SCU Dempsey Cronin Invitational

2016 — Santa Clara, CA/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
TCA BM
Balakrishnan & Mathew
Golden State TF
Tao & Fan
29 Balakrishnan 29.2 Mathew 29.5 Tao 28.5 Fan
Champion BS
Sivakumar & Bhargavan
Palo Alto Debate! ZZ
Zhou & Zhou
27.5 Bhargavan 28 Sivakumar 27.5 Zhou 27.5 Zhou
Leland LX
Li & Xing
BASIS Independent HU
Huang & Umbarkar
28.2 Li 28.5 Xing 27.7 Huang 27.9 Umbarkar
Champion JS
Jaitely & Seeniraj
Presentation KG
Kapoor & Gadagkar
26 Jaitely 27 Seeniraj 25 Kapoor 27 Gadagkar
Champion KK
Koski & Kazmi
Nueva KK
Kost & Kondylis
25 Koski 26 Kazmi 26 Kost 27 Kondylis
Milpitas JJ
Jain & Jaffery
Miller Middle HM
Hung & Mishra
25.1 Jain 27.5 Jaffery 27 Hung 27.1 Mishra
Foothill ZZ
Zhu & Zhao
Champion SS
Singh & Sinha
28.5 Zhao 29 Zhu 29.5 Sinha 29.1 Singh
Los Altos SS
Sen & Sonthalia
Gurukulam Enrichment Center LK
Luo & Kondapalli
28 Sen 28.5 Sonthalia 28 Luo 27.5 Kondapalli
Golden State RK
Ramachandran & Kamat
Monta Vista CP
Chandramouly & Palekar
28 Ramachandran 28 Kamat 27 Chandramouly 27 Palekar
BASIS Independent BR
Beri & Raju
Cupertino KN
Kalluri & Navale
27 Beri 26 Raju 28 Kalluri 29 Navale
Mission San Jose CZ
Chao & Zhang
Foothill TR
Tran & Rajasekaran
28 Chao 25 Zhang 27 Tran 27.5 Rajasekaran
Saratoga VS
Verma & Sankaran
Cupertino MO
Mohan & O'Leary
26.9 Verma 26.5 Sankaran 27.5 Mohan 27.4 O'Leary
Young Genius ZH
Zhu & Hu
Champion Ji
Sinha & Jilla
28.1 Zhu 28.2 Hu 27.3 Sinha 27.1 Jilla
Mountain View CS
Corn & Sastry
Golden State DS
Dixit & Shenoy
28 Corn 27.5 Sastry 27 Dixit 28 Shenoy
Monta Vista SS
Shah & Subudhi
Cupertino LM
Liu & Mandal
29.6 Shah 29.5 Subudhi 28.6 Liu 28.5 Mandal
Foothill SC
Swaminathan & Chen
Young Genius GG
Goler & Ganesan
25.1 Swaminathan 26.4 Chen 26.6 Goler 26.9 Ganesan
Leland LF
Liu & Fan
Miller Middle JF
Jung & Fong
29.3 Liu 29.2 Fan 29.5 Jung 29.6 Fong
Milpitas CI
Chiang & Iqbal
Champion ST
Sudhani & Trivedi
28 Chiang 27.5 Iqbal 27.5 Sudhani 29 Trivedi
Palo Alto Debate! AL
Agarwal & Lakhani
BASIS Independent ZP
Zhang & Pan
26.9 Agarwal 25.9 Lakhani 26.1 Zhang 27.5 Pan
Milpitas KD
Kumar & Do
Palo Alto Debate! KV
Kohler & Vasanawala
28.2 Kumar 27.5 Do 28.8 Kohler 27.6 Vasanawala
Foothill TS
Thondikulam & Sato
Monta Vista ZS
Zhang & Saini
28.4 Thondikulam 28.2 Sato 27.9 Zhang 28 Saini
Mountain View ZR
Zhang & Rodriguez
Young Genius LR
Lu & Ray
27.6 Zhang 28 Rodriguez 27.8 Lu 28.2 Ray
Mission San Jose DS
Devesetti & Singh
Palo Alto Debate! LZ
Lu & Zhang
28.7 Devesetti 28.7 Singh 28.5 Lu 28.8 Zhang
Golden State DA
Dixit & Abiram
BASIS Independent WC
Wong & Choi
27.5 Dixit 27.6 Abiram 28.5 Wong 28 Choi
Milpitas VT
Vaidyanathan & Tayagi
Lynbrook MJ
Mannem & Jain
28.8 Vaidyanathan 30 Tayagi 29.5 Mannem 28.5 Jani
Lynbrook HA
Huang & Ashiq
BASIS Independent BB
Boone & Boone
28 Huang 27.5 Ashiq 28.5 Boone 28 Boone
Miller Middle BT
Balaji & Taraniganty
Wilcox LV
Lee & Venkatesh
28 Balaji 27.6 Taraniganty 27.5 Lee 28 Venkatesh
Champion JP
Jilla & Pabbathi
Palo Alto Debate! MP
Miller & Perkash
27.3 Jilla 27.5 Pabbathi 27 Miller 27 Perkash
Young Genius JK
Kaur & Jain
Presentation NR
Ni & Ruiz-Earle
29 Jain 28.2 Kaur 28.3 Ni 28.5 Ruiz-Earle
Champion KC
Kalje & Chaganti
Lynbrook WS
Wu & Sheth
26 Kalje 26.5 Chaganti 27.5 Wu 27 Sheth
Presentation RE
Rajpara & Eames
Mountain View MM
Mitchell & Ma
