John Edie Holiday Debates hosted by Blake

2016 — MN/US

Results

Pro Con Judging Win Points/Ranks
Central Valley LL
Lovins & Lambie
Hopkins CK
Cheepuru & Kushner
28.5 Lovins 27.5 Lambie 26 Cheepuru 26 Kushner
Horace Mann MK
Mehrotra & Kim
Blake JG
Johnson & Gill
28.5 Mehrotra 28.5 Kim 29 Johnson 29 Gill
Poly Prep Country Day SS
Schlossberg & Schlossberg
Harrisburg MD
Menke & Dunteman
30 Schlossberg 30 Schlossberg 28 Menke 28 Dunteman
Blaine BB
Blake & Benson
Delbarton SS
Szymanski & Schroeder
25 Blake 25 Benson 29 Szymanski 29 Schroeder
Holy Cross NS
Naquin & Swift
Edgemont LS
Lin & Semimoto
28 Naquin 28 Swift 26 Lin 26 Semimoto
Edgemont BS
Barnwal & Saha
Columbus CR
Chen & Rush
29 Barnwal 28.5 Saha 28 Chen 28 Rush
Millard West BL
Blumenthal & Laham
Edina GM
Garimella & Ma
28.5 Blumenthal 28 Laham 27 Garimella 27.5 Ma
Appleton East LR
Larson & Rademaker
Eagan FP
Franklin & Patel
30 Larson 30 Rademaker 27.5 Franklin 30 Patel
Walt Whitman GG
Gude & Gilman
Blake RS
Rosenblum & Swigert
29.5 Gude 28.5 Gilman 29.5 Rosenblum 28.5 Swigert
Horace Mann PO
Posner & Owens
Madison West HJ
Hua & Johnson
28 Posner 28 Owens 28 Hua 29 Johnson
East Ridge KY
Kenney & Yang
Middleton LS
Lee & Sohail
29.5 Kenney 29.5 Yang 28.5 Lee 28.5 Sohail
Oxbridge Academy of the Palm Beaches BL
Brusie & Linck
University AS
Accordino & Salgia
29 Brusie 29 Linck 28 Accordino 28 Salgia
Oxbridge Academy of the Palm Beaches BS
Brodnar & Stewart
Apple Valley KS
Kowalski & Schellhaass
28 Brodnar 28 Stewart 28.5 Kowalski 28.5 Schellhaass
St Paul KK
Katz & Konstan
Holy Cross DM
DePriest & Marx
29 Katz 28.5 Konstan 28 DePriest 28 Marx
Theodore Roosevelt AG
Garland & Anderson
Edina FC
Fan & Chen
29 Anderson 29 Garland 28.5 Fan 28.5 Chen
Walt Whitman BL
Baker & London
Evanston Township CC
Chaudruc & Chaudruc
27 Baker 28 London 28 Chaudruc 28 Chaudruc
Walt Whitman FH
Feuer & Hepburn
Central Valley SF
Sims & Fisk
28.5 Feuer 29 Hepburn 28 Sims 28 Fisk
Fairmont Prep OP
Ong & Palmer
Hawken HS
Horwath & Sun
29.5 Ong 29.5 Palmer 30 Horwath 30 Sun
Edgemont FN
Friedman & Nair
Harrisburg TM
Tufty & Morris
28 Friedman 27 Nair 28 Tufty 28 Morris
Walt Whitman HS
Hazan & Sylvester
Maple Grove HH
Hankins & Hassan
28 Hazan 28 Sylvester 28 Hankins 28 Hassan
Walt Whitman YD
Young & Dwyer
Blake LM
Lopez & Motolinia
28 Young 28 Dwyer 29 Lopez 29 Motolinia
Edina NT
Nissen & Teske
Edgemont KP
Kumar & Parsi
27.5 Nissen 28 Teske 27.5 Kumar 27 Parsi
Stuyvesant GR
Ginsberg & Rohrig
Millburn CZ
Chen & Zhu
29.5 Ginsberg 29 Rohrig 28 Chen 28 Zhu
Edina IK
Ishani & Kuznecoff
Millburn BM
Bansal & Mason
