Big Lex

2020 — Online, MA/US
Round 2 Results
Aff Neg Judge Result Aff Points Neg Points
Hunter NV Harrison GC
Adegoke Fakorede
Neg
28
28
Walt Whitman CB Millburn AH
Pacy Yan
Neg
28
29
Harrison RA Scarsdale CC
Preetham Chippada
Aff
28
28
Strake Jesuit JP Success Academy Manhattan TR
Michelle Li
Neg
29
30
West Des Moines Valley IN Newark Science SB
John McMillan
Aff
29
28
Hunter DS Strake Jesuit ZD
Megha Prasad
Neg
27
30
Houston Memorial AQ Needham SC
Conal Thomas-McGinnis
Aff
29
29
Harrison AZ Chaminade PV
Tammie Ruda
Aff
28
28
Bergen County Academies AL Princeton CO
Pacy Yan
Neg
28
28
Lexington FV Strake Jesuit AM
Claire Liu
Neg
28
30
Hunter MD Newark Science VA
Brian Wiora
Neg
29
28
St.Petersburg JM Strake Jesuit AMe
Claire Liu
Neg
29
29
Brookline AD Lake Highland Prep PC
Sesh Joe
Neg
28
28
Scarsdale DZ Walpole LN
Avani Kabra
Aff
29
28
Harrison AK Bronx Science AW
Jeffrey Gu
Neg
29
29
American Heritage Plantation PB Chaminade JV
Jennifer Li
Aff
30
29
Needham VF Chaminade MB
Chris Theis
Aff
28
28
Lake Highland Prep JA West Des Moines Valley LG
Stephen Scopa
Neg
29
29
Walt Whitman TG Westview Independent RS
Vincent Liu
Neg
28
29
Strake Jesuit WH Scarsdale ZS
Jeffrey Gu
Aff
30
29
Harrison EM Needham ZL
David Asafu-Adjaye
Neg
29
29
Acton-Boxborough CX Nashua HS South EG
Vincent Liu
Aff
29
28
Stuyvesant SP West Des Moines Valley KC
Reed Weiler
Neg
29
29
Harrison AA Edgemont AA
Linnea Warburton
Aff
30
28
Scarsdale CS Bronx Science ES
Henry Curtis
Neg
29
29
Edgemont HL Westford FQ
Brian Wiora
Aff
28
28
West Des Moines Valley AJ Bergen County Academies EK
Reed Weiler
Aff
30
29
Chaminade NB Lake Highland Prep MSi
Drew Thorburn
Aff
29
28
Hunter NK Scarsdale AS
Drew Thorburn
Aff
29
28
Scarsdale WC Edgemont RG
Jeffrey Huang
Neg
29
29
Strath Haven WL Hunter SK
Chetan Hertzig
Neg
28
29
Catonsville AT Bronx Science YL
Cyrus Jackson
Neg
27
29
Poly Prep Country Day GP Newark Science TO
Phoebe Kuo
Neg
29
29
King AK Scarsdale KL
Stephen Scopa
Aff
29
29
Newark Science DK Harrison MB
Linnea Warburton
Neg
27
28
American Heritage Boca/Delray NT Strake Jesuit JX
Megha Prasad
Neg
28
29
Princeton VC Strake Jesuit JG
Luke Eriksson
Neg
29
30
Byram Hills TD Walt Whitman BW
Abhilash Datti
Neg
28
29
Dumas ZD Acton-Boxborough OH
Eddie Fitzgerald
Aff
28
27
Princeton TK Acton-Boxborough SZ
Luke Eriksson
Aff
28
29
Princeton DR Scarsdale BY
Henry Curtis
Aff
29
28
Walpole AR Lexington CL
Julonni Washington
Neg
28
29
Montgomery Blair PZ Bronx Science DB
Preetham Chippada
Aff
29
28
Bronx Science HB Strake Jesuit BE
Julonni Washington
Neg
28
29
Chaminade MD Bronx Science LM
Chris Theis
Neg
27
28
Needham KC Strake Jesuit DH
Cyrus Jackson
Neg
27
29
Chaminade CW Edgemont AJ
Chetan Hertzig
Aff
29
28
West Des Moines Valley TK Harrison SN
Alissa Wang
Neg
29
30
Milton AT Strake Jesuit VC
Jeffrey Huang
Neg
28
29
William G. Enloe AC Harrison MR
Avani Kabra
Neg
30
30
Princeton RL American Heritage Boca/Delray NS
Michelle Li
Aff
29
28
Lexington AT Acton-Boxborough ML
Eddie Fitzgerald
Neg
28
29
Lake Highland Prep MS Stuyvesant GP
Sesh Joe
Neg
29
29
Dumas AD