Middle School TOC hosted by UK

2021 — NSDA Campus, KY/US
Round 3 Results
Pro Con Judge Win Pro Points Con Points
Bergen County ZM ModernBrain LK
Jesse Hu
Pro
B Zee
27.4
P Malik
27.6
A Liu
27.0
H Kim
26.8
Maccabee YW TFS Boston LY
Alex Jiang
Con
N Wang
27.5
B Yuan
27.0
K Lu
28.0
A Yuan
28.0
Potomac WW Maccabee GW
Joy Taw
Pro
H Wong
28.1
P Wang
28.0
Y Wan
27.2
M Ge
27.0
Kudos College Of Youth Leadership DX Golden State LS
Joel Mounts
Pro
E Dong
28.8
H Xu
29.0
A Samsi
28.5
C Li
28.0
Kugnus ACTS BG Sugar Land SpiderSmart ZW
Mark Faaita
Pro
K Gurunathan
30.0
C Bae
29.0
J Zeng
28.0
B Wang
28.0
Potomac JS BC Academy CY
Parth Mathuria
Pro
J Joseph
29.0
H Sima
29.4
J Chung
28.5
A Yoon
27.5
Joaquin Miller TC Dougherty Valley Bridge SM
Donald Broussard
Con
S Chilukuri
28.0
M Tobacco
28.0
N Subramani
28.0
R Mandal
28.0
Bob Lanier FT Del Mar Montessori PS
Darren Fang
Pro
M Forghani
28.5
E Tang
28.5
S Synn
25.3
R Pandhi
25.0
Harker SA Sugar Land SpiderSmart LiWa
eugene toth
Pro
K Sun
28.8
R Amurthur
28.8
A Lian
28.0
Z Wang
28.0
Alice Deal NA Quarry Lane RL
Saatvik Soma
Pro
W Nichols
28.8
N Albert
28.1
J Randhawa
27.5
S Lee
27.5
BL WZ ADL ZO
Abhay Rao
Pro
A Zhang
29.0
K Wu
29.0
A Ong
28.0
R Zheng
28.0
Quarry Lane FT Kudos College Of Youth Leadership LC
Georgia Levine
Con
E Tjandrasuwita
26.5
I Fu
28.0
C Liu
29.0
E Cui
29.5
Potomac WL Sugar Land SpiderSmart WP
Rohan Rashingkar
Pro
S Lin
30.0
E Wu
29.8
A Wang
28.8
A Puppala
29.0
CMS Southlake Junior SB NSDA China WS
Edric Lei
Pro
R Bindlish
27.5
R Suri
28.5
S Wang
27.5
Y Shi
27.5
BL CQ HuaXia Chinese School - Houston YX
Richard Luo
Pro
M Cai
28.6
E Qiu
28.8
A Xu
28.5
A Yi
28.5
Opus PW Ivy Bridge LT
Sefa Mawuli
Con
K Pi
26.8
H Wang
26.0
H Thadiparthi
25.8
A Leo
26.5
ADL HuWa Sugar Land SpiderSmart CZ
Katie Humphries
Pro
V Hung
28.5
U Watanabe
28.5
L Chen
28.2
H Zhang
28.3
ADL HP Joaquin Miller JJ
Neha Zaheer
Con
R Huang
28.0
L Pan
28.0
A Jani
29.0
A Jain
30.0
Ethos Prep AP Quarry Lane PK
Lucy Fang
Pro
J Anand
28.8
Y Pothrai
29.5
E Pant
28.6
S Khan
28.9
HuaXia Chinese School - Houston HL Ivy Bridge SZ
david wong
Con
C Lu
28.5
C He
27.0
D Sun
28.6
K Zhang
27.5
LeapUp Learning LW Potomac LL
Subrata Saharoy
Pro
C Wang
28.4
M Li
27.7
Y Liu
28.5
C Lin
27.5
NSDA China LH Sugar Land SpiderSmart LZ
Maria Savransky
Con
X Huang
28.4
Y Li
28.5
K Li
28.7
A Zhang
28.8
Sugar Land SpiderSmart LW Potomac DM
Lisa Howard
Pro
B Liu
30.0
C Wang
30.0
A Datta
29.9
P Malayanil
29.9
VDA - Vancouver MZ Bob Lanier LS
McKenzie Engen
Pro
