43rd Annual Harvard National Forensics Tournament

2017 — MA/US

Results

Aff Neg Judging Win
Pembroke Pines Charter JF
Jordan Farenhem
SandHoke Early College BJ
Brenna Johnson
Boca Raton Community OL
Omar Lopera
Cypress Woods YW
Yohan Wang
Dulles SP
Shayan Panjwani
Trinity EM
Elijah Mellish
Montville Township AS
Andrew Sun-Yan
Hunter College TC
Tiffany Chen
Albuquerque HB
Harrison Bay
Collegiate EW
Eric Wallach
Barrington TC
Thrishna Chathurvedula
Layton AN
Alex Nielson
Highlander CS
Christine Sun
Roeper JK
John Kruszewski
Asheville LB
Lizzie Berlin
Walt Whitman IX
Ivy Xun
William T. Dwyer LM
Lindsey McNamara
Princeton Unaffiliated DS
Daniel Shahab
Pinecrest MW
Matthew Wheeler
Strake Jesuit Prep WH
Wyatt Hatfield
Vestavia Hills MS
Mei Sun
Strake Jesuit Prep VL
Vincent Liu
Vestavia Hills SZ
Sarah Zhao
Walt Whitman MH
Michael Hepburn
North Allegheny CC
Catherine Cao
Ridge JT
Jennifer Tang
Princeton Unaffiliated DC
Devansh Chauhan
Dulles DH
Dan Huynh
Klein NG
Nate Galang
Waller MS
Miles Sharp
Lake Highland Prep SSh
Suzie Sharpe
Lexington OR
Oliver Rourke
American Heritage Boca Delray EM
Eswar Mohan
Lake Travis KE
Katya Ehresman
McDowell SK
Shane Karnes
Scarsdale LS
Lauren Singer
Kempner VS
Vivek Sinha
Boca Raton Community AA
Abram Abdou
Hunter College NP
Nina Potischman
Sarasota CK
Charles Karcher
Henry W. Grady MW
Mark Winokur
Newtown NS
Nihar Soman
Henry W. Grady RB
Reid Barry
Timothy Christian JK
Joshua Koshy
Millburn CS
Chris Sun
Roslyn AB
Asher Bykov
George Ranch MS
Mohammad Sheikh
Harrison LC
Lauren Cole
Klein Oak AG
Alan George
Stuyvesant PY
Pacy Yan
Evanston GH
Gabriel Hull
Munster AW
Anna Whitney
Harrison BS
Brian Siegel
Collegiate DM
David Moon
Woodlands College Park JZ
Jessica Zhang
Thomas Jefferson HS for Science & Technology YC
Yukta Chidanadan
Randolph AP
Amy Pu
Oak Hall KZ
Kumail Zaidi
Dulles MK
Michael Kurian
Ridge VT
Vamsi Talasila
Georgetown Preparatory ZH
Ziyu He
Byram Hills JB
Jack Bilotti
Cypress Creek DC
Devon Cogswell
Princeton Unaffiliated EZ
Elizabeth Zhang
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
Thomas Jefferson HS for Science & Technology NB
Naman Baraya
Byram Hills AG
Arjun Goyal
Lexington AA
Aditi Agarwal
Syosset CM
Christopher Moon
Cooper City JA
Jared Ally
Immaculata La Salle VA
Valentina Alaimo
Brophy Prep RS
Rohan Sidhu
Stuyvesant KL
Kevin Li
Walt Whitman DH
Daniel Harris
Princeton Unaffiliated DL
Daniel Lin
LC Anderson IH
Ian Harris
Bronx HS of Science SR
Samita Rahaman
Newtown CT
Collin Tod
Cambridge Rindge and Latin OS
Oliver Sussman
Evanston ES
Elizabeth Sperti
Palmer Trinity JB
James Bailey
Henry W. Grady GB
Grace Bridges
Ridge AL
Alan Liu
Syosset JA
Jahnavi Arora
