43rd Annual Harvard National Forensics Tournament

2017 — MA/US

Results

Aff Neg Judging Win
Cambridge Rindge and Latin SS
Shuvom Sadhuka
Ardrey Kell AM
Anna Marsicano
Lexington RW
Reed Weiler
Pine View TA
Thomas Allen
Harlingen IT
Irene Tyler
Sequoyah RC
Rebecca Choe
Klein Oak RR
Ryan Rashid
Dulles DH
Dan Huynh
Lexington AA
Aditi Agarwal
Chaminade JM
John Magloire
Montville Township RU
Ravi Upadhya
Hunter College NP
Nina Potischman
Thomas Jefferson HS for Science & Technology AK
Amitesh Kotwal
Strake Jesuit Prep WH
Wyatt Hatfield
Interlake RM
Richard Ma
Harrison BS
Brian Siegel
St. Andrew's Episcopal IB
Ishan Bhatt
Myers Park SP
Seungmin Park
Immaculata La Salle VA
Valentina Alaimo
Walt Whitman IX
Ivy Xun
Pembroke Pines Charter JF
Jordan Farenhem
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
Dulles AD
Andy Do
Cypress Creek DC
Devon Cogswell
North Allegheny JF
Joy Fu
St. Andrew's Episcopal BM
Bailey McHale
Montville Township AH
Andrew Hong
Pinecrest Independent ZV
Zachary Vlessing
Harriton BF
Ben Feldman
Syosset LF
Leanna Faimon
Strake Jesuit Prep WD
William Davidson
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
Pine View RG
Robert Gray
Brophy Prep RS
Rohan Sidhu
Ridge JH
Jennifer Huang
Byron Nelson VI
Victoria Ivey
Lake Travis KE
Katya Ehresman
Byram Hills RP
Ron Packin
Marcus EH
Emily Haas
Ridge VK
Vikram Kalghatgi
Scarsdale GZ
Gillian Zipursky
Cypress Woods YW
Yohan Wang
Harrison CS
Carl Spana
SandHoke Early College AM
Allyson Miller
Georgetown Preparatory ZH
Ziyu He
Walt Whitman IL
Isabella Lorence
Strake Jesuit Prep NT
Neville Tom
Dulles SP
Shayan Panjwani
Brophy Prep AP
Ayaan Patel
Lexington NN
Nicholas Newton-Cheh
Lake Highland Prep SSh
Suzie Sharpe
Newtown SC
Stephanie Cobb
Trinity EM
Elijah Mellish
Timothy Christian SJ
Shihab Joseph
Syosset CM
Christopher Moon
Cypress Woods LC
Lucas Clarke
Strake Jesuit Prep CL
Charles Li
Byram Hills AS
Audrey Saltzman
Ft. Lauderdale HB
Helen Budowsky
Roslyn AB
Asher Bykov
Ridge JT
Jennifer Tang
North Crowley (Independent) LR
Logan Reed
Hunter College ML
Michelle Li
Pinecrest LW
Luke Wheeler
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
Hunter College TC
Tiffany Chen
Timothy Christian JK
Joshua Koshy
Christopher Columbus JN
Javier Navarrete
Pinecrest MW
Matthew Wheeler
Millburn AW
Arthur Wayne
Evanston LT
Luis Toro
Asheville CD
Chloe Dennison
Manchester Essex MI
Meehan Irose
Newtown CT
Collin Tod
Chaminade DH
Daniel Hepworth
Immaculata La Salle JM
Jessica Merino
Christopher Columbus AT
Angel Toro
Scarsdale LS
Lauren Singer
Highlander CS
Christine Sun
Interlake MW
Megan Wu
Westford VA
Vatsal Agarwal
Henry W. Grady RB
Reid Barry
Southlake Carroll AP
Aman Patel
Houston Memorial CC
Claire Cheng
Sequoyah AB
Aaron Brown
North Allegheny RR
Ratujit Raviprakash
Bangor NR
Noah Robinson
SandHoke Early College BJ
Brenna Johnson
Lexington KB
Kaushal Balagurusamy
Aviation HT
Hong Ta
Aviation JS
Julia Shettler
Christopher Columbus DD
Daniel De_Izaguirre
Boca Raton Community AA
Abram Abdou
Henry W. Grady AO
Alex Opsahl
George Ranch AS
Aisha Sheikh
Evanston GH
Gabriel Hull
Chaminade AF
Aidan Fitzgerald
Sequoyah NF
Nic Fricia
Stuyvesant PY
Pacy Yan
Princeton Unaffiliated EZ
Elizabeth Zhang
Thomas Jefferson HS for Science & Technology RK
Rishabh Krishnan
Lexington NK
Nikki Kim
Ridge AL
Alan Liu
Albuquerque HB
Harrison Bay
Bronx HS of Science SR
Samita Rahaman
Lake Highland Prep JN
Jerome Nashed
Marcus KL
Kyle Lleras
Stuyvesant KL
Kevin Li
Nova MH
Mori Harris
Phoenix Country Day PW
Parker Whitfill
Ridge SK
Shankar Krishnan
Edgemont Jr./Sr. ML
Mina Lee
Collegiate EW
Eric Wallach
Marcus ST
Sahithi Talasila
Harrison MW
Matt Wilson
Thomas Jefferson HS for Science & Technology YC
Yukta Chidanadan
Bronx HS of Science JJ
Jenna Jung
Timothy Christian DQ
Daniel Quizon
Harrison RP
Raffi Piliero
McDowell ZL
Zach Lewis
Byram Hills JB
Jack Bilotti
Lexington NB
Nirmal Balachundhar
McDowell SK
Shane Karnes
Bronx HS of Science SJ
