NCFL Grand Nationals

2019 — Milwaukee, WI/US
DEC
Round 1 Results
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Ellen Nary
J1 – Elizabeth Murphy
J1 – Monty Siegel
A 1st 5113 Ella Anderson Central Cambria 6 6 6
A 2nd 5043 Lily Koplan Needham High School 2 3 4
A 3rd 5102 Karly Scholz Madison West High School 5 5 5
A 4th 5087 Ahadu Betselot Our Lady Of Good Counsel HS 4 4 2
A 5th 5153 Caleb Buzard McDowell HS 1 2 1
A 6th 5050 Juliann Bianco Fontbonne Hall Academy 3 1 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Emily Blaum
J1 – Kathy Ruano
J1 – Hired Julie Ann Gensburg-Sawall
E 1st 5135 Kriti Vasudevan Granite Bay 4 6 6
E 2nd 5175 Yasmine Branch Mercy High School 3 3 5
E 3rd 5017 Kaylin Nelson Miramar High School 6 7 7
E 4th 5076 Lindsay Moran Sacred Heart Academy 5 5 2
E 5th 5029 Chase Campbell Sumner Academy 7 4 4
E 6th 5187 Braydon Tomasic Rockhurst High School 2 1 1
E 7th 5190 Isaiah Holgerson Nixa High School 1 2 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Hired Amelia Murnane
J1 – Tom Maronick
J1 – Leslie Pang
B 1st 5123 Blythe Castille St. Thomas More Catholic High School 2 1 4
B 2nd 5139 Ariana Nunez Salina South High School 7 7 7
B 3rd 5172 Cameron Bucher Shikellamy HS 3 5 3
B 4th 5196 Shannon Ruppert Our Lady of Mercy 4 4 6
B 5th 5064 Juan Arturo Trillo Regis High School 1 3 2
B 6th 5031 Sefarina Benavides Ronald Reagan College Prep 5 2 1
B 7th 5056 Jackson McAleer-Forte Fenwick High School 6 6 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Katie Boyle
J1 – Tricia Adams
J1 – Hired Mary Kahler
S 1st 5094 Maya Torres Wichita Collegiate School 7 7 7
S 2nd 5039 Ellen Jannereth Carrollwood Day School 6 6 6
S 3rd 5131 Crystal Rosiles-Rojo Cumberland Polytechnic HS 5 3 3
S 4th 5121 Shelby Liebler North Mecklenburg High School 1 2 4
S 5th 5069 Daniel Zhang Ridge High School 4 4 5
S 6th 5005 Bunmi Omisore Arundel High School 2 5 2
S 7th 5097 Maddie Woodrum Bowling Green High School 3 1 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Amy Murdock
J1 – Chloe Goldade
J1 – Hired Michelle Bestul
F 1st 5083 Tanvi Adige Rosemount High School 6 4 4
F 2nd 5023 Addison Liu Unionville 3 3 7
F 3rd 5177 Max McCarthy Jefferson City High School 5 6 5
F 4th 5013 Karrington Lawson Holy Trinity Episcopal Academy 4 5 3
F 5th 5077 Michelle Jin Syosset High School 2 1 1
F 6th 5091 Autumn Simpson Marmaton Valley High School 7 7 6
F 7th 5145 Aadarsh Punnamaraju Shrewsbury High School 1 2 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Stephan Voudris
J1 – Dana Krause
J1 – Kelsey Cramer
J 1st 5014 Isabelle Daoust Lake Mary Preparatory School 6 4 3
J 2nd 5081 Kali Jarrard Chanhassen High School 1 7 4
J 3rd 5018 Alex Ocampo Bishop Shanahan HS 4 3 1
J 4th 5099 Justin Witt Hazard High School 2 2 6
J 5th 5075 Sophia Camulaire Sacred Heart Academy 3 6 5
J 6th 5146 Shriyaa Chittibabu Shrewsbury High School 5 1 2
J 7th 5092 Caden Hardgrave McPherson High School 7 5 7
