National Speech and Debate Tournament

2021 — Online, US
DUA
Pre 4 Results
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Xavier Smith
J1 – Malcolm Minor
1 1st 2437 Gandikota & Rajput Seven Lakes High School 5 5
1 2nd 2407 Furrer & Hall Crater High School 6 6
1 3rd 2436 Miller & Nunez Chesterton High School 1 1
1 4th 2354 Milton & Cid Altamirano Orosi High School 4 4
1 5th 2341 Torres & Hamamoto Gabrielino High School 2 3
1 6th 2444 Reiff & Schenk Washburn Rural High School 7 7
1 7th 2409 Yu & Yu Taipei American School 3 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Elaine Fippin
J1 – Bennett Aikey
2 1st 2287 Gutierrez & Ross Reagan HS 5 5
2 2nd 2257 Davis & Anawski Brookings 4 1
2 3rd 2398 Simmons & Knowlden Millennium Charter 6 7
2 4th 2324 Hernandez & Perez Dwight D. Eisenhower High School 2 4
2 5th 2449 Fritton & Augustine Shawnee Mission South High School 7 6
2 6th 2352 Gill & Seo Bloomington HS South 1 3
2 7th 2400 Anger & Massoth Webb City High School 3 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Michael Scheffler
J1 – Aubrey Hall
3 1st 2335 Mee & McKenzie Archbishop Mitty 3 3
3 2nd 2290 Ferber & King Puyallup High School 2 6
3 3rd 2316 Braten & Spomer Powell High School 7 4
3 4th 2383 Randolph & Fehr Seminole 1 1
3 5th 2351 Ly & Lai Gabrielino High School 4 5
3 6th 2259 Barber & Clinton St Agnes Academy 6 7
3 7th 2415 Mondraty & Mellachuruvu West Broward High School 5 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – James Flowers
J1 – Lily Indie
4 1st 2405 Angulo & Metheney Garden City High School 4 5
4 2nd 2251 Woodward & Hanley Republic High School 5 6
4 3rd 2332 Javed & Serrahn Dunlap High School 1 4
4 4th 2375 Naples & Fryfogle South Range High School 7 3
4 5th 2283 Uchegbu & Saint-Fort Bishop Moore Catholic High School 2 2
4 6th 2445 Burroughs & Pritham Bozeman High School 3 1
4 7th 2376 Benjamin & Culver Mount Markham Sr High School 6 7
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Eric Schaefer
J1 – Edelmiro Cavazos
5 1st 2270 Wilson & Estes Science Hill High School 4 3
5 2nd 2414 Hovendon & Roberts Eagan High School 1 1
5 3rd 2255 Burmaster & Troup Olathe East High School 7 7
5 4th 2373 Wong & Chong Leland High School 3 2
5 5th 2446 McEvoy & Tatro Willard High School 5 5
5 6th 2396 Fung & Kanzleiter Los Alamos High School 6 6
5 7th 2426 Almejo-Ponce & Benn Thornton Riverton 2 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – David Williams
J1 – Jenny Park
6 1st 2452 Hill & Ciscato Providence High School 5 2
6 2nd 2271 Rajendran & Bhat Archbishop Mitty 6 7
6 3rd 2451 Kropf & Maez Green River High School 1 5
6 4th 2268 Leighton-Floyd & Faulkner Liberty North High School 2 4
6 5th 2430 Konkle & Myers Mercer High School 7 3
6 6th 2349 Frank & Kelley La Costa Canyon High School 3 6
6 7th 2296 Baker & Lowery Melissa High School 4 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Peri Kirkpatrick
J1 – Paul Kennedy
7 1st 2370 Vaverka & Swank Lincoln East High School 5 7
7 2nd 2356 DeMarco & Pena Gabrielino High School 4 5
7 3rd 2343 Boyd & Bertels Jefferson City High School 7 6
7 4th 2319 Gacayan & Gacayan Rancho High School 6 4
7 5th 2262 Johnson & Knier Apple Valley High School 2 3
7 6th 2380 Vaioleti & Vaioleti BASIS Peoria 3 1
7 7th 2250 McLaughlin & Winters San Angelo Central 1 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Billy Elles