S Zhou
28.8
H Moon
28.7
R Li
28.5
M Stratton
28.6
Kugnus ACTS GC Sugar Land SpiderSmart WM
Benson Lin
Con
K Cheng
28.9
S Guranathan
28.6
H Mao
28.3
M Wu
27.5
Potomac AB Poly Prep Country Day BM
Amit Kukreja
Pro
A Agrawal
28.2
L Bapna
28.3
A Barbiere
28.0
M Menegatos
28.1
Potomac DW VDA - Vancouver FY
Jorge Risk
Pro
A Deng
30.0
L Wang
28.0
D Fu
30.0
J Yang
30.0
Dougherty Valley Bridge CA American Debate League HS
Matthew Cupich
Pro
N Chopra
30.0
P Aiyer
28.0
A Samineni
28.0
M Han
29.0
Joaquin Miller ZR Kugnus ACTS KF
Maeve Goldman
Con
K Zhang
27.5
B Rong
28.0
T Kim
28.5
J Fromm
28.5
Quarry Lane GZ Harker KG
Vlad Savransky
Con
M Zhu
27.1
A Gandhi
27.0
S Kataru
27.3
K Goenka
27.2
ADL CC BC Academy CX
Ceili Peake
Con
K Chiu
27.2
K Chiu
27.1
E Chen
28.5
H Xu
28.6
Bergen County SM Ivy Bridge RM
Giovanna Moncores
Con
C Seo
30.0
C Min
29.0
R Ranjit
30.0
N Mahesh
28.0
South Dickerson Independent BK ADL HW
Hong Gao
Pro
P Borra
28.9
H Kanumuru
28.9
C Hsu
26.8
H Wang
26.8
Young Genius, Bay Area CH TFS Boston YR
Amanda Frank
Pro
J Chung
27.5
S Ho
27.5
K Reen
26.0
J Yuan
26.0
HuaXia Chinese School - Houston SD BL LX
Rinki Goswami
Con
Y Sun
27.0
D Du
27.5
J Lu
28.0
S Xie
27.5
Kudos College Of Youth Leadership MZ NSDA China ZX
Wei Zhong
Con
I Ma
27.0
J Zhang
25.5
Y Zhang
28.0
J Xiang
27.0
VDA - Vancouver HH Quarry Lane SS
Anil Lalwani
Pro
A Han
28.9
A Han
28.7
A Saini
28.5
D Sam
28.8
CMS Southlake Junior DG VDA - Vancouver LZ
Luiz Bravim
Con
T Golla
28.5
S Das
28.5
X Zeng
29.5
V Lang
29.5
ModernBrain ZS HuaXia Chinese School - Houston LK
Chaya Kamchetty
Pro
J Zhang
28.6
N Shah
28.5
R Li
28.4
C Kong
28.2
Bergen County AK Potomac QZ
Ashley Nguyen
Pro
A Anchlia
29.0
J Kang
28.0
E Qian
27.5
J Zhao
27.0
Kugnus ACTS LZ Katy LZ
Morgan Copeland
Con
J Zirin-Hyman
28.8
S Lim
28.4
K Li
28.9
J Zhao
29.0
Potomac MS Bob Lanier WM
PRAMOD JOISHA
Con
A Mahajan
27.1
I Samantray
26.5
M Wijesekera
27.0
K Majumder
27.7
Harker ZC HuaXia Chinese School - Houston BZ
Aamir Mohsin
Con
W Zou
28.5
O Chen
28.5
E Zhao
29.0
J Bi
28.5
Potomac AZ Ivy Plus HR
Seshagiri Chilukuri
Con
E Zhang
27.4
D Arun
27.5
N Huang
27.7
J Ren
27.3
BC Academy KY Ivy Plus ZhGu
Wei Zhang
Pro
K Kang
29.0
A Yi
30.0
J Guo
28.0
D Zhang
27.0
Bergen County NB Kudos College Of Youth Leadership HR
Hayden Uihlein
Pro
S Bhandari
29.1
M Na
29.1
P Hsieh
29.0
S Ren
29.0
Ivy Bridge PM Joaquin Miller KC
Chloe Moon
Pro
S Manekar
28.0
C Park
28.0
A Cai
29.0
S Kakani
28.5
Ivy Bridge DK BC Academy CP
Henry Sze
Pro
D Doshi
28.4
M Kang