Shadman Jahangir
Evanston LD
Lane Deamant
Boca Raton Community NM
Nicholas Marques
Cambridge Rindge and Latin MB
Martino Boni_Beadle
Roeper JK
John Kruszewski
Dulles AW
Ashish Wadhwani
Desert Vista SY
Shawn Yousefelahi
Newtown LD
Lauren Davis
Paul J. Hagerty JV
Juliana Voelker
Munster AW
Anna Whitney
North Allegheny CC
Catherine Cao
Ft. Lauderdale JF
Jayanne Forrest
Byram Hills LP
Lindsey Perlman
West Des Moines Valley TG
Trent Gilbert
Cooper City JA
Jared Ally
Sarasota CK
Charles Karcher
Harrison JW
Justin Wilson
Pembroke Pines Charter SS
Stephen Scopa
Durham OC
Olivia Chilkoti
Pembroke Pines Charter WW
Wynton White
Strake Jesuit Prep VL
Vincent Liu
American Heritage Plantation DM
David Min
Thomas Jefferson HS for Science & Technology NB
Naman Baraya
Lake Travis KO
Kaleb Obregon
Southlake Carroll SM
Samir Mohsin
Layton AN
Alex Nielson
Hunter College TF
Tammuz Frankel
Evanston ES
Elizabeth Sperti
Henry W. Grady MW
Mark Winokur
Layton ZB
Zach Baker
Harrison EL
Eli Lapkin
Walt Whitman CC
Camille Caldera
Henry W. Grady GB
Grace Bridges
Thomas Jefferson HS for Science & Technology VT
Vishal Tandale
Harley BP
Ben Plotnik
Southlake Carroll RP
Rishik Puppala
Barrington TC
Thrishna Chathurvedula
Strake Jesuit Prep JH
Joshua Herrera
Acton-Boxborough JW
Jerry Wu
Dulles MK
Michael Kurian
Pflugerville SA
Stanley Akano
Millburn CS
Chris Sun
Oakwood AW
Arlo Weiner
Fenwick IC
Ian Crowell
Ft. Lauderdale SB
Salma Bennis
Harrison MZ
Matt Zinman
Lexington VR
Vedant Roy
Ardrey Kell DG
Dana Gong
Princeton Unaffiliated DC
Devansh Chauhan
Southlake Carroll JC
Jonathan Chiang
Lexington VV
Vasanth Venkatasami
Syosset JA
Jahnavi Arora
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
Southlake Carroll TP
Ty Ponzo
Trinity BV
Brandon Vorse
Evanston ED
Elliot Davis
Law Magnet MG
Michael Gao
Pflugerville HA
Hoden Abdi-Yusuf
Lexington LE
Luke Eriksson
Scarsdale AW
Ananta Wadhwa
Boca Raton Community OL
Omar Lopera
American Heritage Boca Delray AD
Abhilash Datti
Hunter College MS
Marie-Rose Sheinerman
Newtown EJ
Emma Johnson
Stuyvesant KF
Katherine Fennell
Southlake Carroll GI
Gautam Iyer
Newtown AH
Aysha Hafiz
Aviation ER
Emily Readey
Harrison LC
Lauren Cole
Oakwood JW
Jack Wareham
Montville Township AL
Andy Lee
Bronx HS of Science GM
Gabriel Manak
York BE
Benjamin Eneman
Klein NG
Nate Galang
William T. Dwyer LM
Lindsey McNamara
Walt Whitman XR
Xavier Roberts-Gaal
Evanston HS
Henry Smith
North Allegheny ER
Eric Ricci
Woodlands College Park JZ
Jessica Zhang
McDowell ZK
Zareen Khan
Roslyn BL
Brandon Lee
Oak Hall KZ
Kumail Zaidi
North Allegheny SW
Shudipto Wahed
William G. Enloe TG
Tej Gedela
Walt Whitman PS
Pearl Sun
Collegiate DM
David Moon
Walt Whitman MH
Michael Hepburn
Asheville LB
Lizzie Berlin
Waller MS
Miles Sharp
Loyola Blakefield CG
Chris Garliss
Cambridge Rindge and Latin OS
Oliver Sussman
Newtown NS
Nihar Soman
Brophy Prep ZL
Zachary Linhart
Vestavia Hills SZ
Sarah Zhao
Asheville IG
Ilze Greever
Southlake Carroll HX
Hannah Xu
Collegiate KY
Kyle Yuan
Montville Township AS
Andrew Sun-Yan
LC Anderson IH
Ian Harris
American Heritage Boca Delray EM
Eswar Mohan
Strake Jesuit Prep DT
Drew Thorburn
Byram Hills AG
Arjun Goyal
Walt Whitman DH
Daniel Harris
Evanston AJ
Alex Joh-Jung
Byram Hills AC
Amina Chace
Princeton Unaffiliated DS
Daniel Shahab
George Ranch SC
Salma Calvo
Strake Jesuit Prep RC
Richard Cook
La Salle College MC
Martin Csongradi
Roslyn AG
Anuj Gupta
Ardrey Kell JS
Julianne Sinclair
George Ranch MS
Mohammad Sheikh
Tompkins AG
Aman Gulrajani
Klein Oak AG
Alan George
Edgemont Jr./Sr. NS
Nandini Saxena
Randolph AP
Amy Pu
Lake Highland Prep MS
Meghana Srinivasa
Lexington OR
Oliver Rourke
Newtown CC
Cali Cox
Acton-Boxborough CT
Caleb Trotz
Marcus NS
Nikhil Srinivas
Princeton Unaffiliated DL
Daniel Lin
Ridge VT
Vamsi Talasila
Newtown BB
Bryce Bisset
Millburn AJ
Arnold Jia
Palmer Trinity JB
James Bailey
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
Acton-Boxborough ES
Erin Song