Middle School TOC hosted by UK

2021 — NSDA Campus, KY/US
Round 1 Results
Pro Con Judge Win Pro Points Con Points
Potomac MN AE Tutoring CS
Eric Albert
Pro
M Nam
27.5
A Moon
27.0
F Chen
25.5
C Sun
25.0
Potomac DM Chicago ZZ
Anand Arunagirinathan
Pro
A Datta
29.0
P Malayanil
29.1
M Zhou
24.0
A Zhu
24.1
Katy LZ Aurorae Young LS
Meha Goyal
Pro
K Li
28.3
J Zhao
29.0
M Sun
28.2
C Lu
29.0
BL HL American Debate League HS
Melissa Beattie
Con
J Luan
28.0
R Huang
28.0
A Samineni
27.5
M Han
28.5
Redwood GJ Potomac DZ
Leah Braden
Pro
L Jia
28.5
A Goswami
29.0
E Doshi
26.5
P Zhao
27.0
Rice Middle School-Independent KL Potomac GH
Luiz Bravim
Pro
A Lohtia
30.0
A Kapoor
29.5
E Goldin
29.0
Z Haque
29.0
Kudos College Of Youth Leadership HR LeapUp Learning ZL
Donald Broussard
Pro
P Hsieh
28.5
S Ren
28.5
T Li
27.1
H Zhang
27.0
VDA - Vancouver HH Bergen County KK
Robert Brown
Pro
A Han
29.0
A Han
29.0
A Ko
27.0
S Kashyap
28.5
Sugar Land SpiderSmart LZ Bob Lanier CZ
Ben Carson
Con
K Li
26.5
A Zhang
26.0
J Zhang
28.0
M Chen
27.0
Ethos Prep SW Potomac TW
Andy Zhang
Con
E Webster
26.5
V Schelstraete
25.5
C Wang
28.5
C Tu
28.5
ADL HC TFS Boston TH
Madhava Cheethirala
Pro
A Chen
28.0
J Hwang
28.0
B Hu
26.0
Z Tian
26.0
BL ZZ Dougherty Valley Bridge CA
Keira Chen
Pro
A Zhou
28.1
B Zhong
28.2
N Chopra
27.9
P Aiyer
28.1
Bergen County SC Ivy Bridge PR
Seshagiri Chilukuri
Pro
J Choi
29.0
S Shim
28.8
D Roy
28.6
J Park
28.7
Opus PW Potomac LW
Jordan Cohen
Con
K Pi
26.5
H Wang
26.5
E Liu
29.7
D Wong
29.4
Sugar Land SpiderSmart LY Joaquin Miller KC
Morgan Copeland
Con
E Li
28.7
S Yu
28.6
A Cai
28.8
S Kakani
28.9
HuaXia Chinese School - Houston YX Kugnus ACTS BG
Colin Coppock
Con
A Xu
27.0
A Yi
26.0
K Gurunathan
29.0
C Bae
28.0
LeapUp Learning LW Joaquin Miller TC
Matthew Cupich
Con
C Wang
28.5
M Li
28.0
S Chilukuri
29.0
M Tobacco
29.5
DebateUS! DT ADL TT
Ruth Dai
Pro
K Tapia
29.6
C Donnelly
29.3
A Ting
29.4
A Ting
29.5
Ivy Bridge NS Katy SL
Nethra Dhamodaran
Pro
M Nagia
27.9
R Suram
28.5
V Surya
29.0
D Lu
29.0
Dougherty Valley Bridge SW BC Academy YL
Yili Dolan
Pro
N Shah
29.0
K Wang
29.0
E Liu
27.0
S Yoon
27.0
Dougherty Valley Bridge DB Joaquin Miller JJ
Lori Donnelly
Pro
E Bindlish
28.9
A Desai
28.7
A Jani
28.6
A Jain
28.8
Harker KG Potomac JS
McKenzie Engen
Con
S Kataru
28.8
K Goenka
28.9
J Joseph
29.0
H Sima
29.1
Bergen County ZM Golden State LS
Grace Zhang
Con
B Zee
28.2
P Malik
27.9
A Samsi
28.5
C Li
27.7
HuaXia Chinese School - Houston MY Dougherty Valley Bridge SM
Darren Fang
