46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
Round 5 Results
Aff Neg Judge Win Aff Points Neg Points
New Jersey Independent AK Bronx Science WF
Sarah Ryan
Neg
28.5
28.6
Edgemont AJ Evanston Twp EB
Brian Wiora
Aff
28.0
27.0
Bergen County Academies IK Durham AA
Britani Fraser
Neg
28.8
29.0
Windermere CP North Allegheny SW
Zachary Reshovsky
Neg
26.1
28.8
Lake Highland Prep JD Evanston Twp QH
Brian Wiora
Neg
28.0
29.0
DuPont Manual RP Hunter KC
Eric He
Neg
28.3
28.4
Charlotte Catholic DE Dacas Independent JD
Oliver Sussman
Aff
29.3
29.5
Stuyvesant GP American Heritage Boca/Delray NS
Sally Ho
Aff
29.3
29.0
Houston Memorial AQ Lexington VM
Stephen Scopa
Aff
29.5
28.4
Millburn KW American Heritage Plantation EM
Drew Thorburn
Aff
29.2
28.8
Acton-Boxborough CX Thales Academy Rolesville MB
Matthew Reichle
Aff
28.9
28.6
Hunter NV Brookline AD
Tiffany Chang
Neg
28.2
28.5
Lake Highland Prep AV Syosset JL
TJ Foley
Aff
27.9
27.8
New Jersey Independent ANa Newsome DB
Mina Lee
Neg
28.7
29.4
Lake Highland Prep JA Village Independent AR
Saianurag Karavadi
Neg
29.2
29.7
American Heritage Plantation PG Hamilton CM
Drew Thorburn
Aff
28.4
28.2
Nashua HS South EG Houston Memorial SC
Ari Azbel
Neg
28.5
28.6
Westford DH Acton-Boxborough SZ
Kristen Coniff
Aff
28.0
27.0
New Jersey Independent AN Stoneman Douglas AR
Jonathan Horowitz
Aff
28.5
27.5
Thomas Jefferson HSST SB Walt Whitman BW
Spencer Orlowski
Neg
28.4
29.4
Hamilton NK Research Triangle Independent OS
Nick Mirza
Neg
28.8
29.2
Lexington EL Bronx Science DB
Stephen Scopa
Aff
29.6
28.6
Success Academy Manhattan TR Strake Jesuit WH
Megha Prasad
Aff
29.8
29.5
St.Petersburg JM Westford MD
Alex Avery
Aff
29.0
28.5
James Madison BV Chaminade PV
David Ehrmann
Neg
27.5
29.0
Harrison SN Hunter NK
Justin Kahn
Aff
29.7
29.6
Bishop’s Independent SR Northwest JB
Kathy Liu
Aff
28.1
28.0
Asheville HC Carmel Valley Independent EP
Preetham Chippada
Neg
28.1
28.6
Thomas Jefferson HSST AD Kraver Independent LK
Jayanne Forrest
Aff
29.5
29.0
Seattle AL Westford DT
David Ehrmann
Aff
29.0
28.5
Bergen County Academies EK William G. Enloe AC
David Min
Neg
29.0
29.3
Harrison AA Mountain Brook MC
Micah Thode
Neg
29.0
29.2
Vestavia Hills JH Stoneman Douglas GP
Zoe Hughes
Aff
29.0
28.9
Bergen County Academies EL Plano West SW
Dino De La O
Aff
29.2
28.4
Trinity Valley KK Strake Jesuit JP
Raul Larsen
Aff
29.9
30.0
Acton-Boxborough ML Strake Jesuit AA
Justin Kahn
Aff
29.0
28.7
McDowell AG Timothy Christian MR
Shannon Rodgers
Aff
29.5
28.5
Evanston Twp AM Timothy Christian LJ
Lucas Bailey
Aff
29.5
29.0
Livingston GL Westview Independent RS
Abhilash Datti
Neg
29.0
29.4
Clear Lake SM Lake Highland Prep AA
Claire Liu
Neg
28.3
28.4
Strake Jesuit DL Lexington NJ
Andrew Garber
Aff
27.8
27.5
Strake Jesuit KS William G. Enloe KH
Danny DeBois
Neg
28.0
27.5
Scarsdale CS Thomas Jefferson HSST TB
Grant Brown
Neg
28.8
29.3
American Heritage Plantation AD Summit Academy HS Independent OK
Lauren Singer
Aff
28.6
28.4
