John Edie Holiday Debates hosted by Blake

2016 — MN/US

Results

Pro Con Judging Win Points/Ranks
Blake GJ
Gulati & Jude
Poly Prep Country Day SS
Schlossberg & Schlossberg
26 Gulati 26 Jude 27 Schlossberg 27 Schlossberg
Horace Mann MT
McCarthy & Tripathi
James Madison Memorial MS
Mann & Sandireddy
28 McCarthy 28.5 Tripathi 27.5 Mann 28.5 Sandireddy
Lakeland BC
Bharwani & Callery
Fairmont Prep JP
Ju & Padigepati
27 Bharwani 27 Callery 27 Ju 27 Padigepati
Walt Whitman GL
Geesing & Lieber
Theodore Roosevelt SM
Smith & Morgan
27 Geesing 27 Lieber 28 Smith 27 Morgan
Shanley WW
Wiegal & Ward
Fairmont Prep IK
Ismail & Kishimoto
28 Wiegal 28 Ward 28.5 Ismail 28.5 Kishimoto
Middleton CM
Chen & Megan
University WM
Wesorick & Miranda
27 Chen 28 Megan 28 Wesorick 28 Miranda
Apple Valley BH
Brachio & Hayes
Millard West BL
Blumenthal & Laham
26 Brachio 27 Hayes 27 Blumenthal 26 Laham
Evanston Township UO
Urdangen & Ostrreicher
Blake LM
Lopez & Motolinia
28 Urdangen 28 Ostrreicher 28.5 Lopez 28.5 Motolinia
Theodore Roosevelt KG
Konfrst & Gustafson
Appleton East LR
Larson & Rademaker
27.5 Konfrst 27 Gustafson 26 Larson 26 Rademaker
Fairmont Prep SS
Savdharia & Savdharia
Stuyvesant JP
Ju & Pe'er
27.5 Savdharia 28 Savdharia 29 Ju 29 Pe'er
Walt Whitman HS
Hazan & Sylvester
Colleyville Heritage NL
Nutt & Leventis
27 Hazan 28 Sylvester 30 Nutt 29 Leventis
Poly Prep Country Day BB
Birney & Bogner
Millburn BM
Bansal & Mason
28 Birney 29 Bogner 29 Bansal 28 Mason
Millburn MG
Mason & Grazioso
Fairmont Prep BH
Bobrownicki & Hong
28 Mason 28.5 Grazioso 28 Bobrownicki 28 Hong
Eastview RF
Fornizy & Rizvi
Harrisburg TM
Tufty & Morris
28.5 Rizvi 27 Fornizy 27 Tufty 28 Morris
Edina FC
Fan & Chen
Edgemont FN
Friedman & Nair
28 Fan 28 Chen 29 Friedman 28 Nair
Theodore Roosevelt BC
Bequeaith & Chilukuri
Maple Grove PS
Pidaparti & Srinivasan
28.5 Bequeaith 29 Chilukuri 27.5 Pidaparti 27.5 Srinivasan
Oxbridge Academy of the Palm Beaches BL
Brusie & Linck
Edina GM
Garimella & Ma
27.5 Brusie 28.5 Linck 27.5 Garimella 28 Ma
Evanston Township TO
Thomalla & O'brien
Poly Prep Country Day GM
Gaffney & Menziuso
26 Thomalla 27.5 O'Brien 28.5 Gaffney 28 Menziuso
Evanston Township CM
Clary & Mulhern
Blaine BB
Blake & Benson
26.5 Clary 26.5 Mulhern 26.5 Blake 27 Benson
Edina MB
Maynor & Bevers
Harrisburg CD
Cole & Dinger
28 Maynor 28.5 Bevers 29.5 Cole 29 Dinger
Oxbridge Academy of the Palm Beaches BS
Brodnar & Stewart
Delbarton BK
Brancatella & Korpela
28 Brodnar 26.5 Stewart 27.5 Brancatella 26.5 Korpela
Walt Whitman KK
Kaufmann & Khan
Apple Valley KS
Kowalski & Schellhaass