Con
C Meng
27.0
W Yin
26.5
N Subramani
28.3
R Mandal
28.3
ADL HW St Michael's TS
Lucy Fang
Con
C Hsu
28.5
H Wang
28.7
A Thomas
29.0
F Sergio
29.2
Joaquin Miller KJ Ivy Bridge LT
Eddie Fitzgerald
Pro
S Kalbhavi
29.0
A Joisha
29.2
H Thadiparthi
28.0
A Leo
27.8
Kudos College Of Youth Leadership LC Golden State GS
Amanda Frank
Con
C Liu
28.5
E Cui
28.5
Z Shalizi
29.4
T Goli
28.3
TFS Boston YR Del Mar Montessori SW
Niousha Bastani
Con
K Reen
24.5
J Yuan
26.0
J Wang
26.5
M Synn
28.0
CMS Southlake Junior KB ADL LiuLee
Hong Gao
Pro
D Kilaru
27.6
E Baek
28.0
A Lee
28.9
D Liu
29.0
Sugar Land SpiderSmart WP Kugnus ACTS BK
Maeve Goldman
Pro
A Wang
28.5
A Puppala
28.5
C Bae
28.5
M Kwon
28.5
Potomac LL American Debate League MK
Rinki Goswami
Con
Y Liu
28.0
C Lin
27.0
S Mishra
29.0
M Khandpur
28.0
Joaquin Miller LZ Kudos College Of Youth Leadership XJ
Anuveer Guraya
Con
E Liu
26.0
K Zhu
27.0
J Xue
27.5
S Jing
26.0
Ivy Bridge SZ BC Academy CX
Javier Hernandez
Con
D Sun
28.7
K Zhang
28.8
E Chen
29.0
H Xu
29.1
HuaXia Chinese School - Houston LZ Ivy Bridge PM
Sanjana Ranganathan
Con
E Li
28.0
E Zeng
28.0
S Manekar
29.0
C Park
29.0
Harker SA BL LX
Abigail Hill
Pro
K Sun
29.0
R Amurthur
29.5
J Lu
28.5
S Xie
28.5
Aurorae Young CW Potomac GP
Lisa Howard
Pro
E Wei
30.0
A Chen
30.0
M Guha
29.9
Z Patel
29.9
Young Genius, Bay Area HZ ADL ZO
Jesse Hu
Pro
D Hsu
27.1
K Zhang
26.9
A Ong
27.2
R Zheng
27.3
BC Academy KX Bob Lanier LS
Katie Humphries
Con
S Kim
28.0
S Xie
28.0
R Li
28.5
M Stratton
29.0
CMS Southlake Junior SB Potomac TX
Daniel Iskhakov
Con
R Bindlish
28.5
R Suri
28.5
R Xie
29.0
A Tian
29.0
BC Academy CY Poly Prep Country Day BB
PRAMOD JOISHA
Pro
J Chung
27.0
A Yoon
27.5
A Basham
26.0
E Barbiere
27.3
Harker PZ Joaquin Miller KA
Nimish Jain
Con
L Peng
29.0
J Zhang
29.0
N Ashok
30.0
A Kamchetty
30.0
NSDA China LC Potomac PW
Ved Janaki
Con
F Li
27.8
M Chen
28.5
M Philip
28.5
T Wu
28.6
Sugar Land SpiderSmart CZ ModernBrain YH
Jungwoo Jang
Pro
L Chen
28.4
H Zhang
28.7
G Yan
28.4
B Hu
28.4
ADL HuWa Joaquin Miller SZ
Sung Jun Jeon
Pro
V Hung
28.6
U Watanabe
28.9
D Zhu
27.3
C Sze
27.2
Kugnus ACTS SB Potomac BM
Anthony Joseph
Con
C Sim
29.0
S Bafana
29.0
E Maeda
29.0
R Bi
29.0
Ramon Perez Flaquer Golden State KC
Joseph Kahn
Con
C Tzuo
27.5
R Perez Flaquer
28.0
N Ko
27.0
I Chan
28.5
Maccabee GW Potomac LY
Chaya Kamchetty
Con
Y Wan
28.2
M Ge
27.0
D Yang
28.4
R Li
28.3
Kudos College Of Youth Leadership DX ADL LW
Eugene Kim
Pro
E Dong
29.3
H Xu
29.4
A Wang
28.5
G Lin
28.7
