National Speech and Debate Tournament

2021 — Online, US
DUA
Pre 3 Results
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Katelynn Wilson
J1 – Nicole Asselin
1 1st 2423 Ahern & Longmire Austin East Magnet 4 5
1 2nd 2264 Dahlberg & Homuth Moorhead High School 5 3
1 3rd 2392 Bhullar & Tripathi Hamilton High School 1 4
1 4th 2363 Johnston & Ku Coronado HS 7 6
1 5th 2353 Stout & Valadez Garden City High School 6 7
1 6th 2356 DeMarco & Pena Gabrielino High School 3 1
1 7th 2338 Iverson & Casner Munster High School 2 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Mason DeWald
J1 – Jessica Timm
2 1st 2312 Bach & Baca Perrysburg High School 4 5
2 2nd 2335 Mee & McKenzie Archbishop Mitty 7 3
2 3rd 2319 Gacayan & Gacayan Rancho High School 3 7
2 4th 2359 Largent & Tate Willard High School 6 2
2 5th 2390 Pautz & McConnaha Muscatine High School 5 6
2 6th 2342 Candy & Watkins Brandon Valley High School 1 4
2 7th 2371 Thatcher & Geiger Fairmont High School 2 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Elizabeth Chavez
J1 – Suzie Flint
3 1st 2438 Corona & Totten Chiawana High School 2 5
3 2nd 2437 Gandikota & Rajput Seven Lakes High School 6 2
3 3rd 2340 Kent & Schenk Washburn Rural High School 1 3
3 4th 2325 Barba & Hughes Antioch Community High School 3 1
3 5th 2345 Dadlani & Yang Ridge High School 5 4
3 6th 2440 Munton & Nelson Vines High School 4 6
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Ken Kasee
J1 – Anaise Tates
4 1st 2355 Nelson & Fido Downers Grove South High School 4 7
4 2nd 2370 Vaverka & Swank Lincoln East High School 5 5
4 3rd 2267 Dierks & Heikkila Roseville Area High School 1 2
4 4th 2327 Schuler & Ward Widefield High School 7 1
4 5th 2433 Fuimaono & Halgren Mount Vernon High School 6 4
4 6th 2305 Lawson & Lawson J Frank Dobie High School 2 6
4 7th 2260 Green & Thompson Pratt High School 3 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Henry Adkisson
J1 – Raul Ruano
5 1st 2421 Houston & Stein McPherson High School 5 7
5 2nd 2396 Fung & Kanzleiter Los Alamos High School 4 2
5 3rd 2274 Anaya & Sartillo Jackson Hole High School 6 5
5 4th 2257 Davis & Anawski Brookings 1 1
5 5th 2276 Ready & Martinez Creekview High School 2 4
5 6th 2283 Uchegbu & Saint-Fort Bishop Moore Catholic High School 3 3
5 7th 2265 Randolph & Taylor Baltimore City College 7 6
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Brittney Muske
J1 – David Lu
6 1st 2397 Jackson & Wardsworth Spring High School 6 1
6 2nd 2357 Demetri & Killian James Bowie High School 1 6
6 3rd 2324 Hernandez & Perez Dwight D. Eisenhower High School 4 4
6 4th 2272 Doan & Forrester Eagle Valley 5 3
6 5th 2347 Hertel & VonEye Watertown High School 3 2
6 6th 2444 Reiff & Schenk Washburn Rural High School 7 7
6 7th 2451 Kropf & Maez Green River High School 2 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Tara Norick
J1 – Randal Horobik
7 1st 2398 Simmons & Knowlden Millennium Charter 7 7
7 2nd 2362 Wenande & Evans O'Gorman High School 1 2
7 3rd 2406 Stegman & Teply Hayden HS 4 6
7 4th 2401 Odell & Chess Westmoore High School 2 4
7 5th 2252 Miller & Machar Wadsworth City Schools 3 3
7 6th 2366 Holm & Anderson St Cloud Tech High School 6 1
7 7th 2321 Flores & Bender Harlingen High School 5 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Brian Eanes
J1 – Dane Schnake
