National Speech and Debate Tournament

2021 — Online, US
DUA
Pre 5 Results
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Megan Atkinson
J1 – Denise Stemen
1 1st 2323 Juergens & Tarnowski SF Roosevelt 6 3
1 2nd 2451 Kropf & Maez Green River High School 5 6
1 3rd 2266 Reimann & Olson Eastview High School 1 1
1 4th 2351 Ly & Lai Gabrielino High School 3 5
1 5th 2369 Craighead & Sigler Bozeman High School 2 4
1 6th 2261 Wallenburg & Wallenburg Shawnee Mission West High School 4 2
1 7th 2390 Pautz & McConnaha Muscatine High School 7 7
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Matt Heimes
J1 – Kiley Eichelberger
2 1st 2367 Hegde & Hegde James Logan High School 6 2
2 2nd 2450 Redmon & Young Wadsworth City Schools 1 3
2 3rd 2454 Vanderloo & Braunstein Sioux City East High School 2 1
2 4th 2382 Desciak & LoPinto Regis High School 3 7
2 5th 2412 Shapiro & Young Fairview HS 5 5
2 6th 2258 Mitchell & Parisi Prospect HS 4 4
2 7th 2416 Watts & Wilcox James Bowie High School 7 6
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Jordan Hart
J1 – Eleni Gerontes
3 1st 2298 Anders & Benyousky Warsaw Community High School 6 7
3 2nd 2348 Samountry & Gainer Har-Ber High School 2 1
3 3rd 2329 Davison & Prutch Rocky Mountain HS 3 6
3 4th 2341 Torres & Hamamoto Gabrielino High School 1 4
3 5th 2357 Demetri & Killian James Bowie High School 5 5
3 6th 2421 Houston & Stein McPherson High School 7 2
3 7th 2269 Garinger & Weaver Shikellamy High School 4 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Kim Nonnenmacher
J1 – Nolan Donoghue
4 1st 2411 Santangelo & Ruddy Lawrence Free State High School 7 7
4 2nd 2453 Kamali & Sivils Arrowhead Park Early College High School 4 6
4 3rd 2286 Okeleke & Okeleke LV Hightower High School 6 5
4 4th 2254 Gruber & Gauger Xaverian High School 3 4
4 5th 2263 Kolluru & Habib Lafayette HS 1 3
4 6th 2381 Kusalovic & Zanon Prospect HS 5 2
4 7th 2443 Deck & Rubin Clayton HS 2 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Vicki Houpt
J1 – Casey Griffith
5 1st 2326 Goldstein & Lillian D Denver East High School 1 4
5 2nd 2314 Balerite & Ruiz James Enochs High School 6 6
5 3rd 2425 Bosh & Sager Norfolk High School 2 5
5 4th 2321 Flores & Bender Harlingen High School 3 2
5 5th 2256 Ray & Filson Plymouth High School 5 3
5 6th 2444 Reiff & Schenk Washburn Rural High School 7 7
5 7th 2414 Hovendon & Roberts Eagan High School 4 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Olivia Isch
J1 – Wayne Selogy
6 1st 2360 Kolluru & Terro Lafayette HS 6 5
6 2nd 2380 Vaioleti & Vaioleti BASIS Peoria 2 1
6 3rd 2297 Andersen & Wakjira Eagan High School 3 4
6 4th 2431 Barr & Moser Reeds Spring High School 5 6
6 5th 2439 De LaTorre & Gutierrez Del Valle 7 7
6 6th 2408 Osuna & Gaar Winston Churchill HS 4 2
6 7th 2387 Leo & Levin Denver School Of The Arts 1 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Darrell Nicholson
J1 – Sam Crust
7 1st 2299 Adkins & Schoelen Bishop McGuinness Catholic 3 5
7 2nd 2303 Clark & Nguyen Washington HS 5 2
7 3rd 2328 Donovan & Cressman CR North High School 6 7
7 4th 2372 Danielson & Paulson Sauk Rapids-Rice High School 4 3
7 5th 2300 Seagrave & Seagrave Austin East Magnet 1 1
7 6th 2280 Lynch & Amine Littleton High School 7 4
7 7th 2405 Angulo & Metheney Garden City High School 2 6
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Alysha Nordwall
