43rd Annual Harvard National Forensics Tournament

2017 — MA/US

Results

Aff Neg Judging Win
Hunter College MS
Marie-Rose Sheinerman
Vestavia Hills MS
Mei Sun
Roeper JK
John Kruszewski
Evanston LD
Lane Deamant
Interlake MW
Megan Wu
Klein NG
Nate Galang
William T. Dwyer LM
Lindsey McNamara
Pine View RG
Robert Gray
Roslyn AB
Asher Bykov
Tompkins AG
Aman Gulrajani
American Heritage Boca Delray EM
Eswar Mohan
Layton ZB
Zach Baker
Byron Nelson VI
Victoria Ivey
Pinecrest MW
Matthew Wheeler
Edgemont Jr./Sr. ML
Mina Lee
Manchester Essex MI
Meehan Irose
Hunter College NP
Nina Potischman
Ridge JT
Jennifer Tang
Ridge JH
Jennifer Huang
Cambridge Rindge and Latin AG
Andrew Garber
Immaculata La Salle VA
Valentina Alaimo
Lexington VV
Vasanth Venkatasami
Sequoyah AB
Aaron Brown
Henry W. Grady MW
Mark Winokur
LC Anderson IH
Ian Harris
Henry W. Grady GB
Grace Bridges
Strake Jesuit Prep JH
Joshua Herrera
Syosset LF
Leanna Faimon
Georgetown Preparatory ZH
Ziyu He
Marcus ST
Sahithi Talasila
Pembroke Pines Charter WW
Wynton White
Lexington NN
Nicholas Newton-Cheh
Dulles AD
Andy Do
Princeton Unaffiliated DC
Devansh Chauhan
Thomas Jefferson HS for Science & Technology AK
Amitesh Kotwal
Strake Jesuit Prep VL
Vincent Liu
Harriton BF
Ben Feldman
Boca Raton Community NM
Nicholas Marques
Southlake Carroll TP
Ty Ponzo
Asheville CD
Chloe Dennison
Collegiate DM
David Moon
Montville Township AS
Andrew Sun-Yan
Loyola Blakefield CG
Chris Garliss
Newtown SC
Stephanie Cobb
Edgemont Jr./Sr. NS
Nandini Saxena
Ft. Lauderdale SB
Salma Bennis
American Heritage Boca Delray AD
Abhilash Datti
Waller MS
Miles Sharp
Westford VA
Vatsal Agarwal
Randolph AP
Amy Pu
Syosset JA
Jahnavi Arora
Thomas Jefferson HS for Science & Technology NB
Naman Baraya
Bronx HS of Science GM
Gabriel Manak
Barrington TC
Thrishna Chathurvedula
Collegiate EW
Eric Wallach
Trinity BV
Brandon Vorse
Asheville IG
Ilze Greever
Newtown BB
Bryce Bisset
George Ranch AS
Aisha Sheikh
Walt Whitman PS
Pearl Sun
Newtown CC
Cali Cox
Chaminade DH
Daniel Hepworth
North Allegheny RR
Ratujit Raviprakash
Aviation ER
Emily Readey
Walt Whitman IL
Isabella Lorence
Chaminade AF
Aidan Fitzgerald
North Allegheny SW
Shudipto Wahed
American Heritage Plantation DM
David Min
Timothy Christian DQ
Daniel Quizon
Boca Raton Community AA
Abram Abdou
Dulles SP
Shayan Panjwani
Fenwick IC
Ian Crowell
Princeton Unaffiliated DS
Daniel Shahab
Brophy Prep AP
Ayaan Patel
Harrison JW
Justin Wilson
Bronx HS of Science JJ
Jenna Jung
Desert Vista SY
Shawn Yousefelahi
Bangor NR
Noah Robinson
Oakwood AW
Arlo Weiner
La Salle College MC
Martin Csongradi
Newtown CT
Collin Tod
Pembroke Pines Charter SS
Stephen Scopa
McDowell ZL