Kugnus ACTS KF Ivy Bridge DK
Murty Kotha
Con
T Kim
29.0
J Fromm
29.0
D Doshi
30.0
M Kang
29.0
Quarry Lane GZ Joaquin Miller FQ
Amit Kukreja
Con
M Zhu
27.5
A Gandhi
27.5
V Qin
28.7
R Fernandes
28.5
Potomac MK Nova Debate Institute AC
Anil Lalwani
Pro
V Kailad
29.2
A Meng
28.8
A Aggarwal
28.5
K Choi
29.1
HuaXia Chinese School - Houston BZ Kudos College Of Youth Leadership WP
Sophia Lam
Con
E Zhao
27.0
J Bi
27.0
R Wong
27.0
W Pan
27.0
TFS Boston LY Joaquin Miller RA
Amanda Lang
Con
K Lu
27.0
A Yuan
26.0
T Agrawal
28.5
A Rajkumar
28.5
VDA - Vancouver YY HuaXia Chinese School - Houston SD
Yoseph Latif
Pro
A Yu
29.0
S Yang
28.0
Y Sun
24.0
D Du
24.0
Quarry Lane RL Dougherty Valley Bridge CM
Edric Lei
Con
J Randhawa
27.0
S Lee
26.5
T Chawla
30.0
S Mehta
29.5
Bergen County OG HuaXia Chinese School - Houston LK
Georgia Levine
Pro
S Garg
29.0
S Onik
29.5
R Li
28.5
C Kong
28.5
Potomac CW Alice Deal BB
Rigzin Lhatoo
Con
S Williams
28.0
T Charkawi
27.0
E Brosowsky
28.0
Z Becker
29.5
Quarry Lane IS Golden State KoCh
Anita Li
Con
S Iyer
28.0
H Singh
27.0
D Cheethirala
29.0
S Kotha
29.0
Ivy Plus ZP Amplus LO
Benson Lin
Pro
S Zhang
28.9
C Pascoe
29.0
S Bonn
27.8
L Owens
27.2
ADL LL Golden State TT
Georgia Liu
Con
A Lee
29.0
I Lee
27.0
N Telang
28.0
A Tai
30.0
Bergen County KP BL WZ
Richard Luo
Pro
R Patel
29.5
E Kang
29.6
A Zhang
29.3
K Wu
29.3
BC Academy LY Alice Deal NA
Ingrid Luo
Pro
J Yu
28.0
D Lee
28.0
W Nichols
26.0
N Albert
26.0
Joaquin Miller ZR Alice Deal BC
Ann Luu
Pro
K Zhang
26.0
B Rong
27.0
S Cuaresma
28.0
S Biswal
29.0
Sugar Land SpiderSmart LiWa NSDA China ZX
Raymond Ma
Pro
A Lian
28.0
Z Wang
28.7
Y Zhang
28.2
J Xiang
28.1
Potomac WL Ivy Plus HL
Isabella Martin
Pro
S Lin
29.0
E Wu
30.0
N Huang
28.0
A Lu
27.0
Quarry Lane SR Bergen County AK
Sefa Mawuli
Con
A Roy
27.4
A Sriram
27.2
A Anchlia
28.0
J Kang
27.5
Del Mar Montessori PS ADL DF
Aamir Mohsin
Pro
S Synn
29.5
R Pandhi
29.0
A Deng
28.5
Y Fang
28.5
Potomac AZ ModernBrain SW
Giovanna Moncores
Pro
E Zhang
30.0
D Arun
30.0
K Wang
29.0
J Shao
29.0
Ivy Plus HR TFS Boston LQ
Chloe Moon
Pro
N Huang
28.5
J Ren
27.5
R Qin
28.0
T Liu
27.0
BC Academy JW Quarry Lane FT
Jack Moore
Pro
M Webster
27.0
K Jung
26.5
E Tjandrasuwita
27.5
I Fu
27.0
Potomac AB Katy NY
Joel Mounts
Pro
A Agrawal
28.5
L Bapna
29.0
C Yang
29.5
I Nie
28.0
Kugnus ACTS LZ Poly Prep Country Day GH
Surya Muthu Devasenapathy
Pro
J Zirin-Hyman
27.5
S Lim
28.5
R Green
27.0
D Hunter
28.0
Dougherty Valley Bridge LB Joaquin Miller WW
Kian Najaf
Pro
