John Edie Holiday Debates Hosted by The Blake School

2019 — Minneapolis, MN/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
Evanston Twp GK
Gabe Karsh
Rosemount AO
Alexander Owens
28.4 Karsh 28 Owens
Interlake AS
Andrew Shaw
Scarsdale KL
Karen Lee
28.8 Shaw 28 Lee
Scarsdale BM
Bohan Ma
Apple Valley NB
Nora Bolsoni
26.7 Ma 28.7 Bolsoni
Fargo Shanley JD
Jacob Dosch
Lincoln East EB
Elena Belashchenko
28 Dosch 29 Belashchenko
Stuyvesant GP
Gallo Patel
Evanston Twp SB
Sabrina Barnes
28.8 Patel 28.5 Barnes
Edina AV
Ananth Veluvali
Greenhill AA
Arush Adabala
28 Veluvali 29 Adabala
Homewood-Flossmoor JP
Justen Pippens
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
27.5 Pippens 30 Joshi
Lexington AKa
Ava Kam
Evanston Twp CS
Callie Stolar
28 Kam 28.1 Stolar
Rosemount LC
Laila Campeau
Apple Valley KW
Kacee Wells
27.4 Campeau 27.6 Wells
West Des Moines Valley AA
Alyssa Ashmore
Homewood-Flossmoor AP
Alexandria Porter
29 Ashmore 28.3 Porter
Rosemount TA
Tanvi Adige
Lexington CL
Christina Li
28 Adige 28.5 Li
Peninsula AR
Anish Ramireddy
Lake Highland Prep MS
Meghana Srinivasa
29 Ramireddy 29.8 Srinivasa
Apple Valley RL
Rogelio Lopez
Minnetonka CL
Chaehyun Lee
28.1 Lopez 28.8 Lee
Eagan AC
Ashley Chen
Rosemount CP
Cierra Phillips
28 Chen 28.5 Phillips
Edina LH
Leo Hickey
Lexington AK
Archit Kumar
28.7 Hickey 28.6 Kumar
Lexington JC
Jeong-Wan Choi
Lincoln East LZ
Lily Zeleny
28.7 Choi 26.7 Zeleny
Apple Valley JS
John Schwartz
Lakeville KN
Kristin Neary
28 Schwartz 27.9 Neary
Iowa City West MG
M.C. (Mengcheng) Guo
Scarsdale VG
Vivian Guo
28.4 Guo 28.6 Guo
Minnetonka NT
Nolan Trinh
Homewood-Flossmoor HL
Hailey Lunceford
28.6 Trinh 28.7 Lunceford
Greenhill KD
Krutin Devesh
Scarsdale WC
Wolf Cukier
29.1 Devesh 28.9 Cukier
Eagan JS
Julia Schowalter
Minnetonka AAb
Ahlaam Abdulwali
27.5 Schowalter 27 Abdulwali
Vestavia Hills RC
Ryan Conn
West Des Moines Valley TK
Thomas Knudsen
28.4 Conn 28.6 Knudsen
Apple Valley MA
Morgen Allen
Evanston Twp HE
Henry Eberhart
28.7 Allen 29.2 Eberhart
Minnetonka MW
Molly Welch
West Des Moines Valley KC
Kauai Cua
28.3 Welch 28.5 Cua
Lincoln IS
Isza Strong
Poly Prep Country Day GP
Gabrielle Perry
27 Strong 27.4 Perry
Lakeville JT
Josiah Thompson
Strath Haven WL
William Lee
27.8 Thompson 28.7 Lee
Scarsdale CC
Curtis Chang
Vestavia Hills JH
Jason Han
30 Chang 27.8 Han
West Des Moines Valley LG
Lauren Gilbert
Okoboji TA
TJ Ascherl
29.6 Gilbert 29.7 Ascherl
Newark Science VA
Victoria Ajayi
Greenhill AZ
Anais Zhang
28.5 Ajayi 28.9 Zhang
West Des Moines Valley MD
Mia Dukle
Eagan AI
Arush Iyer
27.8 Dukle 29.5 Iyer
Lexington CH
Christian Han
Newark Science TO
Temitope Ogundare
28.9 Han 29.1 Ogundare
Peninsula JN
Jacob Namgung
Lincoln North Star AE
Azza Elhaj
28.4 Namgung 29 Elhaj
St.Petersburg JM
Jack McKyton
Minnetonka SW
Steven Wang
29.1 McKyton 28.6 Wang
St Michael Albertville RD
Ryan Davis
Minnetonka PB
Priscilla Bunday
28 Davis 28.5 Bunday
West Des Moines Valley IN
Isabella Nadel
Scarsdale CS
Caroline Shi
29.8 Nadel 28.9 Shi
Eden Prairie AG
Akshitha Ginuga
Lincoln Southeast AT
Amber Tannehill
29.5 Ginuga 28.8 Tannehill
Sioux Falls Lincoln RO
Rachel Overstreet
Apple Valley DG
Dawit Gebremaryam
28.3 Overstreet 28 Gebremaryam
Homewood-Flossmoor EM
Evelyn Middleton
Lexington RP
Robin Pan
27.5 Middleton 28 Pan
Success Academy Manhattan TR
Tajaih Robinson
Edgemont JJ
Jade Jang
29 Robinson 28 Jang
Edina MK
Matt Kumar-Montei
Lake Highland Prep KS
Krithik Seela
27.9 Kumar-Montei 27.8 Seela
Minnetonka SS
Saloni Somia
Peninsula HC
Henry Chung
26.8 Somia 25.5 Chung
Scarsdale DZ
Daniel Zhang
Lakeville LS
Logan Stenzel
29 Zhang 29.8 Stenzel
Seriös AB
Alexander Batt
Evanston Twp QH
Quinn Hughes
29.8 Batt 29.9 Hughes
Walt Whitman BW
Benjamin Waldman
Sioux Falls Lincoln AN
Areej Nazir
29 Waldman 28.5 Nazir
Minnetonka AA
Abdulkhani Abdi
Gayle SR
Sebastian Rao
26 Abdi 26.5 Rao
Minnetonka AJ
Aleen Jude
West Des Moines Valley JW
Jalyn Wu
27.9 Jude 28.3 Wu
Newark Science SB
Simone Braithwaite
West Des Moines Valley SG
Samuel Gibson
28.9 Braithwaite 28.6 Gibson
New Trier IV
Izaak Van Til
Lincoln North Star MB
Mary Kate Boyle
27.7 Van Til 27.8 Boyle
Lincoln East PS
Pratham Soni
Scarsdale ZS
Zachary Siegel
28.1 Soni 29.5 Siegel
Appleton East SM
Sophia Mast
Live Oak RS
Ritvik Sriram
29.1 Mast 29.3 Sriram
West Des Moines Valley RS
Risha Shetye
St. Louis Park JR
Julian Rohweder
28 Shetye 27.5 Rohweder
Cypress Bay IM
Isabella Mason
Evanston Twp AM
Anna Lou Marty
28 Mason 27 Marty
Eagan AK
Ankitha Kumar
Montgomery Blair PZ
Peter Zhang
28.4 Kumar 29.8 Zhang
West Des Moines Valley CG
Claire Gilbert
New Trier TS
Thomas Serrino
28.3 Gilbert 27.9 Serrino