27.5 Kaufmann 26.5 Khan 26.5 Kowalski 27 Schellhaass
Horace Mann PO
Posner & Owens
Walt Whitman DK
Dahl & Klein
28 Posner 28.5 Owens 27.5 Dahl 28 Klein
Delbarton TS
Terchek & Steer
Millard West PF
Powell & Fager
27.5 Terchek 27.5 Steer 28 Powell 28 Fager
Marist BC
Bussey & Cronin
Homewood-Flossmoor GN
Garrett & Nash
28 Bussey 28 Cronin 27.5 Garrett 27 Nash
Lakeville South NC
Norcia & Cook
St Paul KK
Katz & Konstan
28 Norcia 27 Cook 29 Katz 30 Konstan
Madison West LL
Lee & Li
Holy Cross NS
Naquin & Swift
28 Lee 28 Li 28 Naquin 29.5 Swift
Hawken HS
Horwath & Sun
Walt Whitman RT
Rychlik & Tutt
27 Horwath 28.5 Sun 27.5 Rychlik 28 Tutt
Walt Whitman BL
Baker & London
Edina NT
Nissen & Teske
28.5 Baker 28.5 London 27.5 Nissen 27.5 Teske
Delbarton SS
Szymanski & Schroeder
Byram Hills CY
Cigale & You
28.5 Szymanski 28.5 Schroeder 28 Cigale 28 You
Fairmont Prep HR
Huang & Razzak
Edgemont LS
Lin & Semimoto
27 Huang 27 Razzak 27 Lin 27 Semimoto
Middleton LS
Lee & Sohail
Madison West HJ
Hua & Johnson
27 Lee 27 Sohail 28 Hua 28 Johnson
Edgemont BS
Barnwal & Saha
Hopkins CK
Cheepuru & Kushner
29 Barnwal 29 Saha 26 Cheepuru 26 Kushner
Shanley KW
Krings & Ward
Fairmont Prep KS
Kim & Singh
26.5 Krings 27 Ward 28.5 Kim 28.5 Singh
Blaine BL
Belec & Lakeman
Byram Hills UR
Unger & Rosenbaum
27 Belec 28 Lakeman 28 Unger 27 Rosenbaum
Hunter MM
Maluf & McCord
Eagan PS
Purohit & Smith
28 Maluf 29 McCord 29 Purohit 29 Smith
Lakeville South GG
Geertsema & Gerlach
Hopkins MS
Massmann & Soumare
27.5 Geertsema 28 Gerlach 26 Massmann 26 Soumare
Mountain Brook WW
Wood & Walthall
Horace Mann MK
Mehrotra & Kim
27 Wood 27 Walthall 29 Mehrotra 28.5 Kim
Eagan CU
Chino & Ugboajah
James Madison Memorial VY
Votava & Yang
27 Chino 28 Ugboajah 28 Votava 29 Yang
Stuyvesant GR
Ginsberg & Rohrig
University AG
Azar & Ganesh
30 Ginsberg 29 Rohrig 28 Azar 28 Ganesh
West Bend GW
Granec & Wiesner
Mountain Brook KS
Kinderman & Shirley
25.5 Granec 26 Wiesner 26.5 Kinderman 27 Shirley
Blake BM
Barra & Mirza
West Bend HK
Hakes & Kannenberg
28 Barra 28 Mirza 27 Hakes 27.5 Kannenberg
Maple Grove HH
Hankins & Hassan
Walt Whitman HH
Hazan & Hallward-Dreimeier
28 Hankins 28 Hassan 28 Hazan 28 Hallward-Dreimeier
Poly Prep Country Day HB
Hinduja & Bixby
Walt Whitman GG
Gude & Gilman
28.5 Hinduja 28 Bixby 29 Gude 28.5 Gilman
Blake RS
Rosenblum & Swigert
Eagan KW
Khan & Weber
27 Rosenblum 27 Swigert 26 Khan 26.5 Weber
Walt Whitman YD
Young & Dwyer
Harrisburg MD
Menke & Dunteman
27.5 Young 28 Dwyer 27.5 Menke 27.5 Dunteman
Lake Highland Prep FN
Ford & Nodarse
Columbus CR