J1 – Emily Klusman
8 1st 2269 Garinger & Weaver Shikellamy High School 6 5
8 2nd 2410 Reyes & Lapusan Seminole 2 6
8 3rd 2306 Donovan & Bansal Bellarmine College Preparatory 4 3
8 4th 2295 Watson & Nizic Oregon City High School 7 7
8 5th 2402 Brillhart & Petentler Truman HS 3 1
8 6th 2397 Jackson & Wardsworth Spring High School 5 4
8 7th 2454 Vanderloo & Braunstein Sioux City East High School 1 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Katy Olienyk
J1 – Gina Koehn Reif
9 1st 2418 Aikins & Rockwood Marshfield HS 1 2
9 2nd 2353 Stout & Valadez Garden City High School 7 6
9 3rd 2278 Shaftner & Torres Spring High School 5 7
9 4th 2311 Liu & Donson Paul Laurence Dunbar HS 2 4
9 5th 2310 Cummings & Julian Catholic Memorial School 4 1
9 6th 2361 Siegel & Hecker Summit HS 3 3
9 7th 2355 Nelson & Fido Downers Grove South High School 6 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Nida Saeed
J1 – Kyra Lampley
10 1st 2339 Ahlers & Schatte Calvary Lutheran High School 4 6
10 2nd 2421 Houston & Stein McPherson High School 7 7
10 3rd 2326 Goldstein & Lillian D Denver East High School 6 3
10 4th 2419 Tam & Zusin Pelham Memorial High School 1 4
10 5th 2342 Candy & Watkins Brandon Valley High School 3 5
10 6th 2264 Dahlberg & Homuth Moorhead High School 5 1
10 7th 2252 Miller & Machar Wadsworth City Schools 2 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Alysha Nordwall
J1 – Shawn Nix
11 1st 2359 Largent & Tate Willard High School 5 4
11 2nd 2395 Brown & Nelson Shawnee Mission South High School 7 7
11 3rd 2299 Adkins & Schoelen Bishop McGuinness Catholic 3 5
11 4th 2297 Andersen & Wakjira Eagan High School 4 6
11 5th 2403 Model & Rind Summit HS 6 1
11 6th 2276 Ready & Martinez Creekview High School 2 3
11 7th 2330 Jung & Fischer Cherry Creek High School 1 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Jeff Borst
J1 – Casey Daugherty
12 1st Mikhaelah Kounouho Kounouho & Kounouho BASIS Peoria 3 6
12 2nd 2284 Collazos & Jones J Frank Dobie High School 1 3
12 3rd 2348 Samountry & Gainer Har-Ber High School 5 4
12 4th 2450 Redmon & Young Wadsworth City Schools 6 2
12 5th 2374 Sharma & Dawar James Logan High School 4 5
12 6th 2438 Corona & Totten Chiawana High School 7 7
12 7th 2423 Ahern & Longmire Austin East Magnet 2 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Jose Quinones
J1 – Jennifer Porter
13 1st 2406 Stegman & Teply Hayden HS 5 3
13 2nd 2307 Acks & Manuel Charlotte Latin School 6 7
13 3rd 2298 Anders & Benyousky Warsaw Community High School 4 2
13 4th 2304 Guerra & Rodriguez Miami Arts Studio at Zelda Glazer 7 6
13 5th 2388 Keating & Phillips Upper St Clair High School 2 1
13 6th 2392 Bhullar & Tripathi Hamilton High School 1 4
13 7th 2325 Barba & Hughes Antioch Community High School 3 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Lila Michael
J1 – Toni Heimes
14 1st 2327 Schuler & Ward Widefield High School 5 6
14 2nd 2381 Kusalovic & Zanon Prospect HS 6 4
14 3rd 2340 Kent & Schenk Washburn Rural High School 3 2
14 4th 2314 Balerite & Ruiz James Enochs High School 4 5
14 5th 2323 Juergens & Tarnowski SF Roosevelt 1 3
14 6th 2357 Demetri & Killian James Bowie High School 2 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Matthew Wilson
J1 – Jason Meyer
15 1st 2303 Clark & Nguyen Washington HS 5 3
15 2nd 2443 Deck & Rubin Clayton HS 6 7
