47th Annual Harvard National Forensics Tournament

2021 — Cambridge, MA/US
Round 3 Results
Aff Neg Judge Win Aff Points Neg Points
Mountain View EN Pembroke Pines Charter AV
Harry Wang
Neg
26.0
27.0
Scarsdale KS Strake Jesuit JS
Stephen Scopa
Neg
29.0
29.2
Cottonwood Classical Prep BK Strake Jesuit RC
Michael Fain
Neg
28.2
28.4
Strake Jesuit DL Northern Valley HS Independent JS
Holden Bukowsky
Aff
28.8
28.2
Legacy Christian BP Hunter College Unaffiliated AI
Spencer Orlowski
Aff
29.4
29.3
North Allegheny BL Syosset IS
Camila Vasquez
Neg
26.1
28.9
Durham AA Village TA
Rohan Bharadwaj
Aff
29.7
28.5
Garland LY Half Hollow Hills HS East SL
Eric Lanning
Aff
29.7
28.5
Dulles VN Harrison AA
Mark Kivimaki
Neg
28.5
29.2
BASIS Ahwatukee DK Strake Jesuit VC
Michael Fain
Neg
28.0
28.7
AF Brooklyn AM Apple Valley KW
Arik Mendelevitz
Neg
26.0
28.0
Harrison TB Frank W. Cox CF
Jharick Shields
Neg
28.7
28.8
Mavericks SD Northview DT
Jacob Blair
Aff
26.0
27.0
Independence AK McMillen AW
Peter Zhang
Neg
28.0
29.3
Southern Lehigh AD Newport LT
Isaiah Osazuwa II
Aff
30.0
29.0
AF Brooklyn SD Cary NS
Bryan Kim
Neg
28.8
29.0
Durham BG Montville NP
Rachael Harris
Neg
27.2
29.6
Chase Earland Independent CE American Heritage Boca/Delray NS
Annie Wang
Aff
29.4
29.2
BASIS Peoria AM Memorial SC
Oliver Sussman
Neg
28.3
29.2
Munster MF Sequoyah CA
Michael Omole
Neg
28.4
28.6
Lake Highland Prep PS West Des Moines Valley MM
Cameron McConway
Aff
28.5
27.5
Mia Lupica Holy Cross ND
Mireya Sanchez-Maes
Aff
25.0
26.0
James Logan HS Strake Jesuit DH
Mark Kivimaki
Neg
27.4
29.6
Newport JQ Bronx Science WF
Simran Gandhi
Aff
28.7
28.5
Strake Jesuit VM St Michael Albertville CS
River Cook
Neg
28.9
29.6
McLean PK Durham VW
Justin Jang
Neg
29.5
29.5
Scarsdale OL Scripps Ranch AS
Stephen Scopa
Aff
28.8
28.7
Lake Highland Prep AB Millburn HR
Cameron McConway
Aff
29.3
29.0
Success Academy HS - Liberal Arts SB North Allegheny RR
Devin Hernandez
Neg
29.8
29.9
Westford CL James Logan CL
Tanish Bhowmick
Neg
26.0
29.0
Lexington JC Harrison GC
Ronak Ahuja
Neg
29.4
29.5
Plano West TS Huntington BP
Andrew Harding
Neg
27.2
28.3
Chaminade KF Asheville HR
Alex Bornote
Aff
27.5
27.0
Strake Jesuit DA Cardinal Gibbons RS
Holden Bukowsky
Neg
28.6
29.2
Lexington AG Ardsley ZS
Andrew Garber
Aff
28.5
28.3
Sammamish Independent LW Brookline CS
Justin Jang
Aff
30.0
26.0
Harrison AC Princeton DR
Eric Tang
Neg
29.4
29.6
Westlake AK Scarsdale SV
Peter Zhang
Aff
28.7
28.6
American Heritage Broward JA Holy Trinity Episcopal BL
Annika Ruda
Neg
27.0
28.6
BASIS Peoria VP King's AS
Mireya Sanchez-Maes
Neg
25.0
28.0
Cheyenne East HR Montville RP
Kailey Nicholson
Neg
27.0
27.9
Half Hollow Hills HS East SP Northern Valley HS Independent JL
Nolan Burdett
Neg
28.0
28.5
Millburn AK Stuyvesant SP
Isaiah Osazuwa II
Neg
28.0
29.0
Denfeld VS King CP
Rohan Bharadwaj
Neg
28.0
29.0
Harrison MB North Allegheny ED
Ian Mikkelsen
Aff
28.9
28.8
Ft Lauderdale FE Bergen County Academies AK
Rose Larson
Neg
29.3
29.4
Tempe Prep CC Little Rock Central MG
Jacob Nails
Neg
28.5
28.7
Greenhill KD Myers Park EA
Katie DeBois
Aff
30.0
30.0
Dulles TY College Park Independent NW
Annie Wang
Neg
28.4
28.5
BASIS Peoria PY Lexington DY
River Cook
Neg
29.0
29.1
Northern Valley HS Independent DN BASIS Independent Silicon Valley Independent SK
Bennett Eckert
Neg
28.2
28.3
Durham SS Cardinal Gibbons AD
Eric Lanning
Neg
28.8
29.3
DTHS HV Apple Valley NB
Rodrigo Paramo
Aff
28.7
28.5
Mercer Island SV Westford AA
Kailey Nicholson
Neg
27.1
28.6
Lexington AK Strake Jesuit MS
Tate Weston
Aff
29.3
29.0
William P. Clements AK Peachtree Ridge RL
Ian Mikkelsen
Neg
29.1
29.3