M Bharadwaj
29.0
A Lamba
28.7
W Wang
28.2
A Wehzan
28.4
Ivy Bridge VG BL CQ
Ashley Nguyen
Pro
s verma
29.0
R Gupta
29.5
M Cai
28.0
E Qiu
28.5
Potomac CJ LeapUp Learning WS
Jasmine Park
Pro
B Jani
27.0
L Chaudhuri
28.0
Q Wei
26.0
L Shen
28.0
South Dickerson Independent BK VDA - Vancouver MZ
Tiana Park
Con
P Borra
27.0
H Kanumuru
26.0
S Zhou
27.0
H Moon
28.0
Ivy Bridge AQ Dougherty Valley Bridge WC
Sachi Patel
Pro
F Qi
29.2
S Annambhotla
28.6
C Chawda
28.4
R Wu
28.5
Ivy Bridge KS VDA - Vancouver LZ
Ceili Peake
Con
A Somasundaram
26.0
N Kumar
25.0
X Zeng
28.0
V Lang
27.0
ModernBrain ZS Delbarton EV
Salena Petluri
Pro
J Zhang
28.9
N Shah
28.6
S Valiveti
27.7
E Ehrenberg
28.2
Potomac BL BL JT
Tyler Prochazka
Con
J Boman
28.6
C Li
28.5
D Tian
29.0
B Ji
28.7
Potomac NZ HuaXia Chinese School - Houston HL
Zerimar Ramirez
Pro
A Niu
28.5
J Zhu
29.0
C Lu
27.0
C He
27.0
Potomac MS Bamboo Canes YS
Abhay Rao
Con
A Mahajan
28.0
I Samantray
28.0
L Yuan
29.0
A She
29.0
ADL CC Bamboo Canes LL
Jeremy Reynolds
Pro
K Chiu
28.0
K Chiu
28.0
E Liu
28.0
A Liu
28.0
David Shao Joaquin Miller SP
Jorge Risk
Pro
D Shao
30.0
Y Li
30.0
R Shah
29.0
R Pota
27.0
VDA - Vancouver FY ADL YL
Layla Ruiz
Pro
D Fu
29.5
J Yang
29.0
H Yen
28.0
C Lin
27.0
NSDA China WS AE Tutoring JZ
Subrata Saharoy
Con
S Wang
27.0
Y Shi
27.5
E Ji
28.0
J Zhang
28.3
Ivy Plus ZL Joaquin Miller GG
Vlad Savransky
Con
A Li
28.5
B Zhou
28.1
C Guo
28.4
C Guo
28.3
Kugnus ACTS YY Sugar Land SpiderSmart ZC
Maria Savransky
Con
H Yoon
28.3
Z Yao
28.4
A Chen
28.6
O Zhang
28.5
BC Academy KY Ivy Plus XY
Ivan Shah
Pro
K Kang
29.8
A Yi
30.0
L Xue
29.5
D Yang
29.8
St Michael's DM Potomac DW
Shirley Shan
Con
R Messina
27.8
M Delgado
28.3
A Deng
28.5
L Wang
28.4
Ethos Prep AP Bergen County SM
Amrit Sharma
Con
J Anand
28.7
Y Pothrai
28.8
C Seo
28.6
C Min
30.0
Ivy Plus ZhGu Bergen County LL
Thadeus Smith
Con
J Guo
28.7
D Zhang
29.2
M Liu
29.3
L Liu
29.6
Ivy Bridge PS Quarry Lane SS
Andy Snyder
Con
Y Padmanabhan
26.5
P Somasundaram
26.0
A Saini
26.0
D Sam
27.0
Bamboo Canes CY Bergen County MP
Saatvik Soma
Con
E Yang
26.7
A Cui
27.3
A Park
28.8
H Mittal
28.7
ModernBrain SH Ivy Bridge YR
Jada Stinnett
Con
I Huang
29.3
A Sharma
29.4
A Rajagopalan
30.0
A Yang
29.9
Katy TZ CMS Southlake Junior DG
Chiarra Stratton
Con
J Zhang
26.0
R Tang
26.0
T Golla
26.5
S Das
26.0
NSDA China ZZ Ethos Prep CF
Nicole Su
Con
Y Zhang
27.0
W Zhu
27.5
N Federighi
28.4
M Chen
27.0
Bergen County KG Joaquin Miller SaZh
Hanming Sun
Pro
I Karimanal
29.2
A Gupta
