John Edie Holiday Debates hosted by Blake

2016 — MN/US

Results

Pro Con Judging Win Points/Ranks
Fairmont Prep BH
Bobrownicki & Hong
Maple Grove PS
Pidaparti & Srinivasan
27 Bobrownicki 27.5 Hong 27.5 Pidaparti 27 Srinivasan
Holy Cross NS
Naquin & Swift
Byram Hills CY
Cigale & You
27 Naquin 27 Swift 27 Cigale 28 You
Poly Prep Country Day GM
Gaffney & Menziuso
Edina GM
Garimella & Ma
27.5 Gaffney 27.5 Menziuso 26.5 Garimella 26.5 Ma
Anoka HG
Hawkins & Granstrom
Evanston Township CC
Chaudruc & Chaudruc
27.5 Hawkins 27.5 Granstrom 28 Chaudruc 27 Chaudruc
Horace Mann MT
McCarthy & Tripathi
University FC
Frankel & Chowksey
29.5 McCarthy 29.5 Tripathi 30 Frankel 30 Chowksey
West DM Valley PG
Poulsen & Gunnink
DuPont Manual HB
Bultman & Hanson
27 Poulsen 29 Gunnink 29.5 Hanson 28 Bultman
Blake RS
Rosenblum & Swigert
Lakeland TS
Tabakovic & Shah
28 Rosenblum 27.5 Swigert 28 Tabakovic 28 Shah
Fairmont Prep JP
Ju & Padigepati
Poly Prep Country Day FS
Fernandez & Stratigakis
27.5 Ju 27.5 Padigepati 28 Fernandez 27 Stratigakis
Apple Valley KS
Kowalski & Schellhaass
Byram Hills UR
Unger & Rosenbaum
29 Kowalski 28.5 Schellhaass 30 Unger 29.5 Rosenbaum
University WM
Wesorick & Miranda
Harrisburg CD
Cole & Dinger
27 Wesorick 27 Miranda 27 Cole 27 Dinger
Theodore Roosevelt KG
Konfrst & Gustafson
Colleyville Heritage NL
Nutt & Leventis
28 Konfrst 28.5 Gustafson 29 Nutt 29 Leventis
Millburn MG
Mason & Grazioso
University OM
Oriti & Mayor
29 Mason 29 Grazioso 29 Oriti 29 Mayor
Walt Whitman HS
Hazan & Sylvester
Central Valley SF
Sims & Fisk
27.5 Hazan 28 Sylvester 27.5 Sims 27.5 Fisk
Walt Whitman YD
Young & Dwyer
Theodore Roosevelt SM
Smith & Morgan
29.5 Young 28.5 Dwyer 29.5 Smith 29 Morgan
Walt Whitman KK
Kaufmann & Khan
Homewood-Flossmoor SE
Ernst & Stafford
27 Kaufmann 27.5 Khan 27 Stafford 27 Ernst
Walt Whitman FH
Feuer & Hepburn
Theodore Roosevelt AG
Garland & Anderson
28 Feuer 28 Hepburn 28.5 Anderson 28 Garland
Blaine BL
Belec & Lakeman
East Ridge KY
Kenney & Yang
28 Belec 28 Lakeman 28.5 Kenney 28.5 Yang
Horace Mann SK
Spector & Karpf
Holy Cross DM
DePriest & Marx
28 Spector 28 Karpf 29 DePriest 28 Marx
Newton South GS
Garg & Sridhar
Madison West HJ
Hua & Johnson
28.5 Garg 29 Sridhar 27.5 Hua 27.5 Johnson
St Paul ST
Schmechel & Toghramadjian
Eagan CU
Chino & Ugboajah
28 Schmechel 28 Toghramadjian 27 Chino 27 Ugboajah
Blake JG
Johnson & Gill
Delbarton SS
Szymanski & Schroeder
28 Johnson 27.5 Gill 29 Szymanski 28.5 Schroeder
Poly Prep Country Day HB
Hinduja & Bixby
Fairmont Prep SS
Savdharia & Savdharia
29.5 Hinduja 28 Bixby 28 Savdharia 28.5 Savdharia
University AG