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Declan Quinn
J1 – Danny Drane
J1 – Corey Newsome
W 1st 5208 Mohan Morusupalli BASIS Silicon Valley 2 6 5
W 2nd 5163 Gabrielle Uson Christ Episcopal School 6 5 6
W 3rd 5108 Natasha Porwal North Allegheny Sr HS 5 3 4
W 4th 5055 Brynn Aaronson Evanston Township High School 1 1 1
W 5th 5202 Prishaa Rajesh Middleton 7 7 7
W 6th 5152 Lucy Mellen Sacred Heart Catholic School 3 4 2
W 7th 5158 Morgan Love Murrah High School 4 2 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Barb Shofner
J1 – Jennifer Bungar
J1 – Bryce Wolfe
X 1st 5062 Farrah Culmer Democracy Prep Harlem Prep High 2 5 4
X 2nd 5034 Ava Beisenstein Wauwatosa East 6 4 3
X 3rd 5072 Lauren Brensel Suncoast HS 4 7 6
X 4th 5140 Claire Wohler Wamego High School 7 6 7
X 5th 5195 Lizzie Anania Our Lady of Mercy 1 2 2
X 6th 5212 Del Gonzales Comeaux High 3 1 1
X 7th 5171 Elizabeth O'Donnell Pocono Mountain West High School 5 3 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Carter Takita
J1 – Hired Jeff Mangum
J1 – Denise Standley
T 1st 5174 Abby Weingartz Austin Catholic High School 5 5 1
T 2nd 5133 Easha Narayan Granite Bay 6 2 7
T 3rd 5178 Emily McClave Mount Markham 2 4 4
T 4th 5025 Andrea Alvarez Piper 3 3 6
T 5th 5198 Harley Carbajal Banquete 4 6 5
T 6th 5193 Sudeeksha Nooka Eden Prairie 1 1 2
T 7th 5181 Kacandra Joy North Schuylkill 7 7 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Daryl Hall
J1 – Rajalakshmi Gopalakrishnan
J1 – Balaji Pinjala
M 1st 5040 Ananya Kommereddy King High School 7 7 5
M 2nd 5066 Arunav Dey Livingston 5 5 1
M 3rd 5010 Rebecca Nason Wilde Lake High School 6 6 4
M 4th 5120 Lillian McKeever North Mecklenburg High School 4 4 3
M 5th 5080 Ceceilia Voss Apple Valley High School 2 2 2
M 6th 5100 Nyasha Musoni Paul Laurence Dunbar High School 3 3 6
M 7th 5020 Jessica Rowe Pennsbury HS 1 1 7
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Jennifer Knechtmann
J1 – Norberto Troncosco
J1 – Stephanie Chance
H 1st 5026 Grace Vavak Shawnee Mission South 3 5 3
H 2nd 5197 Mary margaret Clouse Huntington High School 6 4 2
H 3rd 5173 Olivia Morreale Academy of the Sacred Heart 5 3 4
H 4th 5179 Sarah Foster Mount Markham 7 6 6
H 5th 5200 Olivia Wetzel Whitmer High School 2 1 1
H 6th 5134 Shreya Nagunuri Granite Bay 1 7 7
H 7th 5194 Anisha Singhatwadia Eden Prairie 4 2 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Colin Landers
J1 – Leah Bowers
J1 – Sahana Thirumazhusai
N 1st 5150 Grace Irene Robbins Petal High School 3 5 2
N 2nd 5159 Y'Sonni Pressley Murrah High School 4 1 1
N 3rd 5057 Kaylen Baker Marist High School 6 4 3
N 4th 5209 Monisha Murali BASIS Silicon Valley 1 3 7
N 5th 5112 Patrick Joyce Upper St Clair HS 5 7 6
N 6th 5203 Prerana Palety Middleton 7 6 5
N 7th 5165 Izaac Delaughter Dutchtown High School 2 2 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Emily Brownstead
J1 – Samantha Paoletti
J1 – Jacob Simon
