46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
Round 6 Results
Aff Neg Judge Win Aff Points Neg Points
Lexington NJ Cary WA
Raul Larsen
Aff
29.0
28.7
William G. Enloe KH Plano West DJ
Evan Engel
Neg
28.6
29.0
Success Academy Manhattan BC Asheville HC
Isaac Chao
Aff
29.0
28.8
Montville AP Lindale PP
Erica Cooper
Aff
30.0
30.0
Hamilton CM Nashua HS South EG
Preetham Chippada
Aff
28.3
28.1
Henry W Grady EH Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NF
Charles Kraver
Neg
27.7
28.0
Needham AK Cary CZ
Ashley Ellis
Aff
28.5
28.0
Timothy Christian LJ Our Lady of Lourdes CN
Charles Kraver
Aff
28.3
28.3
Evanston Twp QH Strake Jesuit DL
Tiffany Chang
Aff
29.3
28.3
Lake Highland Prep MSr Lexington RP
David Min
Aff
29.7
29.6
James Madison KG Harrison EM
Preetham Chippada
Neg
27.5
28.0
Westford DT Walt Whitman CB
Richard Xu
Aff
28.7
28.3
Eagan AI Chantilly Independent TM
TJ Foley
Aff
30.0
29.9
Lake Highland Prep MSi Westford DH
Ian Crowell
Aff
28.1
27.9
American Heritage Plantation EM Trinity Valley KK
Brian Wiora
Aff
29.0
28.0
William G. Enloe AC Lexington EL
Pacy Yan
Neg
29.1
29.2
Lake Travis AO Hamilton NB
Pothiraj Selvaraj
Aff
29.0
28.0
Nova VA Scarsdale CS
Kathy Liu
Neg
27.7
27.8
Lexington AKa Kellenberg Memorial VT
Joshua Herrera
Neg
28.4
28.5
Paul R Wharton AW Clear Lake SM
Erica Cooper
Aff
29.5
29.0
Strake Jesuit VC Lake Highland Prep JD
Alan George
Aff
29.4
28.7
North Allegheny SW American Heritage Plantation AD
Vincent Liu
Neg
28.4
28.4
Newtown MS New Trier IV
Phoebe Kuo
Neg
28.0
28.4
Lake Highland Prep PC Cardinal Gibbons AD
Saianurag Karavadi
Neg
28.7
28.8
Scarsdale VG Millburn KW
Joshua Herrera
Neg
29.9
29.9
Walt Whitman BW Evanston Twp HE
Chris Theis
Aff
29.1
29.0
Lexington VM Stratford JP
Kristen Arnold
Neg
29.0
29.2
Los Osos RN Seattle SZ
Angela Fu
Neg
27.0
29.3
Stoneman Douglas JT DuPont Manual RP
Phoebe Kuo
Neg
28.0
28.5
American Heritage Plantation NR Roslyn WB
Megan Wu
Neg
29.0
29.3
Pingry JF Scarsdale SB
Shannon Rodgers
Neg
25.0
28.0
Hunter MD Vestavia Hills JH
Patrick Tolan
Aff
28.9
28.2
Lexington JC Thomas Jefferson HSST VB
Camille Caldera
Aff
30.0
28.0
Northview SD Stuyvesant GP
Zachary Reshovsky
Aff
29.4
29.3
Scarsdale ZS Harrison SN
Andrew Torrez
Neg
29.5
29.7
Lake Travis JR Strake Jesuit JPo
Aaron Zhao
Neg
30.0
30.0
Lake Highland Prep AC Milton AT
Angela Lytle
Neg
27.5
29.3
Hunter SK Thomas Jefferson HSST MR
Stephen Scopa
Aff
29.5
26.9
Bronx Science WF Strake Jesuit ZD
David Moon
Neg
26.8
29.9
Mountain Brook MC Evanston Twp JA
Mina Lee
Neg
28.0
28.2
McDowell SA Thomas Jefferson HSST SB
Britani Fraser
Aff
28.5
28.0
Lake Travis LS Woodlands AA
Andrew Garber
Aff
28.4
28.0
Millburn JL Hamilton RM
Britani Fraser
Neg
28.0
28.6
Durham BD Legacy Christian BP
Dino De La O
Aff
29.5
29.4
Freehold Township SA Acton-Boxborough CX
Oliver Sussman
Aff
28.5
28.4
Syosset JL Montville DP
Micah Thode
Aff
30.0
30.0
New Trier TS Appleton North MU
Prince Hyeamang
Neg
29.2
29.4
Catonsville AT Evanston Twp AM
Megha Prasad