28 Ishani 28 Kuznecoff 28.5 Bansal 28.5 Mason
Walt Whitman LH
Liles & Hirsh
Fairmont Prep IK
Ismail & Kishimoto
29.5 Liles 27.5 Hirsh 27.5 Ismail 28.5 Kishimoto
Delbarton BK
Brancatella & Korpela
University WM
Wesorick & Miranda
26 Brancatella 26 Korpela 27 Wesorick 27 Miranda
Eagan CU
Chino & Ugboajah
Homewood-Flossmoor SE
Ernst & Stafford
28 Chino 28 Ugboajah 28 Stafford 27.5 Ernst
Homewood-Flossmoor GN
Garrett & Nash
Maple Grove PS
Pidaparti & Srinivasan
28 Garrett 28.5 Nash 28 Pidaparti 28 Srinivasan
Walt Whitman KK
Kaufmann & Khan
Mountain Brook DB
Butrus & Darden
28 Kaufmann 28 Khan 27.5 Darden 27.5 Butrus
Fairmont Prep HR
Huang & Razzak
Middleton CM
Chen & Megan
29 Huang 28.5 Razzak 28 Chen 28 Megan
University FC
Frankel & Chowksey
Byram Hills UR
Unger & Rosenbaum
30 Frankel 28.5 Chowksey 28.5 Unger 28.5 Rosenbaum
Poly Prep Country Day FS
Fernandez & Stratigakis
Colleyville Heritage NL
Nutt & Leventis
29 Fernandez 29.5 Stratigakis 29 Nutt 29.5 Leventis
Walt Whitman GL
Geesing & Lieber
Horace Mann FR
Feiner & Raab
28.5 Geesing 28.5 Lieber 29 Feiner 29 Raab
Evanston Township TO
Thomalla & O'brien
Theodore Roosevelt KG
Konfrst & Gustafson
29 Thomalla 29 O'Brien 30 Konfrst 30 Gustafson
Walt Whitman HH
Hazan & Hallward-Dreimeier
St Paul ST
Schmechel & Toghramadjian
28.5 Hazan 28.5 Hallward-Dreimeier 29 Schmechel 29 Toghramadjian
Mountain Brook SC
Carmichael & Simonton
Blaine BL
Belec & Lakeman
27 Simonton 27 Carmichael 28 Belec 27.5 Lakeman
Horace Mann LH
Loetscher & Hunt
Edgemont KM
Kong & Mandadjiev
29 Loetscher 28 Hunt 29 Kong 28 Mandadjiev
Millburn MG
Mason & Grazioso
James Madison Memorial VY
Votava & Yang
29 Mason 29 Grazioso 29 Votava 29 Yang
Edina MB
Maynor & Bevers
Blake GJ
Gulati & Jude
27 Maynor 27 Bevers 27 Gulati 27 Jude
West Bend HK
Hakes & Kannenberg
Poly Prep Country Day BB
Birney & Bogner
26.5 Hakes 27.5 Kannenberg 27.5 Birney 27 Bogner
Stuyvesant JP
Ju & Pe'er
Horace Mann SK
Spector & Karpf
29.5 Ju 29.5 Pe'er 29.5 Spector 29.5 Karpf
Shanley KW
Krings & Ward
West Bend BM
Bateman & Miller
27 Krings 27.5 Ward 29 Bateman 28 Miller
Eastview MA
Mansur & Abram
Marist FT
Fraundorf & Torpy
28 Mansur 29 Abram 27.5 Fraundorf 27 Torpy
Lakeland TS
Tabakovic & Shah
Poly Prep Country Day HB
Hinduja & Bixby
28 Tabakovic 27 Shah 27 Hinduja 28 Bixby
University OM
Oriti & Mayor
Lakeville South GG
Geertsema & Gerlach
27 Oriti 27 Mayor 27 Geertsema 27 Gerlach
Madison West LL
Lee & Li
Evanston Township CM
Clary & Mulhern
28 Lee 28 Li 26.5 Clary 27 Mulhern
Columbus PG
Pace & Georgecink
Walt Whitman RT
Rychlik & Tutt
28 Pace 28 Georgecink 28 Rychlik 28 Tutt