28.6
J Choi
27.2
S Park
27.5
ADL DF Kugnus ACTS LW
Georgia Liu
Con
A Deng
27.0
Y Fang
27.0
M Wright
28.0
C Lee
29.0
Ivy Bridge NS BC Academy SZ
Ben Carson
Con
M Nagia
27.5
R Suram
28.0
L Shin
28.5
J Zu
28.0
Katy SL Potomac BL
Jasmine Park
Con
V Surya
28.0
D Lu
27.4
J Boman
28.0
C Li
27.8
ADL LW Amplus LO
Layla Ruiz
Pro
A Wang
28.0
G Lin
27.5
S Bonn
28.5
L Owens
29.0
Joaquin Miller RA DebateUS! DT
Melissa Beattie
Con
T Agrawal
26.5
A Rajkumar
26.5
K Tapia
28.5
C Donnelly
28.0
Kudos College Of Youth Leadership WP Bamboo Canes YS
Ashwin Anand
Con
R Wong
28.2
W Pan
28.3
L Yuan
29.4
A She
29.0
Potomac TX Bergen County DC
Walter Willis
Con
R Xie
28.9
A Tian
28.8
M Dua
29.7
J Chae
29.5
NSDA China ZZ Delbarton EV
Anand Arunagirinathan
Con
Y Zhang
28.5
W Zhu
29.0
S Valiveti
28.3
E Ehrenberg
29.3
NSU CL LeapUp Learning WS
Ann Luu
Pro
D Liebowitz
27.0
M Coccia
28.5
Q Wei
27.5
L Shen
27.8
NSDA China ZW BC Academy PM
Salena Petluri
Con
S Zhu
27.7
J Wang
27.8
H Park
28.5
J Ma
28.7
HuaXia Chinese School - Houston WQ ADL LiuLee
Tiana Park
Con
B Wu
25.0
D Qian
26.0
A Lee
28.0
D Liu
27.0
Potomac BM AE Tutoring JZ
Daniel Iskhakov
Pro
E Maeda
28.8
R Bi
28.8
E Ji
28.7
J Zhang
28.7
Dougherty Valley Bridge SW Joaquin Miller KA
Shirley Shan
Con
N Shah
29.0
K Wang
28.7
N Ashok
29.0
A Kamchetty
29.0
Bergen County KG Dougherty Valley Bridge CM
Javier Hernandez
Con
I Karimanal
29.5
A Gupta
28.7
T Chawla
28.9
S Mehta
28.8
Chicago ZZ St Michael's DM
Sung Jun Jeon
Pro
M Zhou
26.1
A Zhu
26.4
R Messina
25.2
M Delgado
25.0
Joaquin Miller WW NSDA China LC
Nicole Su
Con
W Wang
28.0
A Wehzan
28.0
F Li
27.8
M Chen
29.0
Ivy Bridge AQ Harker SS
Hanna Shakarov
Pro
F Qi
29.0
S Annambhotla
28.6
V Sahasi
28.7
R Sahasi
27.3
Ivy Bridge SK AE Tutoring CS
Anuveer Guraya
Pro
I Kejriwal
27.0
R Shah
28.7
F Chen
26.8
C Sun
26.0
Redwood GJ NSU GH
Carol Wininger
Pro
L Jia
28.8
A Goswami
28.9
R Glasser
28.2
K Hernandez
28.2
BL HL NSDA China XZ
Sophia Lam
Pro
J Luan
28.5
R Huang
28.5
R Zhang
28.5
X Xu
28.5
Aurorae Young CW Del Mar Montessori SW
Kaden Marchetti
Con
E Wei
27.0
A Chen
28.0
J Wang
27.5
M Synn
28.5
Bergen County SC Sugar Land SpiderSmart ZC
Yoseph Latif
Pro
J Choi
29.0
S Shim
29.0
A Chen
28.0
O Zhang
28.0
Young Genius, Bay Area HZ Ivy Bridge YP
lixia chen
Con
D Hsu
28.0
K Zhang
28.2
D Park
28.5
B Yoo
28.3
VDA - Vancouver LY TFS Boston YG
Kaleabe Andualem
Pro
S Liang
30.0
H You
29.0
C Guo
27.0
A Yu
26.0
BC Academy YL Sugar Land SpiderSmart XF
Zerimar Ramirez
Con
E Liu
27.0
S Yoon
27.0