G 1st 5142 Shakthi Annamalai Shrewsbury High School 1 2 1
G 2nd 5078 Elsie Ho Syosset High School 3 1 3
G 3rd 5169 Kamryn McKenzie Hunter High School 5 4 6
G 4th 5136 Sarabaesh Srikumar Mira Loma 2 5 4
G 5th 5188 Kaijah Simmons Ruskin High School 7 6 5
G 6th 5191 Garrett Silvey Republic High School 6 7 7
G 7th 5027 Ashley Wright Shawnee Mission West 4 3 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Rebecca Herring
J1 – Ariel Phillips
J1 – Jonathan Moeller
L 1st 5074 Tara Gilles Sacred Heart Academy 3 5 3
L 2nd 5185 Emily Rhoads Mount Mercy Academy 5 4 5
L 3rd 5144 Reeya Kansra Shrewsbury High School 2 1 1
L 4th 5148 Joseph Pooler York High School 4 3 4
L 5th 5176 Ainsley Corwin Jefferson City High School 6 6 6
L 6th 5028 JaKayla Brown Sumner Academy 1 2 2
L 7th 5011 Daniel Futrell Bishop Kenny 7 7 7
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Max Talsania
J1 – Dakota Yates
J1 – Lauren Ray
O 1st 5003 Amira Ahmed Lake Braddock Secondary School 6 6 4
O 2nd 5052 Amy Gruber Xaverian HS 3 1 3
O 3rd 5115 Sydney Greene Penn Cambria High School 2 4 6
O 4th 5045 Shona Goodkin Newton South HS 1 3 2
O 5th 5103 Shruti Subramanian Sun Prairie High School 4 2 1
O 6th 5180 Sophia Pilo Walton Central School 5 5 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Alex Qiu
J1 – Daniel Hodges
J1 – Francis McCann
U 1st 5186 Jaya DeHerrera Oak Park High School 5 4 4
U 2nd 5204 Lilly Tea DePaul Catholic High School 4 7 7
U 3rd 5124 Anna Sanders Chesterton HS 3 1 6
U 4th 5189 Arwa Abdelhakiem Kickapoo High School 7 5 5
U 5th 5143 Anushka Mukhopadhyay Shrewsbury High School 1 2 2
U 6th 5073 John Cervantes Chaminade 2 3 1
U 7th 5024 Jenna Riggins Lawrence 6 6 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – John Rademacher
J1 – Jerrad Willis
J1 – Ryan Hubbard
K 1st 5098 Lauren Lucas Danville High School 2 4 3
K 2nd 5119 Lorelei Lin North Mecklenburg High School 3 2 4
K 3rd 5007 Annie Zhang Loch Raven High School 4 1 5
K 4th 5068 Ashin Varghese Randolph 1 6 1
K 5th 5012 Jane Huang Eastside High School 6 7 2
K 6th 5079 Lydia Voss Apple Valley High School 5 3 7
K 7th 5021 Emily Shor Strath Haven 7 5 6
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Kate Richarson
J1 – Andres Mata
J1 – Drake Rebman
Y 1st 5085 Arlene Ayuk Our Lady Of Good Counsel HS 2 3 3
Y 2nd 5128 Alex Lim Cary Academy 4 7 1
Y 3rd 5046 Maya Zeldin Newton South HS 7 4 6
Y 4th 5156 Lilly Roman Mercer High School 6 5 2
Y 5th 5038 Chloe Mintz Academy Of The Holy Names 3 1 4
Y 6th 5006 Christian Garman Calvert Hall College High School 1 2 7
Y 7th 5071 Kaitlyn Monahan Union Catholic 5 6 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Sarah Hunter
J1 – Arlene Baugh
J1 – Kait Petter
V 1st 5160 Betsy Seage St. Andrew's Episcopal School 4 5 4
V 2nd 5137 Ayden Krohn Republic County High School 5 3 6
V 3rd 5132 Iralynne McBride Pinecrest HS 1 4 7
V 4th 5166 Eileen Pak Bishop Sullivan Catholic High School 6 7 5
