National Speech and Debate Tournament

2021 — Online, US
DUA
Pre 2 Results
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Aubrey Webster
J1 – Ken Schmidt
1 1st 2379 Cardarelli & Masferrer Catholic Memorial School 3 4
1 2nd 2453 Kamali & Sivils Arrowhead Park Early College High School 6 6
1 3rd 2355 Nelson & Fido Downers Grove South High School 1 2
1 4th 2415 Mondraty & Mellachuruvu West Broward High School 5 3
1 5th 2450 Redmon & Young Wadsworth City Schools 2 1
1 6th 2428 Esparza & Esparza Eastwood High School 7 7
1 7th 2329 Davison & Prutch Rocky Mountain HS 4 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – William Monsey
J1 – Loremel Hocog
2 1st 2366 Holm & Anderson St Cloud Tech High School 2 4
2 2nd 2338 Iverson & Casner Munster High School 3 1
2 3rd 2259 Barber & Clinton St Agnes Academy 7 6
2 4th 2337 Sanchez Tucker & Tucker James River High School 4 7
2 5th 2343 Boyd & Bertels Jefferson City High School 5 2
2 6th 2306 Donovan & Bansal Bellarmine College Preparatory 1 3
2 7th 2376 Benjamin & Culver Mount Markham Sr High School 6 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Evan Kelly
J1 – Thomas Smithlin
3 1st 2380 Vaioleti & Vaioleti BASIS Peoria 4 5
3 2nd 2291 Roman & Martinez Bonita Vista High School 3 3
3 3rd 2330 Jung & Fischer Cherry Creek High School 6 1
3 4th 2334 Boisseau & Evans James River High School 2 6
3 5th 2303 Clark & Nguyen Washington HS 7 2
3 6th 2253 Brown & Dunleavy St Mary's 5 7
3 7th 2264 Dahlberg & Homuth Moorhead High School 1 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Taylor Moore
J1 – Tiffany Sloan
4 1st 2348 Samountry & Gainer Har-Ber High School 6 5
4 2nd 2276 Ready & Martinez Creekview High School 5 3
4 3rd 2336 Trier & Swanson Madison West High School 3 4
4 4th 2256 Ray & Filson Plymouth High School 4 6
4 5th 2316 Braten & Spomer Powell High School 2 7
4 6th 2294 Marsh & Tran Mullen High School 7 2
4 7th 2267 Dierks & Heikkila Roseville Area High School 1 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Shadi Farokhzad
J1 – Carrie Oorlog
5 1st 2451 Kropf & Maez Green River High School 7 7
5 2nd 2333 Bailey & Shea Roseville Area High School 3 2
5 3rd 2345 Dadlani & Yang Ridge High School 4 6
5 4th 2285 Royle & Richardson Downers Grove South High School 5 5
5 5th 2406 Stegman & Teply Hayden HS 6 4
5 6th 2335 Mee & McKenzie Archbishop Mitty 2 1
5 7th 2250 McLaughlin & Winters San Angelo Central 1 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Ben Wallek
J1 – Jennifer Christen
6 1st 2270 Wilson & Estes Science Hill High School 4 6
6 2nd 2252 Miller & Machar Wadsworth City Schools 1 1
6 3rd 2418 Aikins & Rockwood Marshfield HS 3 2
6 4th 2332 Javed & Serrahn Dunlap High School 5 7
6 5th 2399 McLellan & Jallepalli Pelham Memorial High School 2 5
6 6th 2357 Demetri & Killian James Bowie High School 6 4
6 7th 2277 Archer & Bedell University Schools 7 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Srinivas Krishnan
J1 – Susan Kosvick-Andrews
7 1st 2416 Watts & Wilcox James Bowie High School 3 6
7 2nd Mikhaelah Kounouho Kounouho & Kounouho BASIS Peoria 5 4
7 3rd 2362 Wenande & Evans O'Gorman High School 1 1
7 4th 2314 Balerite & Ruiz James Enochs High School 2 7
7 5th 2441 Amoy & Cornwell Kamehameha Schools 6 3
7 6th 2369 Craighead & Sigler Bozeman High School 7 2