15 3rd 2441 Amoy & Cornwell Kamehameha Schools 7 6
15 4th 2401 Odell & Chess Westmoore High School 3 1
15 5th 2382 Desciak & LoPinto Regis High School 2 5
15 6th Inaya Siddiqui Odo & Siddiqui James Logan High School 1 4
15 7th 2427 Schmitt & Bosacoma Glenbrook North High School 4 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Reggie Chapman
J1 – Janiel Victorino
16 1st 2429 Henry & Mackenroth Andover High School 6 6
16 2nd 2302 Wu & Wu Seven Lakes High School 5 5
16 3rd 2315 Campbell & Espeland Summit HS 2 3
16 4th 2347 Hertel & VonEye Watertown High School 4 4
16 5th 2267 Dierks & Heikkila Roseville Area High School 1 2
16 6th 2258 Mitchell & Parisi Prospect HS 3 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Caroline Pickering
J1 – Collin Branam
17 1st 2416 Watts & Wilcox James Bowie High School 6 2
17 2nd 2291 Roman & Martinez Bonita Vista High School 1 5
17 3rd 2331 Poirot & Prince Southern Lehigh 5 4
17 4th 2279 Coleman & Talbott Thunder Basin High School 3 1
17 5th 2408 Osuna & Gaar Winston Churchill HS 4 3
17 6th 2289 Barker & Baird Plymouth High School 2 6
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Kerry Konda
J1 – Julie Larnard-Newbury
18 1st 2390 Pautz & McConnaha Muscatine High School 6 3
18 2nd 2313 Moreno & Puckett Purvis High School 5 4
18 3rd 2440 Munton & Nelson Vines High School 7 5
18 4th 2411 Santangelo & Ruddy Lawrence Free State High School 3 2
18 5th 2377 Adams & Welch George Washington HS 1 1
18 6th 2379 Cardarelli & Masferrer Catholic Memorial School 2 7
18 7th 2309 Kaur & Mitofsky BASIS Peoria 4 6
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Brandon Baggett
J1 – Kayla McGearty-Anderson
19 1st 2329 Davison & Prutch Rocky Mountain HS 4 5
19 2nd 2274 Anaya & Sartillo Jackson Hole High School 5 3
19 3rd 2317 Alaback & Jones Bishop Kelley High School 2 4
19 4th 2433 Fuimaono & Halgren Mount Vernon High School 6 7
19 5th 2439 De LaTorre & Gutierrez Del Valle 7 6
19 6th 2312 Bach & Baca Perrysburg High School 3 1
19 7th 2300 Seagrave & Seagrave Austin East Magnet 1 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Bright Lin
J1 – Grant Lander
20 1st 2447 Schaffer & Bunyak San Dieguito Academy 5 3
20 2nd 2413 Archuleta & Scott Jordan HS 7 7
20 3rd 2412 Shapiro & Young Fairview HS 4 5
20 4th 2328 Donovan & Cressman CR North High School 6 6
20 5th 2386 Reed & Aplin Belleville West High School 2 4
20 6th 2366 Holm & Anderson St Cloud Tech High School 3 1
20 7th 2391 Collier & Leonard Bishop McGuinness Catholic 1 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Vicki Houpt
J1 – Casey Griffith
21 1st 2344 Bedore & Nichol Moorhead High School 2 4
21 2nd 2265 Randolph & Taylor Baltimore City College 7 7
21 3rd Callan Williamson Williamson & Sullivan Air Academy High School 4 6
21 4th 2281 Meckes & Peters Miramonte High School 1 3
21 5th 2358 Grantham & Trull Jefferson City High School 3 1
21 6th 2320 Avila & Greenfield San Angelo Central 5 5
21 7th 2362 Wenande & Evans O'Gorman High School 6 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Cara Borgsmiller
J1 – Taylor Mills
22 1st 2345 Dadlani & Yang Ridge High School 4 3
22 2nd 2282 Cuervo & Simpson Riverside HS 5 5
22 3rd 2334 Boisseau & Evans James River High School 6 6
22 4th 2360 Kolluru & Terro Lafayette HS 3 2
22 5th 2321 Flores & Bender Harlingen High School 1 1
