47th Annual Harvard National Forensics Tournament

2021 — Cambridge, MA/US
Round 2 Results
Aff Neg Judge Win Aff Points Neg Points
Eagan AI Carnegie Vanguard SR
Andrew Garber
Aff
28.3
28.2
Lake Highland Prep AM Strake Jesuit EP
Cameron McConway
Aff
29.5
29.0
Los Alamos VH Princeton DR
Jayanne Forrest
Neg
28.5
29.0
Village RB American Heritage Broward MC
luke eriksson
Aff
29.5
29.0
Durham VW Ft Lauderdale FE
Megha Prasad
Neg
28.0
28.4
Scarsdale OL Munster MF
Samir Mohsin
Aff
29.0
28.5
Agoura CS New Jersey Independent AN
Ian Mikkelsen
Neg
27.6
28.8
Sammamish Independent LW Oxford VM
Neville Tom
Neg
28.7
28.9
Milton AT AF Brooklyn SD
Isaiah Osazuwa II
Aff
29.0
27.0
Princeton VC Scarsdale JT
Perry Beckett
Aff
29.2
29.1
Strake Jesuit JK Sequoyah CA
Jacob Palmer
Aff
29.0
28.9
Lexington MS Success Academy HS - Liberal Arts SB
Tom Evnen
Neg
28.5
29.4
William P. Clements CY Strake Jesuit RC
Peter Zhang
Aff
29.1
27.8
Scarsdale CC North Mecklenburg PM
Robby Gillespie
Aff
28.9
28.7
Dulles SZ Roslyn ES
Adegoke Fakorede
Aff
28.8
27.8
Memorial DX Plano East Sr JN
Andrew Garber
Aff
28.2
28.1
North Allegheny RR Millburn AX
Neville Tom
Aff
28.5
28.7
Mavericks SD Lexington DY
Ian Mikkelsen
Neg
28.4
28.8
Apple Valley NB Half Hollow Hills HS East SP
Rohan Bharadwaj
Aff
28.0
27.5
Newport JQ William G. Enloe KH
River Cook
Aff
28.5
28.4
Brookline CS Mountain View EN
Curran McQuade
Neg
27.4
27.8
Cary NS Walt Whitman BW
Nick Smith
Neg
28.2
30.0
Sequoyah JS Byram Hills AK
Devin Hernandez
Aff
29.0
29.0
Claremont GK Harrison JP
Ronak Ahuja
Aff
29.5
29.9
Cardinal Gibbons AD BASIS Peoria PY
Rafael Li
Neg
29.7
29.8
Harrison TB Montville SH
Eric Tang
Neg
28.2
28.9
McLean PK Syosset IS
GAYLE NELSON
Neg
29.4
29.6
James Logan HS North Allegheny BL
Jacob Nails
Neg
28.1
28.2
Lexington AK Aragon ZA
Annie Wang
Aff
29.3
29.0
Northern Valley HS Independent JL American Heritage Broward PG
Tate Weston
Neg
29.3
29.2
St Michael Albertville CS Chaminade KF
Michael Fain
Aff
30.0
27.0
Mercer Island SV Strake Jesuit JG
Eric Lanning
Neg
28.7
28.8
Appleton North MU Durham AA
T.J. Maher
Aff
29.5
29.4
DTHS HV Strake Jesuit BE
Patrick Tolan
Neg
29.3
29.5
Pembroke Pines Charter AV McClintock CM
Alyssa Alves
Aff
29.2
28.3
Apple Valley KW McNeil SC
Robert Yang
Neg
28.7
28.7
Montville RP BASIS Peoria AM
Andrew Torrez
Neg
28.6
28.7
Half Hollow Hills HS East SL McNeil AG
Curran McQuade
Aff
28.0
26.2
Greenhill KD King CP
T.J. Maher
Aff
29.8
28.8
Memorial BD North Allegheny ED
Sally Ho
Aff
29.1
29.0
American Heritage Broward EM Strake Jesuit DL
Favian Sun
Neg
29.5
29.6
Scarsdale MF Hunter College Unaffiliated AI
Stephen Scopa
Neg
28.3
28.4
Montville KP Stratford DS
Mireya Sanchez-Maes
Aff
25.0
30.0
Lake Highland Prep MS BASIS Ahwatukee DK
Nicholas Aranda
Neg
28.0
28.5
Little Rock Central MG Bergen County Academies AK
Mike Girouard
Neg
27.8
28.0
West Des Moines Valley JW Plano East NGo
Nick Smith
Neg
28.4
29.0
Westford AA Mia Lupica
Alyssa Alves
Neg
27.8
28.7
Millburn HR Huntington BP
Richard Li
Aff
28.4
28.1
Greenhill NT Strake Jesuit HZ
Megha Prasad
Aff
29.0
28.0
Strake Jesuit JS Westlake AK
River Cook
Aff
29.1
29.0
Denfeld VS Ardsley ZS
Annie Wang
Neg
27.8
28.2
Harrison AC Plano West TS
Ronak Ahuja
Aff
29.5
28.8
Millburn AK Lexington AR
Wesley Loofbourrow
Aff
28.1
28.0
Stuyvesant MZ Lake Highland Prep AB
Camille Caldera
Neg
29.0
29.1
Lake Highland Prep PS Charlotte Latin VD
Abishek Stanley
Aff
27.8
28.9
Lexington AKu Stuyvesant SP
Cameron McConway
Aff
29.7
29.6
McClintock LK Strake Jesuit VM
Patrick Tolan
Neg
28.6
28.9
Lexington VM Newport EY
Favian Sun
Aff
29.5
28.5
Mountain View PS Stuyvesant LC
Chur Tam
Aff
28.8
26.0