7 7th 2319 Gacayan & Gacayan Rancho High School 4 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Morgan Hyde
J1 – Ryan Durham
8 1st 2271 Rajendran & Bhat Archbishop Mitty 6 3
8 2nd 2454 Vanderloo & Braunstein Sioux City East High School 1 2
8 3rd 2352 Gill & Seo Bloomington HS South 4 6
8 4th 2344 Bedore & Nichol Moorhead High School 2 1
8 5th 2429 Henry & Mackenroth Andover High School 7 7
8 6th 2383 Randolph & Fehr Seminole 3 4
8 7th 2275 Mishra & Gajula CR North High School 5 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Teresa Helms
J1 – Michael Dandridge
9 1st 2373 Wong & Chong Leland High School 1 3
9 2nd 2375 Naples & Fryfogle South Range High School 3 5
9 3rd 2382 Desciak & LoPinto Regis High School 2 2
9 4th 2364 Rosignal & Ossman Downers Grove South High School 4 1
9 5th 2286 Okeleke & Okeleke LV Hightower High School 6 7
9 6th 2299 Adkins & Schoelen Bishop McGuinness Catholic 5 6
9 7th 2421 Houston & Stein McPherson High School 7 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Brandi Weiss
J1 – Tabitha Smiel
10 1st 2260 Green & Thompson Pratt High School 3 6
10 2nd 2313 Moreno & Puckett Purvis High School 4 5
10 3rd 2425 Bosh & Sager Norfolk High School 2 2
10 4th 2446 McEvoy & Tatro Willard High School 1 1
10 5th 2409 Yu & Yu Taipei American School 5 4
10 6th 2398 Simmons & Knowlden Millennium Charter 7 3
10 7th 2274 Anaya & Sartillo Jackson Hole High School 6 7
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Shannon Maney
J1 – Selah Hall
11 1st 2302 Wu & Wu Seven Lakes High School 6 6
11 2nd 2266 Reimann & Olson Eastview High School 1 2
11 3rd 2426 Almejo-Ponce & Benn Thornton Riverton 4 4
11 4th 2374 Sharma & Dawar James Logan High School 3 3
11 5th 2280 Lynch & Amine Littleton High School 7 7
11 6th 2269 Garinger & Weaver Shikellamy High School 5 5
11 7th 2389 Gulbranson & Li American Heritage Broward HS 2 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Marilyn Ocker
J1 – Dwayne Adkins
12 1st 2265 Randolph & Taylor Baltimore City College 7 6
12 2nd 2273 Zant & Adnan Dunlap High School 3 1
12 3rd 2393 Ververis & Yuan Trinity Preparatory School 1 2
12 4th 2251 Woodward & Hanley Republic High School 4 5
12 5th 2328 Donovan & Cressman CR North High School 6 7
12 6th 2370 Vaverka & Swank Lincoln East High School 5 4
12 7th 2349 Frank & Kelley La Costa Canyon High School 2 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – John Gibson
J1 – Shaina Summerville
13 1st 2290 Ferber & King Puyallup High School 1 3
13 2nd 2293 Baldari & Tracey Regis High School 6 7
13 3rd 2296 Baker & Lowery Melissa High School 2 1
13 4th Inaya Siddiqui Odo & Siddiqui James Logan High School 7 5
13 5th 2339 Ahlers & Schatte Calvary Lutheran High School 5 2
13 6th 2387 Leo & Levin Denver School Of The Arts 3 4
13 7th 2315 Campbell & Espeland Summit HS 4 6
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Jared Cross
J1 – Hannah Isakson
14 1st 2325 Barba & Hughes Antioch Community High School 2 5
14 2nd 2452 Hill & Ciscato Providence High School 1 1
14 3rd 2410 Reyes & Lapusan Seminole 3 4
14 4th 2390 Pautz & McConnaha Muscatine High School 6 6
14 5th 2363 Johnston & Ku Coronado HS 7 7
14 6th 2405 Angulo & Metheney Garden City High School 5 3
14 7th 2361 Siegel & Hecker Summit HS 4 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Holly Reineking
J1 – Noelle Laufer
15 1st 2372 Danielson & Paulson Sauk Rapids-Rice High School 4 5
