Middle School TOC hosted by UK

2021 — NSDA Campus, KY/US
Round 5 Results
Pro Con Judge Win Pro Points Con Points
ADL CC Potomac CT
Eric Albert
Pro
K Chiu
26.5
K Chiu
27.0
C Tang
26.5
B Cao
26.5
NSU GH Alice Deal BC
Anvitha Anand
Con
R Glasser
28.9
K Hernandez
29.2
S Cuaresma
29.9
S Biswal
29.8
Joaquin Miller KC Potomac WW
Ashwin Anand
Pro
A Cai
29.5
S Kakani
29.4
H Wong
29.2
P Wang
29.3
Bamboo Canes YS Joaquin Miller GG
Kaleabe Andualem
Con
L Yuan
28.0
A She
27.0
C Guo
30.0
C Guo
29.0
BL WZ Potomac LM
Brian Aquilar
Con
A Zhang
29.5
K Wu
29.0
K Ma
29.0
M Le Guellec
29.5
Potomac LY Kugnus ACTS LZ
Niousha Bastani
Pro
D Yang
27.5
R Li
28.0
J Zirin-Hyman
27.5
S Lim
26.5
Bergen County MP Ivy Plus ZP
Melissa Beattie
Con
A Park
25.0
H Mittal
26.0
S Zhang
27.5
C Pascoe
27.5
Potomac BM Sugar Land SpiderSmart ZW
Luiz Bravim
Pro
E Maeda
30.0
R Bi
29.0
J Zeng
28.5
B Wang
28.5
BC Academy CP Kudos College Of Youth Leadership WP
Ben Carson
Con
J Choi
26.0
S Park
26.0
R Wong
26.0
W Pan
26.0
VDA - Vancouver YY Potomac CW
Madhava Cheethirala
Pro
A Yu
28.0
S Yang
28.0
S Williams
28.0
T Charkawi
27.0
Potomac DM Bob Lanier LS
Jordan Cohen
Pro
A Datta
28.2
P Malayanil
28.9
R Li
27.5
M Stratton
27.2
Bergen County OG Redwood GJ
Morgan Copeland
Con
S Garg
29.0
S Onik
29.1
L Jia
28.9
A Goswami
28.8
Joaquin Miller KA American Debate League MK
Kai Cowin
Pro
N Ashok
30.0
A Kamchetty
29.7
S Mishra
29.5
M Khandpur
29.0
ADL ZO VDA - Vancouver LY
Matthew Cupich
Con
A Ong
29.0
R Zheng
27.0
S Liang
29.0
H You
28.0
ADL LL Harker ZC
Ruth Dai
Pro
A Lee
27.5
I Lee
28.0
W Zou
28.0
O Chen
28.5
Quarry Lane RL NSDA China WS
Nethra Dhamodaran
Con
J Randhawa
27.0
S Lee
27.3
S Wang
27.5
Y Shi
27.0
Poly Prep Country Day BM Golden State LS
Eric Youngquist
Con
A Barbiere
26.5
M Menegatos
27.0
A Samsi
29.0
C Li
28.0
Harker SA Bergen County MC
Kenneth Donnelly
Pro
K Sun
28.8
R Amurthur
28.5
A Motivala
28.5
A Choi
28.2
LeapUp Learning WS Ivy Bridge PS
McKenzie Engen
Con
Q Wei
28.0
L Shen
28.1
Y Padmanabhan
28.3
P Somasundaram
28.2
Sugar Land SpiderSmart HH Potomac JS
Mark Faaita
Con
R Hong
29.0
S Huang
29.0
J Joseph
29.0
H Sima
30.0
Ivy Plus HR VDA - Vancouver FY
Lucy Fang
Pro
N Huang
29.5
J Ren
29.0
D Fu
29.3
J Yang
29.1
Quarry Lane FT Ivy Bridge SK
Darren Fang
Con
E Tjandrasuwita
26.0
I Fu
27.0
I Kejriwal
28.0
R Shah
28.0
Dougherty Valley Bridge CA Ivy Bridge PR
Eddie Fitzgerald
Pro
N Chopra
29.1
P Aiyer
29.1
D Roy
28.7
J Park
28.9
Joaquin Miller SL Ivy Bridge AQ
Chery Gada
Pro
A Singhal