25.5 Rajpara 25 Eames 25.5 Mitchell 25.5 Ma
Golden State SK
Shenoy & Kadiyala
Miller Middle RG
Rangan & Goel
26 Shenoy 27 Kadiyala 25.5 Rangan 25 Goel
BASIS Independent WN
Wang & Neyyar
Leland CT
Cai & Tsudama
26.1 Wang 27 Neyyar 26.3 Cai 26.5 Tsudama
Foothill SH
Suresh & Halait
Notre Dame AT
Aggarwal & Thakkur
28.7 Suresh 28.8 Halait 28.7 Aggarwal 28.6 Thakur
Davis ZL
Zhang & Lee
Mountain View EC
Estell & Choe
27.8 Zhang 27.5 Lee 27.5 Estell 27 Choe
Young Genius KP
Kotni & Pidaparthi
Milpitas DM
Dandiwala & Malegaonkar
27.9 Kotni 27.6 Pidaparthi 28 Dandiwala 28.3 Malegaonkar
Lynbrook TC
Tan & Chen
Leland KX
Kulkarni & Xie
27.8 Tan 27.6 Chen 28.2 Kulkarni 28 Xie
Fremont RS
Rai & Saseetharran
Palo Alto Debate! GG
Gensler & Gensler
27.5 Rai 27 Saseetharran 26.5 Gensler 26 Gensler
Gurukulam Enrichment Center VA
Vemulapalli & Aslam
Palo Alto Debate! OR
Oh & Rayner
29 Aslam 24 Oh 28 Rayner
Champion MH
Hathiala & McClure
Foothill CH
Chou & Hwin
28.5 McClure 29.2 Hathalia 27.7 Chou 27.4 Hwin
Presentation MS
Maria & Suba
Saratoga LC
Liu & Chiu
27.5 Maria 28 Suba 27.6 Liu 27.5 Chiu
BASIS Independent YL
Yu & Lin
Henry M. Gunn CR
Chu & Ramanathan
28 Yu 28.9 Lin 27.5 Chu 28.5 Ramanathan
Miller Middle YZ
Yang & Zhou
Gurukulam Enrichment Center AB
AGRAHARA & Bansal
28.8 Yang 29 Zhou 29.3 Agrahara 28.7 Bansal
Evergreen Valley TB
Tharanipathy & Butani
Miller Middle KB
Kode & Bawankule
28.2 Tharanipathy 29 Butani 27.5 Kode 28.3 Bawankule
Cupertino YL
Yu & Lee
Sunnyvale Independent HS
Hiremath & Sanyal
28 Yu 27.5 Lee 28.5 Hiremath 27 Sanyal
Young Genius HB
Hong & Belur
Saratoga PJ
Palaniappan & Jammula
28.2 Hong 27.8 Belur 28.4 Palaniappan 28.2 Jammula
Palo Alto Debate! AS
Akhtar & Schendel
Young Genius HW
Huang & Wang
27.9 Akhtar 28 Schendel 28.3 Huang 28.2 Wang
Gurukulam Enrichment Center PS
Palleti & Shirol
Los Altos HL
Howard & Liu
28 Palleti 28.5 Shirol 29 Howard 29 Liu
Foothill LA
Lee & Avachat
Milpitas AS
Stanley & Ambalathingal
29 Lee 29 Avachat 28.5 Ambalathingal 29 Stanley
Palo Alto Debate! SZ
Shi & Zhao
Cupertino GJ
Guduguntla & Jeon
28 Shi 27.5 Zhao 28.2 Guduguntla 28 Jeon
Communication DR
Desai & Ramesh
Miller Middle LT
Lakkapragada & Tiru
27.5 Desai 28.5 Ramesh 28 Lakkapragada 28.3 Tiru
Foothill BP
Bahl & Peng
Woodcreek LS
Lobotzke & Smati
28.1 Bahl 28.2 Peng 28 Lobotzke 28.1 Smati
American TM
Tolwani & Mohammed
Saratoga FZ
Feng & Zhou
28.8 Tolwani 28.4 Mohammed 28.1 Feng 27.8 Zhou
Foothill PR
Parakulam & Ragu
Saratoga PR
Pai & Ramakrishna
27.5 Parakulam 28.5 Ragu 28.5 Pai 28.5 Ramakrishna
Cupertino SY
Singh & Yeturu
Golden State MC
Mao & Cai
27.5 Singh 28.5 Yeturu 27.5 Mao 27.5 Cai
Monta Vista KN
Kondur & Narayanan
Miller Middle WX
Xu & Wang
29 Kondur 28.5 Narayanan 29 Wang 28 Xu
Nueva JN
Jung & Nickel
Young Genius LB
Lemarchand & Bhima
28.1 Jung 28 Nickel 28.5 Lemarchand 28.6 Bhima
Foothill AG
Andal & Guerra
Woodcreek HH
Habermehl & Hellar
27.3 Andal 27.3 Guerra 27 Habermehl 27.5 Hellar
Los Altos CM
Chang & Mo
Champion AM
Aribi & Manivel
28.4 Chang 28.1 Mo 29.1 Aribi 28.2 Manivel
Milpitas TW
Takeshima & Wu
Foothill WH
Wohlenberg & Huang
26 Takeshima 27.5 Wu 28 Wohlenberg 27 Huang
Leland XJ
Xu & Jiang
Young Genius PD
Potluri & Dogra
27.5 Xu 28.5 Jiang 28 Potluri 28.5 Dogra
Foothill CO
Chang & Omarali
Cupertino AP
Anbarasan & Pillai
28 Chang 27.5 Omarali 27.7 Anbarasan 27.5 Pillai