li
SandHoke Early College BJ
Brenna Johnson
North Allegheny JF
Joy Fu
Syosset JA
Jahnavi Arora
Ardrey Kell DG
Dana Gong
Strake Jesuit Prep VL
Vincent Liu
Bronx HS of Science SR
Samita Rahaman
Princeton Unaffiliated DC
Devansh Chauhan
Walt Whitman MH
Michael Hepburn
Aviation JS
Julia Shettler
Immaculata La Salle JM
Jessica Merino
McDowell ZL
Zach Lewis
Montville Township RU
Ravi Upadhya
Southlake Carroll GI
Gautam Iyer
Manchester Essex MI
Meehan Irose
Henry W. Grady MW
Mark Winokur
Ridge VK
Vikram Kalghatgi
American Heritage Plantation DM
David Min
Princeton Unaffiliated DL
Daniel Lin
Montville Township AS
Andrew Sun-Yan
Cypress Woods LC
Lucas Clarke
Strake Jesuit Prep JH
Joshua Herrera
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
William T. Dwyer LM
Lindsey McNamara
Bronx HS of Science GM
Gabriel Manak
Cambridge Rindge and Latin OS
Oliver Sussman
Collegiate EW
Eric Wallach
Trinity BV
Brandon Vorse
Timothy Christian DQ
Daniel Quizon
Henry W. Grady GB
Grace Bridges
Harlingen IT
Irene Tyler
North Allegheny RR
Ratujit Raviprakash
Palmer Trinity JB
James Bailey
Ft. Lauderdale JF
Jayanne Forrest
Asheville IG
Ilze Greever
Law Magnet MG
Michael Gao
Thomas Jefferson HS for Science & Technology NB
Naman Baraya
North Allegheny ER
Eric Ricci
Highlander CS
Christine Sun
Klein Oak RR
Ryan Rashid
Byram Hills LP
Lindsey Perlman
Georgetown Preparatory ZH
Ziyu He
York BE
Benjamin Eneman
Walt Whitman CC
Camille Caldera
Stuyvesant KF
Katherine Fennell
Pine View TA
Thomas Allen
Marcus EH
Emily Haas
Desert Vista SY
Shawn Yousefelahi
McDowell SK
Shane Karnes
Cooper City JA
Jared Ally
Chaminade DH
Daniel Hepworth
Timothy Christian SJ
Shihab Joseph
Pembroke Pines Charter SS
Stephen Scopa
Evanston GH
Gabriel Hull
Harley BP
Ben Plotnik
Chaminade AF
Aidan Fitzgerald
Lexington NB
Nirmal Balachundhar
Christopher Columbus JN
Javier Navarrete
Byram Hills AG
Arjun Goyal
Newtown CT
Collin Tod
Southlake Carroll JC
Jonathan Chiang
Stuyvesant PY
Pacy Yan
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
Princeton Unaffiliated EZ
Elizabeth Zhang
Layton ZB
Zach Baker
Ridge VT
Vamsi Talasila
Pflugerville HA
Hoden Abdi-Yusuf
Waller MS
Miles Sharp
Lake Travis KO
Kaleb Obregon
Montville Township AH
Andrew Hong
Interlake MW
Megan Wu
Strake Jesuit Prep NT
Neville Tom
Thomas Jefferson HS for Science & Technology AK
Amitesh Kotwal
Stuyvesant KL
Kevin Li
Hunter College TF
Tammuz Frankel
Brophy Prep AP
Ayaan Patel
George Ranch SC
Salma Calvo
Millburn AJ
Arnold Jia
St. Andrew's Episcopal IB
Ishan Bhatt
Barrington TC
Thrishna Chathurvedula
Evanston AJ
Alex Joh-Jung
Byram Hills AS
Audrey Saltzman
Roslyn AG
Anuj Gupta
Scarsdale AW
Ananta Wadhwa
Harrison MZ
Matt Zinman
Walt Whitman JL
Jacqueline Lydon
William G. Enloe TG
Tej Gedela
Thomas Jefferson HS for Science & Technology RK
Rishabh Krishnan
Ridge JT
Jennifer Tang
Byron Nelson VI
Victoria Ivey
Strake Jesuit Prep RC
Richard Cook
Lexington LE
Luke Eriksson
Evanston LT