28.8
V Lalwani
28.5
F Qi
28.2
S Annambhotla
28.5
BL CQ Harker SS
Ashna Gandhi
Con
M Cai
28.0
E Qiu
27.0
V Sahasi
27.0
R Sahasi
28.0
BC Academy CY Ivy Bridge YR
Hong Gao
Con
J Chung
28.6
A Yoon
27.6
A Rajagopalan
29.0
A Yang
28.5
Sugar Land SpiderSmart LZ ModernBrain SH
Maeve Goldman
Con
K Li
28.5
A Zhang
28.4
I Huang
28.0
A Sharma
28.0
VDA - Vancouver MZ BC Academy KY
Javier Hernandez
Con
S Zhou
28.6
H Moon
28.7
K Kang
28.9
A Yi
28.8
ADL LW Quarry Lane IS
Abigail Hill
Pro
A Wang
28.5
G Lin
28.0
S Iyer
28.0
H Singh
28.0
Bergen County ZM Ivy Bridge RM
Lisa Howard
Pro
B Zee
30.0
P Malik
30.0
R Ranjit
30.0
N Mahesh
30.0
ADL YL Maccabee YW
Jesse Hu
Pro
H Yen
28.5
C Lin
28.0
N Wang
27.0
B Yuan
26.8
Potomac DW Ivy Bridge YP
Charles Huang
Pro
A Deng
29.0
L Wang
28.5
D Park
28.5
B Yoo
28.0
Aurorae Young CW Potomac LW
Katie Humphries
Con
E Wei
28.7
A Chen
28.7
E Liu
29.7
D Wong
29.7
ADL HuWa Potomac TW
Daniel Iskhakov
Con
V Hung
29.1
U Watanabe
29.1
C Wang
29.5
C Tu
29.5
HuaXia Chinese School - Houston HL TFS Boston TH
Nimish Jain
Pro
C Lu
29.0
C He
29.0
B Hu
29.0
Z Tian
29.0
CMS Southlake Junior SB Quarry Lane PK
Ved Janaki
Pro
R Bindlish
28.7
R Suri
28.8
E Pant
28.4
S Khan
28.3
HuaXia Chinese School - Houston LZ South Dickerson Independent BK
Jungwoo Jang
Con
E Li
26.8
E Zeng
26.8
P Borra
27.0
H Kanumuru
27.0
Bergen County GK BC Academy SZ
Niyati Jani
Pro
N Kim
27.5
M Grinberg
28.5
L Shin
27.0
J Zu
28.0
Sugar Land SpiderSmart CZ Bob Lanier FT
Raj Jayaraman
Con
L Chen
24.0
H Zhang
25.5
M Forghani
25.0
E Tang
26.0
Ivy Bridge DK Poly Prep Country Day GH
Sung Jun Jeon
Con
D Doshi
28.0
M Kang
28.2
R Green
28.7
D Hunter
28.5
NSDA China LC Katy SL
Alex Jiang
Con
F Li
28.5
M Chen
29.0
V Surya
29.5
D Lu
29.4
Del Mar Montessori PS Joaquin Miller KJ
Lily Jiang
Con
S Synn
27.5
R Pandhi
28.0
S Kalbhavi
28.5
A Joisha
28.0
AE Tutoring JZ Sugar Land SpiderSmart ZC
Josh Johnwell
Con
E Ji
27.5
J Zhang
27.5
A Chen
28.5
O Zhang
28.0
Joaquin Miller FQ HuaXia Chinese School - Houston LK
Anthony Joseph
Con
V Qin
29.0
R Fernandes
29.0
R Li
29.0
C Kong
29.0
Kudos College Of Youth Leadership MZ Potomac GH
Tyler Katz
Con
I Ma
28.3
J Zhang
28.3
E Goldin
28.5
Z Haque
28.6
Potomac AB Young Genius, Bay Area CH
Eugene Kim
Pro
A Agrawal
29.5
L Bapna
29.8
J Chung
29.1
S Ho
29.3
Golden State GG Katy TZ
Sedona Korzay
Con
S Goyal
28.0
T Guo
27.0
J Zhang
29.0
R Tang
28.5
Sugar Land SpiderSmart LY Joaquin Miller WW
Murty Kotha
Con
E Li
29.0
S Yu
29.0
W Wang
29.0
A Wehzan
29.0
