SCU Dempsey Cronin Invitational

2016 — Santa Clara, CA/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Saratoga PJ
Palaniappan & Jammula
Woodcreek LS
Lobotzke & Smati
27.8 Palaniappan 27.7 Jammula 27.8 Lobotzke 27.9 Smati
Young Genius LB
Lemarchand & Bhima
BASIS Independent BB
Boone & Boone
27.5 Lemarchand 27.5 Bhima 27.5 Boone 27.5 Boone
Champion JS
Jaitely & Seeniraj
BASIS Independent HU
Huang & Umbarkar
28.5 Jaitely 28.5 Seeniraj 28.3 Huang 28.3 Umbarkar
Champion AM
Aribi & Manivel
BASIS Independent ZP
Zhang & Pan
28.9 Aribi 28.8 Manivel 28.6 Zhang 28.9 Pan
Cupertino AP
Anbarasan & Pillai
Foothill CH
Chou & Hwin
27 Anbarasan 27.5 Pillai 29 Chou 28 Hwin
Palo Alto Debate! OR
Oh & Rayner
Miller Middle RG
Rangan & Goel
26.5 Oh 26.5 Rayner 27.5 Rangan 27.5 Goel
Henry M. Gunn CR
Chu & Ramanathan
Champion SS
Singh & Sinha
28.1 Chu 28.1 Ramanathan 27.5 Sinha 27.5 Singh
Golden State DS
Dixit & Shenoy
Lynbrook MJ
Mannem & Jain
27.2 Dixit 27.5 Shenoy 29 Mannem 28.5 Jani
Palo Alto Debate! LY
Li & Yu
Golden State MC
Mao & Cai
25.7 Li 25.5 Yu 28 Mao 28.5 Cai
Palo Alto Debate! MP
Miller & Perkash
Saratoga LC
Liu & Chiu
28 Miller 27.5 Perkash 28.5 Liu 27.5 Chiu
Mountain View EC
Estell & Choe
Golden State TF
Tao & Fan
28.5 Estell 28.4 Choe 28 Tao 28 Fan
Monta Vista KN
Kondur & Narayanan
Cupertino YL
Yu & Lee
28.4 Kondur 28.5 Narayanan 29.1 Yu 29.2 Lee
Milpitas VT
Vaidyanathan & Tayagi
Saratoga FZ
Feng & Zhou
28 Vaidyanathan 28.5 Tayagi 27.5 Feng 28 Zhou
Young Genius GG
Goler & Ganesan
Foothill ZZ
Zhu & Zhao
28.5 Goler 28 Ganesan 28 Zhao 26.5 Zhu
American TM
Tolwani & Mohammed
Nueva JN
Jung & Nickel
27.5 Tolwani 28.5 Mohammed 27.5 Jung 29 Nickel
Milpitas AS
Stanley & Ambalathingal
Palo Alto Debate! AL
Agarwal & Lakhani
28.1 Ambalathingal 28.2 Stanley 28.3 Agarwal 28.3 Lakhani
Foothill PR
Parakulam & Ragu
Gurukulam Enrichment Center PS
Palleti & Shirol
28 Parakulam 29.5 Ragu 28.7 Palleti 29 Shirol
TCA BM
Balakrishnan & Mathew
Milpitas TW
Takeshima & Wu
28 Balakrishnan 29.2 Mathew 29.5 Takeshima 29 Wu
Mission San Jose DS
Devesetti & Singh
Los Altos HL
Howard & Liu
28 Devesetti 28 Singh 27.8 Howard 28 Liu
Cupertino GJ
Guduguntla & Jeon
Nueva KK
Kost & Kondylis
26 Guduguntla 25.5 Jeon 28 Kost 27 Kondylis
Davis ZL
Zhang & Lee
Mountain View CS
Corn & Sastry
27.4 Zhang 27.3 Lee 27.6 Corn 27.8 Sastry
Miller Middle YZ
Yang & Zhou
Mountain View ZR
Zhang & Rodriguez
27.6 Yang 27.5 Zhou 28.9 Zhang 28.7 Rodriguez
Cupertino LM
Liu & Mandal
Miller Middle WX
Xu & Wang
28.5 Liu 27.5 Mandal 28.3 Wang 27.2 Xu
Monta Vista CP
Chandramouly & Palekar
Miller Middle HM
Hung & Mishra
28.6 Chandramouly 28.9 Palekar 28.5 Hung 27.4 Mishra
Miller Middle JF
Jung & Fong
Cupertino KN
Kalluri & Navale
28.2 Jung 28.3 Fong 27.8 Kalluri 27.8 Navale
Champion Ji
Sinha & Jilla
BASIS Independent YL
Yu & Lin
26 Sinha 28 Jilla 28 Yu 28 Lin
Saratoga VS
Verma & Sankaran
Leland LX
Li & Xing
27.7 Verma 27.8 Sankaran 27.9 Li 27.8 Xing
Young Genius PD
Potluri & Dogra
Champion KK
Koski & Kazmi
27.5 Potluri 27.5 Dogra 28.5 Koski 28 Kazmi
Foothill BP
Bahl & Peng
Lynbrook WS
Wu & Sheth
28.6 Bahl 28.8 Peng 28.8 Wu 28.5 Sheth
Lynbrook HA
Huang & Ashiq
Milpitas JJ
Jain & Jaffery
29 Huang 27.5 Ashiq 27 Jain 26 Jaffery
Milpitas KD
Kumar & Do
Presentation NR
Ni & Ruiz-Earle
27.4 Kumar 28 Do 28.2 Ni 28 Ruiz-Earle
Foothill LA
Lee & Avachat