Luis Toro
Phoenix Country Day PW
Parker Whitfill
Collegiate KY
Kyle Yuan
West Des Moines Valley TG
Trent Gilbert
Hunter College NP
Nina Potischman
Newtown CC
Cali Cox
Byram Hills RP
Ron Packin
Nova MH
Mori Harris
Harrison MW
Matt Wilson
Dulles SP
Shayan Panjwani
Asheville LB
Lizzie Berlin
Evanston HS
Henry Smith
Westford VA
Vatsal Agarwal
Syosset CM
Christopher Moon
Evanston ES
Elizabeth Sperti
Southlake Carroll RP
Rishik Puppala
Acton-Boxborough CT
Caleb Trotz
Southlake Carroll TP
Ty Ponzo
George Ranch MS
Mohammad Sheikh
SandHoke Early College AM
Allyson Miller
Pflugerville SA
Stanley Akano
Vestavia Hills SZ
Sarah Zhao
Pine View RG
Robert Gray
Thomas Jefferson HS for Science & Technology SK
Shivam Kollur
Lake Highland Prep JN
Jerome Nashed
Walt Whitman IL
Isabella Lorence
Evanston ED
Elliot Davis
Newtown EJ
Emma Johnson
Asheville CD
Chloe Dennison
Hunter College MS
Marie-Rose Sheinerman
Ridge JH
Jennifer Huang
Southlake Carroll SM
Samir Mohsin
Marcus ST
Sahithi Talasila
North Crowley (Independent) LR
Logan Reed
Ridge SK
Shankar Krishnan
Harriton BF
Ben Feldman
Paul J. Hagerty JV
Juliana Voelker
Walt Whitman XR
Xavier Roberts-Gaal
Lexington KB
Kaushal Balagurusamy
Harrison CS
Carl Spana
Newtown NS
Nihar Soman
George Ranch AS
Aisha Sheikh
Cambridge Rindge and Latin MB
Martino Boni_Beadle
Boca Raton Community NM
Nicholas Marques
Lake Highland Prep AA
Ariel Azbel
Lexington NK
Nikki Kim
Hunter College TC
Tiffany Chen
Roslyn BL
Brandon Lee
Cypress Woods YW
Yohan Wang
Oakwood AW
Arlo Weiner
Newtown AH
Aysha Hafiz
Ft. Lauderdale HB
Helen Budowsky
Acton-Boxborough ES
Erin Song
Aviation ER
Emily Readey
Millburn CS
Chris Sun
Houston Memorial CC
Claire Cheng
McDowell ZK
Zareen Khan
Randolph AP
Amy Pu
Harrison LC
Lauren Cole
Bangor NR
Noah Robinson
Strake Jesuit Prep CL
Charles Li
Acton-Boxborough JW
Jerry Wu
Dulles DH
Dan Huynh
Christopher Columbus DD
Daniel De_Izaguirre
Pembroke Pines Charter JF
Jordan Farenhem
Ft. Lauderdale SB
Salma Bennis
Montville Township AL
Andy Lee
Boca Raton Community AA
Abram Abdou
Harrison RP
Raffi Piliero
Albuquerque HB
Harrison Bay
Lake Travis KE
Katya Ehresman
Brophy Prep ZL
Zachary Linhart
Sequoyah RC
Rebecca Choe
American Heritage Boca Delray EM
Eswar Mohan
Harrison BS
Brian Siegel
Timothy Christian JK
Joshua Koshy
Trinity EM
Elijah Mellish
Durham OC
Olivia Chilkoti
Kempner VS
Vivek Sinha
Dulles MK
Michael Kurian
Lexington VR
Vedant Roy
Lexington VV
Vasanth Venkatasami
Marcus NS
Nikhil Srinivas
Walt Whitman DH
Daniel Harris
Harrison JW
Justin Wilson
Lexington AA
Aditi Agarwal
Lake Highland Prep SSh
Suzie Sharpe
Henry W. Grady AO
Alex Opsahl
Pinecrest Independent ZV
Zachary Vlessing
Ridge AL
Alan Liu
Strake Jesuit Prep WD
William Davidson
Myers Park SP
Seungmin Park
Newtown SC
Stephanie Cobb
Walt Whitman IX
Ivy Xun
Syosset LF
Leanna Faimon
Newtown BB
Bryce Bisset
St. Andrew's Episcopal BM
Bailey McHale
Collegiate DM
David Moon
Ardrey Kell AM
Anna Marsicano