Newton South GS
Garg & Sridhar
Eastview RF
Fornizy & Rizvi
30 Garg 30 Sridhar 29 Rizvi 29 Fornizy
Anoka HG
Hawkins & Granstrom
Millard West PF
Powell & Fager
25 Hawkins 25 Granstrom 28 Powell 28 Fager
Marist BC
Bussey & Cronin
Lake Highland Prep FN
Ford & Nodarse
28 Bussey 27.5 Cronin 28 Ford 27.5 Nodarse
Theodore Roosevelt BC
Bequeaith & Chilukuri
Pinecrest SS
Snyder & Smits
28 Bequeaith 28 Chilukuri 28.5 Snyder 28 Smits
Millard West LN
Leuders & Newsome
Lakeville South NC
Norcia & Cook
28 Lueders 28 Newsome 28 Norcia 28 Cook
Potomac LT
Levin & Thompson
Horace Mann MT
McCarthy & Tripathi
29 Levin 29 Thompson 29 McCarthy 29 Tripathi
Walt Whitman Mc
Millin & McGuire
Fairmont Prep BH
Bobrownicki & Hong
28.5 Millin 29 McGuire 28.5 Bobrownicki 28.5 Hong
James Madison Memorial MS
Mann & Sandireddy
Eagan KW
Khan & Weber
28 Mann 28 Sandireddy 28 Khan 28 Weber
Lakeland TM
Trungold & Menon
Mountain Brook WW
Wood & Walthall
27 Trungold 27 Menon 27 Wood 27 Walthall
DuPont Manual HB
Bultman & Hanson
Theodore Roosevelt SM
Smith & Morgan
29 Hanson 29 Bultman 28 Smith 28 Morgan
Delbarton TS
Terchek & Steer
Apple Valley BH
Brachio & Hayes
28 Terchek 28 Steer 28 Brachio 28 Hayes
Central Valley BT
Broughton & Troyer
Evanston Township UO
Urdangen & Ostrreicher
26 Broughton 25.5 Troyer 26.5 Urdangen 27 Ostrreicher
University AG
Azar & Ganesh
Byram Hills CY
Cigale & You
28 Azar 28 Ganesh 29 Cigale 29 You
Walt Whitman DK
Dahl & Klein
Hunter MM
Maluf & McCord
27.5 Dahl 27 Klein 29 Maluf 28 McCord
Blake BM
Barra & Mirza
Eagan PS
Purohit & Smith
28.5 Barra 29 Mirza 29.5 Purohit 29 Smith
Madison West JK
James & Koch
Fairmont Prep SS
Savdharia & Savdharia
25 James 25.5 Koch 26 Savdharia 26 Savdharia
Poly Prep Country Day GM
Gaffney & Menziuso
Shanley WW
Wiegal & Ward
27.5 Gaffney 28 Menziuso 29 Wiegal 28.5 Ward
Evanston Township BF
Benson-Williams & Frolichstein-Appel
Hopkins MS
Massmann & Soumare
28 Benson-Williams 27.5 Frolichstein-Appel 28 Massmann 27.5 Soumare
Newton South DS
Davis & Shaar
Harrisburg CD
Cole & Dinger
29 Davis 29 Shaar 28 Cole 28 Dinger
Fairmont Prep KS
Kim & Singh
Mountain Brook KS
Kinderman & Shirley
28 Kim 28 Singh 27.5 Kinderman 28 Shirley
West DM Valley PG
Poulsen & Gunnink
Fairmont Prep JP
Ju & Padigepati
28 Poulsen 28.5 Gunnink 28 Ju 28 Padigepati
Lakeland BC
Bharwani & Callery
Edina MZ
Ma & Zhu
27 Bharwani 28 Callery 28.5 Ma 29 Zhu
Hawken EL
Ergungor & Lone
Walt Whitman MM
McCartin & Mehrotra
29 Ergungor 29 Lone 28.5 McCartin 28.5 Mehrotra
West Bend GW
Granec & Wiesner
Madison West AG
Allan & Greene
27 Granec 27 Wiesner 29 Allan 28 Greene