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
Collegiate KY
Kyle Yuan
Christopher Columbus JN
Javier Navarrete
St. Andrew's Episcopal BM
Bailey McHale
Acton-Boxborough ES
Erin Song
Edgemont Jr./Sr. NS
Nandini Saxena
Marcus NS
Nikhil Srinivas
Desert Vista SY
Shawn Yousefelahi
Layton ZB
Zach Baker
Evanston LT
Luis Toro
Acton-Boxborough CT
Caleb Trotz
Chaminade JM
John Magloire
Newtown BB
Bryce Bisset
Byram Hills AC
Amina Chace
Houston Memorial CC
Claire Cheng
SandHoke Early College AM
Allyson Miller
Sequoyah NF
Nic Fricia
Thomas Jefferson HS for Science & Technology RK
Rishabh Krishnan
Dulles AD
Andy Do
Bangor NR
Noah Robinson
McDowell ZL
Zach Lewis
Ft. Lauderdale HB
Helen Budowsky
Brophy Prep AP
Ayaan Patel
Harriton BF
Ben Feldman
Pembroke Pines Charter SS
Stephen Scopa
Harrison MZ
Matt Zinman
Henry W. Grady AO
Alex Opsahl
Walt Whitman CC
Camille Caldera
Brophy Prep ZL
Zachary Linhart
Byron Nelson VI
Victoria Ivey
Law Magnet MG
Michael Gao
Lexington KB
Kaushal Balagurusamy
Harrison JW
Justin Wilson
Nova MH
Mori Harris
Cambridge Rindge and Latin MB
Martino Boni_Beadle
Timothy Christian SJ
Shihab Joseph
Ridge VK
Vikram Kalghatgi
Pembroke Pines Charter WW
Wynton White
Westford VA
Vatsal Agarwal
Montville Township RU
Ravi Upadhya
Durham OC
Olivia Chilkoti
Timothy Christian DQ
Daniel Quizon
Strake Jesuit Prep CL
Charles Li
Ridge SK
Shankar Krishnan
Pflugerville HA
Hoden Abdi-Yusuf
Lexington VV
Vasanth Venkatasami
Thomas Jefferson HS for Science & Technology VT
Vishal Tandale
West Des Moines Valley TG
Trent Gilbert
William G. Enloe TG
Tej Gedela
Asheville IG
Ilze Greever
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
Hunter College ML
Michelle Li
Byram Hills RP
Ron Packin
Strake Jesuit Prep WD
William Davidson
George Ranch SC
Salma Calvo
Byram Hills AS
Audrey Saltzman
Montville Township AL
Andy Lee
Harrison EL
Eli Lapkin
Newtown EJ
Emma Johnson
Immaculata La Salle JM
Jessica Merino
Scarsdale GZ
Gillian Zipursky
Roslyn BL
Brandon Lee
Aviation HT
Hong Ta
North Allegheny ER
Eric Ricci
Southlake Carroll SM
Samir Mohsin
American Heritage Boca Delray AD
Abhilash Datti
Pflugerville SA
Stanley Akano
Ft. Lauderdale JF
Jayanne Forrest
York BE
Benjamin Eneman
Marcus ST
Sahithi Talasila
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
Lexington NK
Nikki Kim
Trinity BV
Brandon Vorse
Loyola Blakefield CG
Chris Garliss
North Allegheny RR
Ratujit Raviprakash
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
Paul J. Hagerty JV
Juliana Voelker
Fenwick IC
Ian Crowell
Chaminade DH
Daniel Hepworth
Thomas Jefferson HS for Science & Technology SK
Shivam Kollur
Strake Jesuit Prep DT
Drew Thorburn
Lake Highland Prep JN
Jerome Nashed