J1 – Shawn Nix
8 1st 2363 Johnston & Ku Coronado HS 6 6
8 2nd 2320 Avila & Greenfield San Angelo Central 4 5
8 3rd 2449 Fritton & Augustine Shawnee Mission South High School 7 7
8 4th 2371 Thatcher & Geiger Fairmont High School 1 4
8 5th 2401 Odell & Chess Westmoore High School 2 3
8 6th 2332 Javed & Serrahn Dunlap High School 5 1
8 7th 2437 Gandikota & Rajput Seven Lakes High School 3 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Kaitlyn Huska
J1 – Angel Ng
9 1st 2316 Braten & Spomer Powell High School 2 4
9 2nd 2423 Ahern & Longmire Austin East Magnet 3 2
9 3rd 2260 Green & Thompson Pratt High School 5 3
9 4th 2428 Esparza & Esparza Eastwood High School 6 6
9 5th 2417 Price & Kearns Belleville West High School 1 5
9 6th 2289 Barker & Baird Plymouth High School 4 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Shelly Uttke
J1 – Robert Walters
10 1st 2324 Hernandez & Perez Dwight D. Eisenhower High School 4 4
10 2nd 2445 Burroughs & Pritham Bozeman High School 2 2
10 3rd 2394 Keltgen & Starcher Morristown West High School 3 6
10 4th 2275 Mishra & Gajula CR North High School 5 7
10 5th 2255 Burmaster & Troup Olathe East High School 7 3
10 6th 2284 Collazos & Jones J Frank Dobie High School 1 1
10 7th 2407 Furrer & Hall Crater High School 6 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Delaine Nelson
J1 – Abir Elmaddah
11 1st 2312 Bach & Baca Perrysburg High School 5 7
11 2nd 2383 Randolph & Fehr Seminole 2 3
11 3rd 2293 Baldari & Tracey Regis High School 6 4
11 4th 2327 Schuler & Ward Widefield High School 7 6
11 5th 2356 DeMarco & Pena Gabrielino High School 1 1
11 6th 2281 Meckes & Peters Miramonte High School 4 2
11 7th 2389 Gulbranson & Li American Heritage Broward HS 3 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Hannah Trivedi
J1 – Sara Maynard
12 1st 2295 Watson & Nizic Oregon City High School 4 6
12 2nd 2347 Hertel & VonEye Watertown High School 3 5
12 3rd 2339 Ahlers & Schatte Calvary Lutheran High School 1 3
12 4th 2434 Judson & Walburg Claremont 2 1
12 5th 2336 Trier & Swanson Madison West High School 6 2
12 6th Callan Williamson Williamson & Sullivan Air Academy High School 5 4
12 7th 2274 Anaya & Sartillo Jackson Hole High School 7 7
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Donald Steiner
J1 – Tori Deneault
13 1st 2374 Sharma & Dawar James Logan High School 5 7
13 2nd 2325 Barba & Hughes Antioch Community High School 3 5
13 3rd 2319 Gacayan & Gacayan Rancho High School 7 6
13 4th 2399 McLellan & Jallepalli Pelham Memorial High School 1 1
13 5th 2403 Model & Rind Summit HS 2 3
13 6th 2331 Poirot & Prince Southern Lehigh 6 2
13 7th 2287 Gutierrez & Ross Reagan HS 4 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Jennifer Harper
J1 – Anil Saraf
14 1st 2330 Jung & Fischer Cherry Creek High School 5 6
14 2nd 2415 Mondraty & Mellachuruvu West Broward High School 6 5
14 3rd 2285 Royle & Richardson Downers Grove South High School 3 2
14 4th 2391 Collier & Leonard Bishop McGuinness Catholic 1 1
14 5th 2446 McEvoy & Tatro Willard High School 2 7
14 6th 2305 Lawson & Lawson J Frank Dobie High School 4 3
14 7th 2435 Wilson & Gore Eagan High School 7 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Melissa Vatter-Miller
J1 – Steve DuBois
15 1st 2396 Fung & Kanzleiter Los Alamos High School 7 7