Cooper City NR King AT
Peter Zhang
Neg
28.3
28.4
Granite Bay AR Harrison JC
Jharick Shields
Neg
27.9
28.0
Frank W. Cox CF Bronx Science NK
Alex Bornote
Neg
28.5
29.0
Newport LT Scripps Ranch AS
Eric Tang
Neg
28.4
28.8
King's AS Village TA
Wesley Loofbourrow
Neg
29.1
29.0
Sunnyslope SB Independence AK
Michael Fain
Neg
28.5
29.0
Lexington JB Lake Highland Prep AV
Conal Thomas-McGinnis
Neg
29.0
29.3
Holy Cross ND Lexington AT
William Borges
Neg
29.3
29.4
Tempe Prep CC Northview SD
Joshua Herrera
Neg
28.9
29.5
New Jersey Independent ANa William P. Clements MM
Robby Gillespie
Neg
28.5
28.6
Strake Jesuit JX McMillen AW
Ritvik Mahendra
Neg
30.0
30.0
Durham BG Trinity Valley KK
Bennett Fees
Neg
28.5
30.0
Durham ZG Asheville GJ
Taesik Han
Aff
29.0
28.0
Newport SG Dulles VN
Arik Mendelevitz
Neg
26.5
29.0
Princeton RL Dulles TY
Simran Gandhi
Neg
28.5
28.6
Garland LY Holy Trinity Episcopal BL
Rahul Kolla
Aff
29.2
28.5
AF Brooklyn AM Randolph JM
Keilina Monteiro Do Canto
Neg
28.5
29.0
New Trier CS BASIS Peoria VP
Ryan Hemnarine
Aff
28.8
28.5
Durham SS Cottonwood Classical Prep BK
Kailey Nicholson
Aff
29.0
28.6
American Heritage Broward SS Dulles RZ
Javier Navarrete
Aff
29.2
29.2
Evanston Twp KO Strake Jesuit MS
Samir Mohsin
Neg
28.6
28.9
Peachtree Ridge RL Plano East NG
Rose Larson
Neg
28.8
29.3
Woodlands AA Scarsdale SV
angela zhong
Aff
29.3
28.3
Lexington AG William G. Enloe AC
Carly Rieger
Neg
28.6
29.3
Scarsdale ZS Chase Earland Independent CE
angela zhong
Aff
29.7
29.5
Syosset LG Dulles CS
Sally Ho
Aff
29.4
29.3
Westford CL Greenhill VG
Katie DeBois
Neg
28.0
28.5
Southern Lehigh AD Myers Park EA
Mireya Sanchez-Maes
Neg
28.0
28.0
Half Hollow Hills HS East MS Pembroke Pines Charter JD
Camille Caldera
Neg
28.0
29.5
Roeper RL Village JN
Jharick Shields
Aff
29.2
29.1
Mercer Island KS DTHS SS
Bennett Eckert
Neg
28.2
28.4
MHDC DH Scarsdale KS
Alex Bornote
Neg
27.0
28.0
Hunter College Unaffiliated MD Strake Jesuit LW
Rodrigo Paramo
Aff
28.5
28.2
Walt Whitman TG American Heritage Boca/Delray NS
Richard Li
Neg
29.5
29.6
Princeton TK Strake Jesuit KS
Stephen Scopa
Neg
29.4
29.6
Buffalo WW Brookline RM
Keilina Monteiro Do Canto
Aff
29.9
29.9
Cheyenne East HR Northern Valley HS Independent JS
Arik Mendelevitz
Neg
27.5
28.0
Texas City AS Strake Jesuit AA
Rose Larson
Neg
28.8
28.9
Laura Han Hill CC
Jacob Nails
Aff
28.7
28.3
Memorial SC Montville AP
Conal Thomas-McGinnis
Aff
28.8
28.6
Lexington BF Strake Jesuit VC
Eshwar Mohan
Aff
29.7
29.4
Acton-Boxborough BH Northview DT
Alexis Rangel
Aff
29.5
28.5
Strake Jesuit DH Dulles AS
Muhammad Khattak
Neg
29.1
29.2
American Heritage Broward JA Asheville HR
Bennett Fees
Aff
29.0
28.7
Legacy Christian BP Woodlands LW
William Borges
Aff
30.0
29.8
Cardinal Gibbons RS Lexington CH
Tate Weston
Neg
29.1
29.2
Idaho Independent TJ Northeast SL
Adegoke Fakorede
Aff
28.8
28.2
Bergen County Academies EK BASIS Independent Silicon Valley Independent SK
Carly Rieger
Aff
29.2
28.0
Montville NP Northern Valley HS Independent DN
Mia Berman
Neg
28.9
28.9
Harrison AA Strake Jesuit DA
Rahul Kolla
Aff
29.3
28.3
Catonsville AT Pingry JF
Mark Kivimaki
Aff
28.9
28.8
Hamilton NB American Heritage Broward MA
Nicholas Aranda
Neg
27.5
28.5
West Des Moines Valley MM Scarsdale BS
Perry Beckett
Aff
28.6
20.0
James Logan CL Harrison GC
Sam Anderson
Neg
27.8
29.7
College Park Independent NW Chaminade NB
Rafael Li
Aff
29.3
27.8
William P. Clements AK Exeter SK
Justin Jang
Neg
30.0
27.0
Harrison MB American Heritage Broward NR
Javier Navarrete
Neg
29.3
29.3
Bronx Science WF Lexington JC
Tom Evnen
Neg
28.7
28.8
Strake Jesuit ZD Millburn JL
Mark Kivimaki
Aff
30.0
28.3
Randolph BS