Lake Highland Prep YA New Trier TS
TJ Foley
Aff
29.4
29.3
Ft Lauderdale MG Needham SC
Sally Ho
Neg
28.9
29.2
Strake Jesuit JPo Scarsdale VG
Andrew Torrez
Neg
27.3
28.2
Nikita Tanguturi Lake Highland Prep AS
Patrick Fox
Aff
29.8
28.7
Plano West DJ Strake Jesuit DH
Mina Lee
Neg
28.8
28.9
Lake Highland Prep DP Strath Haven WL
Camille Caldera
Aff
28.0
28.5
Lindale PP Lake Travis VM
Prince Hyeamang
Neg
28.6
28.7
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NF Montville NP
Jose Denis
Aff
29.0
27.5
Lake Highland Prep AG Thomas Jefferson HSST SR
Rohith Sudhakar
Neg
28.5
28.1
Strake Jesuit ZD Millburn AH
Sarah Ryan
Neg
29.7
29.8
James Madison GC Walt Whitman TG
Paul PJ Wexler
Aff
28.5
28.2
Bronx Science YL Scarsdale BM
Mars He
Aff
29.2
29.6
Timothy Christian KQ Newtown MS
Isaac Segal
Neg
27.5
28.1
Coral Glades KW New Trier CS
Aaron Zhao
Aff
30.0
30.0
Cardinal Gibbons RS McNeil WP
Andrew Torrez
Aff
30.0
28.7
Thomas Jefferson HSST AP Myers Park Unaffiliated EA
Aaron Zhao
Neg
30.0
30.0
Immaculata La Salle IP Lexington AKa
Jacob Nails
Neg
28.2
28.3
Henry W Grady GR American Heritage Plantation PB
Mars He
Neg
29.7
29.8
Legacy Christian BP Freehold Township SA
Alan George
Aff
29.9
28.9
George Ranch NS Paul R Wharton AW
Phoebe Kuo
Aff
28.8
29.5
Hamilton NB Desert Vista RC
Thomas Maher
Neg
29.0
29.0
Dutchtown HV Vestavia Hills RC
Grant Brown
Neg
29.0
29.1
Seattle SZ Lake Travis SR
Matthew Reichle
Aff
28.8
28.9
Sequoyah JS Millburn JL
Isaac Segal
Neg
28.3
28.4
Harrison AZ Hunter SK
Erica Cooper
Aff
30.0
30.0
Hamilton RM Byram Hills TD
Andrew Garber
Neg
28.0
28.1
Syosset IS Stone Bridge YC
Ian Crowell
Aff
29.8
29.7
Scarsdale CC Edgemont HL
Megan Nubel
Aff
29.0
28.5
Lake Travis MI Millburn AG
Kristen Arnold
Neg
28.8
28.9
Durham JP Scarsdale ZS
Isaac Chao
Neg
29.0
29.7
Thomas Jefferson HSST MR Lake Highland Prep PC
Katya Ehresman
Aff
29.3
29.0
Needham ZL New Jersey Independent AT
Jharick Shields
Aff
29.4
29.2
Scarsdale AS Austin SFA JH
Haziq Siddiqi
Aff
29.0
28.0
Evanston Twp KY Lake Highland Prep MS
Camille Caldera
Neg
25.0
27.5
Strake Jesuit JX Durham BD
Evan Engel
Neg
28.8
29.0
Acton-Boxborough IS Westlake EA
Ian Crowell
Neg
27.8
28.3
Harrison EM Blair AC
Kristen Arnold
Neg
29.9
30.0
Henry Clay CK Needham AK
Thomas Maher
Aff
28.0
28.0
Lexington CH Lake Travis LS
Pacy Yan
Neg
28.5
28.7
Lexington CL Henry W Grady EH
Megan Wu
Aff
29.4
28.9
Newtown BP Nova VA
Zoe Hughes
Neg
28.3
28.1
Edgemont MP Evanston Twp CC
Katya Ehresman
Neg
28.3
28.5
Walt Whitman CB Coral Glades AA
Zachary Reshovsky
Aff
28.0
27.6
Kellenberg Memorial VT Lake Travis JR
Dominic Henderson
Neg
28.0
28.5
Ft Lauderdale FE Princeton VC
David Moon
Neg
28.5
28.6
Walt Whitman HW Timothy Christian ZL
Danny DeBois
Neg
28.0
28.3
Scarsdale SB Desert Vista AG
Kathy Liu
Neg
29.4
29.5
William G. Enloe TG Ft Lauderdale EP
Spencer Orlowski
Aff
29.4
29.3
Syosset RD Eagan AI
Lucas Bailey
Neg
29.0
29.5
Princeton RL Lexington DY
David Moon
Aff
30.0
27.5
Our Lady of Lourdes CN Pingry JF
Yeonsoo Lee
Neg
29.5