L Feng
28.5
A Xu
28.0
Nova Debate Institute AC Katy TZ
Kian Najaf
Con
A Aggarwal
29.4
K Choi
29.5
J Zhang
29.8
R Tang
29.9
Alice Deal BC Potomac GH
Hanming Sun
Pro
S Cuaresma
29.9
S Biswal
29.8
E Goldin
28.4
Z Haque
28.6
Rice Middle School-Independent KL Bergen County MC
Xiaoliang Tang
Pro
A Lohtia
29.5
A Kapoor
29.0
A Motivala
29.0
A Choi
28.5
Kugnus ACTS SB TFS Boston LQ
Chris Thiele
Pro
C Sim
28.1
S Bafana
28.2
R Qin
27.8
T Liu
27.9
Golden State KC BC Academy KX
Amanda Lang
Pro
N Ko
26.5
I Chan
28.0
S Kim
27.0
S Xie
27.0
ADL CW Sugar Land SpiderSmart LY
Jack Moore
Con
E Wong
26.0
A Chao
26.0
E Li
28.0
S Yu
28.0
Potomac MK American Debate League MK
Niousha Bastani
Pro
V Kailad
28.0
A Meng
27.0
S Mishra
26.5
M Khandpur
27.0
Potomac DZ ModernBrain SH
Robert Brown
Pro
E Doshi
27.5
P Zhao
27.5
I Huang
27.0
A Sharma
27.0
Sugar Land SpiderSmart KR Joaquin Miller FQ
Jungwoo Jang
Con
A Rauniar
27.2
A Kasotia
27.1
V Qin
27.5
R Fernandes
27.3
Joaquin Miller KJ ModernBrain SW
Ved Janaki
Pro
S Kalbhavi
27.6
A Joisha
27.5
K Wang
27.3
J Shao
27.4
LeapUp Learning ZL Ivy Plus HL
Joseph Kahn
Con
T Li
26.0
H Zhang
26.0
N Huang
29.0
A Lu
29.5
Bob Lanier CZ Ivy Bridge YR
Lindsey Wu
Con
J Zhang
29.7
M Chen
29.5
A Rajagopalan
30.0
A Yang
29.2
HuaXia Chinese School - Houston MY Potomac CT
Yong Jong Shawn Yen
Con
C Meng
27.1
W Yin
27.0
C Tang
27.8
B Cao
27.5
ADL YL Quarry Lane IS
Isabella Martin
Con
H Yen
28.0
C Lin
26.0
S Iyer
29.0
H Singh
27.0
ModernBrain YH Joaquin Miller SaZh
Ruth Dai
Con
G Yan
28.5
B Hu
28.3
R Saharoy
28.3
E Zhao
28.0
Quarry Lane SR Kugnus ACTS YY
Colin Coppock
Pro
A Roy
28.0
A Sriram
27.0
H Yoon
26.0
Z Yao
25.0
Bergen County KP Joaquin Miller GG
maddie huynh
Pro
R Patel
29.3
E Kang
29.1
C Guo
28.4
C Guo
28.5
Potomac LY Ivy Bridge KS
Andy Snyder
Pro
D Yang
29.0
R Li
29.0
A Somasundaram
28.0
N Kumar
28.0
Potomac LM BL JT
Satvik Mahendra
Pro
K Ma
28.0
M Le Guellec
28.0
D Tian
27.0
B Ji
27.0
Ivy Bridge ZK HuaXia Chinese School - Houston LZ
Meha Goyal
Pro
Y Kothapalli
26.7
C zhang
28.8
E Li
28.5
E Zeng
28.7
Potomac LW Sugar Land SpiderSmart HH
Keira Chen
Con
E Liu
29.0
D Wong
28.1
R Hong
28.9
S Huang
28.5
BC Academy LY NSDA China YY
Abigail Hill
Con
J Yu
28.5
D Lee
28.5
Y Guo
29.0
M Yuan
29.5
Bergen County OG Kudos College Of Youth Leadership XJ
Charlie Synn
Pro
S Garg
28.4
S Onik
28.4
J Xue
28.0
S Jing
28.0
Ivy Plus ZL Joaquin Miller SP
Thadeus Smith
Pro
A Li
28.8
B Zhou
28.5
R Shah
28.2
R Pota
28.7
Bergen County LL Potomac PW
Qiying Wen
Con
M Liu