15 2nd 2279 Coleman & Talbott Thunder Basin High School 3 5
15 3rd 2296 Baker & Lowery Melissa High School 1 2
15 4th Arianna Jenks Jenks & Pait Bob Jones Academy 6 6
15 5th 2447 Schaffer & Bunyak San Dieguito Academy 4 3
15 6th 2358 Grantham & Trull Jefferson City High School 5 1
15 7th 2335 Mee & McKenzie Archbishop Mitty 2 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Billy Elles
J1 – Katelynn Wilson
16 1st 2375 Naples & Fryfogle South Range High School 6 2
16 2nd 2272 Doan & Forrester Eagle Valley 7 7
16 3rd 2310 Cummings & Julian Catholic Memorial School 2 1
16 4th 2352 Gill & Seo Bloomington HS South 5 5
16 5th 2409 Yu & Yu Taipei American School 4 6
16 6th 2388 Keating & Phillips Upper St Clair High School 3 3
16 7th 2340 Kent & Schenk Washburn Rural High School 1 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Tommy Bender
J1 – Nick Adair
17 1st 2251 Woodward & Hanley Republic High School 7 5
17 2nd 2342 Candy & Watkins Brandon Valley High School 6 7
17 3rd 2277 Archer & Bedell University Schools 3 3
17 4th 2433 Fuimaono & Halgren Mount Vernon High School 4 4
17 5th 2334 Boisseau & Evans James River High School 5 6
17 6th Mikhaelah Kounouho Kounouho & Kounouho BASIS Peoria 2 2
17 7th 2432 Tan & Curiel-Mejia Gabrielino High School 1 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Elaine Fippin
J1 – Ken Schmidt
18 1st 2361 Siegel & Hecker Summit HS 4 6
18 2nd 2259 Barber & Clinton St Agnes Academy 7 7
18 3rd 2392 Bhullar & Tripathi Hamilton High School 3 4
18 4th 2291 Roman & Martinez Bonita Vista High School 1 1
18 5th 2377 Adams & Welch George Washington HS 2 2
18 6th 2438 Corona & Totten Chiawana High School 6 3
18 7th 2370 Vaverka & Swank Lincoln East High School 5 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Bruce Jordan
J1 – Larrisha McDonnough
19 1st 2309 Kaur & Mitofsky BASIS Peoria 7 7
19 2nd 2283 Uchegbu & Saint-Fort Bishop Moore Catholic High School 6 6
19 3rd 2288 Olsen & Tate Boise High School 5 5
19 4th 2273 Zant & Adnan Dunlap High School 2 4
19 5th 2366 Holm & Anderson St Cloud Tech High School 4 2
19 6th 2270 Wilson & Estes Science Hill High School 1 3
19 7th 2359 Largent & Tate Willard High School 3 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Larry Bailey
J1 – Melonie Menefee
20 1st 2386 Reed & Aplin Belleville West High School 2 1
20 2nd 2426 Almejo-Ponce & Benn Thornton Riverton 1 2
20 3rd 2379 Cardarelli & Masferrer Catholic Memorial School 3 4
20 4th 2318 Connolly & Spiezio Regis High School 6 6
20 5th 2271 Rajendran & Bhat Archbishop Mitty 5 3
20 6th 2406 Stegman & Teply Hayden HS 4 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – abigail robertson
J1 – Thomas Mueller
21 1st 2354 Milton & Cid Altamirano Orosi High School 6 6
21 2nd 2353 Stout & Valadez Garden City High School 5 5
21 3rd 2267 Dierks & Heikkila Roseville Area High School 1 1
21 4th 2343 Boyd & Bertels Jefferson City High School 3 2
21 5th 2422 Ladner & Marsteller Purvis High School 4 4
21 6th 2452 Hill & Ciscato Providence High School 2 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Cindy Glasson
J1 – Craig Wall
22 1st 2338 Iverson & Casner Munster High School 6 3
22 2nd 2427 Schmitt & Bosacoma Glenbrook North High School 4 6
22 3rd 2419 Tam & Zusin Pelham Memorial High School 2 5
22 4th 2315 Campbell & Espeland Summit HS 1 4
22 5th 2265 Randolph & Taylor Baltimore City College 7 7