Azar & Ganesh
Blake GJ
Gulati & Jude
27.5 Azar 27 Ganesh 27 Gulati 27 Jude
Edina FC
Fan & Chen
James Madison Memorial MS
Mann & Sandireddy
27 Fan 27 Chen 28 Mann 29 Sandireddy
Fairmont Prep HR
Huang & Razzak
Stuyvesant JP
Ju & Pe'er
28 Huang 27.5 Razzak 29 Ju 29 Pe'er
Evanston Township UO
Urdangen & Ostrreicher
Edgemont LS
Lin & Semimoto
26 Urdangen 26 Ostrreicher 26 Lin 27 Semimoto
Middleton LS
Lee & Sohail
Homewood-Flossmoor GN
Garrett & Nash
27 Lee 28 Sohail 27 Garrett 27 Nash
Delbarton TS
Terchek & Steer
Shanley KW
Krings & Ward
28 Terchek 28.5 Steer 28 Krings 29 Ward
Oxbridge Academy of the Palm Beaches BL
Brusie & Linck
Edgemont BS
Barnwal & Saha
29.5 Brusie 30 Linck 29.5 Barnwal 29 Saha
Blake BM
Barra & Mirza
University AS
Accordino & Salgia
28 Barra 27 Mirza 29 Accordino 29 Salgia
Potomac LT
Levin & Thompson
West Bend HK
Hakes & Kannenberg
29.5 Levin 28.5 Thompson 27 Hakes 28 Kannenberg
Millburn CZ
Chen & Zhu
St Paul KK
Katz & Konstan
28 Chen 29 Zhu 28 Katz 28 Konstan
Shanley WW
Wiegal & Ward
West Bend BM
Bateman & Miller
27.5 Wiegal 28 Ward 28 Bateman 28 Miller
Walt Whitman MM
McCartin & Mehrotra
Poly Prep Country Day SS
Schlossberg & Schlossberg
29 McCartin 29 Mehrotra 29 Schlossberg 29 Schlossberg
Horace Mann FR
Feiner & Raab
Millard West PF
Powell & Fager
28.5 Feiner 28 Raab 28 Powell 28.5 Fager
Eastview MA
Mansur & Abram
Eagan KW
Khan & Weber
29.5 Mansur 29 Abram 28.5 Khan 29 Weber
Edina MB
Maynor & Bevers
Apple Valley BH
Brachio & Hayes
28.5 Maynor 27 Bevers 28.5 Brachio 28 Hayes
Mountain Brook KS
Kinderman & Shirley
Eagan FP
Franklin & Patel
29 Kinderman 29 Shirley 29 Franklin 29 Patel
Horace Mann MK
Mehrotra & Kim
Hawken EL
Ergungor & Lone
28 Mehrotra 27 Kim 29 Ergungor 29 Lone
Walt Whitman LH
Liles & Hirsh
Evanston Township BF
Benson-Williams & Frolichstein-Appel
27.5 Liles 27 Hirsh 27 Benson-Williams 27 Frolichstein-Appel
West Bend GW
Granec & Wiesner
Edgemont KP
Kumar & Parsi
27.5 Granec 28 Wiesner 27 Kumar 27.5 Parsi
Poly Prep Country Day BB
Birney & Bogner
Delbarton BK
Brancatella & Korpela
26.5 Birney 26 Bogner 29 Brancatella 28.5 Korpela
Hawken HS
Horwath & Sun
Hunter MM
Maluf & McCord
28 Horwath 28 Sun 29 Maluf 29 McCord
Madison West AG
Allan & Greene
Edina IK
Ishani & Kuznecoff
27.5 Allan 27.5 Greene 28 Ishani 28 Kuznecoff
Millard West BL
Blumenthal & Laham
Horace Mann LH
Loetscher & Hunt
28 Blumenthal 27 Laham 26 Loetscher 29 Hunt
Edina MZ
Ma & Zhu
Marist BC
Bussey & Cronin
29 Ma 28.5 Zhu 28.5 Bussey 28.5 Cronin
Walt Whitman BL
Baker & London
Lake Highland Prep FN
Ford & Nodarse
29.5 Baker 29.5 London 30 Ford 29.5 Nodarse