Zach Lewis
Walt Whitman XR
Xavier Roberts-Gaal
Byram Hills RP
Ron Packin
Pembroke Pines Charter JF
Jordan Farenhem
Princeton Unaffiliated DL
Daniel Lin
Millburn CS
Chris Sun
Stuyvesant KF
Katherine Fennell
Thomas Jefferson HS for Science & Technology SK
Shivam Kollur
Hunter College TC
Tiffany Chen
Interlake RM
Richard Ma
Byram Hills AS
Audrey Saltzman
Lake Highland Prep JW
Julia Wu
Walt Whitman MH
Michael Hepburn
Scarsdale GZ
Gillian Zipursky
Henry W. Grady AO
Alex Opsahl
Ridge AL
Alan Liu
Chaminade JM
John Magloire
Marcus NS
Nikhil Srinivas
Sequoyah RC
Rebecca Choe
Harrison MW
Matt Wilson
Acton-Boxborough ES
Erin Song
Montville Township AH
Andrew Hong
Phillips Academy Andover TC
Tiffany Chang
Lexington KB
Kaushal Balagurusamy
Henry W. Grady RB
Reid Barry
Collegiate KY
Kyle Yuan
Myers Park SP
Seungmin Park
Pflugerville HA
Hoden Abdi-Yusuf
Boca Raton Community OL
Omar Lopera
McDowell SK
Shane Karnes
Christopher Columbus JN
Javier Navarrete
Walt Whitman CC
Camille Caldera
Cypress Woods YW
Yohan Wang
Munster AW
Anna Whitney
Lake Highland Prep SS
Sachin Shah
Strake Jesuit Prep WD
William Davidson
Phoenix Country Day PW
Parker Whitfill
Asheville LB
Lizzie Berlin
Dulles DH
Dan Huynh
Lexington RW
Reed Weiler
Evanston AJ
Alex Joh-Jung
Southlake Carroll GI
Gautam Iyer
SandHoke Early College AM
Allyson Miller
Southlake Carroll RP
Rishik Puppala
North Allegheny CC
Catherine Cao
Evanston ES
Elizabeth Sperti
Aviation HT
Hong Ta
Harrison MZ
Matt Zinman
Brophy Prep RS
Rohan Sidhu
Lake Travis KE
Katya Ehresman
Evanston GH
Gabriel Hull
Dulles MK
Michael Kurian
Immaculata La Salle JM
Jessica Merino
Highlander CS
Christine Sun
Harrison EL
Eli Lapkin
Byram Hills JB
Jack Bilotti
Vestavia Hills SZ
Sarah Zhao
Sarasota CK
Charles Karcher
Walt Whitman IX
Ivy Xun
Southlake Carroll AP
Aman Patel
Cambridge Rindge and Latin OS
Oliver Sussman
Newtown NS
Nihar Soman
Bronx HS of Science SJ
Shadman Jahangir
West Des Moines Valley TG
Trent Gilbert
Woodlands College Park JZ
Jessica Zhang
Lake Highland Prep AA
Ariel Azbel
Stuyvesant KL
Kevin Li
Harrison RP
Raffi Piliero
Newtown AH
Aysha Hafiz
American Heritage Plantation RG
Robert Gillespie
Harrison BS
Brian Siegel
Brophy Prep ZL
Zachary Linhart
Strake Jesuit Prep RC
Richard Cook
Evanston LT
Luis Toro
Paul J. Hagerty JV
Juliana Voelker
Ardrey Kell DG
Dana Gong
Cooper City JA
Jared Ally
Evanston ED
Elliot Davis
Lexington VR
Vedant Roy
Ft. Lauderdale JF
Jayanne Forrest
Sequoyah NF
Nic Fricia
Walt Whitman DH
Daniel Harris
Pinecrest LW
Luke Wheeler
Syosset CM
Christopher Moon
Lexington NK
Nikki Kim
Byram Hills AC
Amina Chace
Christopher Columbus DD
Daniel De_Izaguirre
Ft. Lauderdale HB
Helen Budowsky