HuaXia Chinese School - Houston WQ Ivy Plus ZhGu
Amit Kukreja
Con
B Wu
27.1
D Qian
27.0
J Guo
27.4
D Zhang
27.5
NSDA China ZW St Michael's TS
Sophia Lam
Con
S Zhu
28.0
J Wang
28.0
A Thomas
28.0
F Sergio
28.0
Potomac DZ Chicago ZZ
Amanda Lang
Pro
E Doshi
27.5
P Zhao
27.0
M Zhou
26.5
A Zhu
27.5
Ivy Plus XY Joaquin Miller SaZh
Yoseph Latif
Pro
L Xue
29.0
D Yang
29.0
R Saharoy
28.0
E Zhao
28.0
Kudos College Of Youth Leadership LC TFS Boston YR
Edric Lei
Pro
C Liu
28.0
E Cui
28.0
K Reen
27.0
J Yuan
27.5
Sugar Land SpiderSmart WM Joaquin Miller TC
Ann Luu
Con
H Mao
27.0
M Wu
28.0
S Chilukuri
29.5
M Tobacco
29.8
Poly Prep Country Day BB TFS Boston YG
Rigzin Lhatoo
Pro
A Basham
27.5
E Barbiere
27.5
C Guo
28.0
A Yu
27.0
CMS Southlake Junior KB ADL HC
Ran Li
Pro
D Kilaru
28.0
E Baek
28.0
A Chen
27.0
J Hwang
27.0
ADL HP Kugnus ACTS BK
Anita Li
Con
R Huang
28.0
L Pan
27.5
C Bae
28.0
M Kwon
29.0
Aurorae Young LS Kugnus ACTS YY
Benson Lin
Pro
M Sun
27.8
C Lu
27.5
H Yoon
27.0
Z Yao
27.7
Bergen County SM BL JT
Karin Liu
Pro
C Seo
29.0
C Min
30.0
D Tian
29.0
B Ji
29.0
Potomac TX Ethos Prep CF
Steven Liu
Pro
R Xie
30.0
A Tian
27.5
N Federighi
27.0
M Chen
30.0
Phoenix Country Day SC Bamboo Canes LL
Richard Luo
Con
R Caplan
29.1
Y Sonawane
29.2
E Liu
29.0
A Liu
29.0
Joaquin Miller SP ModernBrain SW
Raymond Ma
Con
R Shah
28.6
R Pota
28.8
K Wang
28.5
J Shao
28.7
DebateUS! DT BC Academy CX
Parth Mathuria
Pro
K Tapia
30.0
C Donnelly
30.0
E Chen
29.0
H Xu
29.5
Bergen County LL CMS Southlake Junior DG
Sefa Mawuli
Con
M Liu
28.7
L Liu
28.8
T Golla
29.0
S Das
28.5
Potomac CJ Sugar Land SpiderSmart LW
Christopher Mills
Pro
B Jani
29.0
L Chaudhuri
29.0
B Liu
29.0
C Wang
29.0
Ivy Bridge BK VDA - Vancouver LZ
Giovanna Moncores
Pro
A Baddela
29.0
E Kallu
30.0
X Zeng
29.0
V Lang
29.0
Potomac FT Sugar Land SpiderSmart KR
Chloe Moon
Con
C Tzuo
28.5
R Flaquer
28.0
A Rauniar
28.5
A Kasotia
29.0
Ivy Bridge KS Joaquin Miller LZ
Joel Mounts
Pro
A Somasundaram
28.0
N Kumar
28.5
E Liu
27.0
K Zhu
27.5
Quarry Lane SR BC Academy LY
Kian Najaf
Con
A Roy
24.0
A Sriram
24.0
J Yu
28.8
D Lee
28.9
Potomac WL Joaquin Miller JJ
Sahana Nellian
Con
S Lin
28.8
E Wu
28.8
A Jani
28.9
A Jain
29.0
Dougherty Valley Bridge CM Bergen County DC
Ashley Nguyen
Con
T Chawla
28.0
S Mehta
28.0
M Dua
29.5
J Chae
28.5
Quarry Lane SS LeapUp Learning LW
Jasmine Park
Pro
A Saini
28.0
D Sam
28.0
C Wang
28.0
M Li
26.0
TFS Boston CW HuaXia Chinese School - Houston BZ
Tiana Park
Pro
M Wang
26.0
L Cui
27.0
E Zhao
26.0
J Bi
26.0