Oxbridge Academy of the Palm Beaches BS
Brodnar & Stewart
Maple Grove HH
Hankins & Hassan
28 Brodnar 28 Stewart 27.5 Hankins 27 Hassan
Walt Whitman DK
Dahl & Klein
Mountain Brook WW
Wood & Walthall
28 Dahl 28 Klein 29 Wood 28 Walthall
Marist FT
Fraundorf & Torpy
Central Valley BT
Broughton & Troyer
28 Fraundorf 27 Torpy 25 Broughton 25.5 Troyer
Walt Whitman HH
Hazan & Hallward-Dreimeier
Central Valley LL
Lovins & Lambie
27.5 Hazan 27.5 Hallward-Dreimeier 26.5 Lovins 26.5 Lambie
Hopkins MS
Massmann & Soumare
Walt Whitman Mc
Millin & McGuire
25.5 Massmann 26 Soumare 28.5 Millin 28 McGuire
Harrisburg MD
Menke & Dunteman
Edina NT
Nissen & Teske
28 Menke 28 Dunteman 27.5 Nissen 28.5 Teske
Lakeland BC
Bharwani & Callery
Mountain Brook DB
Butrus & Darden
25 Bharwani 26.5 Callery 27.5 Darden 27 Butrus
Pinecrest SS
Snyder & Smits
Horace Mann PO
Posner & Owens
30 Snyder 28.5 Smits 27 Posner 29 Owens
Appleton East LR
Larson & Rademaker
Middleton CM
Chen & Megan
28 Larson 27.5 Rademaker 28.5 Chen 28 Megan
Millburn BM
Bansal & Mason
Evanston Township TO
Thomalla & O'brien
29 Bansal 28.5 Mason 27 Thomalla 28 O'Brien
Stuyvesant GR
Ginsberg & Rohrig
Fairmont Prep KS
Kim & Singh
28.5 Ginsberg 29 Rohrig 28 Kim 28.5 Singh
Mountain Brook SC
Carmichael & Simonton
Hopkins CK
Cheepuru & Kushner
28 Simonton 28 Carmichael 27.5 Cheepuru 27.5 Kushner
Walt Whitman GG
Gude & Gilman
Newton South DS
Davis & Shaar
28 Gude 28 Gilman 30 Davis 29.5 Shaar
Columbus PG
Pace & Georgecink
Edgemont FN
Friedman & Nair
29.5 Pace 28.5 Georgecink 28 Friedman 28 Nair
Lakeland TM
Trungold & Menon
Blake LM
Lopez & Motolinia
27 Trungold 27 Menon 29 Lopez 29 Motolinia
Madison West LL
Lee & Li
Walt Whitman GL
Geesing & Lieber
28 Lee 28 Li 28.5 Geesing 28.5 Lieber
Fairmont Prep IK
Ismail & Kishimoto
Harrisburg TM
Tufty & Morris
27.5 Ismail 27.5 Kishimoto 28 Tufty 28 Morris
Fairmont Prep OP
Ong & Palmer
Walt Whitman RT
Rychlik & Tutt
28.5 Ong 28.5 Palmer 28.5 Rychlik 29 Tutt
Edgemont KM
Kong & Mandadjiev
Evanston Township CM
Clary & Mulhern
29 Kong 28.5 Mandadjiev 28.5 Clary 28 Mulhern
Columbus CR
Chen & Rush
James Madison Memorial VY
Votava & Yang
27 Chen 27 Rush 29 Votava 29.5 Yang
Eastview RF
Fornizy & Rizvi
Lakeville South GG
Geertsema & Gerlach
28.5 Rizvi 29.5 Fornizy 28.5 Geertsema 28.5 Gerlach
Blaine BB
Blake & Benson
Eagan PS
Purohit & Smith
27.5 Blake 27.5 Benson 29.5 Purohit 29 Smith
Madison West JK
James & Koch
Lakeville South NC
Norcia & Cook
29 James 29 Koch 29 Norcia 28 Cook
Theodore Roosevelt BC
Bequeaith & Chilukuri
Millard West LN
Leuders & Newsome
29 Bequeaith 29 Chilukuri 29 Lueders 29 Newsome