Evanston HS
Henry Smith
Strake Jesuit Prep NT
Neville Tom
Hunter College TF
Tammuz Frankel
Christopher Columbus AT
Angel Toro
York BE
Benjamin Eneman
Aviation JS
Julia Shettler
Southlake Carroll SM
Samir Mohsin
Cambridge Rindge and Latin SS
Shuvom Sadhuka
Roslyn AG
Anuj Gupta
Southlake Carroll JC
Jonathan Chiang
Thomas Jefferson HS for Science & Technology YC
Yukta Chidanadan
Layton AN
Alex Nielson
Strake Jesuit Prep WH
Wyatt Hatfield
Cambridge Rindge and Latin MB
Martino Boni_Beadle
Harrison LC
Lauren Cole
Strake Jesuit Prep CL
Charles Li
Byram Hills AG
Arjun Goyal
Lake Highland Prep MS
Meghana Srinivasa
Acton-Boxborough CT
Caleb Trotz
Millburn AJ
Arnold Jia
Kempner VS
Vivek Sinha
Ardrey Kell JS
Julianne Sinclair
Lexington LE
Luke Eriksson
St. Andrew's Episcopal IB
Ishan Bhatt
Pine View TA
Thomas Allen
San Marino IC
Ian Chen
SandHoke Early College BJ
Brenna Johnson
McDowell ZK
Zareen Khan
Klein Oak AG
Alan George
North Allegheny JF
Joy Fu
Byram Hills LP
Lindsey Perlman
Thomas Jefferson HS for Science & Technology VT
Vishal Tandale
Princeton Unaffiliated EZ
Elizabeth Zhang
Strake Jesuit Prep DT
Drew Thorburn
Timothy Christian SJ
Shihab Joseph
Newtown EJ
Emma Johnson
Walt Whitman JL
Jacqueline Lydon
Nova MH
Mori Harris
George Ranch MS
Mohammad Sheikh
Klein Oak RR
Ryan Rashid
Durham OC
Olivia Chilkoti
Stuyvesant PY
Pacy Yan
Acton-Boxborough JW
Jerry Wu
Harrison CS
Carl Spana
Albuquerque HB
Harrison Bay
Lake Travis KO
Kaleb Obregon
Palmer Trinity JB
James Bailey
Lake Highland Prep SSh
Suzie Sharpe
Law Magnet MG
Michael Gao
William G. Enloe TG
Tej Gedela
North Crowley (Independent) LR
Logan Reed
George Ranch SC
Salma Calvo
Cypress Woods LC
Lucas Clarke
Timothy Christian JK
Joshua Koshy
Scarsdale LS
Lauren Singer
Oakwood JW
Jack Wareham
Roslyn BL
Brandon Lee
Thomas Jefferson HS for Science & Technology RK
Rishabh Krishnan
Millburn AW
Arthur Wayne
Marcus KL
Kyle Lleras
Lexington NB
Nirmal Balachundhar
North Allegheny ER
Eric Ricci
Harley BP
Ben Plotnik
Lexington AA
Aditi Agarwal
St. Andrew's Episcopal BM
Bailey McHale
Dulles AW
Ashish Wadhwani
Southlake Carroll HX
Hannah Xu
Oak Hall KZ
Kumail Zaidi
Cypress Creek DC
Devon Cogswell
Ridge SK
Shankar Krishnan
Montville Township AL
Andy Lee
Harlingen IT
Irene Tyler
Pflugerville SA
Stanley Akano
Marcus EH
Emily Haas
Ridge VK
Vikram Kalghatgi
Bronx HS of Science SR
Samita Rahaman
Ardrey Kell AM
Anna Marsicano
Trinity EM
Elijah Mellish
Lexington OR
Oliver Rourke
Hunter College ML
Michelle Li
Lake Highland Prep JN
Jerome Nashed
Scarsdale AW
Ananta Wadhwa
Houston Memorial CC
Claire Cheng
Ridge VT
Vamsi Talasila
Pinecrest Independent ZV
Zachary Vlessing
Newtown LD
Lauren Davis