Aff
28.8
28.5
Strake Jesuit AA Lexington AT
Alex Avery
Neg
28.8
29.1
Scarsdale DZ Henry Clay CK
Matt Zinman
Neg
28.8
28.8
Timothy Christian PT Lake Travis MI
Danielle Tadross
Aff
29.2
29.0
Lexington DY George Ranch NS
Drew Thorburn
Neg
28.5
28.6
Hunter KC Bergen County Academies EK
Patrick Fox
Neg
28.4
28.9
Westlake AL H.B. Plant TK
Michelle Li
Aff
29.5
29.6
Lake Highland Prep AM Scarsdale AS
Pacy Yan
Aff
28.8
28.3
New Trier CS Copper Hills MC
Mollie Hartenstein
Neg
27.0
28.5
Lake Highland Prep AS McDowell AG
Abhilash Datti
Neg
28.3
28.4
Timothy Christian MR Edgemont AJ
Lucas Bailey
Aff
27.0
26.0
Stone Bridge YC Acton-Boxborough IS
Chetan Hertzig
Aff
28.3
27.8
Chaminade PV King AK
Angela Fu
Neg
28.0
28.7
Tuloso Midway ZN Seattle AL
Zachary Reshovsky
Aff
28.3
25.9
Lake Travis SR Our Lady of Lourdes GP
Pothiraj Selvaraj
Neg
28.0
29.0
DuPont Manual PT James Madison BV
Abhilash Datti
Neg
28.3
28.4
Evanston Twp CC Bergen County Academies AL
Patrick Tolan
Neg
27.2
27.5
North Allegheny AD Princeton RL
Sarah Ryan
Neg
29.0
29.4
Millburn AH William G. Enloe TG
Rohith Sudhakar
Neg
29.2
29.2
Bronx Science AW Success Academy Manhattan TR
Brian Wiora
Neg
29.0
29.1
Kraver Independent LK Clear Lake JC
Megha Prasad
Neg
28.7
28.9
Ft Lauderdale EP Scarsdale CC
Sarah Ryan
Neg
29.8
29.9
Lake Travis VM Syosset RD
Lauren Singer
Neg
29.1
29.1
Vestavia Hills RC Lexington CL
Claire Liu
Neg
28.5
29.1
Coral Glades AA Edgemont MP
Nick Mirza
Neg
27.0
27.5
Acton-Boxborough SZ Sequoyah JS
Roy Plat
Neg
27.7
28.9
Kraver Independent CM Hunter DS
Jonathan Horowitz
Aff
28.8
28.3
Hunter NK Stuyvesant SP
Spencer Orlowski
Neg
29.9
29.5
Carmel Valley Independent EP Bergen County Academies EL
Prince Hyeamang
Aff
29.1
29.0
McNeil WP New Jersey Independent AN
Grant Brown
Neg
28.7
28.8
Stoneman Douglas AR Timothy Christian KQ
Paul Meade
Aff
29.0
27.5
Timothy Christian ZL Syosset IS
Micah Thode
Aff
29.5
29.0
Harrison MB American Heritage Plantation PG
Isaac Segal
Aff
28.8
28.9
Plano West SW Ft Lauderdale MG
Michelle Li
Aff
28.2
28.1
Dacas Independent JD Acton-Boxborough ML
Ari Azbel
Aff
29.1
29.0
Mount Pleasant CR Evanston Twp SB
Matthew Reichle
Neg
28.0
28.1
Lake Highland Prep MS Bronx Science YL
Claire Liu
Neg
28.1
28.2
Byram Hills TD St.Petersburg JM
David Min
Neg
29.4
29.5
Westborough HI McDowell EY
Maegan Jong
Neg
25.5
25.5
Evanston Twp EB Our Lady of Lourdes LS
David Moon
Aff
26.0
26.0
Desert Vista AG Bishop’s Independent SR
Alex Avery
Aff
28.2
28.2
Byram Hills MF Strake Jesuit JX
Julia Wu
Neg
28.8
29.0
Strake Jesuit AMe Charlotte Catholic DE
Ian Crowell
Neg
29.7
30.0
Houston Memorial DX Harrison GC
J Fu
Neg
29.0
29.4
Austin SFA JH Walt Whitman HW
Ally Perkins
Neg
27.5
28.0
Needham SC Harrison MR
Danielle Tadross
Neg
29.0
29.2
Edgemont JJ Thomas Jefferson HSST TG
Kristen Arnold
Neg
29.2
29.3
Strake Jesuit BB Lake Highland Prep YA
Sandeep Taneja
Neg
27.3
28.3
Myers Park Unaffiliated EA Needham VF
Lakshman Easwaran
Aff
29.5
29.5
Lake Highland Prep SS Stratford DS