8 1st 2399 McLellan & Jallepalli Pelham Memorial High School 1 3
8 2nd 2309 Kaur & Mitofsky BASIS Peoria 5 5
8 3rd 2376 Benjamin & Culver Mount Markham Sr High School 6 6
8 4th Callan Williamson Williamson & Sullivan Air Academy High School 4 4
8 5th 2447 Schaffer & Bunyak San Dieguito Academy 3 1
8 6th 2394 Keltgen & Starcher Morristown West High School 2 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Eric Schaefer
J1 – Catalina Pedroza
9 1st 2409 Yu & Yu Taipei American School 7 4
9 2nd 2306 Donovan & Bansal Bellarmine College Preparatory 4 6
9 3rd 2389 Gulbranson & Li American Heritage Broward HS 1 3
9 4th 2418 Aikins & Rockwood Marshfield HS 2 1
9 5th 2411 Santangelo & Ruddy Lawrence Free State High School 5 7
9 6th 2317 Alaback & Jones Bishop Kelley High School 6 5
9 7th 2297 Andersen & Wakjira Eagan High School 3 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Justin Bertram
J1 – Devi McKalko
10 1st 2351 Ly & Lai Gabrielino High School 1 7
10 2nd 2430 Konkle & Myers Mercer High School 7 1
10 3rd 2387 Leo & Levin Denver School Of The Arts 3 2
10 4th 2256 Ray & Filson Plymouth High School 2 3
10 5th 2395 Brown & Nelson Shawnee Mission South High School 6 6
10 6th 2375 Naples & Fryfogle South Range High School 5 5
10 7th 2350 Hardy & Simons Cheyenne East High School 4 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Peri Kirkpatrick
J1 – Paul Kennedy
11 1st 2254 Gruber & Gauger Xaverian High School 5 5
11 2nd 2450 Redmon & Young Wadsworth City Schools 1 1
11 3rd 2323 Juergens & Tarnowski SF Roosevelt 2 6
11 4th 2391 Collier & Leonard Bishop McGuinness Catholic 3 2
11 5th 2287 Gutierrez & Ross Reagan HS 6 7
11 6th 2442 Higgins & Morrison Branson High School 4 3
11 7th 2354 Milton & Cid Altamirano Orosi High School 7 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Natalie Crow
J1 – JB Lopez
12 1st 2413 Archuleta & Scott Jordan HS 7 6
12 2nd 2443 Deck & Rubin Clayton HS 1 1
12 3rd 2300 Seagrave & Seagrave Austin East Magnet 3 2
12 4th Arianna Jenks Jenks & Pait Bob Jones Academy 6 5
12 5th 2278 Shaftner & Torres Spring High School 4 3
12 6th 2290 Ferber & King Puyallup High School 2 7
12 7th 2271 Rajendran & Bhat Archbishop Mitty 5 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Tracey LaFrance
J1 – Stephen Durosaiye
13 1st 2427 Schmitt & Bosacoma Glenbrook North High School 3 2
13 2nd 2289 Barker & Baird Plymouth High School 4 4
13 3rd 2429 Henry & Mackenroth Andover High School 7 7
13 4th 2439 De LaTorre & Gutierrez Del Valle 6 5
13 5th 2304 Guerra & Rodriguez Miami Arts Studio at Zelda Glazer 5 3
13 6th 2314 Balerite & Ruiz James Enochs High School 2 6
13 7th 2270 Wilson & Estes Science Hill High School 1 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Marley Lowe
J1 – Abigail Zoller
14 1st 2414 Hovendon & Roberts Eagan High School 1 1
14 2nd 2369 Craighead & Sigler Bozeman High School 5 4
14 3rd 2293 Baldari & Tracey Regis High School 7 7
14 4th 2417 Price & Kearns Belleville West High School 3 5
14 5th 2275 Mishra & Gajula CR North High School 4 6
14 6th 2410 Reyes & Lapusan Seminole 6 2
14 7th 2291 Roman & Martinez Bonita Vista High School 2 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Diane Boor
J1 – Marla Redler
15 1st 2258 Mitchell & Parisi Prospect HS 4 6
15 2nd 2259 Barber & Clinton St Agnes Academy 7 7
15 3rd 2255 Burmaster & Troup Olathe East High School 5 5