22 6th 2369 Craighead & Sigler Bozeman High School 2 4
22 7th 2272 Doan & Forrester Eagle Valley 7 7
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Catherine Morrel
J1 – Hiram Orozco
23 1st 2434 Judson & Walburg Claremont 2 4
23 2nd 2389 Gulbranson & Li American Heritage Broward HS 5 7
23 3rd 2338 Iverson & Casner Munster High School 3 5
23 4th 2261 Wallenburg & Wallenburg Shawnee Mission West High School 4 1
23 5th 2442 Higgins & Morrison Branson High School 7 3
23 6th 2399 McLellan & Jallepalli Pelham Memorial High School 6 6
23 7th 2333 Bailey & Shea Roseville Area High School 1 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Michael Bassett
J1 – Kristi Estes
24 1st 2275 Mishra & Gajula CR North High School 7 6
24 2nd 2387 Leo & Levin Denver School Of The Arts 5 2
24 3rd 2260 Green & Thompson Pratt High School 3 5
24 4th 2385 Ivy & Niemeyer George W. Norris High School 2 4
24 5th Arianna Jenks Jenks & Pait Bob Jones Academy 6 7
24 6th 2285 Royle & Richardson Downers Grove South High School 4 1
24 7th 2266 Reimann & Olson Eastview High School 1 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Matthew Stewart
J1 – Brian Darby
25 1st 2253 Brown & Dunleavy St Mary's 6 7
25 2nd 2337 Sanchez Tucker & Tucker James River High School 7 6
25 3rd 2277 Archer & Bedell University Schools 3 5
25 4th 2394 Keltgen & Starcher Morristown West High School 2 2
25 5th 2422 Ladner & Marsteller Purvis High School 4 4
25 6th 2371 Thatcher & Geiger Fairmont High School 1 1
25 7th 2254 Gruber & Gauger Xaverian High School 5 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Deborah Hansen
J1 – Leslie Stusiak-Drew
26 1st 2364 Rosignal & Ossman Downers Grove South High School 3 4
26 2nd 2294 Marsh & Tran Mullen High School 2 5
26 3rd 2363 Johnston & Ku Coronado HS 5 7
26 4th 2263 Kolluru & Habib Lafayette HS 7 3
26 5th 2431 Barr & Moser Reeds Spring High School 4 6
26 6th 2372 Danielson & Paulson Sauk Rapids-Rice High School 6 2
26 7th 2384 Pham & Boettcher St. Thomas HS 1 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Catherine Blair
J1 – Lidia Fekadu
27 1st 2280 Lynch & Amine Littleton High School 6 6
27 2nd 2305 Lawson & Lawson J Frank Dobie High School 1 1
27 3rd 2368 Thompson & LaVanway Cheyenne East High School 5 2
27 4th 2336 Trier & Swanson Madison West High School 2 5
27 5th 2301 Combs & Smith Knott County Central High School 4 4
27 6th 2432 Tan & Curiel-Mejia Gabrielino High School 3 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Coby Evers
J1 – Scottie Lawrence
28 1st 2417 Price & Kearns Belleville West High School 4 7
28 2nd 2393 Ververis & Yuan Trinity Preparatory School 2 2
28 3rd 2288 Olsen & Tate Boise High School 7 5
28 4th 2350 Hardy & Simons Cheyenne East High School 1 4
28 5th 2425 Bosh & Sager Norfolk High School 3 1
28 6th 2453 Kamali & Sivils Arrowhead Park Early College High School 6 6
28 7th 2318 Connolly & Spiezio Regis High School 5 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Nick Leonardi
J1 – Thom Williams
29 1st 2435 Wilson & Gore Eagan High School 3 5
29 2nd 2273 Zant & Adnan Dunlap High School 2 2
29 3rd 2256 Ray & Filson Plymouth High School 1 1
29 4th 2367 Hegde & Hegde James Logan High School 4 4
29 5th 2428 Esparza & Esparza Eastwood High School 7 7
29 6th 2286 Okeleke & Okeleke LV Hightower High School 5 6
29 7th 2293 Baldari & Tracey Regis High School 6 3