27.0
L Liu
28.0
M Philip
28.0
T Wu
28.0
Aurorae Young LS Kugnus ACTS BK
Eddie Fitzgerald
Con
M Sun
27.9
C Lu
28.5
C Bae
28.9
M Kwon
28.8
VDA - Vancouver YY Phoenix Country Day SC
Anita Li
Pro
A Yu
30.0
S Yang
29.9
R Caplan
27.0
Y Sonawane
28.5
Bamboo Canes CY Potomac GP
Madhava Cheethirala
Con
E Yang
27.0
A Cui
28.0
M Guha
28.0
Z Patel
28.0
Alice Deal BB Golden State KoCh
Jing Jing Xiao
Pro
E Brosowsky
29.0
Z Becker
29.5
D Cheethirala
28.5
S Kotha
28.5
Bergen County GK Golden State GG
Rigzin Lhatoo
Pro
N Kim
28.0
M Grinberg
27.5
S Goyal
27.0
T Guo
27.5
ADL TT Ethos Prep SW
Andrew Yu
Con
A Ting
28.5
A Ting
28.5
E Webster
29.5
V Schelstraete
28.5
Potomac NZ Katy NY
Eugene Kim
Pro
A Niu
29.2
J Zhu
29.2
C Yang
29.1
I Nie
29.0
Golden State GS Dougherty Valley Bridge WC
Raymond Ma
Pro
Z Shalizi
29.1
T Goli
28.3
C Chawda
28.3
R Wu
28.4
Ivy Plus XY Ivy Bridge PS
Tyler Katz
Pro
L Xue
28.5
D Yang
28.3
Y Padmanabhan
28.2
P Somasundaram
28.1
Joaquin Miller LZ Poly Prep Country Day BB
Christopher Mills
Pro
E Liu
29.0
K Zhu
29.0
A Basham
28.0
E Barbiere
28.0
Ethos Prep CF Ivy Plus ZP
Jordan Cohen
Pro
N Federighi
29.0
M Chen
29.0
S Zhang
28.5
C Pascoe
27.7
St Michael's TS Bergen County MP
Jada Stinnett
Con
A Thomas
29.3
F Sergio
29.4
A Park
29.5
H Mittal
29.6
Dougherty Valley Bridge LB David Shao
Amrit Sharma
Pro
M Bharadwaj
28.0
A Lamba
28.0
D Shao
27.0
Y Li
27.0
Poly Prep Country Day GH Potomac CW
Jeremy Reynolds
Con
R Green
25.0
D Hunter
25.0
S Williams
28.0
T Charkawi
28.0
Harker PZ Ivy Bridge PR
Yan Ji
Con
L Peng
27.5
J Zhang
27.0
D Roy
27.5
J Park
28.0
ADL HC TFS Boston CW
Faith Zhang
Pro
A Chen
28.0
J Hwang
28.0
M Wang
28.0
L Cui
28.0
Potomac CD Dougherty Valley Bridge DB
Andy Zhang
Pro
M Chang
28.5
V Diaz
28.6
E Bindlish
28.1
A Desai
28.0
Golden State TT Ivy Bridge VG
Ivan Shah
Pro
N Telang
30.0
A Tai
29.8
s verma
29.7
R Gupta
29.7
CMS Southlake Junior KB BL ZZ
Nimish Jain
Con
D Kilaru
29.0
E Baek
29.0
A Zhou
30.0
B Zhong
30.0
Ivy Bridge BK Potomac CJ
Sachi Patel
Pro
A Baddela
28.8
E Kallu
29.0
B Jani
28.8
L Chaudhuri
28.9
BC Academy JW Potomac TW
Nethra Dhamodaran
Con
M Webster
28.0
K Jung
27.8
C Wang
29.3
C Tu
29.5
Bergen County KK Joaquin Miller SZ
charles liang
Con
A Ko
29.0
S Kashyap
29.0
D Zhu
29.0
C Sze
29.0
Potomac FT ADL LL
Josh Johnwell
Pro
C Tzuo
29.8
R Flaquer
29.0
A Lee
26.5
I Lee
27.0
Potomac MN Joaquin Miller SL
Surya Muthu Devasenapathy
Pro
M Nam
30.0
A Moon
29.7
A Singhal
27.0
V Lalwani
27.0
TFS Boston TH Bamboo Canes LL Pro FFT Con BYE