15 2nd 2408 Osuna & Gaar Winston Churchill HS 3 3
15 3rd 2391 Collier & Leonard Bishop McGuinness Catholic 1 1
15 4th 2443 Deck & Rubin Clayton HS 2 6
15 5th 2255 Burmaster & Troup Olathe East High School 5 7
15 6th 2318 Connolly & Spiezio Regis High School 7 2
15 7th 2342 Candy & Watkins Brandon Valley High School 6 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Francis (sae rom) Kim
J1 – Adriana Chan
16 1st 2311 Liu & Donson Paul Laurence Dunbar HS 1 5
16 2nd 2305 Lawson & Lawson J Frank Dobie High School 6 3
16 3rd 2263 Kolluru & Habib Lafayette HS 4 1
16 4th 2401 Odell & Chess Westmoore High School 3 4
16 5th 2326 Goldstein & Lillian D Denver East High School 5 6
16 6th 2289 Barker & Baird Plymouth High School 2 2
16 7th 2407 Furrer & Hall Crater High School 7 7
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – lauren smith
J1 – Tammy Guehne
17 1st 2354 Milton & Cid Altamirano Orosi High School 5 4
17 2nd Arianna Jenks Jenks & Pait Bob Jones Academy 4 5
17 3rd 2400 Anger & Massoth Webb City High School 3 6
17 4th 2307 Acks & Manuel Charlotte Latin School 7 7
17 5th 2384 Pham & Boettcher St. Thomas HS 1 2
17 6th 2312 Bach & Baca Perrysburg High School 2 1
17 7th 2288 Olsen & Tate Boise High School 6 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Chris Price
J1 – Malyssa Gabrielson
18 1st 2381 Kusalovic & Zanon Prospect HS 1 4
18 2nd 2444 Reiff & Schenk Washburn Rural High School 6 6
18 3rd 2439 De LaTorre & Gutierrez Del Valle 5 5
18 4th 2310 Cummings & Julian Catholic Memorial School 4 3
18 5th 2412 Shapiro & Young Fairview HS 2 2
18 6th 2282 Cuervo & Simpson Riverside HS 3 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Stephanie Snook
J1 – Karen Jardine
19 1st 2321 Flores & Bender Harlingen High School 7 3
19 2nd 2298 Anders & Benyousky Warsaw Community High School 3 5
19 3rd 2261 Wallenburg & Wallenburg Shawnee Mission West High School 4 2
19 4th 2254 Gruber & Gauger Xaverian High School 5 6
19 5th 2417 Price & Kearns Belleville West High School 2 4
19 6th 2433 Fuimaono & Halgren Mount Vernon High School 6 7
19 7th 2262 Johnson & Knier Apple Valley High School 1 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Shawn Nix
J1 – Jackson Johnson
20 1st 2360 Kolluru & Terro Lafayette HS 6 4
20 2nd 2423 Ahern & Longmire Austin East Magnet 2 2
20 3rd 2301 Combs & Smith Knott County Central High School 1 3
20 4th 2435 Wilson & Gore Eagan High School 5 6
20 5th 2324 Hernandez & Perez Dwight D. Eisenhower High School 3 1
20 6th 2323 Juergens & Tarnowski SF Roosevelt 4 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Firdaws Hakizimana
J1 – Michele Messenger
21 1st 2350 Hardy & Simons Cheyenne East High School 2 2
21 2nd 2341 Torres & Hamamoto Gabrielino High School 4 4
21 3rd 2396 Fung & Kanzleiter Los Alamos High School 3 5
21 4th 2397 Jackson & Wardsworth Spring High School 5 1
21 5th 2413 Archuleta & Scott Jordan HS 7 7
21 6th 2331 Poirot & Prince Southern Lehigh 1 3
21 7th 2353 Stout & Valadez Garden City High School 6 6
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Kathryn Anders
J1 – Vaughn Alex
22 1st 2394 Keltgen & Starcher Morristown West High School 1 7
22 2nd 2411 Santangelo & Ruddy Lawrence Free State High School 5 6
22 3rd 2304 Guerra & Rodriguez Miami Arts Studio at Zelda Glazer 7 2
22 4th 2442 Higgins & Morrison Branson High School 6 5
