43rd Annual Harvard National Forensics Tournament

2017 — MA/US

Results

Aff Neg Judging Win
Princeton Unaffiliated EZ
Elizabeth Zhang
Houston Memorial CC
Claire Cheng
Lake Travis KE
Katya Ehresman
Walt Whitman XR
Xavier Roberts-Gaal
Timothy Christian DQ
Daniel Quizon
Bronx HS of Science SR
Samita Rahaman
Timothy Christian SJ
Shihab Joseph
Thomas Jefferson HS for Science & Technology VT
Vishal Tandale
Byron Nelson VI
Victoria Ivey
Evanston GH
Gabriel Hull
Nova MH
Mori Harris
Pflugerville SA
Stanley Akano
Lexington KB
Kaushal Balagurusamy
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
Walt Whitman CC
Camille Caldera
Harrison BS
Brian Siegel
Harrison MZ
Matt Zinman
Byram Hills AG
Arjun Goyal
NCSSM BH
Belinda Hu
Cypress Creek DC
Devon Cogswell
Chaminade JM
John Magloire
Christopher Columbus JN
Javier Navarrete
SandHoke Early College AM
Allyson Miller
Myers Park SP
Seungmin Park
North Crowley (Independent) LR
Logan Reed
William T. Dwyer LM
Lindsey McNamara
Evanston LT
Luis Toro
Pflugerville HA
Hoden Abdi-Yusuf
Harley BP
Ben Plotnik
Trinity BV
Brandon Vorse
Edgemont Jr./Sr. NS
Nandini Saxena
Brophy Prep AP
Ayaan Patel
Newtown CT
Collin Tod
Pine View RG
Robert Gray
American Heritage Boca Delray AD
Abhilash Datti
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
Harrison EL
Eli Lapkin
Dulles AD
Andy Do
Desert Vista SY
Shawn Yousefelahi
Barrington TC
Thrishna Chathurvedula
Asheville IG
Ilze Greever
Lexington RW
Reed Weiler
Montville Township RU
Ravi Upadhya
Pinecrest LW
Luke Wheeler
Lexington VV
Vasanth Venkatasami
Cambridge Rindge and Latin OS
Oliver Sussman
Loyola Blakefield CG
Chris Garliss
Palmer Trinity JB
James Bailey
Byram Hills AC
Amina Chace
Acton-Boxborough JW
Jerry Wu
Bronx HS of Science GM
Gabriel Manak
Kempner VS
Vivek Sinha
Lake Highland Prep JN
Jerome Nashed
Interlake RM
Richard Ma
Tompkins AG
Aman Gulrajani
Walt Whitman IL
Isabella Lorence
Thomas Jefferson HS for Science & Technology SK
Shivam Kollur
McDowell SK
Shane Karnes
Hunter College TF
Tammuz Frankel
Strake Jesuit Prep CL
Charles Li
Lexington NK
Nikki Kim
Albuquerque HB
Harrison Bay
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
Montville Township AS
Andrew Sun-Yan
Fenwick IC
Ian Crowell
Pinecrest Independent ZV
Zachary Vlessing
Strake Jesuit Prep RC
Richard Cook
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
Roslyn BL
Brandon Lee
Marcus NS
Nikhil Srinivas
Marcus ST
Sahithi Talasila
Vestavia Hills SZ
Sarah Zhao
Bangor NR
Noah Robinson
Brophy Prep ZL
Zachary Linhart
Boca Raton Community AA
Abram Abdou
Aviation HT
Hong Ta
Thomas Jefferson HS for Science & Technology RK
Rishabh Krishnan
Boca Raton Community OL
Omar Lopera
Lexington OR