Chen & Rush
28 Ford 27 Nodarse 27 Chen 27 Rush
Madison West AG
Allan & Greene
St Paul ST
Schmechel & Toghramadjian
27.5 Allan 27 Greene 27 Schmechel 27.5 Toghramadjian
Poly Prep Country Day FS
Fernandez & Stratigakis
Horace Mann FR
Feiner & Raab
29 Fernandez 28 Stratigakis 29 Feiner 28 Raab
University FC
Frankel & Chowksey
Edgemont KM
Kong & Mandadjiev
29 Frankel 28.5 Chowksey 27 Kong 28 Mandadjiev
Walt Whitman LH
Liles & Hirsh
Newton South DS
Davis & Shaar
27.5 Liles 28 Hirsh 28.5 Davis 28 Shaar
Eagan FP
Franklin & Patel
Marist FT
Fraundorf & Torpy
28.5 Franklin 29 Patel 29.5 Fraundorf 30 Torpy
Madison West JK
James & Koch
Central Valley LL
Lovins & Lambie
26.5 James 27 Koch 28 Lovins 27 Lambie
Pinecrest SS
Snyder & Smits
Evanston Township CC
Chaudruc & Chaudruc
28.5 Snyder 27.5 Smits 28 Chaudruc 27.5 Chaudruc
East Ridge KY
Kenney & Yang
Theodore Roosevelt AG
Garland & Anderson
28.5 Kenney 28 Yang 27.5 Anderson 26 Garland
Anoka HG
Hawkins & Granstrom
Columbus PG
Pace & Georgecink
26.5 Hawkins 26.5 Granstrom 29 Pace 28.5 Georgecink
Lakeland TM
Trungold & Menon
Mountain Brook SC
Carmichael & Simonton
27.5 Trungold 27 Menon 26.5 Simonton 26.5 Carmichael
Edina MZ
Ma & Zhu
Millburn CZ
Chen & Zhu
28.5 Ma 28.5 Zhu 29 Chen 28.5 Zhu
Evanston Township BF
Benson-Williams & Frolichstein-Appel
Central Valley BT
Broughton & Troyer
26.5 Benson-Williams 26.5 Frolichstein-Appel 27 Broughton 26.5 Troyer
West Bend BM
Bateman & Miller
Horace Mann SK
Spector & Karpf
26 Bateman 26 Miller 27 Spector 27 Karpf
West DM Valley PG
Poulsen & Gunnink
Central Valley SF
Sims & Fisk
28 Poulsen 28.5 Gunnink 27.5 Sims 27.5 Fisk
Hawken EL
Ergungor & Lone
Walt Whitman Mc
Millin & McGuire
30 Ergungor 29.5 Lone 29.5 Millin 30 McGuire
DuPont Manual HB
Bultman & Hanson
Walt Whitman MM
McCartin & Mehrotra
28 Hanson 27 Bultman 28 McCartin 29 Mehrotra
University AS
Accordino & Salgia
Edina IK
Ishani & Kuznecoff
29 Accordino 28.5 Salgia 28.5 Ishani 29 Kuznecoff
Potomac LT
Levin & Thompson
Walt Whitman FH
Feuer & Hepburn
28 Levin 28.5 Thompson 27.5 Feuer 28 Hepburn
Edgemont KP
Kumar & Parsi
Millard West LN
Leuders & Newsome
28 Kumar 28 Parsi 29 Lueders 29 Newsome
Horace Mann LH
Loetscher & Hunt
Holy Cross DM
DePriest & Marx
27 Loetscher 27 Hunt 27 DePriest 26.5 Marx
University OM
Oriti & Mayor
Homewood-Flossmoor SE
Ernst & Stafford
27.5 Oriti 27 Mayor 27 Stafford 27 Ernst
Newton South GS
Garg & Sridhar
Lakeland TS
Tabakovic & Shah
28.5 Garg 29 Sridhar 27 Tabakovic 27 Shah
Fairmont Prep OP
Ong & Palmer
Eastview MA
Mansur & Abram
28 Ong 28.5 Palmer 28 Mansur 28 Abram