22 5th 2257 Davis & Anawski Brookings 4 1
22 6th 2430 Konkle & Myers Mercer High School 2 3
22 7th 2403 Model & Rind Summit HS 3 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Monica Morris
J1 – Lisa Willoughby
23 1st 2445 Burroughs & Pritham Bozeman High School 3 2
23 2nd 2438 Corona & Totten Chiawana High School 6 6
23 3rd 2371 Thatcher & Geiger Fairmont High School 2 1
23 4th 2386 Reed & Aplin Belleville West High School 1 4
23 5th 2327 Schuler & Ward Widefield High School 5 5
23 6th 2278 Shaftner & Torres Spring High School 4 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Greg Wilson
J1 – Sue Schaffer
24 1st 2388 Keating & Phillips Upper St Clair High School 2 1
24 2nd 2309 Kaur & Mitofsky BASIS Peoria 5 2
24 3rd 2402 Brillhart & Petentler Truman HS 6 5
24 4th 2317 Alaback & Jones Bishop Kelley High School 1 3
24 5th 2395 Brown & Nelson Shawnee Mission South High School 7 7
24 6th 2437 Gandikota & Rajput Seven Lakes High School 3 6
24 7th 2279 Coleman & Talbott Thunder Basin High School 4 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Veda Mathur
J1 – Rachel Wang
25 1st 2432 Tan & Curiel-Mejia Gabrielino High School 2 3
25 2nd 2347 Hertel & VonEye Watertown High School 6 7
25 3rd 2377 Adams & Welch George Washington HS 7 1
25 4th 2284 Collazos & Jones J Frank Dobie High School 1 4
25 5th 2340 Kent & Schenk Washburn Rural High School 5 5
25 6th 2427 Schmitt & Bosacoma Glenbrook North High School 4 6
25 7th 2358 Grantham & Trull Jefferson City High School 3 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Cindy Sieck
J1 – Emma Kramer
26 1st Callan Williamson Williamson & Sullivan Air Academy High School 3 6
26 2nd 2300 Seagrave & Seagrave Austin East Magnet 1 1
26 3rd 2287 Gutierrez & Ross Reagan HS 7 7
26 4th 2422 Ladner & Marsteller Purvis High School 6 5
26 5th 2359 Largent & Tate Willard High School 2 4
26 6th 2368 Thompson & LaVanway Cheyenne East High School 4 3
26 7th 2351 Ly & Lai Gabrielino High School 5 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Leslie Stusiak-Drew
J1 – Kayla McGearty-Anderson
27 1st 2320 Avila & Greenfield San Angelo Central 6 7
27 2nd 2272 Doan & Forrester Eagle Valley 7 2
27 3rd 2268 Leighton-Floyd & Faulkner Liberty North High School 5 1
27 4th 2392 Bhullar & Tripathi Hamilton High School 3 6
27 5th 2367 Hegde & Hegde James Logan High School 2 5
27 6th 2414 Hovendon & Roberts Eagan High School 1 3
27 7th 2447 Schaffer & Bunyak San Dieguito Academy 4 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Megan Akers
J1 – Brad Mathewson
28 1st 2434 Judson & Walburg Claremont 5 4
28 2nd 2283 Uchegbu & Saint-Fort Bishop Moore Catholic High School 6 6
28 3rd 2297 Andersen & Wakjira Eagan High School 4 1
28 4th 2258 Mitchell & Parisi Prospect HS 3 3
28 5th 2281 Meckes & Peters Miramonte High School 1 5
28 6th 2419 Tam & Zusin Pelham Memorial High School 2 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Madeline Paoli
J1 – Tricia Pletcher
29 1st 2295 Watson & Nizic Oregon City High School 6 6
29 2nd 2431 Barr & Moser Reeds Spring High School 3 4
29 3rd 2356 DeMarco & Pena Gabrielino High School 1 5
29 4th 2449 Fritton & Augustine Shawnee Mission South High School 7 7
29 5th 2436 Miller & Nunez Chesterton High School 2 2
29 6th 2385 Ivy & Niemeyer George W. Norris High School 5 1
29 7th 2440 Munton & Nelson Vines High School 4 3