Oliver Rourke
Scarsdale AW
Ananta Wadhwa
North Allegheny SW
Shudipto Wahed
Asheville CD
Chloe Dennison
Stuyvesant PY
Pacy Yan
Henry W. Grady MW
Mark Winokur
Ridge JT
Jennifer Tang
Acton-Boxborough CT
Caleb Trotz
Southlake Carroll AP
Aman Patel
Hunter College NP
Nina Potischman
Cooper City JA
Jared Ally
Sequoyah NF
Nic Fricia
Ft. Lauderdale JF
Jayanne Forrest
Southlake Carroll RP
Rishik Puppala
Scarsdale LS
Lauren Singer
Chaminade DH
Daniel Hepworth
Ridge SK
Shankar Krishnan
Klein Oak RR
Ryan Rashid
Harrison LC
Lauren Cole
Asheville LB
Lizzie Berlin
Walt Whitman IX
Ivy Xun
Ridge JH
Jennifer Huang
Strake Jesuit Prep WH
Wyatt Hatfield
North Allegheny RR
Ratujit Raviprakash
Syosset JA
Jahnavi Arora
Marcus EH
Emily Haas
North Allegheny ER
Eric Ricci
York BE
Benjamin Eneman
Byram Hills JB
Jack Bilotti
William G. Enloe TG
Tej Gedela
Roeper JK
John Kruszewski
Lexington VR
Vedant Roy
Lake Highland Prep MS
Meghana Srinivasa
Acton-Boxborough ES
Erin Song
Strake Jesuit Prep WD
William Davidson
Ardrey Kell DG
Dana Gong
Dulles DH
Dan Huynh
Christopher Columbus DD
Daniel De_Izaguirre
Walt Whitman MH
Michael Hepburn
Montville Township AL
Andy Lee
Southlake Carroll HX
Hannah Xu
Millburn AJ
Arnold Jia
Timothy Christian JK
Joshua Koshy
North Allegheny CC
Catherine Cao
LC Anderson IH
Ian Harris
Ridge AL
Alan Liu
Collegiate KY
Kyle Yuan
Lake Highland Prep SSh
Suzie Sharpe
Lexington NB
Nirmal Balachundhar
Scarsdale GZ
Gillian Zipursky
Pembroke Pines Charter WW
Wynton White
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
American Heritage Plantation DM
David Min
Dulles SP
Shayan Panjwani
Sarasota CK
Charles Karcher
Evanston HS
Henry Smith
Princeton Unaffiliated DS
Daniel Shahab
Dulles MK
Michael Kurian
Hunter College TC
Tiffany Chen
Newtown SC
Stephanie Cobb
Walt Whitman JL
Jacqueline Lydon
Lexington LE
Luke Eriksson
Harriton BF
Ben Feldman
Newtown EJ
Emma Johnson
Oak Hall KZ
Kumail Zaidi
Phoenix Country Day PW
Parker Whitfill
Ridge VT
Vamsi Talasila
Oakwood JW
Jack Wareham
West Des Moines Valley TG
Trent Gilbert
Harrison RP
Raffi Piliero
Thomas Jefferson HS for Science & Technology YC
Yukta Chidanadan
Harrison JW
Justin Wilson
Strake Jesuit Prep VL
Vincent Liu
Pembroke Pines Charter JF
Jordan Farenhem
Sequoyah RC
Rebecca Choe
Strake Jesuit Prep DT
Drew Thorburn
Waller MS
Miles Sharp
Durham OC
Olivia Chilkoti
Layton AN
Alex Nielson
Stuyvesant KL
Kevin Li
Collegiate DM
David Moon
Pembroke Pines Charter SS
Stephen Scopa
Munster AW
Anna Whitney
Strake Jesuit Prep NT
Neville Tom
Immaculata La Salle JM
Jessica Merino
Byram Hills RP
Ron Packin
Roslyn AB
Asher Bykov
Southlake Carroll TP
Ty Ponzo
San Marino IC
Ian Chen
Henry W. Grady AO
Alex Opsahl