29.4
Clear Lake JC Tuloso Midway ZN
Patrick Tolan
Aff
27.1
27.0
New Trier IV Houston Memorial YB
Rohith Sudhakar
Neg
28.5
28.5
King AK Success Academy Manhattan CE
Tiffany Chang
Neg
28.5
28.7
Our Lady of Lourdes GP Thales Academy Rolesville ED
Paul PJ Wexler
Neg
28.0
28.0
H.B. Plant TK Byram Hills MF
Phoebe Kuo
Aff
29.2
28.9
Cary WA Catonsville AT
Prince Hyeamang
Aff
29.0
28.9
Bergen County Academies AL Northview YS
Matt Zinman
Neg
28.4
28.8
Harrison MR Lake Travis AO
Chris Theis
Aff
28.7
28.6
Success Academy Manhattan SB Los Osos RN
Britani Fraser
Aff
30.0
28.3
Strake Jesuit AM Bronx Science AW
Saianurag Karavadi
Neg
29.6
29.8
Strake Jesuit BE Lexington SG
Ari Azbel
Neg
29.2
29.4
Thomas Jefferson HSST VB Montville AP
Dino De La O
Aff
28.7
25.0
Thomas Jefferson HSST TG Mount Pleasant CR
Rachel Watson
Aff
28.7
28.6
Evanston Twp HE Lexington JC
Evan Engel
Aff
29.2
29.1
Bergen County Academies MS Woodlands LW
Isaac Chao
Aff
28.9
29.4
Cardinal Gibbons ZD DuPont Manual PT
Angela Fu
Aff
29.0
27.0
Harrison RA Northview SD
Micah Thode
Aff
29.5
29.4
Harrison GC Scarsdale WC
Chris Theis
Aff
29.2
29.0
Lexington AT Scarsdale DZ
Megan Wu
Aff
29.2
29.1
Montville DP Lake Highland Prep MSi
Dominic Henderson
Aff
28.5
28.1
Evanston Twp JA Harrison MB
Raul Larsen
Aff
29.5
29.0
North Allegheny ED Strake Jesuit AMe
Alan George
Neg
29.2
29.4
Lexington RP Edgemont JJ
Michelle Li
Aff
28.6
28.4
DuPont Manual DK Westborough HI
Kristen Coniff
Aff
27.0
25.5
McDowell EY Desert Vista VP
Jonathan Waters
Neg
26.8
27.0
Woodlands AA McDowell SA
Maegan Jong
Aff
28.5
29.0
Chantilly Independent TM Lake Highland Prep MSr
Claire Liu
Aff
29.5
28.8
Hunter DS American Heritage Plantation NR
Patrick Fox
Neg
28.7
29.0
Millburn RB Timothy Christian PT
Lakshman Easwaran
Neg
28.8
28.8
Stratford JP Unionville MA
Jose Denis
Aff
30.0
29.5
Hill NL Lake Highland Prep SS
Jayanne Forrest
Aff
30.0
29.5
Roslyn WB Westlake AL
Julia Wu
Neg
28.9
29.0
Appleton North MU Lake Highland Prep AM
David Min
Aff
29.5
29.4
Copper Hills MC Success Academy Manhattan BC
Chetan Hertzig
Neg
28.0
29.4
Chaminade CW Lake Highland Prep AC
Alex Avery
Aff
28.5
28.5
Our Lady of Lourdes LS Stoneman Douglas JT
Eric Pilchowski
Neg
28.0
28.2
Needham VF Strake Jesuit BB
Shannon Rodgers
Neg
28.8
29.2
McNeil AR Houston Memorial DX
Jonathan Horowitz
Aff
29.2
28.7
Stratford DS All Saints Episcopal GL
Angela Fu
Neg
28.0
28.5
Stuyvesant SP North Allegheny AD
Erica Cooper
Aff
29.0
29.0
Evanston Twp SB Hunter MD
Steven Dykstra
Neg
27.5
29.0
Evanston Twp AB James Madison KG
Rachel Watson
Neg
26.0
27.0
Cary CZ Kraver Independent CM
Collin Tod
Neg
25.5
28.0
Milton AT Strake Jesuit VC
Julia Wu
Neg
28.7
28.9
Edgemont RG Lexington AK
Pacy Yan
Aff
28.8
28.5
Strake Jesuit JS Montgomery Blair PZ
Oliver Sussman
Neg
28.5
29.3
Cardinal Gibbons AD Evanston Twp CS
Haziq Siddiqi
Aff
28.5
28.0
Timothy Christian SG Blair PS Aff BYE Neg FFT
Strake Jesuit NG Westborough LC Aff BYE Neg FFT
Tulsa Washington SR Austin SFA ZJ Aff FFT Neg BYE