2016 Voices Foundation Invitational

2016 — San Jose, CA, CA/US
Round 5 Results
Aff Neg Judge Result Aff Points Neg Points
Immaculate Heart DD Lynbrook HW
Travis Fife
Neg
29
29
Harvard-Westlake AM Saratoga DK
Shailja Somani
Neg
28
29
Dougherty Valley NV BASIS Independent SM
Li-Ren Chang
Aff
27
26
West Des Moines Valley AC Harker AC
Li-Ren Chang
Aff
28
27
West Des Moines Valley WG College Prep DB
Jackson Lallas
Aff
28
28
Brentwood ELi Harvard-Westlake WB
David Dosch
Neg
28
28
Meadows KS Del Mar Independent JC
Jeff Merrill
Aff
28
28
Evergreen Valley SV
Saratoga VL Harvard-Westlake WP
John Overing
Neg
29
29
Marlborough GN San Marino VL
Ellen Ivens-Duran
Neg
27
28
Marlborough SD Harker NT
Scott Wheeler
Neg
29
29
Meadows ERa Nueva AK
Paras Kumar
Neg
28
29
San Marino KWu Harker RS
Todd Newkirk
Aff
29
29
West Des Moines Valley CR Marlborough AJ
Ellen Ivens-Duran
Neg
28
29
Brentwood EB West Des Moines Valley BG
Shivane Sabharwal
Neg
29
29
Nueva JT Northwood (CA) VA
Sakthi Ponnuswamy
Neg
30
30
Pingry AG West Des Moines Valley KK
Monica Amestoy
Neg
29
30
Loyola NT Harvard-Westlake VC
Karen Qi
Aff
29
29
Brentwood KR La Costa Canyon KL
Shivane Sabharwal
Aff
28
28
Dougherty Valley KK Evergreen Valley AJ
Todd Newkirk
Aff
29
28
Brentwood LR Immaculate Heart LM
Jack Coyle
Aff
28
28
PCDS PW Lynbrook NS
Travis Fife
Neg
29
29
Quarry Lane LL Mission San Jose PB
John Overing
Neg
29
29
Harvard-Westlake AF San Marino KW
Sean Fee
Neg
28
28
Immaculate Heart MC Salpointe independent EH
Tinuola Dada
Aff
28
28
Lynbrook NA Harker RX
Scott Phillips
Neg
28
29
Loyola GC Mountain View DZ
Shayne Walton
Neg
29
29
Loyola AB Dougherty Valley PC
Jaymee Go
Aff
28
28
Carmel Valley Independent KL Servite PA
Shayne Walton
Neg
28
29
Rowland Hall-St. Mark's KO Albany EK
Michael Harris
Neg
29
29
Mountain View AR Dougherty Valley PT
Michael Dittmer
Neg
28
23
Quarry Lane SK MV Independent LH
Shailja Somani
Neg
29
29
Bentley KS Brentwood EL
Matt Conrad
Neg
28
29
La Costa Canyon GC Quarry Lane PN
Anne-Marie Hwang
Neg
27
25
Dougherty Valley AF Oakwood School - North Hollywood AB
Tinuola Dada
Neg
29
29
MV Independent OZ Loyola DK
Arjun Tambe
Aff
28
28
West Ranch JW Peninsula JL
Abbey Chapman
Neg
29
30
Mission San Jose JP Harker CZ
Nicholas Rogers
Neg
28
28
La Costa Canyon AT West Des Moines Valley LG
Shivani Mathur
Aff
28
27
Lynbrook VV La Canada AZ
Adam Bistagne
Neg
29
30
Peninsula SL Westview RS
Vaishnavi Sinnarkar
Neg
28
28
Mission San Jose KG Cupertino EQ
Nicholas Rogers
Neg
28
28
Peninsula KL Mountain View MS
christine tsai
Neg
28
27
Harker SP Mountain View VP
Nick Steele
Aff
29
29
Clovis North RG Harvard-Westlake IP
Sean Fee
Neg
30
Evergreen Valley AZ Oakwood School - North Hollywood MW
Sakthi Ponnuswamy
Neg
29
29
San Marino ED Dougherty Valley TS
Kris Kaya
Aff
28
29
Palo Alto (Independent) CF Loyola HF
Scott Phillips
Aff
28
28
Mission San Jose AK Santa Monica RE
Vaishali Sirkay
Neg
28
28
BASIS Independent EK La Costa Canyon BC
Rohith Krishna
Aff
28
28
BASIS Independent KS Saratoga SN
Jaymee Go
Neg
28
28
Del Mar Independent FK Beckman KM
Calen Smith
Aff
29
28
MV Independent BM Harker LF
Chris Harris
Aff
29
29
Albany EM Brentwood KM
Matt Conrad
Neg
28
29
Harker KS North Hollywood JS
Ryan Leigh
Aff
28
28
Dougherty Valley NR Harker ML
Michael Harris
Neg
28
28
College Prep ZD Harker SS
Ariel Shin
Aff
29
28
Marlborough GK Lynbrook AP
David Dosch
Aff
29
28
University HS, Irvine JC Oakwood School - North Hollywood AW
Jack Coyle
Neg
28
30
Loyola AOv Northwood (CA) DC
Scott Wheeler
Aff
28
28
Lynbrook YZ Oakwood School - North Hollywood LB
Adam Bistagne
Neg
27
25
Dougherty Valley AY Cupertino HK
Kris Kaya
Aff
28
28
Harker EM Brentwood JDe
Nick Steele
Aff
29
29
Loyola LA Arcadia VL
Monica Amestoy
Neg
29
29
Palo Alto (Independent) FZ Polytechnic JL
Arjun Tambe
Neg
28
28
Peninsula IG Palo Alto (Independent) BH
Paras Kumar
Neg
29
29
Mission San Jose LS Lynbrook CW
Jackson Lallas
Aff
30
29
Dougherty Valley CS Loyola JN
Tim Alderete
Aff
28
28