Strake Jesuit ZD Oxford VM
Tate Weston
Aff
29.0
28.9
Strake Jesuit EP Stuyvesant LC
Ritvik Mahendra
Aff
29.4
28.3
Evanston Twp KO Asheville GJ
Hunter Harwood
Aff
28.1
28.0
Trinity Valley KK Lake Highland Prep AM
angela zhong
Neg
29.4
29.7
North Mecklenburg PM Dulles SZ
Hunter Harwood
Neg
28.6
28.8
Memorial BD Aragon ZA
Zack Gelles
Neg
28.5
29.0
New Trier CS Lexington VM
Camille Caldera
Neg
27.0
30.0
MHDC DH Walt Whitman TG
Mia Berman
Aff
28.2
28.5
Dulles AS Scarsdale CC
Perry Beckett
Neg
29.5
29.6
American Heritage Broward PG Lexington AKu
Javier Navarrete
Neg
29.3
29.5
Strake Jesuit JK Northview SD
Ritvik Mahendra
Neg
29.5
30.0
Strake Jesuit AA Lake Highland Prep AV
Perry Beckett
Neg
29.0
29.2
Sequoyah JS Plano East NGo
David Yi
Neg
29.6
29.8
Strake Jesuit LW Lexington MS
Kristen Arnold
Aff
29.1
28.0
Lexington AT William G. Enloe AC
Tom Evnen
Aff
28.8
28.5
Strake Jesuit JG American Heritage Broward SS
Oliver Sussman
Aff
29.3
28.5
Memorial DX Strake Jesuit BE
Favian Sun
Aff
30.0
30.0
Catonsville AT Lexington BF
James Stuckert
Neg
28.4
28.5
Village JN Lake Highland Prep MS
Nolan Burdett
Aff
29.2
29.1
Montville KP Woodlands AA
Jacob Palmer
Neg
29.9
30.0
DTHS SS William P. Clements MM
Rodrigo Paramo
Neg
28.0
28.7
Buffalo WW Claremont GK
Rose Larson
Neg
28.3
29.4
Dulles CS McNeil SC
Zack Gelles
Aff
29.0
28.0
McNeil AG Millburn AX
Patrick Tolan
Aff
28.8
28.7
Granite Bay AR Half Hollow Hills HS East MS
Tanish Bhowmick
Aff
28.5
27.5
Walt Whitman BW Montville SH
Neville Tom
Aff
29.7
28.9
Milton AT American Heritage Broward NR
Neville Tom
Neg
28.6
28.8
New Jersey Independent ANa Strake Jesuit JX
Eshwar Mohan
Neg
29.0
29.4
Newport SG Stuyvesant MZ
Annika Ruda
Neg
28.0
28.5
Lexington AR William G. Enloe KH
Claire Liu
Aff
30.0
30.0
Woodlands LW Strake Jesuit HZ
Camille Caldera
Aff
30.0
28.0
Bronx Science NK Appleton North MU
Eshwar Mohan
Neg
28.9
29.1
Scarsdale JT Plano East Sr JN
angela zhong
Neg
29.1
29.4
Scarsdale MF Roslyn ES
Carly Rieger
Aff
27.9
28.0
Eagan AI Randolph BS
Wesley Loofbourrow
Aff
28.9
27.7
Northeast SL Chaminade NB
Keilina Monteiro Do Canto
Aff
28.7
28.6
King AT William P. Clements CY
Andrew Garber
Neg
28.6
28.6
Millburn JL Hunter College Unaffiliated MD
Cindy Wang
Aff
28.0
27.0
Byram Hills AK Hamilton NB
Robby Gillespie
Aff
28.7
28.3
Scarsdale ZS American Heritage Broward MA
Conal Thomas-McGinnis
Aff
29.8
28.9
Texas City AS Los Alamos VH
Cindy Wang
Aff
29.0
27.0
Charlotte Latin VD Stratford DS
Alex Bornote
Neg
28.0
29.0
Mountain View PS Syosset LG
Ronak Ahuja
Neg
29.1
29.8
Harrison JP Brookline RM
Jharick Shields
Aff
28.9
28.2
American Heritage Broward MC Harrison JC
Javier Navarrete
Aff
28.6
28.8
Newport EY Sunnyslope SB
Bryan Kim
Aff
28.7
28.5
Strake Jesuit KS Acton-Boxborough BH
Samir Mohsin
Aff
30.0
30.0
Cooper City NR Randolph JM
Arik Mendelevitz
Aff
30.0
26.5
Exeter SK West Des Moines Valley JW
Sam Anderson
Neg
28.8
28.9
Laura Han Pembroke Pines Charter JD
Adam Astrachan
Neg
29.0
30.0
Lexington JB Roeper RL
Joshua Herrera
Aff
29.0
29.0
Princeton RL New Jersey Independent AN
Conal Thomas-McGinnis
Aff
28.8
28.5
McClintock CM Dulles RZ
Keilina Monteiro Do Canto
Neg
28.3
28.6
Mercer Island KS Princeton TK
Jacob Nails
Neg
28.6
28.8
Princeton VC Idaho Independent TJ
Kristen Arnold
Neg
29.0
29.3
Scarsdale BS Village RB
Simran Gandhi
Aff
28.2
28.1
Plano East NG Greenhill VG
Nick Smith
Aff
29.5
29.4
Bergen County Academies EK Durham ZG
Samir Mohsin
Aff
29.3
29.0
Greenhill NT McClintock LK Aff BYE Neg FFT
Lexington CH Montville AP Aff BYE Neg FFT
Pingry JF Hill CC Aff FFT Neg BYE
American Heritage Broward EM Carnegie Vanguard SR Aff BYE Neg FFT
Agoura CS Aff BYE