Edgemont Jr./Sr. ML
Mina Lee
Sequoyah RC
Rebecca Choe
Asheville CD
Chloe Dennison
Harley BP
Ben Plotnik
Klein Oak RR
Ryan Rashid
Tompkins AG
Aman Gulrajani
North Allegheny JF
Joy Fu
Lake Highland Prep MS
Meghana Srinivasa
Lexington RW
Reed Weiler
Strake Jesuit Prep RC
Richard Cook
Millburn AW
Arthur Wayne
Lexington NN
Nicholas Newton-Cheh
Evanston ED
Elliot Davis
Bronx HS of Science GM
Gabriel Manak
Christopher Columbus DD
Daniel De_Izaguirre
Lexington NB
Nirmal Balachundhar
Chaminade AF
Aidan Fitzgerald
Southlake Carroll AP
Aman Patel
St. Andrew's Episcopal IB
Ishan Bhatt
Cypress Woods LC
Lucas Clarke
Manchester Essex MI
Meehan Irose
Evanston AJ
Alex Joh-Jung
Pinecrest Independent ZV
Zachary Vlessing
Aviation JS
Julia Shettler
Ridge JH
Jennifer Huang
North Crowley (Independent) LR
Logan Reed
McDowell ZK
Zareen Khan
La Salle College MC
Martin Csongradi
Harrison RP
Raffi Piliero
Syosset LF
Leanna Faimon
Walt Whitman XR
Xavier Roberts-Gaal
Dulles AW
Ashish Wadhwani
Marcus EH
Emily Haas
Christopher Columbus AT
Angel Toro
Newtown SC
Stephanie Cobb
Southlake Carroll GI
Gautam Iyer
Lake Travis KO
Kaleb Obregon
George Ranch AS
Aisha Sheikh
Southlake Carroll TP
Ty Ponzo
San Marino IC
Ian Chen
Southlake Carroll RP
Rishik Puppala
American Heritage Plantation DM
David Min
Acton-Boxborough JW
Jerry Wu
Sequoyah AB
Aaron Brown
Lexington LE
Luke Eriksson
Harlingen IT
Irene Tyler
Scarsdale AW
Ananta Wadhwa
Roslyn AG
Anuj Gupta
Millburn AJ
Arnold Jia
Stuyvesant KF
Katherine Fennell
Lake Highland Prep AA
Ariel Azbel
Harrison CS
Carl Spana
Phoenix Country Day PW
Parker Whitfill
Oakwood AW
Arlo Weiner
Newtown LD
Lauren Davis
North Allegheny SW
Shudipto Wahed
Pinecrest LW
Luke Wheeler
Southlake Carroll HX
Hannah Xu
Interlake RM
Richard Ma
Walt Whitman JL
Jacqueline Lydon
Ardrey Kell JS
Julianne Sinclair
Byram Hills LP
Lindsey Perlman
Lexington VR
Vedant Roy
Harrison MW
Matt Wilson
Montville Township AH
Andrew Hong
Thomas Jefferson HS for Science & Technology AK
Amitesh Kotwal
Newtown AH
Aysha Hafiz
Pine View RG
Robert Gray
Hunter College TF
Tammuz Frankel
Ft. Lauderdale SB
Salma Bennis
Bronx HS of Science JJ
Jenna Jung
Myers Park SP
Seungmin Park
Cambridge Rindge and Latin SS
Shuvom Sadhuka
Interlake MW
Megan Wu
Evanston LD
Lane Deamant
Marcus KL
Kyle Lleras
Bronx HS of Science SJ
Shadman Jahangir
Walt Whitman IL
Isabella Lorence
Boca Raton Community NM
Nicholas Marques
Evanston HS
Henry Smith
Walt Whitman PS
Pearl Sun
Strake Jesuit Prep JH
Joshua Herrera
Aviation ER
Emily Readey
Strake Jesuit Prep NT
Neville Tom
Pine View TA
Thomas Allen
Oakwood JW
Jack Wareham
Ardrey Kell AM
Anna Marsicano
Ardrey Kell DG
Dana Gong
Hunter College MS
Marie-Rose Sheinerman