22 6th 2397 Jackson & Wardsworth Spring High School 5 1
22 7th 2418 Aikins & Rockwood Marshfield HS 3 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Rebecca Sibley
J1 – Kasey Copeland
23 1st 2385 Ivy & Niemeyer George W. Norris High School 6 1
23 2nd 2311 Liu & Donson Paul Laurence Dunbar HS 5 3
23 3rd 2373 Wong & Chong Leland High School 3 6
23 4th 2442 Higgins & Morrison Branson High School 2 7
23 5th 2252 Miller & Machar Wadsworth City Schools 1 2
23 6th 2345 Dadlani & Yang Ridge High School 7 5
23 7th 2290 Ferber & King Puyallup High School 4 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Aubrey Webster
J1 – Joe Ruvo
24 1st 2333 Bailey & Shea Roseville Area High School 2 4
24 2nd 2362 Wenande & Evans O'Gorman High School 3 5
24 3rd 2253 Brown & Dunleavy St Mary's 7 1
24 4th 2436 Miller & Nunez Chesterton High School 1 2
24 5th 2395 Brown & Nelson Shawnee Mission South High School 6 7
24 6th 2364 Rosignal & Ossman Downers Grove South High School 5 3
24 7th 2410 Reyes & Lapusan Seminole 4 6
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Baine Dikeman
J1 – Alex Greene
25 1st 2257 Davis & Anawski Brookings 5 2
25 2nd 2376 Benjamin & Culver Mount Markham Sr High School 7 7
25 3rd 2307 Acks & Manuel Charlotte Latin School 6 6
25 4th 2294 Marsh & Tran Mullen High School 1 4
25 5th 2349 Frank & Kelley La Costa Canyon High School 2 3
25 6th 2313 Moreno & Puckett Purvis High School 4 5
25 7th 2344 Bedore & Nichol Moorhead High School 3 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Fred Snook
J1 – Rebecca Afalava
26 1st 2368 Thompson & LaVanway Cheyenne East High School 1 1
26 2nd 2402 Brillhart & Petentler Truman HS 4 2
26 3rd 2398 Simmons & Knowlden Millennium Charter 6 6
26 4th 2264 Dahlberg & Homuth Moorhead High School 2 3
26 5th 2304 Guerra & Rodriguez Miami Arts Studio at Zelda Glazer 5 5
26 6th 2278 Shaftner & Torres Spring High School 3 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Bill Fleming
J1 – Zachary Dinges
27 1st 2384 Pham & Boettcher St. Thomas HS 2 2
27 2nd 2276 Ready & Martinez Creekview High School 3 4
27 3rd 2262 Johnson & Knier Apple Valley High School 1 3
27 4th 2268 Leighton-Floyd & Faulkner Liberty North High School 6 7
27 5th 2306 Donovan & Bansal Bellarmine College Preparatory 5 5
27 6th 2350 Hardy & Simons Cheyenne East High School 4 1
27 7th 2441 Amoy & Cornwell Kamehameha Schools 7 6
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Max Fenton
J1 – Michele Orcinolo
28 1st 2355 Nelson & Fido Downers Grove South High School 3 2
28 2nd 2250 McLaughlin & Winters San Angelo Central 1 1
28 3rd 2400 Anger & Massoth Webb City High School 6 4
28 4th Inaya Siddiqui Odo & Siddiqui James Logan High School 4 5
28 5th 2317 Alaback & Jones Bishop Kelley High School 2 3
28 6th 2302 Wu & Wu Seven Lakes High School 5 6
28 7th 2413 Archuleta & Scott Jordan HS 7 7
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Ray Smith
J1 – Samantha Eaton
29 1st 2440 Munton & Nelson Vines High School 5 4
29 2nd 2430 Konkle & Myers Mercer High School 3 6
29 3rd 2301 Combs & Smith Knott County Central High School 1 1
29 4th 2282 Cuervo & Simpson Riverside HS 4 2
29 5th 2393 Ververis & Yuan Trinity Preparatory School 2 3
29 6th 2429 Henry & Mackenroth Andover High School 6 7
29 7th 2337 Sanchez Tucker & Tucker James River High School 7 5