Jacob Nails
Neg
28.0
28.5
Millburn AG Dutchtown HV
Justin Kahn
Aff
28.5
29.5
Scarsdale BM Hunter NV
Matt Zinman
Neg
30.0
30.0
Unionville MA Lexington CH
Crawford Leavoy
Neg
28.0
28.7
Edgemont HL Lake Highland Prep JA
Katya Ehresman
Neg
29.4
29.6
Princeton VC Strake Jesuit KS
Megan Nubel
Neg
27.8
28.3
Montville NP Strake Jesuit NG
Collin Tod
Neg
28.0
28.5
All Saints Episcopal GL North Allegheny ED
Rohith Sudhakar
Neg
28.8
28.8
Westlake EA Livingston GL
Isaac Chao
Neg
28.5
29.2
Newsome DB Needham ZL
Megan Wu
Neg
29.4
29.5
Strath Haven WL DuPont Manual DK
Jharick Shields
Aff
29.1
28.0
Strake Jesuit JP Lake Highland Prep DP
Saianurag Karavadi
Aff
29.6
28.0
Montgomery Blair PZ Harrison RA
Chris Theis
Aff
29.2
28.7
Desert Vista VP Ft Lauderdale FE
Yeonsoo Lee
Aff
30.0
30.0
Walt Whitman TG Millburn RB
Tiffany Chang
Neg
27.9
28.0
Durham AA Bergen County Academies MS
Raul Larsen
Aff
29.0
29.5
Evanston Twp CS New Jersey Independent AK
Paul PJ Wexler
Neg
28.5
28.5
Houston Memorial YB Harrison AA
Haziq Siddiqi
Neg
29.0
29.5
Stoneman Douglas GP Windermere CP
Yeonsoo Lee
Aff
30.0
29.6
Summit Academy HS Independent OK Evanston Twp KY
Kathy Liu
Aff
29.0
28.8
Scarsdale WC Timothy Christian SG
Andrew Torrez
Aff
30.0
29.0
Westford MD Coral Glades KW
Zoe Hughes
Neg
29.0
29.4
New Jersey Independent AT Hill NL
J Fu
Neg
28.7
30.0
Houston Memorial SC Strake Jesuit BE
Alan George
Neg
29.1
29.6
Desert Vista RC Chaminade CW
David Ehrmann
Neg
28.0
29.5
Thomas Jefferson HSST SR Success Academy Manhattan SB
Jayanne Forrest
Neg
28.8
29.0
Thomas Jefferson HSST TB New Jersey Independent ANa
Andrew Garber
Neg
28.0
28.0
Brookline AD Newtown BP
Mollie Hartenstein
Aff
28.5
28.0
Success Academy Manhattan CE Nikita Tanguturi
Mina Lee
Neg
29.0
29.2
Village Independent AR McNeil AR
Julia Wu
Aff
29.4
29.3
Strake Jesuit DH Houston Memorial AQ
Dino De La O
Neg
29.3
29.6
Bronx Science DB Strake Jesuit JS
Grant Brown
Neg
28.8
28.9
Northview YS Durham JP
Dominic Henderson
Aff
28.5
28.8
Strake Jesuit WH Lake Highland Prep AV
Stephen Scopa
Aff
28.9
29.3
Northwest JB Evanston Twp AB
David Ehrmann
Aff
27.0
25.5
Blair PS Immaculata La Salle IP
Hannah Hubbard
Aff
29.5
28.5
Lexington AK Henry W Grady GR
Jacob Nails
Neg
28.8
29.2
American Heritage Plantation PB Harrison AZ
Haziq Siddiqi
Neg
30.0
30.0
Thales Academy Rolesville MB Hamilton NK
Zoe Hughes
Aff
29.4
29.1
Lake Highland Prep AA Cardinal Gibbons ZD
Crawford Leavoy
Aff
28.5
28.2
Lexington SG Edgemont RG
Jayanne Forrest
Aff
29.8
29.5
American Heritage Boca/Delray NS Bergen County Academies IK
Camille Caldera
Aff
28.5
28.0
Blair AC Strake Jesuit AM
Katya Ehresman
Neg
29.8
29.5
Woodlands LW James Madison GC
Aaron Zhao
Aff
30.0
30.0
Research Triangle Independent OS Cardinal Gibbons RS
Oliver Sussman
Aff
28.5
27.5
Thales Academy Rolesville ED Lake Highland Prep AG
TJ Foley
Neg
28.4
28.1
Austin SFA ZJ Thomas Jefferson HSST AP
Jharick Shields
Neg
28.0
29.0
Westview Independent RS Thomas Jefferson HSST AD
Ari Azbel
Aff
29.1
29.0