Young Genius JK
Kaur & Jain
28.5 Lee 27.7 Avachat 28.5 Jain 28.2 Kaur
Milpitas CI
Chiang & Iqbal
Champion BS
Sivakumar & Bhargavan
28 Chiang 27.7 Iqbal 27.6 Bhargavan 27.8 Sivakumar
Presentation MS
Maria & Suba
Los Altos CM
Chang & Mo
29 Maria 28.5 Suba 29 Chang 29 Mo
Communication DR
Desai & Ramesh
BASIS Independent BR
Beri & Raju
28 Desai 28.4 Ramesh 29 Beri 29.1 Raju
Presentation RE
Rajpara & Eames
Notre Dame AT
Aggarwal & Thakkur
28 Rajpara 27 Eames 28.5 Aggarwal 28.3 Thakur
Presentation KG
Kapoor & Gadagkar
Wilcox LV
Lee & Venkatesh
29 Kapoor 29 Gadagkar 27 Lee 28 Venkatesh
Miller Middle BT
Balaji & Taraniganty
Foothill SH
Suresh & Halait
27.6 Balaji 27.6 Taraniganty 28.2 Suresh 28.5 Halait
Saratoga PR
Pai & Ramakrishna
Champion MH
Hathiala & McClure
27.9 Pai 28 Ramakrishna 27.8 McClure 27.8 Hathalia
Leland LF
Liu & Fan
Champion KC
Kalje & Chaganti
28.8 Liu 28.5 Fan 28.2 Kalje 28.4 Chaganti
Monta Vista ZS
Zhang & Saini
Gurukulam Enrichment Center LK
Luo & Kondapalli
28.4 Zhang 29.1 Saini 28.8 Luo 28.6 Kondapalli
Palo Alto Debate! LZ
Lu & Zhang
Golden State WZ
Wang & Zhang
26.5 Lu 26 Zhang 26 Wang 25 Sathish
Gurukulam Enrichment Center AB
AGRAHARA & Bansal
Young Genius LR
Lu & Ray
28.1 Agrahara 28 Bansal 28.3 Lu 28.5 Ray
BASIS Independent WN
Wang & Neyyar
Palo Alto Debate! KV
Kohler & Vasanawala
26.5 Wang 26 Neyyar 25.5 Kohler 25.5 Vasanawala
Golden State DA
Dixit & Abiram
Foothill TR
Tran & Rajasekaran
27.7 Dixit 27.5 Abiram 29 Tran 28 Rajasekaran
Leland KX
Kulkarni & Xie
Foothill AG
Andal & Guerra
28 Kulkarni 28.4 Xie 28.5 Andal 28.2 Guerra
Foothill WH
Wohlenberg & Huang
Mountain View MM
Mitchell & Ma
29 Wohlenberg 28.5 Huang 28 Mitchell 28 Ma
Golden State RK
Ramachandran & Kamat
BASIS Independent WC
Wong & Choi
28.8 Ramachandran 29.5 Kamat 28.4 Wong 27.8 Choi
Leland XJ
Xu & Jiang
Palo Alto Debate! GG
Gensler & Gensler
28 Xu 27.5 Jiang 28.3 Gensler 27.8 Gensler
Cupertino SY
Singh & Yeturu
Palo Alto Debate! ZZ
Zhou & Zhou
27.5 Singh 28 Yeturu 26.7 Zhou 26 Zhou
Young Genius HW
Huang & Wang
Los Altos SS
Sen & Sonthalia
27.7 Huang 27.9 Wang 28.9 Sen 28.8 Sonthalia
Champion ST
Sudhani & Trivedi
Palo Alto Debate! SZ
Shi & Zhao
26.5 Sudhani 27.4 Trivedi 27.6 Shi 27.6 Zhao
Young Genius ZH
Zhu & Hu
Miller Middle KB
Kode & Bawankule
26.6 Zhu 26.6 Hu 27.8 Kode 27.7 Bawankule
Cupertino MO
Mohan & O'Leary
Mission San Jose CZ
Chao & Zhang
28.5 Mohan 28.5 O'Leary 28 Chao 27.5 Zhang
Fremont RS
Rai & Saseetharran
Leland CT
Cai & Tsudama
26 Rai 26.5 Saseetharran 27 Cai 26 Tsudama
Young Genius HB
Hong & Belur
Sunnyvale Independent HS
Hiremath & Sanyal
28 Hong 27.5 Belur 29 Hiremath 29 Sanyal
Gurukulam Enrichment Center VA
Vemulapalli & Aslam
Foothill SC
Swaminathan & Chen
26.5 Aslam 27.5 Swaminathan 27.5 Chen
Champion JP
Jilla & Pabbathi
Foothill CO
Chang & Omarali
28.5 Jilla 28.5 Pabbathi 28.1 Chang 28 Omarali
Monta Vista SS
Shah & Subudhi
Milpitas DM
Dandiwala & Malegaonkar
28 Shah 28 Subudhi 27.6 Dandiwala 27.6 Malegaonkar
Young Genius KP
Kotni & Pidaparthi
Foothill TS
Thondikulam & Sato
25.5 Kotni 25 Pidaparthi 28 Thondikulam 28 Sato
Golden State SK
Shenoy & Kadiyala
Miller Middle LT
Lakkapragada & Tiru
28 Shenoy 27.8 Kadiyala 27.5 Lakkapragada 28 Tiru
Woodcreek HH
Habermehl & Hellar
Evergreen Valley TB
Tharanipathy & Butani
28 Habermehl 28.5 Hellar 27.3 Tharanipathy 27 Butani