Southlake Carroll GI
Gautam Iyer
Chaminade AF
Aidan Fitzgerald
Newtown NS
Nihar Soman
Evanston ED
Elliot Davis
Christopher Columbus AT
Angel Toro
Syosset CM
Christopher Moon
Lexington NN
Nicholas Newton-Cheh
Strake Jesuit Prep JH
Joshua Herrera
Dulles AW
Ashish Wadhwani
St. Andrew's Episcopal IB
Ishan Bhatt
La Salle College MC
Martin Csongradi
Henry W. Grady RB
Reid Barry
Syosset LF
Leanna Faimon
Paul J. Hagerty JV
Juliana Voelker
Aviation JS
Julia Shettler
Princeton Unaffiliated DL
Daniel Lin
Evanston AJ
Alex Joh-Jung
Millburn CS
Chris Sun
Cypress Woods LC
Lucas Clarke
Montville Township AH
Andrew Hong
Byram Hills LP
Lindsey Perlman
Law Magnet MG
Michael Gao
Ft. Lauderdale HB
Helen Budowsky
Pinecrest MW
Matthew Wheeler
Byram Hills AS
Audrey Saltzman
Vestavia Hills MS
Mei Sun
Clear Lake SV
Shriya Varma
Layton ZB
Zach Baker
Thomas Jefferson HS for Science & Technology AK
Amitesh Kotwal
American Heritage Boca Delray EM
Eswar Mohan
Oakwood AW
Arlo Weiner
McDowell ZK
Zareen Khan
Harlingen IT
Irene Tyler
George Ranch SC
Salma Calvo
George Ranch AS
Aisha Sheikh
Woodlands College Park JZ
Jessica Zhang
Stuyvesant KF
Katherine Fennell
Westford VA
Vatsal Agarwal
Sequoyah AB
Aaron Brown
Newtown LD
Lauren Davis
Pine View TA
Thomas Allen
Klein NG
Nate Galang
Aviation ER
Emily Readey
Southlake Carroll SM
Samir Mohsin
Boca Raton Community NM
Nicholas Marques
Ft. Lauderdale SB
Salma Bennis
Thomas Jefferson HS for Science & Technology NB
Naman Baraya
Newtown CC
Cali Cox
Walt Whitman PS
Pearl Sun
Princeton Unaffiliated DC
Devansh Chauhan
Evanston LD
Lane Deamant
Highlander CS
Christine Sun
Bronx HS of Science SJ
Shadman Jahangir
Newtown BB
Bryce Bisset
Harrison MW
Matt Wilson
Ardrey Kell JS
Julianne Sinclair
Bronx HS of Science JJ
Jenna Jung
Lake Highland Prep AA
Ariel Azbel
SandHoke Early College BJ
Brenna Johnson
Marcus KL
Kyle Lleras
Cambridge Rindge and Latin SS
Shuvom Sadhuka
Southlake Carroll JC
Jonathan Chiang
Collegiate EW
Eric Wallach
Cambridge Rindge and Latin MB
Martino Boni_Beadle
Hunter College MS
Marie-Rose Sheinerman
Randolph AP
Amy Pu
Trinity EM
Elijah Mellish
Immaculata La Salle VA
Valentina Alaimo
Lexington AA
Aditi Agarwal
Klein Oak AG
Alan George
Harrison CS
Carl Spana
Millburn AW
Arthur Wayne
Ardrey Kell AM
Anna Marsicano
Edgemont Jr./Sr. ML
Mina Lee
St. Andrew's Episcopal BM
Bailey McHale
Manchester Essex MI
Meehan Irose
Henry W. Grady GB
Grace Bridges
North Allegheny JF
Joy Fu
Walt Whitman DH
Daniel Harris
Lake Travis KO
Kaleb Obregon
Brophy Prep RS
Rohan Sidhu
McDowell ZL
Zach Lewis
Cypress Woods YW
Yohan Wang
Newtown AH
Aysha Hafiz
Roslyn AG
Anuj Gupta
Ridge VK
Vikram Kalghatgi
Evanston ES
Elizabeth Sperti
Interlake MW
Megan Wu