28.6
R Saharoy
28.5
E Zhao
27.6
VDA - Vancouver LY Potomac CD
Charlie Synn
Con
S Liang
28.3
H You
28.2
M Chang
28.3
V Diaz
28.4
Maccabee YW Sugar Land SpiderSmart HH
Henry Sze
Con
N Wang
27.0
B Yuan
26.5
R Hong
28.8
S Huang
27.5
Ivy Bridge YP Bob Lanier FT
Joy Taw
Con
D Park
27.8
B Yoo
28.0
M Forghani
28.5
E Tang
28.4
Ivy Bridge SK Poly Prep Country Day BM
Anvitha Anand
Con
I Kejriwal
28.9
R Shah
29.2
A Barbiere
29.3
M Menegatos
29.1
Phoenix Country Day SC Sugar Land SpiderSmart WM
Chris Thiele
Pro
R Caplan
28.5
Y Sonawane
28.4
H Mao
28.2
M Wu
28.3
Young Genius, Bay Area CH Potomac QZ
Hayden Uihlein
Con
J Chung
28.7
S Ho
28.7
E Qian
28.8
J Zhao
28.7
Harker ZC Ivy Bridge RM
Walter Willis
Con
W Zou
28.0
O Chen
28.2
R Ranjit
29.6
N Mahesh
29.5
Sugar Land SpiderSmart ZW TFS Boston CW
Micah Wang
Pro
J Zeng
28.6
B Wang
28.5
M Wang
28.0
L Cui
28.1
Ivy Bridge ZK Golden State GG
Devon Weis
Con
Y Kothapalli
27.2
C zhang
27.0
S Goyal
29.3
T Guo
29.1
NSU GH Potomac WW
Qiying Wen
Pro
R Glasser
29.0
K Hernandez
29.0
H Wong
28.0
P Wang
28.0
TFS Boston YG NSDA China YY
Lindsey Wu
Con
C Guo
27.5
A Yu
27.0
Y Guo
30.0
M Yuan
29.8
Kudos College Of Youth Leadership MZ Ivy Bridge BK
Jing Jing Xiao
Con
I Ma
29.0
J Zhang
29.0
A Baddela
29.5
E Kallu
29.5
NSDA China XZ HuaXia Chinese School - Houston WQ
Yong Jong Shawn Yen
Con
R Zhang
27.8
X Xu
27.6
B Wu
27.7
D Qian
27.9
Bergen County NB Kugnus ACTS GC
Andrew Yu
Pro
S Bhandari
28.0
M Na
28.0
K Cheng
28.0
S Guranathan
28.0
Bergen County DC Kugnus ACTS LW
Neha Zaheer
Pro
M Dua
30.0
J Chae
29.0
M Wright
27.0
C Lee
27.5
Harker SS NSDA China ZW
Wei Zhang
Pro
V Sahasi
28.0
R Sahasi
30.0
S Zhu
29.0
J Wang
28.0
ADL HP Bob Lanier WM
Faith Zhang
Con
R Huang
27.0
L Pan
27.0
M Wijesekera
28.0
K Majumder
28.0
Bergen County MC Sugar Land SpiderSmart XF
Yufeng Zhang
Pro
A Motivala
29.0
A Choi
29.5
L Feng
28.0
A Xu
28.5
Quarry Lane PK Potomac CT
Wei Zhong
Con
E Pant
25.5
S Khan
25.5
C Tang
27.0
B Cao
26.0
BC Academy CP ModernBrain LK
lixia chen
Con
J Choi
28.0
S Park
28.2
A Liu
28.1
H Kim
28.3
Bergen County GK NSDA China LH
maddie huynh
Pro
N Kim
28.8
M Grinberg
29.0
X Huang
28.5
Y Li
28.9
Sugar Land SpiderSmart LW BC Academy PM
charles liang
Pro
B Liu
29.5
C Wang
29.5
H Park
29.5
J Ma
29.0
ADL CW BC Academy SZ
eugene toth
Con
E Wong
28.7
A Chao
28.5
L Shin
28.9
J Zu
29.0
NSU CL Sugar Land SpiderSmart KR
david wong
Con
D Liebowitz
28.7
M Coccia
28.6
A Rauniar
28.7
A Kasotia
29.0
TFS Boston DC Potomac LM Pro FFT Con BYE
Joaquin Miller SL