Dougherty Valley Bridge LB NSDA China YY
Ceili Peake
Con
M Bharadwaj
27.8
A Lamba
27.9
Y Guo
28.8
M Yuan
28.9
VDA - Vancouver HH Kugnus ACTS SB
Thadeus Smith
Pro
A Han
30.0
A Han
30.0
C Sim
30.0
S Bafana
30.0
Harker PZ Sugar Land SpiderSmart XF
Salena Petluri
Con
L Peng
27.6
J Zhang
27.7
L Feng
28.1
A Xu
28.0
Ivy Bridge VG Kudos College Of Youth Leadership DX
Srikusumanjali Pinnamareddy
Pro
s verma
27.0
R Gupta
27.0
E Dong
27.0
H Xu
27.0
Potomac NZ Dougherty Valley Bridge DB
Kruti Pota
Con
A Niu
28.0
J Zhu
26.0
E Bindlish
28.0
A Desai
27.0
BC Academy JW Ivy Bridge PM
Tyler Prochazka
Pro
M Webster
28.2
K Jung
28.3
S Manekar
28.1
C Park
28.0
Bergen County SC Dougherty Valley Bridge SM
Jackie Prokopeas
Pro
J Choi
28.8
S Shim
28.7
N Subramani
28.5
R Mandal
28.6
ADL TT Potomac MS
Jeremy Reynolds
Pro
A Ting
30.0
A Ting
30.0
A Mahajan
28.0
I Samantray
28.0
Potomac CD Golden State TT
Jorge Risk
Pro
M Chang
30.0
V Diaz
30.0
N Telang
30.0
A Tai
30.0
Dougherty Valley Bridge WC Ivy Bridge SZ
Maria Savransky
Pro
C Chawda
28.5
R Wu
28.6
D Sun
28.4
K Zhang
28.7
Ivy Bridge ZK ADL LiuLee
Vlad Savransky
Pro
Y Kothapalli
28.5
C zhang
28.3
A Lee
27.8
D Liu
27.7
Opus PW ADL DF
Ivan Shah
Pro
K Pi
29.8
H Wang
30.0
A Deng
29.7
Y Fang
29.7
Katy NY Bob Lanier CZ
Hanna Shakarov
Pro
C Yang
28.5
I Nie
28.5
J Zhang
28.0
M Chen
28.0
Ivy Plus ZL Potomac GP
Shirley Shan
Con
A Li
28.4
B Zhou
28.5
M Guha
28.6
Z Patel
28.5
Kugnus ACTS KF Katy LZ
Wendy Shan
Con
T Kim
26.0
J Fromm
27.0
K Li
26.0
J Zhao
28.0
Potomac MK Golden State GS
Colin Coppock
Con
V Kailad
27.8
A Meng
27.7
Z Shalizi
27.9
T Goli
28.1
Dougherty Valley Bridge SW Bergen County KG
Sonia Singhal
Con
N Shah
28.8
K Wang
29.0
I Karimanal
29.5
A Gupta
28.5
Ivy Bridge LT Potomac AZ
Andy Snyder
Pro
H Thadiparthi
28.0
A Leo
28.0
E Zhang
27.5
D Arun
27.5
BC Academy PM Kudos College Of Youth Leadership XJ
Saatvik Soma
Pro
H Park
28.7
J Ma
28.5
J Xue
28.0
S Jing
28.1
AE Tutoring CS LeapUp Learning ZL
Jada Stinnett
Pro
F Chen
28.6
C Sun
28.5
T Li
28.4
H Zhang
28.3
Kugnus ACTS LW TFS Boston LY
Nicole Su
Pro
M Wright
28.8
C Lee
28.9
K Lu
27.8
A Yuan
28.0
Young Genius, Bay Area HZ NSDA China XZ
Hanming Sun
Pro
D Hsu
28.3
K Zhang
29.3
R Zhang
28.6
X Xu
28.8
BL HL Ivy Plus HL
Xiaoliang Tang
Pro
J Luan
28.5
R Huang
29.0
N Huang
29.0
A Lu
28.0
Joaquin Miller ZR Quarry Lane GZ
Joy Taw
Con
K Zhang
27.8
B Rong
27.7
M Zhu
28.1
A Gandhi
28.0
Kudos College Of Youth Leadership HR Alice Deal BB
Robert Brown
Con
P Hsieh
28.0
S Ren
28.0
E Brosowsky