V 5th 5053 Emma Holmes DePaul College Prep 7 6 2
V 6th 5032 Daisy Kiekhofer Ronald Reagan College Prep 2 2 3
V 7th 5061 Rokyatou Diaby Democracy Prep Bronx Prep 3 1 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Lorraine DePolo
J1 – Mary Kay Waterman
J1 – Latitia Murdock
Q 1st 5002 Elisabeth Snyder George Mason High School 5 5 5
Q 2nd 5117 Savannah Ware Rockwood Area 7 7 6
Q 3rd 5214 Damari Padilla Comeaux High 1 1 1
Q 4th 5041 James Julian Catholic Memorial School 2 2 3
Q 5th 5147 Simon Podliska Creighton Prep High School 6 6 7
Q 6th 5105 Charlotte Buchman Waupaca High School 4 4 4
Q 7th 5049 Brynn Nelsen Fontbonne Hall Academy 3 3 2
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Kiely Leist
J1 – Linda Mohnlenhoff
J1 – Carlie Francois
Z 1st 5070 Nikayla Karda-Marok Ridge High School 3 2 1
Z 2nd 5126 Robyn DeJoan Munster HS 2 5 5
Z 3rd 5095 Sabrina Wilson Wichita Collegiate School 5 6 7
Z 4th 5089 Alex Jaeger Our Lady Of Good Counsel HS 1 4 4
Z 5th 5036 Leslie Sanchez Academy Of The Holy Names 6 3 6
Z 6th 5130 Sonia Shah Cary Academy 7 7 2
Z 7th 5009 Oluwaddunni Ojumu Western School of Technology and Environmental Science 4 1 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Bryan Lohr
J1 – Jennifer Moore
J1 – Sue Hennessey
R 1st 5138 Jaycie Stindt Republic County High School 5 5 6
R 2nd 5065 Bailey Stephen The Bronx High School of Science 6 3 3
R 3rd 5107 Sani Jones Bishop Canevin 3 6 7
R 4th 5167 Brandon Ly Bishop Sullivan Catholic High School 7 7 4
R 5th 5157 Megan Staehling Madison Central High School 2 2 2
R 6th 5030 Amoolya Selvaraj Brookfield East 1 1 1
R 7th 5054 Ashley Laster DePaul College Prep 4 4 5
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Maura Rossi
J1 – Maggie Farrell
J1 – Coutney Deshotel
D 1st 5118 Debeshi Kundu Ardrey Kell High School 6 5 3
D 2nd 5082 Lauren Manna Chanhassen High School 1 4 4
D 3rd 5101 Maggie Qin Rowan County High School 3 3 1
D 4th 5205 Rachael Mack Mount Saint Mary Academy 4 7 2
D 5th 5019 Luke Kawczynski La Salle College High School 5 1 5
D 6th 5090 Emma Doughty El Dorado High School 7 6 7
D 7th 5015 Juliette Sadowski Lake Mary Preparatory School 2 2 6
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Alison Horowitz
J1 – Robbyn Anglin
J1 – Sam Kardasz
C 1st 5116 Joann Saloga Richland High School 7 7 6
C 2nd 5001 Ahana Sinharoy Freedom High School 5 6 7
C 3rd 5047 Izabella Marcano Packer St Joseph's HS 1 2 4
C 4th 5044 Abby Hynes Needham High School 2 1 2
C 5th 5104 Sravya Kota Sun Prairie High School 3 5 5
C 6th 5059 Moe Prather Canfield HS 6 4 1
C 7th 5215 Roma Kollaru Lafayette High 4 3 3
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Ellen Boyer
J1 – Dennis K. Philbert
J1 – Leslie Nutter
I 1st 5168 Kaashif Ahmed Deep Run H.S. 7 7 6
I 2nd 5042 Ryan Horrigan Catholic Memorial School 4 6 3
I 3rd 5106 Lauren Broman Wrightstown High School 5 5 4
I 4th 5154 Senna Camp Meadville High School 2 2 5