15 4th 2253 Brown & Dunleavy St Mary's 6 4
15 5th 2358 Grantham & Trull Jefferson City High School 3 2
15 6th 2298 Anders & Benyousky Warsaw Community High School 1 3
15 7th 2360 Kolluru & Terro Lafayette HS 2 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Michael Bischoff
J1 – Shanti Boinepally
16 1st 2296 Baker & Lowery Melissa High School 1 1
16 2nd 2299 Adkins & Schoelen Bishop McGuinness Catholic 3 4
16 3rd 2441 Amoy & Cornwell Kamehameha Schools 6 3
16 4th 2352 Gill & Seo Bloomington HS South 7 6
16 5th 2282 Cuervo & Simpson Riverside HS 5 7
16 6th 2425 Bosh & Sager Norfolk High School 4 5
16 7th 2434 Judson & Walburg Claremont 2 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Alicia Drier
J1 – Patrick Dickey
17 1st 2426 Almejo-Ponce & Benn Thornton Riverton 4 2
17 2nd 2405 Angulo & Metheney Garden City High School 1 5
17 3rd 2343 Boyd & Bertels Jefferson City High School 5 4
17 4th 2384 Pham & Boettcher St. Thomas HS 2 1
17 5th 2315 Campbell & Espeland Summit HS 6 3
17 6th 2435 Wilson & Gore Eagan High School 3 6
17 7th 2416 Watts & Wilcox James Bowie High School 7 7
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Elijah Reynolds
J1 – Ryan Knippel
18 1st 2266 Reimann & Olson Eastview High School 1 3
18 2nd 2403 Model & Rind Summit HS 2 2
18 3rd 2284 Collazos & Jones J Frank Dobie High School 3 4
18 4th 2449 Fritton & Augustine Shawnee Mission South High School 7 7
18 5th 2393 Ververis & Yuan Trinity Preparatory School 4 5
18 6th 2339 Ahlers & Schatte Calvary Lutheran High School 6 6
18 7th 2311 Liu & Donson Paul Laurence Dunbar HS 5 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Denise Carmona
J1 – Katie Tolle
19 1st 2415 Mondraty & Mellachuruvu West Broward High School 4 5
19 2nd 2454 Vanderloo & Braunstein Sioux City East High School 2 3
19 3rd 2286 Okeleke & Okeleke LV Hightower High School 5 6
19 4th 2386 Reed & Aplin Belleville West High School 1 2
19 5th 2368 Thompson & LaVanway Cheyenne East High School 3 7
19 6th 2268 Leighton-Floyd & Faulkner Liberty North High School 7 4
19 7th 2341 Torres & Hamamoto Gabrielino High School 6 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Samantha Solenday
J1 – Jeremy Tuckman
20 1st 2385 Ivy & Niemeyer George W. Norris High School 2 2
20 2nd 2367 Hegde & Hegde James Logan High School 1 4
20 3rd 2383 Randolph & Fehr Seminole 4 7
20 4th 2402 Brillhart & Petentler Truman HS 7 6
20 5th 2332 Javed & Serrahn Dunlap High School 6 3
20 6th 2452 Hill & Ciscato Providence High School 3 1
20 7th 2348 Samountry & Gainer Har-Ber High School 5 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Corin Serrano
J1 – James Gooler-Rogers
21 1st 2428 Esparza & Esparza Eastwood High School 6 5
21 2nd 2436 Miller & Nunez Chesterton High School 5 1
21 3rd 2408 Osuna & Gaar Winston Churchill HS 2 3
21 4th 2344 Bedore & Nichol Moorhead High School 1 2
21 5th 2388 Keating & Phillips Upper St Clair High School 4 6
21 6th 2445 Burroughs & Pritham Bozeman High School 3 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Rajitha Bathini
J1 – Kathy Tobin
22 1st 2301 Combs & Smith Knott County Central High School 2 6
22 2nd 2277 Archer & Bedell University Schools 7 7
22 3rd 2374 Sharma & Dawar James Logan High School 5 5
22 4th 2262 Johnson & Knier Apple Valley High School 1 3
22 5th 2382 Desciak & LoPinto Regis High School 3 1