29.0
Z Becker
30.0
NSDA China ZZ HuaXia Chinese School - Houston YX
Chris Thiele
Pro
Y Zhang
28.2
W Zhu
28.4
A Xu
28.5
A Yi
28.6
Rice Middle School-Independent KL Bergen County AK
Hayden Uihlein
Pro
A Lohtia
29.1
A Kapoor
29.1
A Anchlia
29.1
J Kang
29.2
Bergen County NB Potomac MN
Walter Willis
Con
S Bhandari
28.4
M Na
28.6
M Nam
28.5
A Moon
28.7
Bergen County KK Alice Deal NA
Micah Wang
Con
A Ko
29.2
S Kashyap
29.3
W Nichols
29.1
N Albert
29.0
Delbarton EV Harker KG
Devon Weis
Pro
S Valiveti
28.8
E Ehrenberg
30.0
S Kataru
28.9
K Goenka
27.5
Ethos Prep AP BC Academy KX
Qiying Wen
Pro
J Anand
28.0
Y Pothrai
27.0
S Kim
27.0
S Xie
27.0
Potomac PW Golden State KC
Carol Wininger
Pro
M Philip
28.5
T Wu
28.6
N Ko
28.6
I Chan
28.5
Bamboo Canes CY St Michael's DM
Lindsey Wu
Pro
E Yang
28.3
A Cui
29.5
R Messina
29.4
M Delgado
29.5
Bergen County KP David Shao
Cecilia Xi
Pro
R Patel
29.4
E Kang
29.5
D Shao
29.4
Y Li
29.3
Maccabee GW Potomac BL
Jing Jing Xiao
Pro
Y Wan
29.0
M Ge
29.0
J Boman
28.5
C Li
28.5
ModernBrain ZS Ethos Prep SW
Amanda Frank
Con
J Zhang
26.5
N Shah
27.0
E Webster
28.5
V Schelstraete
27.0
Potomac LL ModernBrain LK
Yong Jong Shawn Yen
Pro
Y Liu
28.0
C Lin
27.4
A Liu
27.8
H Kim
27.5
ADL CW Sugar Land SpiderSmart WP
Andrew Yu
Con
E Wong
27.0
A Chao
27.0
A Wang
27.5
A Puppala
27.5
Sugar Land SpiderSmart LiWa Joaquin Miller SZ
lulin Yuan
Pro
A Lian
25.0
Z Wang
28.0
D Zhu
27.0
C Sze
26.0
ADL HW HuaXia Chinese School - Houston SD
Surya Muthu Devasenapathy
Pro
C Hsu
28.0
H Wang
28.5
Y Sun
26.0
D Du
26.0
Bob Lanier WM Golden State KoCh
Yue Zhang
Pro
M Wijesekera
28.8
K Majumder
28.5
D Cheethirala
28.5
S Kotha
28.5
Ivy Bridge NS Nova Debate Institute AC
Yufeng Zhang
Con
M Nagia
28.5
R Suram
28.8
A Aggarwal
28.3
K Choi
29.5
ModernBrain YH TFS Boston LQ
Faith Zhang
Pro
G Yan
27.5
B Hu
27.5
R Qin
27.5
T Liu
27.5
HuaXia Chinese School - Houston MY BL LX
Wei Zhang
Pro
C Meng
29.0
W Yin
29.0
J Lu
28.0
S Xie
29.0
Kugnus ACTS BG Potomac QZ
Aditya goel
Pro
K Gurunathan
29.0
C Bae
28.5
E Qian
28.2
J Zhao
28.0
Kugnus ACTS GC NSDA China ZX
maddie huynh
Pro
K Cheng
28.8
S Guranathan
28.5
Y Zhang
28.7
J Xiang
28.4
NSDA China LH NSU CL
charles liang
Con
X Huang
29.0
Y Li
29.5
D Liebowitz
29.0
M Coccia
29.0
Del Mar Montessori SW BL ZZ
Isabella Martin
Pro
J Wang
27.0
M Synn
30.0
A Zhou
29.0
B Zhong
28.0
Joaquin Miller RA American Debate League HS
david wong
Pro
T Agrawal
28.8
A Rajkumar
29.0
A Samineni
28.8
M Han
28.0
Amplus LO BC Academy YL Pro FFT Con BYE