I 5th 5086 Abby Munro Our Lady Of Good Counsel HS 3 3 2
I 6th 5129 Sydney Tai Cary Academy 1 1 7
I 7th 5048 Noah Shacknai Berkeley Carroll School 6 4 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Alyssa Cunningham
J1 – Tina O'Bayley
J1 – Gina Jung
P 1st 5201 Veronica Westom Eau Claire North High School 7 7 7
P 2nd 5210 Ishana Karkera BASIS Silicon Valley 4 6 3
P 3rd 5206 Christina Arguello Immaculate Heart High School 5 5 2
P 4th 5183 Bryson Davis Southern Lehigh 6 3 6
P 5th 5109 Victoria Ren North Allegheny Sr HS 2 2 5
P 6th 5149 Neeley Robertson Laurel Christian School 1 1 1
P 7th 5162 Kayla Carey Benjamin Franklin 3 4 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Taylor Ambrosi
J1 – Alba Romero
J1 – Robert Johnson
AE 1st 5084 Ava Beumer Rosemount High School 6 5 2
AE 2nd 5096 Katie Gartner Boone County High School 3 4 4
AE 3rd 5122 Elizabeth Park Providence High School 1 1 5
AE 4th 5093 Carley Malm McPherson High School 7 6 6
AE 5th 5022 Kriti Gupta Unionville 2 7 1
AE 6th 5184 Reina Abram Warner Robins HS 5 3 3
AE 7th 5016 Josh Byrd Lake Nona High School 4 2 7
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Katie Williams
J1 – Julie Kosobucki
J1 – Hired Paula Nordwig
AC 1st 5110 Adeline Meinert Seton La Salle HS 5 3 5
AC 2nd 5207 Rohit Mathur Archmere Academy 6 6 6
AC 3rd 5182 Uswad Qureshi Phillipsburg H.S. 1 2 1
AC 4th 5211 Srikar Kolluru BASIS Silicon Valley 4 5 2
AC 5th 5192 Aubrey Williams Cotter Schools 2 4 3
AC 6th 5164 Alex Arnold Dutchtown High School 3 1 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Tom Brown
J1 – Quinn Bond
J1 – Grace Tuttle
AD 1st 5111 Atharva Barve Upper St Clair HS 4 5 4
AD 2nd 5141 Katie Zachgo Wamego High School 5 4 7
AD 3rd 5060 Selma Zuaiter Convent of the Sacred Heart - NYC 1 6 2
AD 4th 5058 Una Fortier Marist High School 6 1 3
AD 5th 5161 Advikaa Anand St. Andrew's Episcopal School 7 7 5
AD 6th 5151 Brianna Nicholson Sacred Heart Catholic School 2 2 6
AD 7th 5033 Regis Brown Ronald Reagan College Prep 3 3 1
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Edna Lawson
J1 – Rebecca Donelson
J1 – Hired Stephen Girman
AB 1st 5127 Gabby Matjowsky Cary Academy 6 6 6
AB 2nd 5088 Anna Garcia-Truong Our Lady Of Good Counsel HS 3 2 2
AB 3rd 5037 Anna Reins Academy Of The Holy Names 4 5 3
AB 4th 5155 Sam Ellison Mercer High School 2 4 5
AB 5th 5125 Bianca Jimenez-Ortiz Concord 7 7 7
AB 6th 5067 Jaina Jallow Livingston 1 1 1
AB 7th 5008 Raezel Valencia Maryvale Preparatory School 5 3 4
Sec Speaker Code Name Institution
J1 – Gabriel Echeverria
J1 – Jared Cross
J1 – Fouzia Godil
AA 1st 5004 Seblework Alemu Robinson Secondary School 4 3 4
AA 2nd 5051 Serena Ndjuissi Pawa St Joseph's HS 3 2 2
AA 3rd 5063 Robert Buza Regis High School 5 6 3
AA 4th 5114 Rebecca Slate North Star High School 6 4 7
AA 5th 5035 Trevor Schmitt-Ernst Wauwatosa East 7 7 5
AA 6th 5170 Kyle Burns Danville Area HS 1 5 6
AA 7th 5213 Amiah Richardson Comeaux High 2 1 1