22 6th 2273 Zant & Adnan Dunlap High School 6 2
22 7th 2320 Avila & Greenfield San Angelo Central 4 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Brittany Berger
J1 – Taylor Lack
23 1st 2349 Frank & Kelley La Costa Canyon High School 5 5
23 2nd 2318 Connolly & Spiezio Regis High School 7 7
23 3rd 2377 Adams & Welch George Washington HS 2 1
23 4th 2431 Barr & Moser Reeds Spring High School 6 6
23 5th 2303 Clark & Nguyen Washington HS 4 3
23 6th 2336 Trier & Swanson Madison West High School 3 4
23 7th Mikhaelah Kounouho Kounouho & Kounouho BASIS Peoria 1 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Vince Taddei
J1 – Pedro Reyes
24 1st 2361 Siegel & Hecker Summit HS 5 3
24 2nd 2250 McLaughlin & Winters San Angelo Central 6 4
24 3rd 2446 McEvoy & Tatro Willard High School 4 7
24 4th 2412 Shapiro & Young Fairview HS 2 2
24 5th 2422 Ladner & Marsteller Purvis High School 7 5
24 6th 2263 Kolluru & Habib Lafayette HS 1 1
24 7th 2295 Watson & Nizic Oregon City High School 3 6
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Christopher Hammer
J1 – Kasey Willeby
25 1st 2333 Bailey & Shea Roseville Area High School 2 1
25 2nd 2400 Anger & Massoth Webb City High School 3 4
25 3rd 2453 Kamali & Sivils Arrowhead Park Early College High School 6 6
25 4th 2280 Lynch & Amine Littleton High School 5 5
25 5th 2380 Vaioleti & Vaioleti BASIS Peoria 1 2
25 6th 2279 Coleman & Talbott Thunder Basin High School 4 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Donna Hunter
J1 – Jenny Park
26 1st 2337 Sanchez Tucker & Tucker James River High School 7 3
26 2nd 2328 Donovan & Cressman CR North High School 5 6
26 3rd 2294 Marsh & Tran Mullen High School 4 7
26 4th 2379 Cardarelli & Masferrer Catholic Memorial School 2 1
26 5th 2288 Olsen & Tate Boise High School 3 2
26 6th 2302 Wu & Wu Seven Lakes High School 6 5
26 7th 2381 Kusalovic & Zanon Prospect HS 1 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Cole Crile
J1 – Lynnette Sinders
27 1st 2269 Garinger & Weaver Shikellamy High School 2 4
27 2nd 2285 Royle & Richardson Downers Grove South High School 5 1
27 3rd 2310 Cummings & Julian Catholic Memorial School 4 5
27 4th 2326 Goldstein & Lillian D Denver East High School 6 7
27 5th 2334 Boisseau & Evans James River High School 7 6
27 6th 2373 Wong & Chong Leland High School 1 2
27 7th 2372 Danielson & Paulson Sauk Rapids-Rice High School 3 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Tim Henry
J1 – Susan McGraw
28 1st 2432 Tan & Curiel-Mejia Gabrielino High School 6 3
28 2nd 2331 Poirot & Prince Southern Lehigh 3 6
28 3rd Inaya Siddiqui Odo & Siddiqui James Logan High School 7 7
28 4th 2407 Furrer & Hall Crater High School 2 2
28 5th 2419 Tam & Zusin Pelham Memorial High School 1 1
28 6th 2329 Davison & Prutch Rocky Mountain HS 4 4
28 7th 2313 Moreno & Puckett Purvis High School 5 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Sara Mueller
J1 – Dana McDade
29 1st 2330 Jung & Fischer Cherry Creek High School 4 2
29 2nd 2281 Meckes & Peters Miramonte High School 3 7
29 3rd 2261 Wallenburg & Wallenburg Shawnee Mission West High School 1 1
29 4th 2316 Braten & Spomer Powell High School 5 5
29 5th 2307 Acks & Manuel Charlotte Latin School 7 6
29 6th 2251 Woodward & Hanley Republic High School 6 3
29 7th 2364 Rosignal & Ossman Downers Grove South High School 2 4